• Advertisement

Бон или Мюнхен

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Бон или Мюнхен

Мнениеот ScheissMann » 19 Януари 2014, 22:15:31

За студентско общежитие не знам ...при положение че не си студент.. kak мислеш ти... някой ще ти даде ли студентско общежитие :-k ....Малко апартаментче може да пробваш с Hostels in Bonn, Germany :)
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот Cobit » 26 Януари 2014, 20:18:17

След дългото премисляне избрах предложението в Бон (дано да е правилното...)
Работодателят ще съдейства за преместването и намиране на квартира в началото.

Благодаря на всички отзовали се по темата!
Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот estira » 26 Януари 2014, 21:06:35

И кое по-точно от тези изпълнени с доводи мнения повлия решението ти? :)
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот ScheissMann » 26 Януари 2014, 21:17:00

Begrüßung Cobit =D> ...... Винаги има резервен вариант ......Ако не Ти хареса отиваш в Муншен :)
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Cobit » 26 Януари 2014, 23:25:51

Конкретно мнение не бих посочил. Линковете, съветите ми бяха много полезни. Все пак основните критерии за избор са професионалната реализация и по-спокойната среда за голямо семейство. Дали съм избрал правилното решение - бъдещето ще покаже. Може пък и в Муншен да се забия след време :)
Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tasheva » 25 Май 2014, 22:10:45

Здравейте.Първо да ви поздравя за хубавата тема !
И на мен ми престои заминаване за Бон и всички изписано тук ми с страшно полезно!
Мнението на бонджорно'принчипеса ми направи впечатление,защото е "болната" ми тема (езика).

бонджорно'принчипеса написа:Аз дойдох в Германия само с английски и първите години изобщо не исках да уча немски, и навсякъде се справях чудесно с английски като изключим с намирането на квартири. Но не съм убедена, че с немски би ми било много по-лесно.

Искам да попитам : труден ли е живота в Германия само с английски? За ежедневните ситуации ясно, но в институциите, намиране на работа?
Може би трябва да направя нова тема по въпроса :-)
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 12 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот Kostaki » 26 Май 2014, 20:25:24

tasheva написа:Искам да попитам : труден ли е живота в Германия само с английски? За ежедневните ситуации ясно, но в институциите, намиране на работа?
Може би трябва да направя нова тема по въпроса :-)

Аз заминах с немски,който бях учил 5 години в гимназията + уроци и "битов" английски от ежедневието и училище. Е , познай на какъв език се разбирах с немците в крайна сметка :mrgreen: . Та в моя случай ,поне, срещнах огромно разбиране сред масата хора ,с които контактувах и през повечето време водехме разговори на английско-немски с уклон към първото. След година - две вече бях свикнал с езика и местния диалект и се опитвах да говоря на него свободно,но пак ме поправяха. Изобщо ,отзивчиви хора се оказаха германците :thumbleft:

Потребители благодарили на автора Kostaki за мнението:
tasheva

Аватар
Kostaki
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот zira_m » 27 Май 2014, 23:24:44

Cobit как си? Намери ли квартира за семейството? Аз също скоро ще търся квартира и всичката информация която изчетох тук ми е много полезна. Ще бъда благодарна ако споделиш кави са наемите на малки жилища. Ние сме трима и ще търся от 40 д0 60 кв.
zira_m
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот tasheva » 5 Юли 2014, 05:29:42

An написа:Кварталите, които са "по-добрите" квартали са: Ippendorf, Venusberg, Schwarzrheindorf, Südstadt, Poppelsdorf. Първите два са по-отдалечени от центъра, но пък са нависоко и зелено ;-)

An написа:Бих препоръчала и тук да погледнете близките градчета - наемите са доста по-поносими, разнообразието на предлаганото e по-голямо, а Бон е наблизо. Например: Oberdollendorf, Niederdollendorf, Hennef, Bad Honnef.

Интересуваме , ако човек не може да си позволи на първо време квартира в тези квартали (освен ако не е много мъничко - 40-50 кв. м. ), по-добър вариант ли са малките градчета наоколо .Разликите в наемите са съществени.Някой случайно да има отзиви за Rheinbach ?
Благодаря преварително.
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 12 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот An » 5 Юли 2014, 21:47:16

Привет!

