• Advertisement

Поредните напускащи дома.

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Поредните

Мнениеот daisymm » 6 Октомври 2014, 08:05:40

Здравейте celevra,

първият ми съвет е - продължавайте да четете, основно темите в подфоруми "Новобранец". По всеки един от въпросите ви има поне една тема, в която са се сблъскали най-различни мнения (често напълно противоположни). И една препоръка - не задавайте толкова разнообразни по характер въпроси в една тема. По-скоро намерете вече създадените теми и там поставете конкретните си въпроси (за жилище, Minijob, разходи и т.н.)

celevra написа:... Чух ,че в Германия квартирата трябва да има спалня за детето,спалня за нас....задължително ли е това? Не можем ли да живеем в по-малка,кой ще ни го забрани и защо?
До момента не съм намерил никъде официален документ, който да казва "Тази минимална квадратура е задължителна за член от семейството" или "Х-членно семейство трябва да има Y-спални". Има само препоръки (нещо от рода на > 12 кв.м. на човек). По-скоро много наемодатели с "малки" (за стандарта на немците) апартаменти могат да използват това като формална причина за отказ, защото сте чужденци и то с малко дете. Семействата с малки деца са си нежелани. Виж например темата Проблеми със съседи заради шум

celevra написа:Другото,което искам да знам е : когато плащаме Кауцион при наемането на квартира,кога той се връща? Веднага след като напуснем или имат право да го бавят известно време?
Kaution се плаща заедно с първия наем. Може да се договорите да го платите с първия и втория наем. Връща се най-късно до края на годината, следваща годината на вашето напускане. Т.е. ако аз напусна сега (06.10.2014) жилището си, наемодателят има право да ми забави връщането на Kaution-а до 31.12.2015. Ако бях напуснал на 06.02.2014 жилището си, наемодателят ми пак щеше да има право да ми забави връщането на Kaution-а до 31.12.2015. Свързано е с периода на отчитане на различните потребления (тези, които се отчитат веднъж годишно и влизат в Nebenkosten).
celevra написа:...но мога да започна някаква Миниджоб до тогава.Къде да я търся?
Там, където се търсят и другите работни места - обяви за работа на трудови посредници, конкретни фирми, Agentur für Arbeit и др. Обявата трябва да съдържа "450 Basis" или "Minijob", но това не значи, че ще се получават 450 EUR/мес. Човек може да работи Minijob и за 250 EUR/мес. За момента 450 EUR/мес. е максимума, за да мине едно работно място за Minijob

celevra написа:И нещо,което силно ме вълнува,какви средства ,ще са ни нужни там за да оцелеем 2 месеца,след като предполагам,че за тези два месеца в сметките ни няма да постъпват пари,а ще трябва да сме подготвени с тях от тук.Приготвили сме 3000 евро за квартира,но с колко може да преживява едно 3-членно семейство там,ако изключим квартирата?Ще живеем в град Триер.
По отношение на средствата за препитание, вижте например темата Месечни разходи на работещите в Германия.
И да не се уплашите! Ще срещнете мнения всякакви от 300 EUR/мес. до 1000 EUR/мес. само за храна за тримата. Свят голям, хора всякакви ...

До нови срещи!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Поредните

Мнениеот onufriy » 6 Октомври 2014, 11:01:56

****** написа:
celevra написа:Другото,което искам да знам е : когато плащаме Кауцион при наемането на квартира,кога той се връща? Веднага след като напуснем или имат право да го бавят известно време?
Kaution се плаща заедно с първия наем. Може да се договорите да го платите с първия и втория наем.

Междувременно кауционът може да се плаща на три вноски. Има и алтернативи, но някои наемодатели не са особено очаровани от тях.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Re: Поредните напускащи дома.

Мнениеот daisy » 6 Октомври 2014, 21:29:55

За Триер трябва да кажа, че наемите последните години доста са се качили, защото много работещи в Люксембург живеят в Триер (Триер е по-евтин и като квартира, и като разходи за храна. Има малко неща, които са по-евтини в Л-бург отколкото в Триер). За храна и козметика на тричленно семейство (не знам колко ви е голямо детето, дали пие още АМ, трябват ли му памперси и прочие) около 400-500 би трябвало да ви стигат. Ако пазарувате от евтините магазини като Алди, Лидъл, със сигурност ще е наполовина.
Ако апртаментът не е съвсем в центъра, няма да е чак толкова скъп.

Желая ви успех!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
velingrad
Рейтинг: 4%

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Предишна

Назад към Новобранец