• Advertisement

Относно отпуск през първата година

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Относно отпуск през първата година

Мнениеот DobrinPetrov » 17 Февруари 2013, 08:26:43

Здравейте, всички! Попрочетох доста неща вече във форума, макар че и доста се обърках за някои - значи, разбирам, че трябва да имам адресна регистрация в ДЕ от три месеца, за да мога да започна работа. Обаче аз намерих работодател, за който писах в друга тема, и след няколко дни би трябвало да започна.

Означава ли това, че ще е нелегално? Възможно ли е, след като самият работодател ми предложи да се свържа с Arbeitsagentur - програма JobOfMyLife, и щели да ми възстановят (Pauschale) разходите за пътуването от Бг до Де - до 500 км 200 евро, над 500 км - 300 евро.

Ако започна като сезонен работник, регистрирам се в кметството и минат три месеца, този период зачита ли се за 3-месечен престой в ДЕ, след което да започна според по-горните правила?

Относно получаването на unbefristet Arbeitserlaubnis - кажете ми, моля, при положение, че сега започвам работа при този работодател - знам, че една година непрекъснато трябва да работя при него, променя ли се нещо ако имам годишен отпуск и си дойда в БГ и после се върна и направя една пълна година заедно с отпуската или варианта е една година без да излизам от ДЕ. Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Относно отпуск през първата година

Мнениеот alek_v » 17 Февруари 2013, 11:43:25

Ако си с висше образование не се изискват 3 месеца.Аз подписах договор и на следващия ден изпратих документите за разрешение за работа.Разрешението дойде след 3 месеца и 5 дни.
Аватар
alek_v
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 17 Февруари 2013, 14:57:06

alek_v написа:Ако си с висше образование не се изискват 3 месеца.Аз подписах договор и на следващия ден изпратих документите за разрешение за работа.Разрешението дойде след 3 месеца и 5 дни.

С ИМТ - Институт по международен туризъм, сега Колеж по туризъм - Варна, съм. Към ВИНС Варна е, но преди беше полувисше, сега честно казано нямам представа.

А в промеждутъка между изпращането на документите и пристигането на разрешителното работи ли се?

Поздрави!
Последна промяна DobrinPetrov на 17 Февруари 2013, 23:15:09, променена общо 1 път
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот alek_v » 17 Февруари 2013, 16:10:10

Във Форума на дата 05.01.2013 /търся работа започнат от Nadka.Прочети го.Влез в сайтовете.
Аватар
alek_v
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 13 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 17 Февруари 2013, 17:38:01

alek_v написа:Във Форума на дата 05.01.2013 /търся работа започнат от Nadka.Прочети го.Влез в сайтовете.

Здравей, "alek_v"! Прочетох темата и видях сайтовете за работа. Благодаря ти, че се опитваш да помогнеш, но не намерих отговор на въпросите си. Със сигурност вината е в мен, разбира се... Някои неща за хората, минали по подобен път, са common sense, но за други не е така. Както и да е, поздрави! Ще продължавам да дерзая, така или иначе!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот estira » 17 Февруари 2013, 18:36:01

Колежът по туризъм се води висше - ти започваш работа по специалността си, следователно можеш да започнеш да работиш веднага, без трите месеца изчакване. Не знам дали ще ти върнат разходите по преместването, но може да си ги опишеш в данъчната декларация догодина. Отпуската не е прекъсване на работа, ходи си където си искаш! И без това 2014 ограниченията падат.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 17 Февруари 2013, 22:24:32

estira написа:Колежът по туризъм се води висше - ти започваш работа по специалността си, следователно можеш да започнеш да работиш веднага, без трите месеца изчакване. Не знам дали ще ти върнат разходите по преместването, но може да си ги опишеш в данъчната декларация догодина. Отпуската не е прекъсване на работа, ходи си където си искаш! И без това 2014 ограниченията падат.

Ооо, това са добри новини, "estira". Благодаря ти за инфото. Между другото, сигурно ще се стори на всички смешно, но аз не съм в течение: практически какво по-точно ще се случи в началото на 2014? Че ще можем да работим при който и да е работодател без Arbeitserlaubnis, т.е. стига немец да не иска да работи тази работа, (за тези пари)... Намираме работодател, който е готов да ни вземе и това е... Наистина ли би било толкова просто? \:D/

Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 17 Февруари 2013, 22:49:11

Ще се случи това че изтичат 7 години от 2007, когато ни приеха. А това е последния срок в който могат да налагат ограничения.
Относно висшето - пиши писмо на ZAV. На мен ми върнаха отговор че не ми трябва разрешително, работодателя беше ОК с това. Не знам alek_v какво разрешително е получил ?

Потребители благодарили на автора londonman за мнението:
tortura88
Рейтинг: 4%

londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 17 Февруари 2013, 22:58:04

londonman написа:Ще се случи това че изтичат 7 години от 2007, когато ни приеха. А това е последния срок в който могат да налагат ограничения.
Относно висшето - пиши писмо на ZAV. На мен ми върнаха отговор че не ми трябва разрешително, работодателя беше ОК с това. Не знам alek_v какво разрешително е получил ?

Ако такъв отговор наистина би удовлетворил работодателя мога само да се радвам. Това означава, че след един-два месеца вече бих имал лост за преговори - ще съм поработил върху езика на място, ще съм запознат със системата на работа и ще имам стаж в ДЕ... За начало ще ми плащат 5 евро/час, някой има ли представа в какъв диапазон може да се движи ставката? Бързам да кажа, че не успях да се ориентирам в Почасовата ставка, която ти ми изпрати, може да не гледам там, където трябва. Ще пробвам пак. ;-)

Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот londonman » 18 Февруари 2013, 00:22:42

Аз съм ти писал и в другата ти тема, ако не греша.
Неправилно поставяш "лоста за преговори" ама щом толкова настояваш да се прецакваш сам - твоя воля.

Работодателя ти копче не може да каже на ZAV :) Дори напротив, купон ще вдигне ако получи оттам потвърждение!
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 44 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 18 Февруари 2013, 08:03:00

londonman написа:Аз съм ти писал и в другата ти тема, ако не греша.
Неправилно поставяш "лоста за преговори" ама щом толкова настояваш да се прецакваш сам - твоя воля.

Работодателя ти копче не може да каже на ZAV :) Дори напротив, купон ще вдигне ако получи оттам потвърждение!

Хахаха, няма такова нещо, "londonman" :thumbleft: , не бих искал да се прецаквам, напротив. Имах предвид, че с потвърждение от ZAV вече, и с другите плюсове - престой, език и т.н. мога да поставя въпроса за повече кинти. Аз разбирам какво казваш за саморекламирането с оглед повишаване на ставката - не съм някой .........., но при положение, че от над 200 имейла изпратени през EURES, AMS, Hogastjobs, Rollingpin, получих общо две обаждания, едно от които с бъдещия работодател, за който вече споменах. От Австрия някакъв ме пита дали имам разрешително, щом нямам да чакам края на 2013... Към момента аз просто не знам какво е добро да се каже и как, ти може да го знаеш от опит, ама аз - не, ами ако се откаже. И аз да съм, в началото ще плащам колкото може по-малко, докато видя човека що за стока е, но ако още преди да е дошъл почне да мрънка за повече пари, без да го знам какво може и с какво ще допринесе за бизнеса ми, просто ще продължа да търся.

За мен това е логиката на нещата за ситуацията, в която се намирам в момента. Имам 14 дни Probearbeit в началото... трябва да минат добре. Чак след това идва ред на това, за което ти говориш - money talk. От това, което ти казваш, и тук и в другата тема, да разбирам ли, че мога успешно още преди да съм пристигнал на място и да съм започнал работа, да се пазаря за парите? Ами ако ме отрежат културно, едва я намерих тази работа... Това е важно, защото ако е така в ДЕ, аз ти благодаря за съвета. От само себе си се разбира, че в момента разсъждавам по български. Ако например става въпрос за комуникация с латиноамериканци, южноазиатци, англичани, италианци и т.н и т.н., с каквито съм работил доста години на корабите, тогава знам как да процедирам, за да не си изям хляба. За ДЕ към момента не знам как е, само чета, но ако е така което споделяш, ще го имам предвид - наистина ще помогне. Поздрави, лондончанино! ;-)
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот makeno » 18 Февруари 2013, 09:58:30

Не забравяй, че в тези две седмици не само те те тестват, ами и ти тях също. Ако нещо не ти харесва (освен заплащането), го разяснете преди подписването на договора.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот bknf » 18 Февруари 2013, 12:16:38

Да, 5 евро може и наистина да са малко. Но от гледната точка на човека могат да бъдат напълно достатъчни. Поне на първо време.

Това което ще го работиш - какви ще са резултатите, които трябва да постигаш накрая? Или ще ти се плаща за това че си там?

За другото, че си изпратил над 200 мейла без отговор - имай предвид, че личния контакт е най-добре. Да пратиш мейл на някой си, който не те познава - не винаги води към успех.
bknf
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот DobrinPetrov » 18 Февруари 2013, 14:43:33

makeno написа:Не забравяй, че в тези две седмици не само те те тестват, ами и ти тях също. Ако нещо не ти харесва (освен заплащането), го разяснете преди подписването на договора.

Да, и това е вярно, благодаря ти, "makeno"! :thumbleft:
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Мнениеот DobrinPetrov » 18 Февруари 2013, 14:47:51

bknf написа:Да, 5 евро може и наистина да са малко. Но от гледната точка на човека могат да бъдат напълно достатъчни. Поне на първо време.

Това което ще го работиш - какви ще са резултатите, които трябва да постигаш накрая? Или ще ти се плаща за това че си там?

За другото, че си изпратил над 200 мейла без отговор - имай предвид, че личния контакт е най-добре. Да пратиш мейл на някой си, който не те познава - не винаги води към успех.

Съгладен съм с теб, то направо рядко води до успех, но и не съм от хората, които ще тръгнат "пък каквото стане". Освен това нямам близки или приятели на място, за да мога да разчитам на първо време. Затова така. Благодаря за мнението ти.

Probearbeit ще е за Restaurantfachmann Поздрави!
DobrinPetrov
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Новобранец