В Rheinbach съм била само един път и ми се стори приятно градче. :-) До Бон са около 20км, основната пътна артерия минава през Kreuz Meckenheim , където често има задръствания, защото това е основна пътна артерия между Eifel, Ahrtal, Bonn и Köln. Има разбира се и обходни маршрути, които са малко по-дълги.

Cobit, поздравления за избора! ;-) Надявам се, стреса по търсене, преместване и настаняване е отминал и сега всичко е наред!
Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот Cobit » 11 Септември 2014, 00:10:54

Здравейте,

извинявам се, че малко късно отговарям, но просто не съм редовен посетител на форума и тази тема я бях позабравил. Няма да споменавам как 40 дни германците ми пускаха интернет ( 3 пъти посещение на техник, сменен рутер ....)
Кой каквото ще да ми каже, но за няколко месеца изпитах толкова немарливост, безотговорност и нехайство, колкото в България за 10 години.

Животът в Бон е монотонен. Трудно намерих квартира. Имах агентка, която ми търсеше апартамент. На 75% от обявите, от които се интересувахме, директно получавахме отказа заради децата. Цените са високи, да не казвам фрапиращи. Обикновено се даваха "дупки" за четирицифрени суми. Вярно е, че търсех апартаменти с 2 бани и 3 спални, но избор почти нямах на такива в моя бюджет (исках и обзаведен или поне кухня). В крайна сметка живеем в тристаен апартамент малко далеч от централната част, но съм добре свързан с градски транспорт. Някой питаше за 2-стайни апартаменти как вървят цените. Огромна част от моите колеги живеят в такива жилища (без деца) парите които плащат варират от 650 до 1200 евро в зависимост от района, колко ново е строителството и дали има разни екстри като балкон.

Дали мога да се оправя само с английски - моето мнение е "не". Английски стига да си напазаруваш, да поръчаш нещо познато в ресторанта, да попиташ някой на улицата къде се намира обект Х, и май толкова. Някои институции, с които имах вземане даване като Finanzamt, Шуламт (имат си отговорник за чужденчета), ТК, някои училища си кореспондираха с мен на английски. Проблем като цяло е, че информацията, която ти трябва, обикновено е само на немски. Почти винаги си зависим от някой около теб, който владее езика. Да е жив и здрав гугъл-транслатора.

Това е за сега.

Поздрави на всички

Потребители благодарили на автора Cobit за мнението:
daisymm

Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ScheissMann » 11 Септември 2014, 22:53:00

Cobit.... Много добре се орентираш като навобранец =D> Поздравления и успех занапред :)
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Мнениеот daisymm » 12 Септември 2014, 08:06:20

Cobit написа:... извинявам се, че малко късно отговарям, но просто не съм редовен посетител на форума и тази тема я бях позабравил. Няма да споменавам как 40 дни германците ми пускаха интернет ( 3 пъти посещение на техник, сменен рутер ....)
Кой каквото ще да ми каже, но за няколко месеца изпитах толкова немарливост, безотговорност и нехайство, колкото в България за 10 години...

Здравей Cobit,

благодаря ти за времето, което си отделил, за да споделиш с нас своите първоначални впечатления от живота в Германия. Все по-малко хора го правят в последно време, така че се надявам да останеш посетител на форума, дори и да не си от много редовните. И също така да продължаваш да споделяш с другите потребители това-онова

До нови срещи!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

STATUS UPDATE

Мнениеот Cobit » 3 Септември 2015, 11:08:41

Една година се изтъркаля, време е статус ъпдейт:

Септември е, животът си върви, нещата са повече рутинни вече, но винаги има някакви затруднения - дребни или по-сериозни, с които да се бориш. Като цяло повечето неща са вече улегнали и си вървят в коловоза. Жилището е обзаведено, липсват някакви дребни неща, но са поправими и най-вече не толкова спешни.

Хубавото на Германия е, че веднъж като потече водата, си по-спокоен. В началото, всичко е ново, не знаеш нищо, нямаш инфо, не се чувстваш добре като не знаеш, питаш непрекъснато някой - осоебено като не владееш немски, все нещо те изненадва, все зависиш от някой.

Разбира се, много неща има да научим за живота в Германия, но някак си неприятното усещането от началото е вече назад във времето и далечно, основните неща са фиксирани, гледаме напред и се борим с новите проблеми. Нов ден, нов план, нов проблем. Малко повече усилие трябва да компенсираш липсата на език, но е абсолютно преодолимо.

