• Advertisement

Бон или Мюнхен

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Бон или Мюнхен

Мнениеот Cobit » 16 Януари 2014, 22:56:39

Благодаря много на Ан. Картата с рейтингите на кварталите е супер.

За квартирите съм просто ужасен, че повечето се предлагат абсолютно празни. #-o
Някак си немислимо ми се вижда да закупя всичката битова техника и мебелировка за едно 5-членно семейство в началото, особено след като съм се изръсил 5-6 хиляди за всичките комисионни и депозити по квартирата. Надявам се поне на оборудвана кухня. Дори да закупя техника, при евентуално изнасяне - какво правя с всичкото това оборудване/мебели? Наемодателите изкупуват ли ги от теб после или ще си ги влача из Германия, или ги изхвърлям?!? Каква всъщност е практиката при такива случаи?

Бих помолил за линкове на магазини в Бон от тип Икеа, продаващи по-евтини неща, или пък пазари/борси със second hand мебели/техника.
10х
Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 16 Януари 2014, 23:02:12

много от квартирите са с кухня и хладилник, потърси такава, не мога да си представя, че няма.
Аз лично често съм купувала неща от предния наемател (понякога това е било условие да ме вземат мен и са ме изнудвали да изкупувам). Собственикът нищо не изкупува от теб като цяло, но евентуално би могъл да предложиш на следващия някакви неща. Немците често си разнасят нещата из цяла германия, наемат камиони при пренасяне. Аз винаги съм била в необзаведени апартаменти, но са имали кухня с хладилник печка и пералня. Потърси такива поне с кухня и хладилник.

Аз също гласувам за Бон, много го харесвам като атмосфера. Този регион е много по-културен и "светски" от Мюнхен, но аз поначало не обичам Бавария и юга. Но и в Бон не е съвсем елементарно с квартирите.

Потребители благодарили на автора бонджорно'принчипеса за мнението:
ScheissMann
Рейтинг: 4%

бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 92 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот ScheissMann » 16 Януари 2014, 23:26:31

ПОГЛЕДНИ ТУК http://zaedno.eu/content-33.html .....Като за начало .... Магазини има много и да питаш някой местен или комшия ще ти каже ....или да обиколиш из града ...А за комисионната май си си прекарал по лесно но по скъпо ....Депозит задължително има ...Има и обзаведени квартири но цените са двойни ... Успех
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти

Мнениеот An » 17 Януари 2014, 00:32:48

Както беше споменато и преди мен, не всички квартири се предлагат празни. Доста се предлагат с кухня или често условието е кухнята да се купи на занижена цена от предишния наемател. По-рядко се намират абсолютно обзаведени жилища, по мои наблюдения, такива жилища се пускат повече през агенция, отколкото директно от собственика.

Около Бон и Кьолн има следните големи магазини за мебели: Poco, Porta, Moebel Boss, Hausmann. В самия Бон има Mambo, където също има интересни предложения. И да, да не забравяме Ikea.
Страничка с обяви в почти всички области, за продажба или подаряване, предимно от частни лица.
Обяви от местния (безплатен) вестник, който се доставя и до вратата един път седмично.
В Ибей също могат да се намерят добри предложения за запазени мебели в района.
Магазин за неща втора употреба. (Нямам лични наблюдения от него, но може да си струва посещението).

Магазини за техника в Бон: Conrad, Promarkt, отскоро и Mediamarkt. Наблизо, но извън Бон има Сатурн.
Аз бих препоръчала, преди да купите нова техника от някой магазин, да направите сравнение на цените в онлайн магазините. Понякога разликата в цената си заслужава например трите дни чакане на доставка.
Последна промяна An на 17 Януари 2014, 00:50:14, променена общо 1 път
Gut sein - besser werden!

Потребители благодарили на автора An за мнението:
daisymm

Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот Cobit » 17 Януари 2014, 00:42:35

Добре, че не съм се прекарал още с комисионната :) но за всеки случай планирам най-скъпият вариант като разход по квартирата, но и без комисионната сумата въобще не е малка.

За сега ми е трудно да търся жилище без комисионна от разстояние, разчитайки само на интернет и Гугъл транслейт. Имам сравнително малко време да събера информация, после влизам директно в екшъна :)

10х за линковете.
Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот An » 17 Януари 2014, 01:06:40

Моля, за линковете :) !

Относно намирането на квартира е възможно бъдещия работодател да е готов да съдейства. :-k Дори и като гарант пред потенциалния наемодател, пак е от помощ. (Често наемодателите искат да видят примерно последните 3 фиша от заплатата).
Едно учтиво запитване немисля, че би навредило. Лично аз направих така, когато дойдох тук. Е, чак съдействие по самото намиране не получих, но няколко съвета, къде бих могла да попитам, което е повече от нищо.
Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот daisy » 17 Януари 2014, 13:32:50

Още една идея за вещи втора употреба (а понякога и нови) от частни лица:
http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/

Има и раздел "Подарявам". Зависи какво точно търсиш.
Предлагат се и апартаменти под наем, но не съм търсила и не знам какво е качеството. Понякога наемателят търси някой да вземе жилището от него, за да не плаща той неустойка, ако се изнася преди да му е свършил договорът.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
daisymm

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 17 Януари 2014, 20:25:31

An написа:Моля, за линковете :) !

Относно намирането на квартира е възможно бъдещия работодател да е готов да съдейства. :-k Дори и като гарант пред потенциалния наемодател, пак е от помощ. (Често наемодателите искат да видят примерно последните 3 фиша от заплатата).
Едно учтиво запитване немисля, че би навредило. Лично аз направих така, когато дойдох тук. Е, чак съдействие по самото намиране не получих, но няколко съвета, къде бих могла да попитам, което е повече от нищо.

И аз това исках да напиша. Аз лично никога не съм успявала сама да си намеря апартамент, а не съм с деца. Сменяла съм досега много апартаменти --сигурно 6 и никога не съм успявала да се справям без помощ на някой от университета или работата ми. Аз бих платила комисионната и не смятам, че са пръснати пари, защого хубав апартамент в хубав квартал трудно се намира и си струва.

Също така е трудно да се наеме апартамент преди да си стигнал до Германия. А дори да си на място това е свързано с много обикаляния (ако изобщо те повикат) и те избират теб, а не ти тях. Лично за мен намиране на прилична квартира в район, който ми харесва, винаги е било много по-стресиращо от вземане на изпит или намиране на работа и винаги накрая съм опирала до помощ от работодателя. Живяла съм в Бон, там квартирата беше уредена от работодателя на човека , при когото живеех, специално резервирана за хора работещи към този институт. Комисионна не беше плащана, но преди това се опитвахме сами да търсим и беше безумие. Това често е най-добрият вариант, но понякога предлаганите квартири са малко по-скъпи.
Много по-добре е необзаведен апартамент (но с кухня), защото наемът е много по-нисък, а ти минималните мебели евтино ще си купиш и сглобиш.
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот daisy » 17 Януари 2014, 23:40:38

Зависи от града явно. В Берлин не е проблем да си намериш хубаво жилище в хубав квартал без посредник. Зависи, разбира се, с колко време разполагаш. На нас ни отне около месец.
За другото съм съгласна - от разстояние е сложно, да не кажа невъзможно.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 18 Януари 2014, 00:20:35

daisy, да ,наистина, зависи от града. Но е явно е и до психика. На мен и месец вече ми изглежда ужасно дълго, да си призная и не бих го инвестирала. Явно просто нямам търпение.
Но в Бон, според мен, не е съвсем лесно, просто е по-лесно от в Мюнхен, където граничи с невъзможно. Това, разбира се, е моето лично впечатление.
бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот ScheissMann » 18 Януари 2014, 00:24:27

Всичко е на късмет .....Мое лично мнение :)
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Cobit » 18 Януари 2014, 21:49:34

Благодаря за мненията. Всякаква информация ми е полезна.
Имам следните 2 въпроса:
1. Има ли минималният или максимален срок,за който се наемат квартирите
2. Бих ли могъл да се оправя в търсенето само с английски (да звъня по телефона, да уговарям огледи и условия)...дали ще ме разберат?!
Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ScheissMann » 18 Януари 2014, 22:14:21

Здравей .....Отностно за първия въпрос .. сключва се договор от 2-3 години след това става постоянно ако всичко е наред...А за втория въпрос не съм попадал в подобна ситуация ..Ако собственика на жилището знае и английски мисля че няма да имаш проблеми да си уредите ден и час за оглед .....Жилището може да го напуснеш когато си поискаш....естествено с тримесечно предизвестие трябва да знае собственика ....Може и по ранно напускане чрез уговорки..
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Мнениеот бонджорно'принчипеса » 19 Януари 2014, 18:00:43

1. Срокове
Спорд мен, няма правила за сроковете, защото сегашният ми договор е безсрочен от самото начало, а на първото ми жилище се подновяваше всяка година. Аз бих си настоявала за безсрочен договор от самото начало, за да няма неприятни изненади.
2. Английски (Официална версия)
За английския - моята хазайка е адвокат и пише чудесно на английски (никога не съм я виждала). Но със сигурност сегашната ми хазайка не би ме взела ако колега чист немец и местен, който живееше в това жилище преди мен, не ме беше препоръчал на изнасяне. Имала съм хазаи, които не говорят добре английски, но всички са разбирали.

3. Английски (Неофициална версия)
За разбирането не се тревожи, повечето ще те разберат, но може би ще ти е минус --по-трудно ще им се харесаш.
Знам, че много хора няма да се съгласят, но за чужденци е трудно да наемат жилище в Германия, и, ако не знаеш немски, подозрителността към теб може би е още по-голяма. Но при всички случаи, чужденец = нелесно намиране на добра квартира. Причината за това е, че наемателите имат много големи права и е трудно да бъдеш изгонен от жилище. Заради това собствениците на жилище се презастраховат. Чела съм обяви, на които пише, че търрсят наематели, които да са немци на средна възраст. :mrgreen: Заради това е хубаво да изглеждаш колкото се може по-платежоспособен, от работата да те препоръчат, чрез посредник и тн. да покажеш, че си с постоянен договор (ако си с такъв).

Аз дойдох в Германия само с английски и първите години изобщо не исках да уча немски, и навсякъде се справях чудесно с английски като изключим с намирането на квартири. Но не съм убедена, че с немски би ми било много по-лесно.

Потребители благодарили на автора бонджорно'принчипеса за мнението:
tasheva

бонджорно'принчипеса
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Cobit » 19 Януари 2014, 22:01:37

10х за съветите. Не е истина каква сложнотия, условности и късмет представлява процеса на установяването :)
"пробациона" едва ли ще го броят за постоянен договор, но ще разчитам на работодателя да ходатайства с каквито документи може.

Конкретно за Бон - може ли да се наеме - само за мен - временно някакво малко жилище тип студентско общежитие т.е стая със самостоятелна баня и интернет ....? Това на първо време ще трябва да е достатъчно, докато уредя цялото преместване на фамилията. Ако сте чували за такива места, ще съм благодарен за кординати.
Cobit
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец