• Advertisement

Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

Мнениеот minimax_bg » 3 Април 2014, 12:17:02

Поздравления за полезния форум и за готовността ви да съветвате и давате напътствия на „новобранците” като мен !
Ето я и моята история 
Аз съм на 33, жена ми на 30, деца на 6г. голямото и малкото на 1г. и 4м.Завършил съм ТУ-София и си работя от 2003 до ден днешен по специалността си. Съвсем на шега кандидатствах за работа в Германия и взеха, че ме харесаха и поканиха на интервю, отидох и те ми направиха предложение за работа, като се разбрахме да им отговоря следващата седмица. Затова моля за някои съвети и разяснения! Език знам малко английски но се разбирах с него и другите там, съпругата ми го знае добре, немски не знаем нищо нито аз нито тя. Това обаче не е проблем за работодателя, той е много свестен и готин пич, каза ми ще ми помогне за всичко от намирането и наемането на квартира, детски градини, училища, общини, попълване на документи и прочие. Дори сам предложи да вземе жена ми на почасова работа в началото, а в бъдеще да съдейства да си намери такава каквато тя иска. С други думи смятам че съм извадил зверски късмет, четееики трудностите и проблемите на другите сънародници в Германия. При евентуалното ми съгласие се разбрахме след 3 месеца че ще отида.
1. Препоръчайте ми езикова школа където да запиша интензивен курс.
2. Какви документи трябва да си подготвя от тук, превеждане, легализация, признава ли ми се дипломата от ТУ и къде мога да проверя това?
3. Орентировъчен месечен бюджет за 4-ри членно семейство, квартирата ще е в диапазона 550-700Е на месец, проверихме го на место заедно с работодателя ми.
4. Общи препоръки, каквото мислите че е важно а аз съм го пропуснал.
Благодаря предварително!
minimax_bg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 2 пъти

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

Мнениеот onufriy » 3 Април 2014, 13:24:30

minimax_bg написа:Поздравления за полезния форум и за готовността ви да съветвате и давате напътствия на „новобранците” като мен !
Ето я и моята история 
Аз съм на 33, жена ми на 30, деца на 6г. голямото и малкото на 1г. и 4м.Завършил съм ТУ-София и си работя от 2003 до ден днешен по специалността си. Съвсем на шега кандидатствах за работа в Германия и взеха, че ме харесаха и поканиха на интервю, отидох и те ми направиха предложение за работа, като се разбрахме да им отговоря следващата седмица. Затова моля за някои съвети и разяснения! Език знам малко английски но се разбирах с него и другите там, съпругата ми го знае добре, немски не знаем нищо нито аз нито тя. Това обаче не е проблем за работодателя, той е много свестен и готин пич, каза ми ще ми помогне за всичко от намирането и наемането на квартира, детски градини, училища, общини, попълване на документи и прочие. Дори сам предложи да вземе жена ми на почасова работа в началото, а в бъдеще да съдейства да си намери такава каквато тя иска. С други думи смятам че съм извадил зверски късмет, четееики трудностите и проблемите на другите сънародници в Германия. При евентуалното ми съгласие се разбрахме след 3 месеца че ще отида.
1. Препоръчайте ми езикова школа където да запиша интензивен курс.

Къде?
2. Какви документи трябва да си подготвя от тук, превеждане, легализация, признава ли ми се дипломата от ТУ и къде мога да проверя това?

Ако си в регламнтирана професия, потърси във форОмо, ако не, просто я дай на преводач. Ще ти трябва, ако евентуално кандидатстваш за друга работа.
3. Орентировъчен месечен бюджет за 4-ри членно семейство, квартирата ще е в диапазона 550-700Е на месец, проверихме го на место заедно с работодателя ми.

Па зависи колко се разпростирате. 2k min, мое си мнение.
4. Общи препоръки, каквото мислите че е важно а аз съм го пропуснал.

Чети темите в секциите семейство, документи, образование, работа. Формулирай конкретни въпроси.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
minimax_bg
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот minimax_bg » 3 Април 2014, 13:43:56

onufriy написа:Къде?

В София, извинявам се пропуска. Въпросите като си ги формулуирам ще питам, че съм още пресен пресен, всичко ми е каша в главата
Благодаря за отговорите!

п.п. ако въпросите ви се струват глупави и не конкретни, не си губете времето с мен...Всякакви препоръки са добре дошли ;)
minimax_bg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот aleksandrinka » 3 Април 2014, 14:00:41

Курсове в София: ИЧС или Гьоте Институт.
"Мнението на хората зависи от времето, мястото и обстоятелствата." Франсоа Волтер

Потребители благодарили на автора aleksandrinka за мнението (общо 3):
daisymmvelingradminimax_bg
Рейтинг: 13%

Аватар
aleksandrinka
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарил: 82 пъти
Благодарено: 177 пъти

Мнениеот AirMan » 3 Април 2014, 18:34:09

Относно документите-
Удостоверение за граждански брак, актовете за раждане на децата, международни имунизационни паспорти ( издават се от Здравната Каса) - на нас ни искаха при записване в училище, след това го връчихме на личния лекар тук. Нормални паспорти за децата. Ако ще идваш първо ти, а после жената с децата й направи пълномощно,нотариално заверено, че си съгласен да излизат извън България само с единия родител, иначе няма да ги пуснат на летището/ границата. Ако ще подавате молба за детски надбавки в Германия, си изкарайте документ от българските социални, че от еди- коя си дата няма да получавате такива в България ( ако не го направите лично, после ще трябва да занимавате роднините с пълномощни ) . Дипломата, разбира се, плюс документа, който ще получиш след изкарания курс по немски. Всичко преведено. За друго в момента не се сещам :)
Относно курсове по немски не мога да бъда полезна- не съм ходила на такива, а и не съм от София. Немски учих сама вкъщи, а после се явих на Тест ДаФ. И това е вариант. Но по мое скромно мнение- без немски в Германия е трудно, та инвестирането на време и усилия си струва.
Успех :thumbleft:

Потребители благодарили на автора AirMan за мнението (общо 4):
placebozzvelingradv100minimax_bg
Рейтинг: 17%

Аватар
AirMan
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот v100 » 3 Април 2014, 18:59:37

Извинете, че се присъединявам към темата с въпрос, а не с отговор. Първо искам да благодаря на всички за безкрайно ценната информация. Уточняващият ми въпрос е - тъй като за децата ми в България никога не сме получили и лев детски, откъде точно се взема документа за това? Предварително благодаря!
v100
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 31 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот minimax_bg » 3 Април 2014, 19:03:21

AirMan огромно благодаря! За сега мислим да заминем всички заедно, тъй като нямам притеснения, че няма да се справя с работата. Колкото до ученето, ще трябва да е вечерно или съботно неделно, защото съм и на работа през това веме и то извънредно, за да си довърша всичко, което съм започнал и да съм коректен с настоящия ми работодател, но ще дам всичко от себе си да науча колкото може повече немски! Благодаря още веднъж на всички за помоща която оказвате на неориентираните /хорица като мен ;)

Потребители благодарили на автора minimax_bg за мнението:
Gergana.Ivanova

minimax_bg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AirMan » 3 Април 2014, 19:11:38

v100, Агенция за Социално Подпомагане към града, в който се водите на постоянен адрес. :)

Потребители благодарили на автора AirMan за мнението:
v100

Аватар
AirMan
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот daisymm » 3 Април 2014, 22:54:28

minimax_bg написа:... Език знам малко английски но се разбирах с него и другите там, съпругата ми го знае добре, немски не знаем нищо нито аз нито тя. Това обаче не е проблем за работодателя, той е много свестен и готин пич, каза ми ще ми помогне за всичко от намирането и наемането на квартира, детски градини, училища, общини, попълване на документи и прочие. Дори сам предложи да вземе жена ми на почасова работа в началото, а в бъдеще да съдейства да си намери такава каквато тя иска. С други думи смятам че съм извадил зверски късмет, четееики трудностите и проблемите на другите сънародници в Германия...

Ами браво, действително сте имали шанс 1:1000, цялата история е като от филм. Все пак, ако не сте в мултинационален екип, липсата на немски може да ви се отрази рано или късно в професионалните взаимоотношения. До този момент не съм срещнал немец, който да използва с удоволствие чужд език (изключвам тези, за които това е свързано пряко с работата). Немците около мен го правят при крайна необходимост и с отвращение. И така ...

minimax_bg написа:1. Препоръчайте ми езикова школа където да запиша интензивен курс.

Подкрепям мнението на alexandrinka. Всичко друго в София е ала-бала. Цените са доста по-високи от средните, но инвсетицията си струва.

minimax_bg написа:2. Какви документи трябва да си подготвя от тук, превеждане, легализация, признава ли ми се дипломата от ТУ и къде мога да проверя това?

По отношение на Удостоверение за сключен граждански брак и Удостоверения за раждане на децата ---> извадете си дубликати в многоезичния вариант и не трябва да го превеждате и легализирате. Повече информация в темата Удостоверения за гражданско състояние на 3 езика

Дипломата от ТУ-София (+приложенията) ---> нотариално заверено копие ---> заверка в Министерството на образованието ---> превод от заклет преводач ---> легализация (аз лично не съм легализирал моята, но го препоръчвам). Дипломите от ТУ-София по инженерните специалности не трябва да преминават през процедура за признаване в Германия. Повече информация в темата Валидност на българските дипломи в Германия?.

Имунизационни паспорти ---> AirMan вече обясни

Декларация за извеждане на децата през граница само от единия родител ---> при нотариус

Формуляри Е-104 за здравния статус в България ---> Плащане на здравки осигуровки?. Може да ви потрябват. Не препоръчвам да прекъсвате здравноосигурителните си права в България, ако имате намерение периодично да се прибирате в страната

Удостоверения по чл.275 от българските ви застрахователи ---> за поне 5-годишен период. Ще ви трябват, за да си намалите размера на бъдещата си застраховка "Гражданска отговорност" в Германия. Самоинформирайте се, като потърсите информация по въпроса в темата [url]Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?[/url]

Сertificate of conformity (СоС) ---> документът ще ви бъде необходим, ако възнамерявате да пререгистрирате автомобила си в Германия. Повече в темата Регистрация на кола в германия (отново)

Европейски здравноосигурителни карти ---> няма да са ви излишни
Пълномощно на близък човек ---> не се знае дали някога няма да ви потрябва нещо
По отношение на детските надбавки (формуляр Е 411) ---> теоретично не трябва да изисквате никакви документи от България (вижте информацията по отношение издаването на Е-формуляри). След подаване на молба в Германия тази справка се изисква по служебен път от България. Но чувам за какви ли не разновидности по казуса, така че може и да поискате, но не зъм сигурен, че ще получите.

minimax_bg написа:3. Орентировъчен месечен бюджет за 4-ри членно семейство, квартирата ще е в диапазона 550-700Е на месец, проверихме го на место заедно с работодателя ми.

Вероятно вече знаете, че наемът има две съставки ---> Kaltmiete (базовият наем) и Nebenkosten (разходи по консумацията др. дреболии). Kaltmiete+Nebenkosten=Warmmiete.

Какъв е размера на Warmmiete (Kaltmiete + Nebenkosten)? И за кое населено място става въпрос?

Първоначални разходи:
Транспорт България-Германия: 400...800 EUR
1x Warmmiete + 2x Kaltmiete (депозит) + Provision (комисионна за посредника, може и да = 0) + първоначално обзавеждане (500 ...700 EUR) ---> 2500+ EUR. Може да се договорите да платите депозита в два последователни месеца.

Месечни разходи:
Warmmiete + Електроенергия + Телефон/Интернет/Телевизия + Гориво (пътни разходи) + Храна + Акцизни стоки + Застраховки (може и да не се смятат в началото) ---> в цифри:
550...700 + 30...50 + 40... 60+ 50...200 + 300...400 + 0...200 + 100... 200 = 1070...1810 EUR

Към месечните си приходи не забравяйте да добавите и детските надбавки (Kindergeld).

minimax_bg написа:4. Общи препоръки, каквото мислите че е важно а аз съм го пропуснал.

Отделете време да четете наред темите (особено мненията след 2007 г.) в подфорумите:
Работа, данъци и осигуровки
Документи
Здраве
Новобранец

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 5):
Иван_Илиевplacebozzminimax_bgv100velingrad
Рейтинг: 21%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот justanotherone » 3 Април 2014, 23:35:22

Общо взето най-важните документи са ги изброили по-горе. Аз ще добавя, че Е104 на мен не са ми искали (ТК), но нищо не пречи да го имаш, може другите каси да го изискват. По отношение удостоверението от застрахователя - не е нужна легализация, а само превод. Както вече казаха, В Германия този документ може да ти спести доста пари, на база на него застрахователят ще те сложи в ниво SF5, което означава в пъти по-евтина застраховка отколкото иначе. Не всеки застраховател би признал това удостоверение, но няма да е проблем да намериш.
По принцип за инженерна позиция не се изисква приравняване на дипломата, изпити, сертифициране или каквото и да било, стига да не е от регулираните професии. Подписваш договора и започваш. Можеш да ги попиташ каква сума предлагат за рилокейшън, разбира се, преди да подпишеш ;-)
Относно разходите мисля, че това 2к минимум е добро приближение, но то важи когато си се установил вече. При пристигането си най-вероятно ще отседнеш в хотел, за квартирата трябва да имаш готовност да платиш 3 наема депозит + 1 наем за първия месец + евентуално комисионна за агенцията. Депозитът май навскяъде е толкова, но комисионната варира, като в Мюнхен най-често е 2.38 пъти наема. Щом споменаваш наеми от порядъка на 700 евро за 4-членно семейство, едва ли става дума за Мюнхен, но така или иначе при наемането трябва да можеш да платиш няколко хиляди евро. От там нататък следва обзавеждане, което по принцип не е толкова скъпо на фона на другите неща, но не е и без пари.
Като човек, който наскоро е минал по този път - не бих ти препоръчал да идвате цялото семейство от самото начало. Справянето с работата е само един от аспектите, а дори и той не е за подценяване. Търсенето на квартира може да отнеме доста време, през което трябва да живеете на хотел, цената ще е по-висока, а с две малки деца прането и готвенето в хотелската стая едва ли ще е удоволствие. Ако си сам си много по-гъвкав. За да можеш да получаваш заплатата си ще ти трябва регистрация в общината, данъчна карта, банкова сметка. До няколко дни след регистрацията ще получиш писмо от близкото училище, че на този адрес има дете в училищна възраст, което е задължено да посещава занятията. Няма никаква гаранция, че квартирата която ще намериш ще е в района на същото училище, а за детето определено ще е допълнителен стрес да сменя училища в чужда държава, без да говори езика, и т.н. Освен това, най-вероятно квартирата ще бъде необзаведена, евентуално с вградена кухня, но до там. Не че е невъзможен, просто този вариант ще е по-труден за семейството ти, а и за теб.
Смело напред!

Потребители благодарили на автора justanotherone за мнението (общо 2):
minimax_bgv100
Рейтинг: 8%

justanotherone
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот minimax_bg » 4 Април 2014, 07:24:51

Благодаря на всички за отговорите, много ми помагат!

Града се казва Рейнберг сравнително малко градче на около 100км от Дортмунд и 100км. от Дюселдорф. Смелостта да тръгнем цялото семейство заедно идва от там, че немеца ми каза, че в момента в който му дам положителен отговор за работа, той ще търси и организира огледи на квартири, а ние като отидем да сме на готово. Имаме също така уговорка и за обзавеждането той да ми помогне. Цялото това отношение не него към нас действа доста успокояващо!
Курсовете в Гьоте институт са само сутрешни и отпадат, днес ще видим могат ли да ме включат в някоя от групите в ИЧС!
Още веднъж ви благодаря, ще изчета всичко посочено и ако възникнат някакви въпроси и неясноти ще питам, благодаря!
minimax_bg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Koko7 » 6 Април 2014, 15:32:34

Колегата по форум ******, е дал изключително изчерпателен отговор за, което лично му благодаря.Много неизвестни ми станаха известни O:) .
Единствено не ми стана ясно изречението "Дипломите от ТУ-София по инженерните специалности не трябва да преминават през процедура за признаване в Германия."- тоест смао с превод от заклет преводач и печат от МОН дипломата е равносилна на немската такава или...........Примерно магистър машинен инженер от ТУ-София е еднозначно равен на магистър машинен инженер от някое ТУ в Германия по диплома (оставям настрана разбира се огромните разлики м/у двете висши образования).Четох и инфото от линк-а но нещо стигнах до задънена улица.
P.S.Извинявам се, че се намесвам в темата на колегата.
Koko7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 7 Април 2014, 17:22:05

Koko7 написа: ... Единствено не ми стана ясно изречението "Дипломите от ТУ-София по инженерните специалности не трябва да преминават през процедура за признаване в Германия."- тоест смао с превод от заклет преводач и печат от МОН дипломата е равносилна на немската такава или...........Примерно магистър машинен инженер от ТУ-София е еднозначно равен на магистър машинен инженер от някое ТУ в Германия по диплома (оставям настрана разбира се огромните разлики м/у двете висши образования)...

Здравей Koko7,

този път ще се опитам да бъда максимално кратък, надявам се по този начин и написаното от мен да е по-ясно. Написаното по-долу е валидно за Германия. Подчертаните текстове са умишлено подчертани:

• между България и Германия към днешна дата няма подписан двустранен договор за правна помощ. По тази причина българските дипломи и техните приложения, както впрочем и всички други документи, носещи печати от български институции, стават валидни пред институциите в Германия само, ако имат апостил.
  • Тук идва съществената подробност: машинните инженери обикновено не упражняват регламентирани професии, поради което дипломата им може и да не минава за апостил, ако тя просто се добавя като документ към останалите документи за дадено работно място. Но ... ако същата тази диплома се използва, за да правиш докторантура в Германия или да я предоставиш на Arbeitsamt, тогава е нужно тя да има апостил (преди това естествено заверка на дубликата, превод и т.н.). По тази причина няколко пъти вече пиша, че препоръчвам дипломите да имат апостил, независимо че се отнасят за нергламентирани професии (като инженерните), стига човек да има необходимото време и средства да го направи преди тръгването си.
  • Mагистърската ти диплома по машиностроене (или каквато е там специалноста) е формално еквивалентна с тази, издадена от учебно заведение в Германия. Остава само да докажеш, че притежаваш по-добри умения и/или потенциал от тези на немските кандидати и тогава работното място ти е в кърпа вързано. При еднакви умения не виждам причина немския работодател да избере теб, освен ако не приемеш по-ниско заплащане за труда си (но пак не е сигурно).
  • Какво имам предвид с "Дипломите от ТУ-София по инженерните специалности не трябва да преминават през процедура за признаване в Германия"? Две неща - първо с инженерните дипломи се упражняват в общия случай нерегламентирани професии. Второ - с така формулираното изречение съм си оставил вратичка, защото не съм запознат в момента какви нови факултети и специалности предлага ТУ-София. Може да се окаже, че там се обучава и специалисти, които упражняват после регламентирани професии.

Повече информация по темата (не)регламентирани професии в Германия ---> Валидност на българските дипломи в Германия? и на още 50 места във форума, но за да ги намериш ще ти трябва търсачката.

Ами, опитах се да бъда кратък ... :mrgreen:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 3):
Burgas83minimax_bgvelingrad
Рейтинг: 13%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Koko7 » 7 Април 2014, 19:32:39

Нямам думи.Огромно благодаря за търпението, имаш бира от мен специално, като дойда в ДЕ.
Koko7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот minimax_bg » 13 Април 2014, 20:56:01

Здравейте, бих искал да Ви попитам още някои неща.

1. Има ли проблем, след като заминем, съпргата ми да продължи да си получава майчинството от България до навършването на 2 годишна възраст на малкото дете, а там да полуава така наречените детски?
2. Някой би ли прочел (проекто?) догорова, който ми изпатиха, да изкаже мнение има ли нещо нередно и/или необичайно в него, че аз не разбирам и 1на дума немски, а за законите и порядките им и понятие си нямам?

Благодаря, предварително и поздрави!
Последна промяна minimax_bg на 13 Април 2014, 21:07:40, променена общо 1 път
minimax_bg
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец