• Advertisement

Поредните напускащи дома.

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Поредните напускащи дома.

Мнениеот alexandrovi » 19 Март 2014, 09:33:07

Здравейте,ние сме поредното младо семейство готвещо се да напусне България.Аз съм на 35,съпругата ми на 30 и една малка принцеса на 6мес.В момента учим езика и се запознаваме с живота в Германия за да бъдем максимално подготвени .Схемата в ясна,аз ще замина с надеждата за 2-3 месеца да мога да подготвя почвата за тях.След много четене два въпроса са ми още мътни и ще съм благодарен на помощ.
1.Жена ми е в майчинство още 1,5 г. по българските закони,какво ще се случи с това там,ще взима ли някакво и какви са стъпките?
2.Аз съм с хронично заболяване (хипертония) и вземам лекарства с отстъпка от НЗОК,какво ще се случи с това ,ще трябва да ми ги пращат от БГ или има вариант от Германия?
Предварително благодаря.
alexandrovi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 27 пъти
Благодарено: 6 пъти

Re: Поредните напускащи дома.

Мнениеот bknf » 19 Март 2014, 14:29:57

1.Жена ми е в майчинство още 1,5 г. по българските закони, какво ще се случи с това там, ще взима ли някакво и какви са стъпките?

При положение че тя с бебето е в Германия вие сте регистрирани официално по местоживеене, можете да получавате детски.
Стъпките са, както ти сам каза - след 2-3 месеца отиваш, намираш къде да живееш, работа и т.н.
Обаче, самото пристигане на немска територия не означава че веднага ще намериш и работа.
Първо намери нещо (да речем по интернет), уговори среща, и едва тогава. Въпреки че и лично да си, пак е добре - но е свързано с повече (първоначални) разходи.

Какво друго би могло да се случи с майчинството на жена ти?

2.Аз съм с хронично заболяване (хипертония) и вземам лекарства с отстъпка от НЗОК,какво ще се случи с това ,ще трябва да ми ги пращат от БГ или има вариант от Германия

А не може ли и без лекарства? Това че имаш високо кръвно налягане, е резултат може би на външни фактори в твоя живот - и оттам на вътрешната физиология (?)

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
alexandrovi
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот daisy » 20 Март 2014, 00:38:29

Моля ви, не карайте хипертоник, обременен наследствено, да си спира лекарствата! Нямате представа колко може да е опасно.

Успех на младото семейство!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
alexandrovi

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот alexandrovi » 20 Март 2014, 09:02:38

Здравейте и благодаря на отзовалите се.Искам да отговоря на въпросите.
Напускаме страната поради няколко причини-
1.Имам 20г. осъзнат живот и нищо в тази държавица не се е променило освен че богатите стават по-богати,бедните по-бедни
2.Съпругата ми е вишист- счетоводство и одит и след 100 интервюта така и не започна работа по специалността защото изискванията са да си на 22г. с минимум 5г. стаж.
3.Искаме още поне едно дете и не виждам как ще стане с 500-700 лв. заплата а не виждам също с такива доходи как се издържат двама студента(дай боже) още повече в София.
4.Да помислим и за нас след 40г. работа тук- 200лв. пенсия ???
5.Така и така съм съкратен и до есента съм на борсата,съпругата ми е в майчинство а ,малката е още малка и това местене няма и да го разбере а в Германия няма да се сблъска с езикова бариера и липса на среда и приятели.Имаме две приятелски семейства в Германия и роднина в Австрия които обещават помощ(е все пак обещаното не е като дадено) най-малкото за жилище докато си намеря работа и наема собствено.Имам автомобил с който да замина защото знам че без кола там не става.
Това е в общи линии аз за лекарствата не става да ги спирам пробвал съм успях само (което не малко) да ги намаля от две на половин хапче на ден и то като смених работата.Е като сменя държавата може и да не ми трябват вече кой знае.Това в кръга на шегата.Поздрави на всички и усмихнат ден.
alexandrovi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ljuba » 20 Март 2014, 10:03:12

Аз искам само да вметна,че майчинство при положение,че не е работила майката в Германия,няма да получава.Детски -да,но не и пари за майчинство.Желая ви успех.
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята

Потребители благодарили на автора ljuba за мнението:
alexandrovi

Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот bknf » 20 Март 2014, 10:04:11

не карайте хипертоник, обременен наследствено, да спира с лекарствата

Никой нищо не карам да прави - това е просто въпрос. Може ли да разясните по-подробно, какво означава това - човек да има високо кръвно налягане и какви са причините за него? Още повече че тука става дума за човек на 30+х години.
И как разбрахте за наследственото влияние? То ли е най-важното и основното при повишаването на кръвното налягане на човека?
Всичко ще мине, след известно време и напускайки София. След време няма да имаш никаква нужда от хапчета и т.н. химикали.
2.Съпругата ми е вишист- счетоводство и одит и след 100 интервюта така и не започна работа по специалността защото изискванията са да си на 22г. с минимум 5г. стаж.

Това че е висшистка, разбира се нищо не означава - но и въпроса е структурен - не неин личен.
Общо взето с такива способности няма да има проблеми да си намери интересна и правилна работа в Германия но...Там тия неща са на немски, и имат сходство с българския само по начин на мислене. Съответно трябва да се проучи въпроса как е всичко това на немски - поне 1 година ще трябва, за да стане тя пълноценна Buchhalterin.
За Wirtschaftsprüfung (одит) и Steuerberatung (данъчни консултации), също може да се мисли - но и за това трябва време.
5..малката е още малка и това местене няма и да го разбере
..Имам автомобил с който да замина защото знам че без кола там не става..

Напротив, не е задължително да ти трябва автомобил - но и това много зависи, къде ще си точно.
В големите градове нямаш нужда от такъв - това са само много и може би излишни разходи.
6. лекарствата не става да ги спирам пробвал съм успях само да ги намаля от две на половин хапче на ден и то като смених работата. Е като сменя държавата може и да не ми трябват вече кой знае.

)) разбира се че там е основния "проблем" - и смяната на държавата ще те излекува напълно.
Другото е че трябва да си промениш и начина на мислене.. той играе огромно значение при кръвното налягане.
Но не е никак лесно, човек да живее в такава "среда" и без много пари, а да е спокоен и да не му пука.

7. Щом ще отиваш в Германия, трябва (1) да научиш местния език така, че да можеш да разбираш каквото е необходимо. Това няма да стане веднага, но е възможно и необходимо. (2) Освен това, на "немска почва" се търсят и са необходими хора с качества и способности, които ти (евентуално) все още нямаш. Въпроса е да разбереш какви са те и да отидеш в необходимата посока.
Тъй кaто не знам от какво са те съкратили и какво си правил досега - не знам и какви точно са те.

Успехи и поздрави и на вас - всичко ще бъде наред!)

Потребители благодарили на автора bknf за мнението (общо 2):
alexandrovidaisymm
Рейтинг: 8%

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот alexandrovi » 20 Март 2014, 10:41:41

Здравейте,от месец учим активно немски,като се има предвид че грижите за беба са 24часови но се справяме.Накратко за мен нещата стоят така-имам опит 10г. в търговията и то с електроматериали и стоки за бита с добър немски мога да се пласирам там,имам и ръце за тия години покрай баща ми един лев не сме дали за майстори за каквото и да е от бъркане на бетон,вик,ел.инсталации до гипскартон,зидане и теракот не съм Майстор но ги разбирам и мога и това да работя я строеж я някаква ремонтна бригада (знам че в ДЕ за всичко се иска документ но не е проблем да се науча и да изкарам изпит или курс),активен шофьор съм и след курса за мотокарист който ще карам другата седмица,смятам да карам и В+Е доколкото гледам сайтовете за работа мотокаристи се търсят а В+Е търсят фирмите за озеленяване (завършил съм селско-стопански техникум).Извода-използваме времето в което съм на борсата за да научим езика и да изкарам тук курсове доколкото позволява финансовото ни състояние.И ако след всичко това което знаем,можем и ще научим не успеем да се реализираме там значи не ставаме-рейса и обратно но поне ще сме се пробвали.Поздрави на всички.
alexandrovi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 20 Март 2014, 13:06:23

Здравейте alexandrovi,

Първо и най-важно: отделете време и средства, за да учите немски - колкото повече, толкова по-добре!

alexandrovi написа:1.Жена ми е в майчинство още 1,5 г. по българските закони,какво ще се случи с това там,ще взима ли някакво и какви са стъпките?
...

В Германия т.нар. пари за майчинство (Elterngeld) се плащат в общия случай 12 месеца (има и някои особености). Българските граждани също имат право на тези пари (ако бъркам, нека някой да ме поправи). За повече информация ---> Elterngeld und Elternzeit (познатите от Германия да помагат, защото се подава молба и т.н.). Ако предположим, че пристигнете другата седмица, ще получавате вероятно минимума от 300 EUR. След започване на работа ще имате право и на детски надбавки (Kindergeld) = 184 EUR. За тях също се подава молба. Имаме си и тема Детски надбавки - Kindergeld.

Както изглежда ще пристигнете в Германия в края на периода (или след него) за получаване на Elterngeld. Детето ще бъде на 1+ години. Тогава в зависимост от социалното ви състояние може и да получите право на някои помощи от държавата - Kinderzuschlag, Wohngeld, ALG II.

alexandrovi написа:...
2.Аз съм с хронично заболяване (хипертония) и вземам лекарства с отстъпка от НЗОК,какво ще се случи с това ,ще трябва да ми ги пращат от БГ или има вариант от Германия?

На теория С ЕЗОК ще имаш същите права на прегледи и изписване на лекарства за заболяването си, каквито имат и немските граждани. За справка виж раздела Дава ли ЕЗОК възможност за получаване на медицинска помощ, различна от спешната или неотложна лекарска намеса? и темата във форума Европейска Здравна Карта вместо осигуровка в DE?

Но ...
... има лекарства, разрешени за употреба в България, които не са разрешени за употреба в Германия и обратно. Не е ясно дали предписаното ти лекарство го има и в Германия
... ако го няма, тогава то ще трябва да бъде заместено с негов аналог, но това като че ли не е толкова проста работа. Мисля, че е свързано с поредица от прегледи и проследяване, за да бъде уточнена досировката
... тази значителна промяна в живота ти неминуемо ще се отрази върху здравословното ти състояние - надявам се благоприятно (в дългосрочен план) и вероятно неблагоприятно (в краткосрочен). Добре е да имаш надеждна подкрепа на познати в началото. Не я подценявай!

Няма да намериш никъде написано стъпка по стъпка какво точно трябва да направиш, преди да предприемете преместването, а и след това. По тази причина те умолявам още от днес да започнеш да четеш систематично темите във форума "Германия", особено тези, които те касаят пряко в подфорумите:
  • Образование (темите за детски ясли и детски градини)
  • Документи (преводи, легализации, пререгистрация на автомобила, признаване на дипломи)
  • Здраве (ЕЗОК, избор на здравна каса, видове здравно осигуряване)
  • Работа, данъци и осигуровки (всичко е важно)
  • Новобранец (наем на жилище, интеграционни курсове)

Ако вече си ги чел, просто започни да ги препрочиташ. До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
ljubaalexandrovi
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот ljuba » 20 Март 2014, 15:44:23

Само пак да вмъкна,че детски се получавт дори и когато родителите не работят,но живеят в Германия.
@******, сигурен ли си,че може да се взимат Elterngeld дори и ако майката не е работила тук?Питам,защото на моята приятелка,която дойде с бебе на 5 месеца не й дадоха,та ако има шанс пак да вземат да пробват.
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Мнениеот daisymm » 20 Март 2014, 16:19:31

ljuba написа:Само пак да вмъкна,че детски се получавт дори и когато родителите не работят,но живеят в Германия.
@******, сигурен ли си,че може да се взимат Elterngeld дори и ако майката не е работила тук?Питам,защото на моята приятелка,която дойде с бебе на 5 месеца не й дадоха,та ако има шанс пак да вземат да пробват.

ljuba,

в случая с приятелката ти са важни мотивите за отказа. В случая с alexandrovi (предполагам, че са български граждани) важи следното:
Staatsangehörige von Mitgliedstaaten der EU, Islands, Liechtensteins, Norwegens und der Schweiz haben ebenso wie Deutsche einen Anspruch auf Elterngeld, wenn sie in Deutschland erwerbstätig sind oder in Deutschland wohnen.

Не съм личен ползвател на това право, но това е официалната информация по темата. Цитатът е от страницата нa BAMF, линкът съм го дал по-горе. Така че, подава се молба и се чака отговора - а после е ясно - следват искания на какви ли не документи, попълване на въпросници и т.н., и т.н.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот ljuba » 20 Март 2014, 16:43:32

@******, благодаря за бързия отговор.Понеже и ние не сме ползвали това право (когато дойдохме тук все още не бяхме членки на европейския съюз) и аз не съм съвсем наясно.Знам само,че подадоха документи за детски и за майчински и детските започнаха да им се изплащат веднага след три месеца и то със задна дата от подаването,но за Elterngeld им отказаха.Аз също прочетох веднага линка,който си пуснал и ще взема да им поискам писмото,с което им отказват,пък да видим дали не може пак да кандидатстват.Благодаря много още веднъж за инфото и обещавам да пиша ако има развитие на нещата.Помня,че по онова време ние също подадохме молба и след куп документи,които ми изискаха накрая ми отказаха,но предполагам сега нещата стоят по друг начин.
Поздрави и от мен и от много слънчевия днес Хановер.
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Мнениеот alexandrovi » 20 Март 2014, 19:31:59

Благодаря много за съветите.Поздрави на всички,бъдете живи и здрави.
alexandrovi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 21 Март 2014, 00:48:57

Ако жената взима майчинство от България, няма да получава Elterngeld.
Принципно на хора, неработили тук, се полага минимумът (300 евро), но искат бележка от Бг, че не взима нищо. Имам приятелка в такова положение. Детето й няма годинка, взима си майчинството от Бг и толкова. След това има Betreuungsgeld, ако детето се отглежда у дома (150 евро на месец от август, в момента са 100). За тях не знам дали ще ви се полагат.
Аз взимах два месеца по 300 евро Elterngeld, но искаха бележка от Люкс., че повече не ми се полага Elternzeit. Не съм работила в Германия.

Bknf, на 35 години си мисля, че високото кръвно може да е само наследствено (ако не е било инцидентно високо, но предполагам, че нещата са проследени, щом човекът взима медикаменти). Мъжът ми не е толкова млад, но и при него хипертонията е наследствена и си пие хапчетата, защото без тях дори моментно да е по-добре, не се знае какви последствия може да има в дългосрочен план. Иначе дъщерята на една приятелка е на 22 и с много високо кръвно. След хиляди изследвания във Франция, където живеят, също го определиха като наследствено по бащина линия. Изследванията нищо не показаха.
Без да съм лекар или да съм твърде запозната, не мисля, че само смяната на средата ще оправи кръвното.

Поздрави!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
daisymm

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот asenbg » 22 Март 2014, 01:32:27

кръвното се влияе и от средата - стрес, притеснение.. може дори да се влоши в Германия.. или да се подобри.. зависи как потръгнат нещата.. емигрантството не е лесна работа..
хапчетата не лекуват - те само поддържат изкуствено кръвното ниско.. като доживотен абонамент.. с времето тялото привиква към тях и трябват по високи дози.. кръвното е от стрес - осъзнат и не осъзнат, поради други здравословни причини.. лечение със спорт и спокойствие..

asenbg

Мнениеот bknf » 22 Март 2014, 09:09:04

Здравей daisy
Относно кръвното, лично аз не вярвам в наследствените влияния, а по-скоро в реални фактори в живота на дадения човек. Hай-вече в тяхната вътрешна преработка (умствена, психическа) + отношението към тях.

Относно мъжа ти, никога не съм го виждал - там на 100% ти знаеш по-добре.)
Иначе дъщерята на една приятелка е на 22 и с много високо кръвно. След хиляди изследвания във Франция, където живеят, също го определиха като наследствено по бащина линия.

Психолози не са ли общували с тоя човек, да проверят аджеба, какво става в него?
Нямам представа как и какво точно са изследвали в тия хиляди изследвания.

Относно това, миналото лято.. трябваше да си меря кръвното, та ходих в аптеката. Оказа се много високо..не повярвах, и отидох в друга аптека, на 300 метра оттам..Там се оказа "нормално", и даже ниско.
Иначе не си го меря изобщо.. а и не ме и интересува особено)

Още повече че че както ти сама казваш,
Изследванията нищо не показаха

Тоест с други думи, никой не знае кво става, и тъй като няма реален отговор, ще го пишем на митичните "наследни" фактори. Ако не е бащата, то тогава дядото, ако не той, то пра- пра- дядото)

Щом изследванията във Франция нищо не са показали, това означава че.. представи си отиваш на сервиз в Париж с колата. Не ще да пали, казваш. И те тестват, тестват, и се оказва , че не знаят защо.

на 35 години си мисля, че високото кръвно може да е само наследствено

Е защо така мислиш? Ти така и не ми отговори на мойте въпроси от по-горе))

не мисля, че само смяната на средата ще оправи кръвното

Между другото, и аз така мисля - още повече че има много неизвестни фактори пред тях.

но и при него хипертонията е наследствена и си пие хапчетата, защото без тях дори моментно да е по-добре, не се знае какви последствия може да има в дългосрочен план.

Cигурно и при него лекарите са казали същото след много изслeдвания.. E ако моментно без хапчета човека е по-добре, то тогава какво последствия ще да има занапред? Aз бих рискувал))
bknf
Професионалист
Професионалист

Следваща

Назад към Новобранец