Страница 2 от 3

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 13 Април 2014, 21:03:13
от iniuta
minimax_bg написа:Има ли проблем, след като заминем, съпргата ми да продължи да си получава майчинството от България до навършването на 2 годишна възраст на малкото дете, а там да полуава така наречените децки?!


Темата за деТСките можеш да прочетеш тук.

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 2 Юни 2014, 10:55:56
от minimax_bg
Здравейте, отново :)

По голямата част от по-горе изброените документи вече са налични, останалите до 1-2 седмица ще са. Искам да попитам следното, трябва ли ми някакъв документ за трудов стаж и/или трудова книжка, които да са ми от полза там? И след като ще работя до деня преди да тръгна ще е проблеми ли ако ги извадя 1-2 седмици по-рано, т.е. данните които ще са нанесени там ще са без последните ми няколко работни дни, това проблем ли ще е? Другия вариант който виждам е след като замина да оставя тази работа на пълномощника ми. Мнения, препоръки?
Предварително благодаря!


П.п. Проблем ли е че удостоверението по чл.275 е за 4-и годишен срок на зад, т.е. от 2009 до 2013 вкл. като за поселдната година 2013-2014 не съм извадил, защото имам 1но виновно причинено ПТП, да вадя ли и за нея или да пропусна?

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 2 Юни 2014, 11:57:41
от daisymm
minimax_bg написа: ...Искам да попитам следното, трябва ли ми някакъв документ за трудов стаж и/или трудова книжка, които да са ми от полза там? И след като ще работя до деня преди да тръгна ще е проблеми ли ако ги извадя 1-2 седмици по-рано, т.е. данните които ще са нанесени там ще са без последните ми няколко работни дни, това проблем ли ще е? Другия вариант който виждам е след като замина да оставя тази работа на пълномощника ми. Мнения, препоръки?

Българската трудова книжка няма никаква стойност за сферата ти на реализация в Германия. Прибира се като му дойде времето (след като се приключат взаимоотношенията с работодателя) и се пази в личния архив заедно с УП-2.

minimax_bg написа:П.п. Проблем ли е че удостоверението по чл.275 е за 4-и годишен срок на зад, т.е. от 2009 до 2013 вкл. като за поселдната година 2013-2014 не съм извадил, защото имам 1но виновно причинено ПТП, да вадя ли и за нея или да пропусна?

Удостоверенията за 4 години ми се струват недостатъчни. При предварителния договор може и да ти направят добра оферта (например SF3 или SF4), но при окончателния договор ще ти изискат справка и за периода от началото на 2014 г. Наличието на нарушение в този период, ще вдигне твоята SF-Klasse например на SF1, като по този начин намалението с удостоверения за предишния период на практика ще изчезне. Тези мои разсъждения са доста оптимистични и числата може и да бъдат по-неблагоприятни за теб.

При описаната от теб ситуация, без да се занимаваш с каквито и да е удостоверения, може да получиш директно SF-Klasse 1/2. Но от друга страна е добре да имаш удостоверенията, не се знае дали няма да успееш да договориш в крайна сметка SF-Klasse < 1/2. Все пак, всичко около гражданската отговорност е въпрос на пазарлък :)

Ако не ти е станало по-ясно, дано поне не те обърках повече.

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 2 Юни 2014, 12:26:55
от minimax_bg
Благодаря, разбрах те отлично!
Точно и за това питах, дали си струва да вадя всички тези удостоверения след като и с тях ще съм с най-висока застраховка. Но така или иначе за 4 годишния период преди 2014 го имам та ще го преведа, може само да ми помогне, а за годината с ПТП( последната) няма да го вадя и превеждам, защото само може да ме върне в положение от "0".
Много благодаря, поздрави и бъдете здрави!

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 16 Юни 2014, 18:49:40
от muki73
Здравейте и от мен!
Имам следния въпрос: Какъв би бил статутът на български пенсионер ,пребиваващ постоянно в Германия и съответно адресно регистриран? Има ли право да ползва здравни услуги той и неговото семейство?
Кое Е-формуляри трябва да изиска от пенсионното в Бг за да му признаят здравните осигуровки?

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2014, 11:23:18
от minimax_bg
Koko7 , нямам право на лични съобщения.
Поздрави!

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 14 Октомври 2015, 21:37:22
от Venetazaharieva
Здравейте
имам следният въпрос - мъжът ми работи в Германия от няколко месеца. Преди дни пристигнахме и ние със синът ми. В българия работя на трудов договор, но съм в отпуск по майчинство. Трябва ли да си направя регистрация в arbeitsamt?
Благодаря Ви предварително

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 15 Октомври 2015, 13:32:45
от Mishle
Venetazaharieva написа:Здравейте
имам следният въпрос - мъжът ми работи в Германия от няколко месеца. Преди дни пристигнахме и ние със синът ми. В българия работя на трудов договор, но съм в отпуск по майчинство. Трябва ли да си направя регистрация в arbeitsamt?
Благодаря Ви предварително

Това зависи от бъдещите ти творчески планове ;-) Пишеш, че имаш работа и си в отпуск. Ще напускаш ли, ще те гонят ли, можеш ли да работиш, искаш ли да работиш тук? А и какво имаш предвид с arbeitsamt - защото вече такъв няма - Agentur für Arbeit или Jobcenter? И какво искаш да постигнеш с регистрацията си? Ако дадеш повече инфо може и да те насочат хората.

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 12 Ноември 2015, 16:22:15
от iviboeva
Здравейте на всички =;
В Германия /NRW/сме от началото на годината. На съпруга ми му предстои започване за нова работа, заради която трябва да се премести в Мюнхен. Понеже сме с детенце на година и половина решихме, че е по-добре двамата с малкия да се приберем в България, докато мъжът ми успее да намери квартира. Това ще се случи през март месец 2016 г. и ще останем до края на лятото, ако до тогава сме намерили квартира в Мюнхен, за да се върнем обратно.
Въпросите ми са:
1. Трябва ли да се отписваме от общината по местоживеене след като няколко месеца няма да сме в страната?
2. Понеже ще напуснем сегашната квартира преди да заминем трябва ли да се регистрираме на друг адрес, за да продължаваме да получаваме детски?
3. Колко време мислите, че ще е необходимо да намерим квартира в Мюнхен?
4. Задължително ли трябва да търсим най-малко тристайно жилище за тричленно семейство?
Надявам се да сте ме разбрали, понеже и аз самата съм объркана от предстоящите промени.

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 12 Ноември 2015, 17:51:34
от onufriy
iviboeva написа:Здравейте на всички =;
В Германия /NRW/сме от началото на годината. На съпруга ми му предстои започване за нова работа, заради която трябва да се премести в Мюнхен. Понеже сме с детенце на година и половина решихме, че е по-добре двамата с малкия да се приберем в България, докато мъжът ми успее да намери квартира. Това ще се случи през март месец 2016 г. и ще останем до края на лятото, ако до тогава сме намерили квартира в Мюнхен, за да се върнем обратно.
Въпросите ми са:
1. Трябва ли да се отписваме от общината по местоживеене след като няколко месеца няма да сме в страната?

Ако напускате страната - да, ако се водите регистрирани при мъжа си на новия адрес - не.
iviboeva написа:2. Понеже ще напуснем сегашната квартира преди да заминем трябва ли да се регистрираме на друг адрес, за да продължаваме да получаваме детски?

Детските са изплащат към доходите на единия от родителите. Не мисля, че Familienkasse-то ще се заинтересува, ако не вдигате пара.
iviboeva написа:3. Колко време мислите, че ще е необходимо да намерим квартира в Мюнхен?

Зависи от доходите ви, времето за търсене, възможността ви да се рекламирате. Има цели теми за квартирите в Мюнхен, разрови се с търсачката на форума.
iviboeva написа:4. Задължително ли трябва да търсим най-малко тристайно жилище за тричленно семейство?
Надявам се да сте ме разбрали, понеже и аз самата съм объркана от предстоящите промени.

На практика в Мюнхен - да.

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 12 Ноември 2015, 18:25:44
от iviboeva
1. Трябва ли да се отписваме от общината по местоживеене след като няколко месеца няма да сме в страната?

Ако напускате страната - да, ако се водите регистрирани при мъжа си на новия адрес - не.



Благодаря onufriy.
Всъщност проблема е, че и мъжът ми няма да бъде регистриран в Мюнхен, докато не намери квартира там. Няма да можем и ние с детето. Какви са вариантите в този случай?

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 12 Ноември 2015, 18:37:15
от onufriy
iviboeva написа:
1. Трябва ли да се отписваме от общината по местоживеене след като няколко месеца няма да сме в страната?

Ако напускате страната - да, ако се водите регистрирани при мъжа си на новия адрес - не.



Благодаря onufriy.
Всъщност проблема е, че и мъжът ми няма да бъде регистриран в Мюнхен, докато не намери квартира там. Няма да можем и ние с детето. Какви са вариантите в този случай?

Отписването става само ако напускате страната. Нали все пак мъжът ти ще живее някъде?

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 12 Ноември 2015, 22:39:30
от iviboeva
onufriy написа:
iviboeva написа:
1. Трябва ли да се отписваме от общината по местоживеене след като няколко месеца няма да сме в страната?

Ако напускате страната - да, ако се водите регистрирани при мъжа си на новия адрес - не.



Благодаря onufriy.
Всъщност проблема е, че и мъжът ми няма да бъде регистриран в Мюнхен, докато не намери квартира там. Няма да можем и ние с детето. Какви са вариантите в този случай?

Отписването става само ако напускате страната. Нали все пак мъжът ти ще живее някъде?


Мъжът ми ще живее първоначално на общежитие. Възможно ли е регистриране на такъв адрес? Или по-скоро за нас, дори и да стане за него.

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 15 Ноември 2015, 08:40:55
от vg_vasilev
Може, но все пак зависи и от пансиона(общежитието). Ако кажете, че ще отанете за няколко седмици или месеца шанса ви е по-голям.

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

МнениеПубликувано на: 15 Ноември 2015, 11:40:45
от iviboeva
Добре, трябва да обясня явно по-подробно.
Мъжът ми ще започне работа в Мюнхен в началото на януари. Там ще му бъде осигурено жилище от фирмата, което не знаем още какво точно ще е /предполагаме - общежитие/. Ние с детето оставаме в NRW до март месец, след което заминаваме за България. Там ще останем, докато той успее да намери жилище, което може да отнеме месеци.
Предполагам, че той ще се регистрира в общежитието, но ние изобщо няма да ходим там.
В този случай, при който няма къде да се регистрираме и трябва да се отпишем от общината какво ще се случи с детските, които все още чакаме да бъдат изплатени /вече 1 година/?