Като цяло, най-проблемно се оказа училището за най-голямото дете. Този проблем отне много време, колосално усилие и енергия, и ни причини огромно количество тревога. Синът ми беше завършил 4-ти клса в България миналата година и не знаеше немски. Искахме да го запишем в Гимназия директно, но никой не пожела да го взема първоначално. Трябваше да преминем през интернационален клас и после с хиляди мъки да намерим поне една гимназия, в която да има места и да иска да вземе чужденец с "накакъв немски". В една гимназия ни направиха "компромис" - записват го, но го оценяват наравно с немците, ако се справи минава, ако ли не - да се оправяме, кой откъде е. Бяхме готови да поемем риск, за щастие не се наложи (не в такава голяма степен поне). Най-накрая, в последниата възможна седмица на учебната година (юни) от една друга гимназия ми се обадиха и ми предложиха място и поне за сега изглеждат доста по-благосклонни от предишниото учреждение и влизат в положението на детето (поне така казват).

Честно казано, сблъсках се с много негативизъм в училищата и най-вече от учителите по немски език. Даваха мнение за сина ми без дори да е обелил дума. Особено в първите месеци (аз обиколих всички гимназии в Бон или поне повечето, дори няколко частни) непрекъснато чувах: той е чужденец, няма как да говори езика като местните, гимназиите били взискателни, да ходел в по-подходящо училище при другите чужденци, където е по-леко за изкарване - визираха гезамтшулета, реалшулетата и т.н.

Потвърждавам - интернационалните класове не струват. Изгубиха ни времето. За цяля година минаха А1 и А2. С един стегнат курс или частни уроци, това щеше да бъде постигнато за 3 месеца. Заради бавното темпо, синът ми ходеше на допуълнителен курс през годината + частни уроци. Езикът му не е идеален, но според учителите върши работа (за сега) има много да учи още.

Ние с жена ми не говорим езика все още, но като изключим някои по-специфични комуникации, се оправяме, къде с английски, къде с развален немски, къде с ръце .....Принзавам, понякога е дискомфортно, дори неловко, но пък за щастие в НРВ не е чак такъв проблем. Родителските среща са по-проблемни в училище, но там компенсирам с отделна среща на английски с класната/класния. Кореспонденцията която получавам на немски се сканира с FineReader и процесва с гугълтранслейт. Жена ми е много постоянна и не пропуска документ. Намирането на информация ми е основен проблем, но за щастие Гугъл разбира моят немски, и имам колеги немци да помогнат с информационен инпут.

Децата - малките са добре, за най-големия казах. Започнахме и грундшуле, а най-малкото е на градина още. Комуникират на немски, много играят навсякъде, кога учат или дали учат - не съм сигурен, може би учат докато играят. Важното е да се чувстват добре - цял живот ще учат после. Още свикваме с немските маниери (да каним някой да играе с децата или да ни кянат)

Животът в Германия с деца е сравнително скъп и постижим на прилична цена. Иска се голямо жилище (голям разход), неприятно е че плащаш за градината и занималнята, разните ферейни и т.н, и при това не малко пари. Общо взето Киндергелда отива по услугите за деца безусловно, че може и да не достигне . Няма за како да оплаквам. В БГ-то висчко се плащаше от джоба ми - И пак не малко пари.

Не мога да прежаля хубавия интернет от БГ. Като цяло нямам проблеми с доставчика (освен включването) и само скоростта ми ниска. Просто в моя блок трасето не позволява бърс DSL, а на местния кабелен оператор не му дават да си изгради съоражение в блока. Така че кретам с 16МБТ. Стигат, но ако искаш ИП телевизия....има проблеми.

В Бон е спокойно, монотонно, шарения от хора особено в някои райони. Тепърва има да откривам различни неща за града и околоността. Това е което мога да кажа за момента.

Живот и здраве на всички.

Потребители благодарили на автора Cobit за мнението (общо 5):
estiraboyko123batemishoelito-4rusenec
Рейтинг: 21%

Cobit
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elito-4 » 3 Октомври 2015, 11:38:31

Cobit, Здравей! В Германия сме от 1 година,но искаме да се преместим в Бон,спешно.Би ли ни препоръчал училища-до 4 клас и спокойни квартали? Ще ти бъда благодарна ако се свържеш с мен(не мога да пиша лични съобщения,за да ти дам мой координати).Хубав и успешен ден на всички!
elito-4
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец