• Advertisement

Възнаграждение и удръжки при работа в ресторант - моля за мнение

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Моля за мнение

Мнениеот DobrinPetrov » 3 Март 2013, 23:36:09

Хааа бачкам аз - в петък вечер с бутилка водка и кутия доматен сок :mrgreen:
Охоооо, няма лошо...

Няма страшно иначе, в Германия безработицата е по-малка от БГ. Няма да се връщаш :)
Ами натам отиват нещата, май... Със здраве!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот DobrinPetrov » 3 Март 2013, 23:44:47

bknf написа:Според мен, да се работи на бара и като келнер, за това не е необходимо висше образовение. Това че в България го има като специалност, не променя нещата. Същото е и ако някой има висше за инженер- конструктор, а работи в хотел. Висшето му образование не се отнася за тая работа - освен ако в хотела не се проектират машини.

Е, да, но аз работя по специалността си, не съм завършил за инженер-конструктор. По твоята логика какво трябва да е завършил персонала на един хотел или ресторант. Далеч съм от мисълта да се изхвърлям за образованието си, то беше полувисше, после от нямай-накъде го приравниха на висше някакво си... Ясно е, че три години в ИМТ не се равняват на правото или медицината, където са пет, но... Тук става въпрос за това, как в ДЕ е отработен въпроса, засягащ вероятно не само мен, за да се възползваме максимално от онова, което ни дават. Пък сега кой е по-по-най е тема на друг разговор. Без сръдни, нали! Айде наздраве!

Потребители благодарили на автора DobrinPetrov за мнението:
sneschi30
Рейтинг: 4%

DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 4 Март 2013, 01:46:00

Въпроса в ДЕ е буквално така - ако си висшист (твоето е ОК) и длъжността е за висшист и отговаря на специалността ти - без разрешително.

Потребители благодарили на автора londonman за мнението (общо 2):
DobrinPetrov~ meri ~
Рейтинг: 8%

londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот daisymm » 4 Март 2013, 09:44:48

DobrinPetrov написа:
...
Е, да, но аз работя по специалността си, не съм завършил за инженер-конструктор. По твоята логика какво трябва да е завършил персонала на един хотел или ресторант. Далеч съм от мисълта да се изхвърлям за образованието си, то беше полувисше, после от нямай-накъде го приравниха на висше някакво си... Ясно е, че три години в ИМТ не се равняват на правото или медицината, където са пет, но... Тук става въпрос за това, как в ДЕ е отработен въпроса, засягащ вероятно не само мен, за да се възползваме максимално от онова, което ни дават. Пък сега кой е по-по-най е тема на друг разговор. Без сръдни, нали! Айде наздраве!

Българите и румънците, които желаят да работят в Германия до 31.12.2013 са разделени на три групи по отношение на разрешителните за работа (виж т.8 на тази брошура):
- такива, за които не се изисква разрешително за работа
- такива, които получават разрешително за работа по облекчена процедура
- такива, които получават разрешително за работа по облекчена процедура по общата процедура

Твоя случай се отнася към група 1 или група 2, но само ако имаш работодател и трудов договор! Ако това е изпълнено, към коя от двете групи ще те отнесе Bundesagentur für Arbeit, зависи от това как се разглежда от тях твоето учебно заведение, респективно образование. За втората група разрешителното за работа обикновено се получава безпроблемно.

Желая ти успех и се надявам един ден крайния резултат от мача да бъде в твоя полза, независимо че междувременно си направил автоголове под мое (или нечие друго) внушение!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
DobrinPetrov

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот bknf » 4 Март 2013, 09:59:45

По твоята логика какво трябва да е завършил персонала на един хотел или ресторант

Само да уточня, че 1-вo аз никога не съм работил в хотел/ ресторант.

А иначе, доколкото знам или по моя скромен опит, за хората които работят в хотел (като келнери, на бара, в кухнята) не е необходимо висше образование. Според понятието на немски.

Не знам как е на българска територия, но на немска е така. Друг е въпроса, ако дадения човек има ръководни функции (персонал, целия хотел и т.н.) Но и тогава няма никакви законови изисквания за това - тоест шефа на един хотел не е длъжен да е завършил нещо си. Както и на твоя работодател, собственика на хотела, не му е необходимо да е завършил хотелиерско дело.

И не става дума за времето, което си инвестирал да научиш нещо - а за самата функция, задачите които човека изпълнява. За да работиш като лекар, като адвокат или като в съда като съдия, е необходимо висше образование - според съответните изисквания. Така е по немските закони - това няма нищо общо с времето за учене на нещо. Дали 5 или 3 години, 200 или 1.000 часа. За работа в хотел не съм чувал да има такова нещо.

Също така не става дума и за "изхвърляне", аз просто казвам какво ми е мнението. Което в никакъв случай не може да бъде меродавно, или напълно правилно.

---
В по-горе цитираната брошура чета следното, стр. 22,

Bulgarische und rumänische Arbeitnehmer (siehe Ziffer 1.2), benötigen für eine Übergangszeit - längsten bis 31. Dezember 2013 - weiterhin eine Arbeitsgenehmigung, die als Arbeitserlaubnis-EU oder Arbeitsberechtigung-EU erteilt wird. Für die Erteilung einer Arbeitsgenehmigung-EU ist die ZAV zuständig. Die Ausländerbehörden werden nicht beteiligt.

Keine Arbeitsgenehmigung-EU bedürfen Hochschulabsolventen für eine der Qualifikation entsprechenden Beschäftigung sowie deren Familienangehörige.

Тоест (1) съответната квалификация и (2) съответната задача. Ако 1 и 2 не си пасват, то не се знае какво биха казали от ZAB.

И после следва и това

Neu einreisenden bulgarischen und rumänischen Arbeitnehmern kann eine Arbeitserlaubnis-EU grundsätzlich für alle Beschäftigungen, die eine qualifizierte Berufsausbildung voraussetzen, erteilt werden. Ihnen wird die Arbeitserlaubnis-EU unter erleichterten Bedingungen (ohne Vorrangprüfung) erteilt, wenn die Arbeitsbedingungen denen vergleichbarer inländischer Arbeitnehmer entsprechen. Andere Beschäftigungen können unter den in Ka-pitel 3 genannten Voraussetzungen zugelassen werden.

Не знам, какво те разбират под квалифицирано Berufsausbildung, и какво е "неквалифицирано", и дали това се отнася до твоите Aufgaben. Освен това условията не трябва да са по-лоши от тия, които са и при други такива служители.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
DobrinPetrov

bknf
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 4 Март 2013, 11:45:43

****** написа:
DobrinPetrov написа:
...

Българите и румънците, които желаят да работят в Германия до 31.12.2013 са разделени на три групи по отношение на разрешителните за работа (виж т.8 на тази брошура):
- такива, за които не се изисква разрешително за работа
- такива, които получават разрешително за работа по облекчена процедура
- такива, които получават разрешително за работа по облекчена процедура по общата процедура

Твоя случай се отнася към група 1 или група 2, но само ако имаш работодател и трудов договор! Ако това е изпълнено, към коя от двете групи ще те отнесе Bundesagentur für Arbeit, зависи от това как се разглежда от тях твоето учебно заведение, респективно образование. За втората група разрешителното за работа обикновено се получава безпроблемно.

Желая ти успех и се надявам един ден крайния резултат от мача да бъде в твоя полза, независимо че междувременно си направил автоголове под мое (или нечие друго) внушение!

Ееее, Дейзи, аз много ценя мнението ти и това на другите, които пишат в темата, а и във форума въобще. По принцип ми е ясно, че автоголове вече съм направил, но те са си за моя сметка, вие ми помагате пък аз поне да изравня мача :) Иначе за брошурата, попрочетох я , но наистина въпросът е как Arbeitsagentur ще погледне на нещата. Ако съдя по резултатите към настоящия момент, вероятно в моя полза - не са ми върнали имейл в отговор, че щом нямам разрешение за работа не мога да почна преди примерно 01/01/2014. Което се случи, когато кандидатствах за работа в Австрия. Поздрави и приятна седмица!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 4 Март 2013, 11:53:37

Също така не става дума и за "изхвърляне", аз просто казвам какво ми е мнението. Което в никакъв случай не може да бъде меродавно, или напълно правилно.
Да, и аз ти благодаря за него, защото само така могат лека-полека да ми се избистрят нещата.

Преди малко го казах, но все пак... От ZAV можеха спокойно да ми откажат и да приключат въпроса, но напротив пращат ми осведомителни имейли относно това, на кого са изпратили документите ми, за да очаквам телефонен разговор. Моята логика е, че нямаше да го правят, ако не ми се признава дипломата... Те знаят как да отсвирват мноооооого деликатно ;-) Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Mishle » 4 Март 2013, 12:04:55

Добрине, те (ZAV) знаят ли че ти ВЕЧЕ работиш?
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 4 Март 2013, 13:03:28

Mishle написа:Добрине, те (ZAV) знаят ли че ти ВЕЧЕ работиш?

Знаят, че съм пробно, дал съм им данните на Arbeitsgeber-a, както и дата от-до.
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 4 Март 2013, 13:13:14

DobrinPetrov написа:
Да, и аз ти благодаря за него, защото само така могат лека-полека да ми се избистрят нещата.

Преди малко го казах, но все пак... От ZAV можеха спокойно да ми откажат и да приключат въпроса, но напротив пращат ми осведомителни имейли относно това, на кого са изпратили документите ми, за да очаквам телефонен разговор. Моята логика е, че нямаше да го правят, ако не ми се признава дипломата... Те знаят как да отсвирват мноооооого деликатно ;-) Поздрави!

В мейла който са ти върнали има телефон и име на чиновника. Звънни му, ще стане бързо. И не се притеснявай, те са дружелюбни и говорят и английски ;)
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот DobrinPetrov » 4 Март 2013, 13:31:30

londonman написа: В мейла който са ти върнали има телефон и име на чиновника. Звънни му, ще стане бързо. И не се притеснявай, те са дружелюбни и говорят и английски ;)

Благодаря ти, това е добра идея. Ще сляза обаче до някое градче, Pößneck е сравнително по-голям и по-наблизо, за да го направя, че съм в момента с българската карта и докато се разберем... Абе, да питам аз, нали имат улични телефони, да не трябва да ходя до някоя поща или нещо такова... :) Ще ти се стори смешно, ама като не знам за какво иде реч.
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 4 Март 2013, 16:20:52

Купувай си предплатена ЛИДЛ КЛАСИК и праскай на 9с/минута с нормални телефони за цяла Европа бе :)
Тя се преконфигурира месец за месец и може да си я ползваш и за мобилен НЕТ!
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот DobrinPetrov » 4 Март 2013, 22:58:59

londonman написа:Купувай си предплатена ЛИДЛ КЛАСИК и праскай на 9с/минута с нормални телефони за цяла Европа бе :)
Тя се преконфигурира месец за месец и може да си я ползваш и за мобилен НЕТ!

Благодарскоооооо :thumbleft:
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 6 Март 2013, 15:49:14

Така, вече си купих сим-картата от Лидл, благодаря на Лондонмен. Това, обаче, от което останах неприятно изненадан, (ще го напиша заради другите, които може да не знаят) е, че има два вида сим-карти: смарт тариф и класик тариф. Оказа се, че смарт тарифата важи само ако имаш bankkonto - прави се връзка между двете и, (уж за удобство, де), когато предварително платените пари минат 4 евро в посока надолу, автоматично се теглят от контото кинти, за да се попълни телефонната сметка. Аз, разбира се, купих смарт-тарифа, защото един "много разбиращ" юнак на 50+ години ми каза, че щом телефона ми е смарт, значи ми трябва смарт сим-карта. Да, ама не... От това и без това празния ми джоб стана още по-празен с 9,95 евро.

Поздрав на всички четящи!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 6 Март 2013, 16:06:37

И тъй, ето че пак ще искам мнението на отбора на знаещите, дето се появяват тук от време на време :thumbleft:

Получих по пощата тук в хотела един документ от Deutsche Rentenversicherung, в който пише, че имам Versicherungsnummer. Този документ се казва Sozialversicherungsausweis... Това беше встъпителната част.

Преведох си го почти целия документ, обаче искам да попитам какво по-точно ми носи той. Ясно ми е, че оттук са ми направили осигурителен номер. Значи ли това, че нямам нужда от здравна карта за чужбина в случай на здравен проблем? И ще ми се отчисляват суми за пенсия, (когато работя, разбира се)?

Определено нямаше да се случи цялата тази работа, ако не бях казал на работодателя, че съм имал разговор с представителка на arbeitsagentur.de, която е питала точно кой ми е работодателя за пробната работа и точния му адрес. Вероятно и затова ме извика шефа вчера с новината, че следващите две седмици ще сме в ремонт и няма работа за мен, затова да си ходя в къщи и да се върна на 07/04/2013. Сякаш без пари се минават 2000 км...

И така, да обобщя, приключвам тук до два-три дена, колата ще е готова и съм мобилен... Някой случайно да знае дали някъде не търсят човек в ресторантьорството? Сигурно и друго мога да правя, ако се напъна, ама в това ми е силата, затова и такава е насоката. Тъй като вече имам и тел. номер в ДЕ, ако някой има възможност да помага може да се обади, или пък да даде нишан да го, (я) избера аз.

Допълване: да бях го дал този номер, пък аз - 0176 97597819

Поздрави!

П.С. Имам почти сигурно място за края на април в един увеселителен комплекс, бях споменал по-рано... Дотогава жив-умрял трябва да съм тук... Със здраве всички!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец