• Advertisement

Възнаграждение и удръжки при работа в ресторант - моля за мнение

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Моля за мнение

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 13:28:59

Хоп, вижте каква оферта получих на мейла:

Zum momentanen Zeitpunkt suchen wir noch Mitarbeiter im Restaurantservice ab dem 29.04.2013.
Die Beschäftigung ist saisonal vom 29.04.2013 bis zum 06.01.2014 als Demichef de Rang (Stationskellner mit Inkasso)

5-6 Tage Woche je nach Bedarf
Circa 200-230 Stunden pro Monat
Gehalt: 1720,00 brutto oder 12,5 % des Nettoumsatzes (Umsatzbeteiligung)

Kost:
Selbstverpflegung / 1x Essen pro Tag bei circa 20€ pro Monat

Unterkunft:
Die Unterbringung erfolgt im Doppel- & Einzelzimmer nach Verfügbarkeit und kostet zwischen 220 – 270 € pro Monat

Бихте ли си казали мнението, моля. Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот londonman » 28 Февруари 2013, 15:22:57

Това май не е особено подобрение спрямо досегашното обаче? Като имам предвид бруто/чисто и разходите за наем?
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 28 Февруари 2013, 16:31:21

londonman написа:Това май не е особено подобрение спрямо досегашното обаче? Като имам предвид бруто/чисто и разходите за наем?

Нали, и на мен това ми мина през ума..., след първоначалното ура =P~ Повече разходи, това е сигурно - храна, данъци + осигуровки... И не може да се прогнозира колко точно. Някой беше писал по-рано в темата около 35-40 процента данъци и осигуровки махат от брутото... Благодаря ти!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bknf » 1 Март 2013, 13:44:48

За кой договор питаш, тук нямам договор, днес изпратиха Anmeldung собствениците не знам си докъде, заради Krankenversicherung, защото в ДЕ било много сериозно и имало голяма бюрокрация. Викам си като е сериозно, що не ми направите договор..

Виж сега, как така не искали да напишете писмен договор? Но ти по-добре не ги бутай чак толкова много за това, (при положение че не искат - кой знае поради какви причини). Защото те, тия твоите работодатели, явно не са наясно с някои неща; Договора между теб и тях така или иначе е възникнал, дори и да не сте го написали писмено. (Aко ти си си вече там и си почнал работа)..

Ще мине някое време, ще подпишете и договор - освен ако не чакат да видят как ще се развият нещата, и да те изгонят до няколко седмици. За това непременно пази цялата досегашна кореспонденция , за особено за уговорките за заплащането. Евентуално ако се окаже после, че не искат да ти платят - да си вземеш парите през съда.

Освен това - не може да си "самонает", при положение че работиш там в някакъв хотел и имаш един работодател.
Това става само ако си да речем занаятчия, и имаш много клиенти. При теб не е така.

Относно
zum momentanen Zeitpunkt suchen wir noch Mitarbeiter im Restaurantservice ab dem 29.04.2013

това май не се отнася до тебе, те търсят още други хора допълнително..

За бившото гдр, тия дни бях там насам- натам. Ми нормално ми се видя, и улиците са си добре, и много пари са се инвестирали по сградите..
bknf
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 1 Март 2013, 15:26:29

Сега, да карам едно по едно, относно това:
zum momentanen Zeitpunkt suchen wir noch Mitarbeiter im Restaurantservice ab dem 29.04.2013[/quote]
това май не се отнася до тебе, те търсят още други хора допълнително.. Това е отговор на мой имейл, в който искам повече инфо за предното им предложение - в основни линии, храна, подслон и т.н. , а то беше за
Tätigkeit
Arbeit: Mitarbeiter im Bereich Barservice m/w (Barkellner/in)
5 offene von ursprünglich 5 gemeldeten Angeboten; Sozialversicherungspflichtige Beschäftigung; Keine Führungsverantwortung

Относно това:
За бившото гдр, тия дни бях там насам- натам. Ми нормално ми се видя, и улиците са си добре, и много пари са се инвестирали по сградите..

- Не знам как е на други места, тук съм малко на село ;-) Как да кажа, уж е село пък всичко е асфалтирано, тротоари, чисто, има животни, ама са извън селото и са оградени, не се шматкат да серат по улиците, с извинение... Абе, културно

Що се отнася до договора - днес правя една седмица откакто съм тук, а утре - откакто съм започнал работа. Да мине време, ще видим ще се харесаме ли. Помня, че ме питаха колко време ще остана - казвам, аз искам поне шест-седем месеца, а тя - ще пишем тука един месец, то това е само за уведомление... Не вярвам да не са наясно, по-скоро искат да видят как ще тръгнат нещата и да могат по-лесно и евтино да ме ритнат, ако не вървят. Засега няма индикации, които да ми подсказват такива мисли, в интерес на истината.

Това, което е написано в имейлите има ли стойност някаква? Искрено се надявам да не се стига дотам, все пак... Но са описани пари, часове месечно, какво работно облекло да си нося, кога пристигам, осигуряване на самостоятелна стая и храна и прочие.
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 1 Март 2013, 16:23:45

Липсата на договор е само в твой ущърб, на практика работиш нелегално.
Няма общо с това колко лесно ще те ритнат, в договорите си пише и за предизвестията. Особено в пробен период са си доста къси, та не там е проблема. Според мен по-скоро действат със ZAV да видят дали ще има отказ за разрешителното за работа.
Човече, искай безсрочен договор с късо предизвестие - не повече от 2 месеца. Ти искаш сигурност - а както си я подкарал ...
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bknf » 1 Март 2013, 18:10:17

Да, разбира е.. човека преди мене е напълно прав. Попитай ги, защо не искат да подпишете (дългосрочен) договор - да не би да те искат само за 1- 2 месеца.. Иначе те действат противозаконно, тоест нелегално. Все пак те са тия, които са отговорни за това. Всеки работодател си има задължения - то не е концерт по желание. Затова ми се стори, че не са много на ясно.Питай ги, защо са ти пуснали регистрация за 1 месец, а не на повече?
Явно имат нужда от тебе, но не знаят на кой са попаднали.. Може би затова искат да се подсигурят.

Търсят 5 човека.. а имат ли толкова клиенти?

Относно селата, те разбира се нямат нищо общо с българските такива. По принцип там имат хората живеят по-добре, отколкото по градовете, където са основно под наем.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот DobrinPetrov » 2 Март 2013, 02:03:22

londonman написа:Липсата на договор е само в твой ущърб, на практика работиш нелегално.
Няма общо с това колко лесно ще те ритнат, в договорите си пише и за предизвестията. Особено в пробен период са си доста къси, та не там е проблема.
Човече, искай безсрочен договор с късо предизвестие - не повече от 2 месеца. Ти искаш сигурност - а както си я подкарал ...

Здрасти, "londonman"! Вярно е, че искам сигурност, макар че ясно съзнавам колко относително е това...
Според мен по-скоро действат със ZAV да видят дали ще има отказ за разрешителното за работа.
Не разбирам това какво означава... А за безсрочния договор - човече, аз съм в момента пробно, как мога да поставям условия, нали веднага ще ми бият шута. Като мине пробата и кажат: ОК, добре бачкаш, ние те искаме, ти какво ще кажеш... Тогава - да, вече мога да поставям условия, но в момента... Знам, пак ще кажеш, че си създавам проблеми с такова мислене, ама...
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 2 Март 2013, 02:15:41

bknf написа:Да, разбира е.. човека преди мене е напълно прав. Попитай ги, защо не искат да подпишете (дългосрочен) договор - да не би да те искат само за 1- 2 месеца.. Иначе те действат противозаконно, тоест нелегално. Все пак те са тия, които са отговорни за това. Всеки работодател си има задължения - то не е концерт по желание. Затова ми се стори, че не са много на ясно.Питай ги, защо са ти пуснали регистрация за 1 месец, а не на повече?
Явно имат нужда от тебе, но не знаят на кой са попаднали.. Може би затова искат да се подсигурят.

Надали не са наясно, по-скоро играят някаква игра, ама ще видим... И за мен е ясно, че не е нормално, но все пак нашата уговорка беше за пробен период, а не директно за започване на работа и може в това да е ключът от бараката.

Търсят 5 човека.. а имат ли толкова клиенти?

Това е от другата обява, не се отнася за мястото, където съм в момента.
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 2 Март 2013, 04:37:36

DobrinPetrov написа:
londonman написа:Липсата на договор е само в твой ущърб, на практика работиш нелегално.
Няма общо с това колко лесно ще те ритнат, в договорите си пише и за предизвестията. Особено в пробен период са си доста къси, та не там е проблема.

Здрасти, "londonman"! Вярно е, че искам сигурност, макар че ясно съзнавам колко относително е това...
Според мен по-скоро действат със ZAV да видят дали ще има отказ за разрешителното за работа.
Не разбирам това какво означава... А за безсрочния договор - човече, аз съм в момента пробно, как мога да поставям условия, нали веднага ще ми бият шута. Като мине пробата и кажат: ОК, добре бачкаш, ние те искаме, ти какво ще кажеш... Тогава - да, вече мога да поставям условия, но в момента... Знам, пак ще кажеш, че си създавам проблеми с такова мислене, ама...

Приятелю, разрешително за работа трябва за всеки от 3-тия свят, българи и румънци също. Освен ако си висшист - и позицията е с изискване за висшист. Работодателя праща описание на позицията в ZAV и получаваш разрешително за работа.
За безсрочния - там пак си има пробно, но като мине - по мълчаливо съгласие договора преминава в безсрочен и не могат да те уволнят без примерно 2 или 3 месеца предизвестие и т.н.
Ако си при работодател дето ще ти бие шута заради това - по-добре не почвай. Той така или инак ще ти бие шута значи - само че няма да имаш и тия 2 месеца предизвестие а просто няма да ти поднови договора.
Това не е поставяне на условия, а нещо съвсем нормално. А моментът е повече от подходящ - все още не сте подписали :) Не знам защо пак очакваш отсреща някой да ти каже нещо, ти си тоя дето казва че бачка и е добър и се справя - а те могат да го коментират или възразят от своя страна. Аз имах наскоро поредната оценка (на всеки 3 месеца имаме). Попитах дали се справям достатъчно бързо - и това беше всичко, когато ми остана накрая време аз да задавам своите въпроси. Не ги мисли, не са богове - обичай си работата, работи я старателно без разсейване и туткане - другото си идва самичко.
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот DobrinPetrov » 2 Март 2013, 09:50:15

londonman написа:
DobrinPetrov написа:

Приятелю, разрешително за работа трябва за всеки от 3-тия свят, българи и румънци също. Освен ако си висшист - и позицията е с изискване за висшист. Работодателя праща описание на позицията в ZAV и получаваш разрешително за работа.
За безсрочния - там пак си има пробно, но като мине - по мълчаливо съгласие договора преминава в безсрочен и не могат да те уволнят без примерно 2 или 3 месеца предизвестие и т.н.
Ако си при работодател дето ще ти бие шута заради това - по-добре не почвай. Той така или инак ще ти бие шута значи - само че няма да имаш и тия 2 месеца предизвестие а просто няма да ти поднови договора.
Това не е поставяне на условия, а нещо съвсем нормално. А моментът е повече от подходящ - все още не сте подписали :) Не знам защо пак очакваш отсреща някой да ти каже нещо, ти си тоя дето казва че бачка и е добър и се справя - а те могат да го коментират или възразят от своя страна. Аз имах наскоро поредната оценка (на всеки 3 месеца имаме). Попитах дали се справям достатъчно бързо - и това беше всичко, когато ми остана накрая време аз да задавам своите въпроси. Не ги мисли, не са богове - обичай си работата, работи я старателно без разсейване и туткане - другото си идва самичко.

Благодаря ти, "londonman"! И ти ли по нощите бачкаш, гледам от кога ти е поста... :)

Тук нещата доста бързо се променят и то, за съжаление, към по-лошо... Вчера боса ми каза, че следващата седмица нямало да има много работа и съм щял да помагам на хаусмайстера... Пък той е едно леке... А и в края на краищата не за това съм дошъл, майка му стара.

А пък за договора - вече съм почти напълно сигурен, че просто не искат да подпишем, иначе досега да бяха казали. Днес - утре смятам да го обсъдим този въпрос. Проблемът ми е, че ако не се разберем, може да трябва да си събирам багажа, някой каза, че се е случвало и преди, а не ми се връща в БГ, и колата не става за каране... Абе все ядове. :)

Поздрави!

П.С. Между другото, сега се сетих, че изпратих документите си в ZAV, за да питам ИМТ с "Хотелиерство и ресторантьорство" смята ли се за висше в ДЕ и от този момент започнаха да се ангажират с търсене на работа за мен, да ми изпращат данните на различни работодатели и прочие. Така че, според мен, би трябвало да съм от категорията, за която казваш, че няма изискване за разрешително за работа. Щом все пак ZAV се ангажира с това... Иначе направо щяха да кажат - Ами ти нямаш разрешително, не можеш да бачкаш... Правилно ли разсъждавам? Със здраве!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот daisymm » 2 Март 2013, 12:22:47

DobrinPetrov написа:...
Тук нещата доста бързо се променят и то, за съжаление, към по-лошо... Вчера боса ми каза, че следващата седмица нямало да има много работа и съм щял да помагам на хаусмайстера... Пък той е едно леке... А и в края на краищата не за това съм дошъл, майка му стара.

Не виждам нищо необичайно в тази ситуация. При малки фирми е съвсем нормално човек да прави неща, които не са свързани с конкретната работна позиция, по която е кандидатствал. Но няма и как да бъде по друг начин, освен ако не си топ-банкер, топ-адвокат, топ-хирург и т.н. ... Предполагам не очакваш, че при липса на работа ще ти кажат просто този ден да се поразходиш ... Нормално е да помагаш в други направления на бизнеса, човече. Използвай тази възможност, за да обърнеш едно на пръв поглед нелицеприятно неща в твое предимство.

DobrinPetrov написа:...
А пък за договора - вече съм почти напълно сигурен, че просто не искат да подпишем, иначе досега да бяха казали. Днес - утре смятам да го обсъдим този въпрос. Проблемът ми е, че ако не се разберем, може да трябва да си събирам багажа, някой каза, че се е случвало и преди, а не ми се връща в БГ, и колата не става за каране... Абе все ядове. :)

Това със събирането на багажа зависи предимно от теб, по мое мнение (освен ако няма 20 човека, които да чакат за твоето работно място, което не ми се вярва). Добре е да останеш реалист, какъвто ми изглеждаш до този момент. Бъди внимателен при разговорите си с работодателя ти, защото от написаното до този момент не ми се вижда да си в благоприятна позиция за поставяне на условия. Това не означава да не търсиш правата си, но се иска дипломатичност и съобразяване с реалностите. Да искат веднага максимума от работодателя си могат да си позволят или топ-служителите, или хората със солидни спестявания, или които имат финансовата подкрепа на семейството, или имащите предложения от 10 други работодатели, или ..., или, .. или ... Ти някой от тях ли си? Можеш ли да си позволиш лукса да останеш без работа за няколко месеца, докато намериш работодателя, който да отговори на максимума от твоя списък с очаквания?

DobrinPetrov написа:П.С. Между другото, сега се сетих, че изпратих документите си в ZAV, за да питам ИМТ с "Хотелиерство и ресторантьорство" смята ли се за висше в ДЕ и от този момент започнаха да се ангажират с търсене на работа за мен, да ми изпращат данните на различни работодатели и прочие. Така че, според мен, би трябвало да съм от категорията, за която казваш, че няма изискване за разрешително за работа. Щом все пак ZAV се ангажира с това... Иначе направо щяха да кажат - Ами ти нямаш разрешително, не можеш да бачкаш... Правилно ли разсъждавам? Със здраве!

Има един друг потребител (DST), който писа, че дипломата му също е от ИМТ Варна. Погледни тази тема. Направи контакт и ако има някакво развитие при нея, предполагам, че ще получиш по-голяма яснота за твоята ситуация.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 2 Март 2013, 14:00:44

Не виждам нищо необичайно в тази ситуация. При малки фирми е съвсем нормално човек да прави неща, които не са свързани с конкретната работна позиция, по която е кандидатствал. Но няма и как да бъде по друг начин, освен ако не си топ-банкер, топ-адвокат, топ-хирург и т.н. ... Предполагам не очакваш, че при липса на работа ще ти кажат просто този ден да се поразходиш ... Нормално е да помагаш в други направления на бизнеса, човече. Използвай тази възможност, за да обърнеш едно на пръв поглед нелицеприятно неща в твое предимство.

Това е добре, бях се стреснал малко.

Това със събирането на багажа зависи предимно от теб, по мое мнение (освен ако няма 20 човека, които да чакат за твоето работно място, което не ми се вярва). Добре е да останеш реалист, какъвто ми изглеждаш до този момент. Бъди внимателен при разговорите си с работодателя ти, защото от написаното до този момент не ми се вижда да си в благоприятна позиция за поставяне на условия. Това не означава да не търсиш правата си, но се иска дипломатичност и съобразяване с реалностите. Да искат веднага максимума от работодателя си могат да си позволят или топ-служителите, или хората със солидни спестявания, или които имат финансовата подкрепа на семейството, или имащите предложения от 10 други работодатели, или ..., или, .. или ... Ти някой от тях ли си? Можеш ли да си позволиш лукса да останеш без работа за няколко месеца, докато намериш работодателя, който да отговори на максимума от твоя списък с очаквания?

Ами, да, наистина гледам да съм реалист, розовите облаци и пожелателното мислене не са по моята част. Относно това за правата, дипломатичноста и т.н., което казваш, все едно излиза от моята глава, а това в някаква степен ми показва, че принципно не греша в преценката си. За което голямо Благодаря!

Има един друг потребител (DST), който писа, че дипломата му също е от ИМТ Варна. Погледни тази тема. Направи контакт и ако има някакво развитие при нея, предполагам, че ще получиш по-голяма яснота за твоята ситуация.

Прочетох темата, макар да е отпреди година, а всъщност точно това може да ми е от полза... Стига все още да влизат във форума.
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bknf » 2 Март 2013, 14:22:58

Според мен, да се работи на бара и като келнер, за това не е необходимо висше образовение. Това че в България го има като специалност, не променя нещата. Същото е и ако някой има висше за инженер- конструктор, а работи в хотел. Висшето му образование не се отнася за тая работа - освен ако в хотела не се проектират машини.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот londonman » 2 Март 2013, 16:26:25

DobrinPetrov написа:
Благодаря ти, "londonman"! И ти ли по нощите бачкаш, гледам от кога ти е поста... :)

Поздрави!

П.С. Между другото, сега се сетих, че изпратих документите си в ZAV, за да питам ИМТ с "Хотелиерство и ресторантьорство" смята ли се за висше в ДЕ и от този момент започнаха да се ангажират с търсене на работа за мен, да ми изпращат данните на различни работодатели и прочие. Така че, според мен, би трябвало да съм от категорията, за която казваш, че няма изискване за разрешително за работа. Щом все пак ZAV се ангажира с това... Иначе направо щяха да кажат - Ами ти нямаш разрешително, не можеш да бачкаш... Правилно ли разсъждавам? Със здраве!

Хааа бачкам аз - в петък вечер с бутилка водка и кутия доматен сок :mrgreen:
ZAV са ти важни когато имаш описание на позицията за която почваш работа. Те казват - ти Добрине за тая конкретна позиция нямаш нужда от разрешително. Ако смениш позицията - пак трябва. Инак глобите са яки - и за тебе и за шефа ти.
Недей да предполагаш - искай отговорите в писмен вид и конкретно по питанията си. Инак си приготви 5хил Е, мисля толкова е за незаконно бачкане.

Гледай Дейзи ти е писал разни неща дето са автогол всичките. Тук се ценят специалисти - т.е. не общак, общ работник и "майстор по всичко". Гледам го че пише "топ" - не е нужно топ, нужно е да си профи. Това не значи че искаш максимума от работодателя, още по-малко значи че трябва да почнеш като общак и после да очакваш друго. Да бъдеш внимателен и дипломатичен не означава да се наведеш и да разтвориш бузки - трябва да си коректен и ясно да очертаеш какво искаш и какво предлагаш. Проблема на немците с нас е че не ни разбират - не използвай намеци, не очаквай че нещо се подразбира, дори не се шегувай (засега). Бъди буквален, лаконичен - ясен.

Няма страшно иначе, в Германия безработицата е по-малка от БГ. Няма да се връщаш :)
londonman
Редовен писач
Редовен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец