• Advertisement

Информация отностно заминаване за Германия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Информация отностно заминаване за Германия

Мнениеот s_rox9 » 19 Април 2014, 15:30:29

Здравейте !

Да започна с това че съм на 18 години и след няколко месеца ще взема дипломата за средно образования в ръка ...
Бях се ориентирал за бакалаварска степен с английски език в Германия но нещата увиснаха подари една или друга причина ...
След като разбрах че нещата с университет няма да се получат реших да погледна как стоят нещата с аусбилдунг ...
След като се заинтересувах за аузбилдунг хора живеещи от германия ми казаха че трябва да се запишеш година по рано за аусбилдунг ...
И сега понеже нямам намерение да губя 1 година пък и в Германия предполагам по лесно ще се научи немския се ориентирах през тази 1 година или 1 и половина да поработя в Германия - Регенсбург или Келхайм ...
Изчетох темите във форума но в главата ми сякаш се зададоха още по вече въпроси след всичко изчетено и тотално се обърках .

1 - Има ли някакъв шанс да се намери работа при положение че с немския съм на А1 ниво ...
2 - Какви са изискванията за интеграционните курсове и плащат ли се ...
3 - Възможно ли е започване с практикум в една фирма и след това да се продължи да се работи в фирмата ...
4 - Как стоят нещата с здравното осигоряване - имам ЕЗОК понеже лятото ходих в Германия ... трябва ли като утида в Германия да се записвам в АОК примерно ... какви пари са здравните осигоровки ...
5 - Възможно ли е да се запиша в борсата за намиране на работа ...
6 - Какви документи трябва да си приготва преди да замина за Германия за работа ...

Благодаря !
s_rox9
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Информация отностно заминаване за Германия

Мнениеот max » 19 Април 2014, 20:50:06

Много неграмотно написано мнение. С тея правописни грешки на родния ти език не виждам как ще научиш добре немски. Изискванията за интеграционните курсове са да не знаеш немски, и си ги плащаш. В бюрото по труда можеш да се запишеш, но това няма да подобри шансовете ти за намиране на работа, има толкова хора, които знаят немски, но въпреки това не могат да си намерят работа. За да започнеш практикум, трябва да учиш или да си учил нещо подобно, иначе от къде на къде някой ще се наеме да те обучава на нещо ако изобщо си нямаш понятие от материята? Дори и да те вземат на практика това не ти гарантира назначаване на работа след това независимо колко си добър. Никакви документи не трябва да си приготвяш за Германия, ти си член на ЕС и ходиш там само с лична карта. Единствено може да дадеш да ти преведат дипломата на немски за средно образование когато я вземеш. Много е паднало нивото на българското образование щом се пишат такива мнения, а в Германия нивото е още по-високо, не те виждам как ще се оправиш с този потенциал.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот alek_v » 21 Април 2014, 10:24:25

До s_rox9 Работата която можеш да намериш с твоето ниво на немски ще е ниско платена и няма да е по малко от 10 часа на ден.Трябва да знаеш,че извънредния труд е задължителен.Нямаш право да откажеш без уважителни причини.Ако откажеш работодателят има право да те уволни без предизвестие.Заплащането му също е задължително.Но за хора които трудно се справят с езика пари няма.Това е така защото не знаят къде да отидат и какво да кажат.
Града в който живея курсовете са платени - 180 евро на месец или в събота и неделя по 10 евро за 4 часа.
Трета точка е неизпълнима.
Четвърта точка ще влезе в сила когато работиш.
Пета точка показва ,че не си чел форума.Чел си заглавията и то не всичките. Посредническите фирми търсят работа само на добре говорещи езика.Има и изключения,но там където отиваш може и да няма.
Шеста точка - лична карта.
Седма точка .В Германия няма кой да ти дава пари на заем.
Осма точка. ПРОЧЕТИ ФОРУМА.
Аватар
alek_v
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 13 пъти

Мнениеот estira » 21 Април 2014, 12:44:26

max написа:Много неграмотно написано мнение. С тея правописни грешки на родния ти език не виждам как ще научиш добре немски… Много е паднало нивото на българското образование щом се пишат такива мнения, а в Германия нивото е още по-високо, не те виждам как ще се оправиш с този потенциал.

max, ако ще насмиташ някого, поне гледай да е грамотно - Правописен речник на българския език
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
onufriy
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот s_rox9 » 21 Април 2014, 21:10:29

max написа:Много неграмотно написано мнение. С тея правописни грешки на родния ти език не виждам как ще научиш добре немски. Изискванията за интеграционните курсове са да не знаеш немски, и си ги плащаш. В бюрото по труда можеш да се запишеш, но това няма да подобри шансовете ти за намиране на работа, има толкова хора, които знаят немски, но въпреки това не могат да си намерят работа. За да започнеш практикум, трябва да учиш или да си учил нещо подобно, иначе от къде на къде някой ще се наеме да те обучава на нещо ако изобщо си нямаш понятие от материята? Дори и да те вземат на практика това не ти гарантира назначаване на работа след това независимо колко си добър. Никакви документи не трябва да си приготвяш за Германия, ти си член на ЕС и ходиш там само с лична карта. Единствено може да дадеш да ти преведат дипломата на немски за средно образование когато я вземеш. Много е паднало нивото на българското образование щом се пишат такива мнения, а в Германия нивото е още по-високо, не те виждам как ще се оправиш с този потенциал.

Влязъл съм в този форум за да си изясня някои въпроси ... а не да се занимавам с хора , търсещи поле за изява като теб !
Ти " ТЕЯ " правописни грешки ги остави на страни , пък ако ще се заяждаме за правопис и правоговор бих те поканил на кафенце за да поясним тази за тебе неясна ситуация " пълен и непълен член " ... но както и да е .

От друга страна ти благодаря за старанието !

Благодаря за отговорите ! Наистина не съм прочел темите във форума и явно съм пребързал да пусна тема .
s_rox9
Нов потребител
Нов потребител

Съвет относно заминаването ми за Германия.

Мнениеот mishooo » 2 Май 2014, 06:22:26

Отварям нова тема за условията в Германия, тъй като не намирам актуална информация от последните месеци.

Планирам да се махна от БГ през месец септември. Преди това ще се опитам да събера някякви пари от летния сезон в Сл. Бряг, с които да замина.

на 26 години съм (:/), работил съм 5 години като барман и правя много готино кафе и капучино по италиански стандарти lol :D ... през свободното си време се мъча да правя сайтове с php. Учил съм немски в езиковата гимназия, но ми е доста слаб, може би съм на най-ниското ниво. В общи линии разбирам за какво се говори, но не мога да се изразявам свободно. Английския ми е перфектен, но до колкото разбирам, той не важи в Германия.
Готов съм да работя почти всичко, с изключение на катерене по високи блокове и покриви. От коментарите тук разбирам, че имам шанс да започна като барман или нещо подобно около хотели и заведения.

Ще ви помоля да ме ориентирате как да подходя.
Към коя част на Германия да се насоча, колко пари да нося със себе си и какво мога да очаквам за възможно най-благоприятно развитие.
Има ли шанс да намеря работа на място и колко време ще ми отнеме това. За документите не съм в час изобщо. Знам само, че вече може да се работи свободно.

Всичко което се сетите и споделите ще ми е от голяма полза и ще съм ви мн благодарен.

С две думи плана ми е следния:
събирам 1000евро, взимам 1 раница с дрехи и личната ми карта и повече не се връщам в БГ ...
mishooo
Нов потребител
Нов потребител

Re: Съвет относно заминаването ми за Германия.

Мнениеот bknf » 2 Май 2014, 06:39:27

Ами, ако искаш да работиш като барман, или нещо около хотели и заведения, то е добре да се насочиш предварително към такива места.За всички въпроси които си задал, сигурно има някъде и отговори тука из форума - чети..
След което ще узнаеш повече - не само, че вече може да се работи свободно.
..
Какво мога да очаквам за възможно най-благоприятно развитие
.. ;)
Хубаво си решил всичко, и трябва все пак да четеш и да се развиваш нататък (на немски). Но, всичко ще бъде наред.
На място, сигурно ще си намериш работа.. a за тоя бранш не мога да ти кажа нищо конкретно.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот zlateto » 2 Май 2014, 06:41:03

;-)
mishooo написа:Отварям нова тема за условията в Германия, тъй като не намирам актуална информация от последните месеци.

Я пак погледни :-&

mishooo написа:С две думи плана ми е следния: събирам 1000евро, взимам 1 раница с дрехи и личната ми карта и повече не се връщам в БГ ...

Не че нещо, ама хората се подготвят с месеци, учат немски, гледат къде какво се търси. Ти очакваш някой да ти изсипе информация дъвкана и предъвкана и да те излъже, че с раничката и 1000 евро вратите са отворени. Преосмисли си най-добре плана, намери познати в Германия, които да те насочат. Може да пробваш като сезонен работник, но пак се искат минимални познания по езика.

Nothing comes from nothing ;-)
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот mishooo » 2 Май 2014, 07:09:35

Прав си, че не съм подготвен. Идеята ми се върти от нова година. Нямам ясна представа какво точно ще правя, но мисля да си намеря работа от България, през интернет и при предложение да пътувам. Ако Започна в хотел с осигурена квартира ще ми стигнат ли 1000Е според вас?
Може би в някой планински туристически комплекс. Ще разгледам. :-k
mishooo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 2 Май 2014, 07:30:03

mishooo написа:Прав си, че не съм подготвен.

ПравА съм, нищо че сега съм седнала :)

mishooo написа:Нямам ясна представа какво точно ще правя, но мисля да си намеря работа от България, през интернет и при предложение да пътувам.

То винаги се започва с research :thumbleft: Имай предвид, че не всяко предложение значи - получаваш веднага работата . Има интервюта, пробен период, готов ли си да инвестираш?

mishooo написа:Ако Започна в хотел с осигурена квартира ще ми стигнат ли 1000Е според вас?

До първа заплата според мен ще ти, ама до започването са много ако-тата ;-)

mishooo написа:Може би в някой планински туристически комплекс. Ще разгледам. :-k

Успех и чети, след като си завършил езикова гимназия ще е добре да си refresh-неш каквото е останало и да започнеш да надграждаш.
Последна промяна zlateto на 2 Май 2014, 07:46:04, променена общо 1 път
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот mishooo » 2 Май 2014, 07:45:18

zlateto написа:
mishooo написа:Прав си, че не съм подготвен.

ПравА съм, нищо че сега съм седнала :)

Тъкмо щях да се корегирам, извинявай. #-o

Благодаря ви, че се отзовахте. Ще проуча нещата по-детайлно. Просто исках да получа някакви отзиви, за да се ориентирам, тъй като нямам познати в Германия и всичко ми е пълна мъгла.

Иначе как са българите там? Създават ли се контакти или всички си гледат работата и не се занимават. Не че искам да се кача на гърба на някой, просто ми е чудно какъв е социалния живот там? Дали се създават контакти или ще бъда като робот - от работа в къщи и обратно?
mishooo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 2 Май 2014, 22:28:20

Един познат българин беше в Испания 2 години не можа да си намери там работа, оттам пускаше молби за работа по обяви в Германия, почти не знаеше немски, съвсем малко, миналата есен го поканиха за една работа в някакъв ресторант на летището в Мюнхен. Обща работа в кухнята. 1400 евро бруто е вземал, което е малко и никаква квартира не можа да си намери, която да може да плаща, живя в някакъв килер без прозорци на някакъв хотел и е плащал по 400 евро на месец. Договорът му беше за 6 месеца, като изтече през януари веднага си намери в Макдоналдс пак в Бавария и сега се оплаква по-малко.
Един германец, който има ресторанти се оплаква че няма качествени готвачи. Принуди се да назначи един алкохолик, че няма читав кандидат. Все ги сменя, защото не ставали. Но работата е тежка, по много часове на ден нон стоп, а парите са малко, затова няма свестни кандидати за такава работа. А бармани и сервитьори при него са все млади хора, често и студенти за 450 евро джоб, които искат да си изкарат пари за пътуване в чужбина на екскурзия.
Докато бях и аз в ресторант наистина те товареха като работно магаре и нищо повече. Но на работата на позиция за висшист не е така, пак работиш много, но не се усеща, защото си на бюро, всички официални почивни дни се спазват, като си направиш 40 часа за седмицата в петък си отиваш рано още към 13-14 ч. Мит е това, че трябва да си работна машина без капка свободно време. Всичко, което се иска е да работиш ефективно, т.е. да не губиш време в пиене на кафе и лафене с колеги или да излизаш да пушиш цигари. Кратки разговори на отвлечени от работата ти теми с колеги през работно време са в реда на нормалното и допустимото, но не трябва да се самозабравяш.
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Scarlet O » 3 Май 2014, 22:00:30

Споделям единствено и само изживян от мен и от всички мои близки тук опит на кратко. Без немски е трудно да си намериш каквато и да било работа, ако нямаш познати, които да те вземат, разбира се :-) 1000 евро за начало -според мен не са никак достатъчни като за човек, който "не смята никога повече да се връща в Бг", тъй като най-малкото ще ти отидат всичките ,а и плюс за квартира и нейната предплата(тук има и това чудо), освен ако не си на общежитие, ще имаш и много други разходи - ток и други "екстри" като храна и транспорт,а по-нататък ще трябва да плащаш застраховки-здравни и подобни, данъци, автомобилни застраховки(ако искаш да имаш, разбира се), и други подобни такси и под таксички, които тук си имат в изобилие . Социален живот-всичко е въпрос на късмет. Зависи къде попаднеш, сред какви хора, какъв тип работа намериш и т.н. В сферата на гастрономията- работата е много, заплащането е според зависи от късмета ти (отново),но досега не познавам хора, които да изкарват добри пари в този бранш, и както каза потребител по-горе, се работи или на базис(450 евро) или половин работен ден(800 евро), но ако успееш да се договориш с работодателя, той може да ти плаща всичко, което си заработил екстра на ръка и на доверие, но пак опираме до пустия му "късмет" да попаднеш точно на такъв работодател :mrgreen: Късмет!
Аватар
Scarlet O
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 14 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот setfan » 8 Юни 2014, 16:15:14

mishooo написа:Отварям нова тема за условията в Германия, тъй като не намирам актуална информация от последните месеци.

Планирам да се махна от БГ през месец септември. Преди това ще се опитам да събера някякви пари от летния сезон в Сл. Бряг, с които да замина.

на 26 години съм (:/), работил съм 5 години като барман и правя много готино кафе и капучино по италиански стандарти lol :D ... през свободното си време се мъча да правя сайтове с php. Учил съм немски в езиковата гимназия, но ми е доста слаб, може би съм на най-ниското ниво. В общи линии разбирам за какво се говори, но не мога да се изразявам свободно. Английския ми е перфектен, но до колкото разбирам, той не важи в Германия.
Готов съм да работя почти всичко, с изключение на катерене по високи блокове и покриви.

Всичко което се сетите и споделите ще ми е от голяма полза и ще съм ви мн благодарен.

С две думи плана ми е следния:
събирам 1000евро, взимам 1 раница с дрехи и личната ми карта и повече не се връщам в БГ ...

Аз не живея в Германия но ще се опитам да ти помогна защото предполагам, че знам какво ти се върти в главата.
Ако английският ти наистина е добър, замисляш ли се за Англия? Уважението на немеца печелиш след кото му проговориш на немски. Аз съм живял 3 месеца като Еразмус студент в ДЕ и...в началото е трудно говори се бързо има и диалекти. Общо взето не е така като е по учебниците. Гадно е, че ще бачкаш на морето, защото можеше да посещаваш курсове в Гьоте институт, което май би било най-добре за теб.

1000 Евро би трябвало да ти стигнат ако веднага започнеш работа с осигурена квартира, но на сляпо през интернет предполагам, че е като изстрел в тъмното. За кола недей да мислиш, аз те съветвам ако имаш прилично колело обмисли дали може да го вземеш с теб по автобус или там с каквото си решил да пътуваш. В Германия се карат много велосипеди! Не само там де, но тезата ми в че едно колело може да ти спести време (от ходене пеша) и пари (от градски транспорт, който е много добре организиран но скъпичък за новопристигнал). Моето лично шокиращо откритие е, че храната беше по-евтина. Кауфланд и Лидл - точно определени стоки които бах пазарувал редовно в БГ в Герм. баха по-евтини, със стотинки, но по-евтини!
И пак ти казвам прегледай си шансовете за Англия. Тук се мръщат като кажа, че съм българин, ноооо и в София не ми се радваха като им кажа, че съм от село. Ако все пак Германия ти е паднала на сърцетo (като е при мен) прегръщай речника и смело напред!!! УСПЕХ!
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace
Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот max » 9 Юни 2014, 21:03:16

Хо хо, там има неща по-евтини в Кауфланд в Германия и в евра, не само със стотинки спрямо кауфланд в България. Като например суровите бадеми и плодовото мляко с парченца плод 1 кг кофичка...
max
Златен писач
Златен писач

Назад към Новобранец