• Advertisement

Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Следващите моля :). Молба за съвети и разяснения!

Мнениеот bknf » 15 Ноември 2015, 12:44:47

Там ще му бъде осигурено жилище от фирмата, което не знаем още какво точно ще е (предполагаме - общежитие).
Ние с детето оставаме в NRW до март месец, след което заминаваме за България. Там ще останем, докато той успее да намери жилище, което може да отнеме месеци.
Предполагам, че той ще се регистрира в общежитието, но ние изобщо няма да ходим там. В този случай, при който няма къде да се регистрираме и трябва да се отпишем от общината какво ще се случи с детските, които все още чакаме да бъдат изплатени (вече 1 година)

А защо няма да ходите там + защо не питате, общежитие ли е или жилище?
Парите се плащат по банкова сметка - дадена ли е такава?
И после дайте адреса в Мюнхен за писмена кореспонденция.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот iviboeva » 15 Ноември 2015, 13:35:07

bknf написа:
Там ще му бъде осигурено жилище от фирмата, което не знаем още какво точно ще е (предполагаме - общежитие).
Ние с детето оставаме в NRW до март месец, след което заминаваме за България. Там ще останем, докато той успее да намери жилище, което може да отнеме месеци.
Предполагам, че той ще се регистрира в общежитието, но ние изобщо няма да ходим там. В този случай, при който няма къде да се регистрираме и трябва да се отпишем от общината какво ще се случи с детските, които все още чакаме да бъдат изплатени (вече 1 година)

А защо няма да ходите там + защо не питате, общежитие ли е или жилище?
Парите се плащат по банкова сметка - дадена ли е такава?
И после дайте адреса в Мюнхен за писмена кореспонденция.

1. Няма да ходим с детето в Мюнхен, защото фирмата ще осигурява нощувките на мъжът ми за през седмицата, но само за него.
2. Разбира се, че сме дали сметка.
iviboeva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот iviboeva » 15 Ноември 2015, 15:58:01

Обяснявам този път с повече детайли.
Мъжът ми подписа договор за работа с немски работодател със седалище в Лайпциг. Работното място, обаче в следващите две години поне ще бъде в Мюнхен. Там ще му осигурят жилище по техните думи, но предполагаме, че това ще е общежитие. То ще бъде осигурено само за него, а не и за нас. Понеже сега живеем в NRW всички решението, което трябваше да вземем е дали да се преместим в Лайпциг, но да виждаме мъжът ми само през уикендите или да сме всички заедно в Мюнхен. Естествено избрахме второто. Това обаче означава, че ще ни трябва доста време за да намерим жилище и затова решихме аз и детето да се върнем в БГ, докато това стане.
Това отключва няколко въпроса.
Понеже квартирата, в която живеем ще я напуснем и явно трябва да се отрегистрираме в общината какво ще се случи с детските? Подали сме необходимите документи за тях, когато дойдохме в Германия през февруари 2015. Вече за стотен път ни обясняват, че сме в системата и трябва да чакаме. Мъжът ми ще пробва да се регистрира на адреса на общежитието, но не знаем още дали това ще е възможно.
Ако след няколко месеца се върнем в Мюнхен този път пак ли ще трябва да подаваме и за кой период?
А от друга страна няма ли да е по-лесно да се регистрираме при някой познат, за да си нямаме тези разправии?
Надявам се да съм обяснила както трябва този път.
iviboeva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iviboeva » 15 Ноември 2015, 16:48:00

olga написа:Притесняваш се да ти спрат детските, които не са ти пуснали ?

П.С. Има тема за детските.

Като цяло искаше ми се да получа съвет как да процедираме при създалата се ситуация. Затова писах подробно и то тук при новобранците, за да може по-опитните от вас да помогнете със съвет или разяснения, каквато е всъщност темата.
А сега искате да ми кажете, че за пореден път трябва да пиша едно и също, но сега вече в друга тема.
Това започна да ми прилича на ходене по български институции.
iviboeva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 15 Ноември 2015, 17:08:08

Така, хайде обратно към въпросите, и по същество, моля. Темата за детските е ето тук
viewtopic.php?f=62&t=21304&p=178380&hilit=2014+2015#p178380
или по-точно това е края ѝ. Вижте дали ще намерите полезна иформация вътре. Мислех да преместя последните постове там, но ще накъсам много дискусията.

За мен лично въпросите са общо взето ясни, с изключение на един - кой е подал молбата за детски - майката или бащата. Понеже не съм в Германия, не мога да отговоря по същество, който може, моля да пише - или да зададе конкретни допълнителни въпроси - няма нужда да обсъждаме бюрокрация тук.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот iviboeva » 15 Ноември 2015, 17:23:39

Много благодаря за включването boyko123,
молбата е подадена от бащата.
iviboeva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pinco » 16 Ноември 2015, 17:33:09

ето по същество:
имате право на детски при определени условия, дори и детето да живее в чужбина

Für Kinder, die im Ausland leben, können Sie als Eltern durchaus Kindergeld in Deutschland bekommen.
Entscheidend ist dabei, dass
- Sie in Deutschland unbeschränkt einkommensteuerpflichtig sind und
- Ihr Kind in einem EU- oder EWR-Staat lebt oder in einem Drittstaat lebt, mit dem Deutschland ein
Abkommen über soziale Sicherheit abgeschlossen hat.
HINWEIS: Voraussetzung für die Gewährung von Kindergeld ist jedoch, dass für das Kind im Ausland keine
Leistungen gewährt werden, die dem Kindergeld vergleichbar sind

тоест щом мъжът ви плаща тук данъци и ако не получавате детски в БГ, имате право
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот iviboeva » 17 Ноември 2015, 15:34:18

Значи искате да кажете, че аз и детето се прибираме в България за неопределен период от време и детски ще ни се изплащат, дори и като се отпишем от общината от сегашния адрес и няма да сме регистрирани на друг.
Правилно ли съм разбрала?
iviboeva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 17 Ноември 2015, 16:23:48

iviboeva написа:Значи искате да кажете, че аз и детето се прибираме в България за неопределен период от време и детски ще ни се изплащат, дори и като се отпишем от общината от сегашния адрес и няма да сме регистрирани на друг.
Правилно ли съм разбрала?

Не бе, хора, за чий *** ще се отписвате? Кротувайте си и това е... Като се регистрира мъжът ти в Мюнхен, ще се прехвърли и адресната му регистрация, като намери квартира, ще се регистрирате и вие...
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот iviboeva » 17 Ноември 2015, 16:44:24

Отписването се оказа задължително, защото ще напуснем сегашната квартира. Веднага след това заминаваме за България. Въпросът е дали да търсим някой познат, за да се регистрираме при него или не. Важи и за мъжът ми, понеже не знаем дали ще е възможна регистрацията му в общежитието, а пък и няма да бързаме да я правим, понеже ще спрат командировъчните му в този случай.
Абе много заплетен случай.
iviboeva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ender74 » 22 Ноември 2015, 15:57:21

Здравейте съфорумци ,работя в Германия от почти 10 месеца в една частна фирма и уж съм осигурен здравно и социално,но не съм сигурен дали се плаща нещо,подписвам се като вземам заплатата и толкоз....,къде мога да проверя за това ](*,) ](*,) ](*,)
ender74
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот pinco » 22 Ноември 2015, 18:13:58

ender74 написа:Здравейте съфорумци ,работя в Германия от почти 10 месеца в една частна фирма и уж съм осигурен здравно и социално,но не съм сигурен дали се плаща нещо,подписвам се като вземам заплатата и толкоз....,къде мога да проверя за това ](*,) ](*,) ](*,)

Какво значи подписвам се като вземам заплатата, на ръка ти ли я дават? Нямаш ли фиш ( Gehaltsabrechnung ) и здравна карта от касата, към която си здравно застрахован? Ако е така, има нещо гнило..
pinco
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот rikiking » 23 Ноември 2015, 12:23:51

iviboeva написа:Отписването се оказа задължително, защото ще напуснем сегашната квартира. Веднага след това заминаваме за България. Въпросът е дали да търсим някой познат, за да се регистрираме при него или не. Важи и за мъжът ми, понеже не знаем дали ще е възможна регистрацията му в общежитието, а пък и няма да бързаме да я правим, понеже ще спрат командировъчните му в този случай.
Абе много заплетен случай.

Не е чак толкова заплетено. Дори съм говорил с немски адвокат по подобен казус.

Щом мъжът ти ще работи и живее в Мюнхен , неговият Wohnsitz е в общежитието и най-вероятно управата на общежитието ще го регистрира служебно иначе той може да го направи, така или иначе трябва да бъде мелднат.
Щом мъжът ти има Wohnsitz и работи в Германия, то той е unbegrenzt Steuerpflichtig mit seinem Einkommen weltweit.
Освен това тъй като той е част от семейството,неговия Lebensmittelpunkt, Wohnsitz und Arlberitsplatz са в Германия, ти също си неограничено данъчно задължена в Германия.
Което обаче от друга страна ти дава право на получаване на детските, дори ако с детето се намирате в България.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Предишна

Назад към Новобранец