• Advertisement

Насоки за преместване в Германия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Насоки за преместване в Германия

Мнениеот dinkova » 22 Юни 2014, 11:16:33

Привет от България!
Прочетох доста теми във форума, но ми изскачат доста други въпроси.... историята ни накратко:
Моя мъж/нямаме брак/ е заварчик СО2/ТЮФ/ е перфектен с документ за тръби има и 111/без ТЮФ/, но не е чак толкова добър. Вчера замина за Золтау ,през една известна фирма от Стара Загора със собственици германци. Ще бъде за месец там. Учил е немски в училище, но го е позабравил - надявам се да си го припомни.
Аз имам висше образование със специалност "Технология и управление на транспорта" завършено в Русенски университет и работя в комисия за Годишни Технически Прегледи на автомобили до 3,5 тона от 3 години и правя застраховки- най-вече ГО. Имам 2 деца/голямото е от първия ми брак/. Учила съм френски и английски....за съжаление. ](*,)
Разбрах, че той, ако си припомни езика/за щастие му вървят езиците за разлика от мен/ ще има голям шанс да си намери сам работа и тн.
Големият ми син/10 г./ трябва да минем през съд, за да може да дойде с нас, защото баща му едва ли ще си даде съгласието, но това ще го мислим след време, като всичко друго е сигурно.
Малкият син, ноември прави 6 години и той ще бъде вероятно в 1 клас.
1. Към кой град ни препоръчвате да се насочим, поне в началото, при положение, че аз тепърва ще уча език и няма да работя, поне 5-6 месеца?
2. Като науча език, каква работа мога да си потърся с моята специалност и стаж? Ако можете да ми ги напишете на български и немски. :-k
3. Има ли някакво задължение да сме в жилище и децата да си имат собствени стаи или може да е по-малко жилището и да се тъпчем, като в дядовата ръкавичка с оглед на това, че ще е по-евтина квартирата?
4. С каква сума трябва да разполагаме, като за начало в Германия за квартира, училище, храна, езиков курс, пътни и т.н. за да не спим по пътищата?
5. Има ли българи по градове, който биха помогнали за ориентиране и помощ с документи на новопристигнали мигранти, естествено с/у заплащане? Или към кого може да се обърнем за помощ, като пристигнем?
6. Може ли някой да помогне за превод на автобиография, за да се кандидатства от България?
7. Кое е по-добре да сключим брак или да сме без брак, като пристигнем в Германия?
dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 3 пъти

Re: Помощ за Германия, моля...

Мнениеот Rashkov1 » 22 Юни 2014, 12:27:45

На пръв поглед след прочитане на поста ми се струва , че сте доста неподготвени за такава голяма и сложна промяна. Моят съвет, колкото и да е неприятен е, като за начало да отиде само мъжа ( изхождам от това, че някой трябва да понесе тежестта на тая голяма промяна в живота и децата не са най -уместните). Та ако е сам мъжа ще е по мобилен и ще може да прилага по гъвкави методи докато устрои място за цялото семейство, а тежестта е че ще трябва да сте разделени поне година. За място е най добре да се съобразява с работата ( ако е обратното е много тежко, граничи с невъзможното.) Тъкмо като поработи ще разбере доколко са му силите и ще имате и още време да попрочетете във форумите , а и език да понаучите ( това с 5-6 месеца дето сте написали , че ще научите език го променете на година - две). За пари които са ви нужни за месец , заложете на 1200 евро за 4 членно семейство, още децата не могат да остават сами без надзор в къщи и трябва да имат отделна стая. Като заключение това което планувате не е неизпълнимо, но все още не сте започнали дори да го планувате, в някакъв предпланов период сте, ако не го планувате добре ще ви е много тегаво.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот dinkova » 22 Юни 2014, 12:52:01

Конкретен план нямаме, но имам план да се преместим цялото семейство и колкото по-скоро, толкова по-добре. [-o< И аз предполагам, че той ще поостане някой месец там и после ще идем ние, защото така или иначе трябва да се посъберат парички... За 5-6 м. ще науча основните неща и ще мога да започна с някаква работа от типа на камериерка, гледане на деца/възрастни.... не държа да работя по специалността си, не ме е срам или ще избирам работа просто казвам, какво работя тук, и би ми било по-лесно да навлезна в работния процес.
Децата ще си ги гледам, а мога да работя докато са на училище. Притеснява ме, че големия е за 4 клас и трябва да се върне 2 години назад, ако изчакаме още 1 година.
А искам да заминем възможно най-скоро, защото просто ми/ни писна от беззаконието и простотията в България, която се вихри. Искам децата ми да имат шанс и да живеят достойно! В България няма как да стане, защото не сме деца на "богоизбрани".
dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 22 Юни 2014, 13:54:52

dinkova, ,за "някаква работа от типа на камериерка, гледане на деца/възрастни" също се изисква опит на трудовия пазар в Германия.

М/у другото, кои според теб са "богоизбраните" в България ?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот dinkova » 22 Юни 2014, 15:23:03

Олга, има опит в гледане на деца. ;-)
Като се изисква опит за тези длъжности към какво да се ориентирам? Вие с какво сте започнали, какво ми препоръчвате?
А "богоизбраните" според мен са теиз, които започват работа с връзки, тези които не спазват законите, защото имат пари и познават нужните хора, такива който убиват деца и си стоят вкъщи, защото "оглушавали"...... още много мога да изброявам, но..... надявам се бях разбрана.
Ако знаете случая в Стара Загора с детето премазано на пешеходна зона....това ми преля чашата....аз съм от Ст. Загора, живеем на 500 м. от мястото на което се случи тази трагедия, големият ми син учи в училището до което се случи трагедията, малкият ми син е в една ДГ с близначетата. По същото време тръгнахме да излизаме, но децата се заиграха пред блока и за щастие решихме да не ходим никъде. Сега този убиец си е в къщи, защото е от "богоизбраните", от тези имащи пари и връзки, вместо да е в ареста и да си чака присъдата, но дори няма да е такава, каквато заслужава. Тогава осъзнах, че това можеше да се случи на нас и затова съм твърдо решена с цената на всички мъки, които бихме изтърпели 1-2 години да си махна децата от България да направя всичко възможно, освен от вечната мизерия да ги спася и от безнаказаността в България.
Извинявайте, че ви занимавам с тези глупости, но се надявам да усетите, колко съм отчаяна и готова на всичко-предполагам и вие не сте заминали, защото всичко е ОК. Разбирам, че ще сме чужденци в Германия, но честно да ви кажа и тук в родната ми страна се чувствам така, че и по-зле. Да не говорим, какво бъдеще ги очаква децата на България с тези, които тук се плодят, като зайци.....и живеят на гърба на работещите бедни българи....
Та...някой желаещ да ни даде напътствия за по-бързото ни заминаване....ще ви бъда много благодарна! Друго не мога да предложа за съжаление.
dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 22 Юни 2014, 16:21:49

1. Това не са "богоизбрани", Бог не обича такива хора.
2. Защо мислиш, че има място и работа за всички в Германия по презумпция.
3. Първият ми престой от една година в Германия (Западна) беше през 1993-та - има-няма 21 години вече и нещата не могат да се сравняват.
Иначе в бивша Източна Германия преди това съм била 5-6 пъти (те не се броят :-)

Дай ми аргументи за точка 2. битте, ако искаш, разбира се.

P.S. Rashkov1 ти ги даде напътствията.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот max » 22 Юни 2014, 16:41:45

Немски не се "припомня" с надяване и за 5-6 месеца не се научават основните неща, поне 2 години трябва да минат в учене преди да можеш долу горе смислено да говориш, не само да разбираш.
Олга, какво е било в Германия през 1993 г. и в какво сегашната Германия се е променила спрямо тогава?
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот dinkova » 22 Юни 2014, 16:50:07

olga написа:1. Това не са "богоизбрани", Бог не обича такива хора. - Затова са и в кавички.
2. Защо мислиш, че има място и работа за всички в Германия по презумпция. - Искам, но не зная.
3. Първият ми престой от една година в Германия (Западна) беше през 1993-та - има-няма 21 години вече и нещата не могат да се сравняват.
Иначе в бивша Източна Германия преди това съм била 5-6 пъти (те не се броят :-)

Дай ми аргументи за точка 2. битте, ако искаш, разбира се.

P.S. Rashkov1 ти ги даде напътствията.

Благодаря Ви!
Явно ще е много вярна приказката "Помогни си сам и Бог ще ти помогне."
Сигурна съм, че ще се справя още повече, че имам и помощта и подкрепата на Човека до мен за "пъкленият" ми план! ;-)
Желая Ви всичко хубаво!
dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 22 Юни 2014, 16:52:39

max, имах предвид с "нещата не могат да се сравняват" въпроса на dinkova "Вие с какво сте започнали, какво ми препоръчвате?".
Че сме започнали преди 20 год. и сме надграждали всяка година с нещо по малко, с много удари от съдбата по главата.

Абсолютно вярно, вярата в собствените сили е най-важното, dinkova.

Жалко само, че няма да разберем как се развива твоята история в следващите години.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот dinkova » 22 Юни 2014, 17:19:23

Жалко само, че няма да разберем как се развива твоята история в следващите години.

Това не го разбрах!
dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 22 Юни 2014, 17:27:26

Зависи от теб дали ще разберем.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот daisymm » 22 Юни 2014, 17:30:12

dinkova написа:... Явно ще е много вярна приказката "Помогни си сам и Бог ще ти помогне."
Сигурна съм, че ще се справя още повече, че имам и помощта и подкрепата на Човека до мен за "пъкленият" ми план! ;-)
Желая Ви всичко хубаво!

Здравей dinkova,

предполагам, че е възможно да се справиш и напълно сама, особено като имаш и подкрепата на любим човека до теб. Но защо все пак не изчакаш да получиш малко повече отговори на поставените от теб въпроси? Нали мисията ти не трябва да приключи тази вечер 8-[ Междувременно ще бъде добре да продължиш да се самоинформираш с дадената до момента информация в темите от форума за Германия. Кои точно - трудно е да се каже. Ти сама ще трябда да намериш и събереш парченцата.

Още нещо - написаното от потребителите до момента не казва всичко по отношение на проблема, който поставяш. Например - при липса на брак е проблем използването на семейина здравна застраховка. Дали това е по-голям проблем от липсата на добър немски или от това, че едното дете е вече на 10 г.? Ще разбереш, когато ти бъде отговорено, но това вероятно няма да стане в рамките на 24 часа.

И накрая - с написаното от теб по-горе намекваш, че не виждаш смисъл да останеш в ЗАЕДНО. Изглежда olga го е разбрала по същия начин. Дано да съм те разбрал погрешно ...

До скоро!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот dinkova » 22 Юни 2014, 17:47:21

И накрая - с написаното от теб по-горе намекваш, че не виждаш смисъл да останеш в ЗАЕДНО. Изглежда olga го е разбрала по същия начин. Дано да съм те разбрал погрешно ...

От това мое изречение ли го разбрахте? "Желая Ви всичко хубаво!" Не съм имала в предвид, че напускам ЗАЕДНО. [-X Извинявайте, ако съм се изразила погрешно. Явно трябваше и аз да напиша "До скоро!".
Тук виждам, че помагате и давате много съвети, затова и добавих тема. Надевам се скоро/5-6м./ и аз да давам съвети и помагам на на кандидат мигранти. :mrgreen:
dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 22 Юни 2014, 18:00:31

dinkova написа:Тук виждам, че помагате и давате много съвети, затова и добавих тема. Надевам се скоро/5-6м./ и аз да давам съвети и помагам на на кандидат мигранти. :mrgreen:

Дано да се случи това с участието във форума. Другото (преместването) е въпрос на време и лична мотивация. При подходяща мотивация ще се случи рано или късно.

За начало - започваш с темата Пътеводител за мигранти - първоначална информация за важни теми от ежедневието и изкълваваш цялата информация там - не само в темата, но и в документите от линковете. После ще възникнат въпроси. Опитваш се да намериш техните отговори с помощта на търсачката на форума (не тази от главната страница [-X ).

Ето ти работа за следващата седмица. Скоро ще получиш и още неща за домашна работа #-o

Хубава нова седмица :mrgreen:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
dinkova
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот setfan » 22 Юни 2014, 18:04:20

olga написа:dinkova, ,за "някаква работа от типа на камериерка, гледане на деца/възрастни" също се изисква опит на трудовия пазар в Германия.

Това ми звучи доста обезкоражаващо, (предполагам) сигурно има за цел да провери до колко си сигурна в амбициите си...

Има много теми във Форума ето две бързи от мен:

Пътеводител за мигранти - първоначална информация за важни теми от ежедневието

Как намерих работа в Германия, докато бях в България (или как се получиха нещата при мен)
"When the last tree is cut, the last river poisoned, and the last fish dead, we will discover that we can't eat money..." greenpeace

Потребители благодарили на автора setfan за мнението:
dinkova
Рейтинг: 4%

Аватар
setfan
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 10 пъти

Следваща

Назад към Новобранец