• Advertisement

Насоки за преместване в Германия

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Помощ за Германия, моля...

Мнениеот kaltcev.72 » 22 Юни 2014, 18:19:13

5-6 месеца е доста кратък срок за даване на съвети , по скоро ще има доста въпроси който да задавате. Конкретно по въпроса за брак , да по добре е да имате брак , намалява данъчния клас , а и тук има ергенски данък .
За мажът ви предполагам работа ще се намери дори и със слаб немски , професията му е търсена на пазара , но предполагам за вас ще е по трудно. Точно в гледането на деца и възрастни се изисква език , по скоро почистване или помощен персонал в кухня .
Зависи и къде се ориентирате провинцията където е проблем с намирането на работа или голямите градове където проблем са квартирите .
Имайте на предвид също , че и тук има доста фирми некоректни и доста мошенници , но целта оправдава средствата .
Успех!

Потребители благодарили на автора kaltcev.72 за мнението:
dinkova
Рейтинг: 4%

Аватар
kaltcev.72
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 49 пъти

Мнениеот veilet » 22 Юни 2014, 19:25:41

Аз Ви съветвам да не губите време и да заложите на първо място на изучаване на езика- без него шансове за намиране и изобщо за евентуално професионално реализиране в Де са почти нулеви. Желая успех!!! :thumbleft:

Потребители благодарили на автора veilet за мнението:
dinkova

Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот olga » 22 Юни 2014, 19:40:26

Не сметнах за необходимо да го напиша това въобще, veilet, струва ми се някак си selbstverständlich. След това идват всички останали задължителни условия.
Но явно трябва да се повтаря до безкрайност, особено на свежи кандидат-емигранти. Защото после много бързо идват разочарованията.
И синът ми, който е на 15 год., лети в облаците и си мисли, че всички тук го очакват с отворени обятия (и въпреки, че учи в Немска Езикова Гимназия, всеки ден на закуска не пропускам да му повторя, че тези му знания, кото има в момента по немски са абсолютно недостатъчни за тук).
Толкова по-необяснимо ми е зрели хора да летят в облаците.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот dinkova » 22 Юни 2014, 20:15:47

veilet написа:Аз Ви съветвам да не губите време и да заложите на първо място на изучаване на езика- без него шансове за намиране и изобщо за евентуално професионално реализиране в Де са почти нулеви. Желая успех!!! :thumbleft:

За професионално реализиране не мисля, поне в първата година. По-скоро за някоя работа за по 2-3 часа на ден МINIJOB. Така или иначе нито език зная, нито децата ще се оправят сами. Сега започнахме да учим с децата немски, но като не се говори постоянно и не ти се набива в главата е още по-трудно. Сега ще научим основните неща, които да ни помогнат малко от малко за по-нататък. Разбирам/благодарение на вас от ЗАЕДНО/, че дори големия да започне тук 4 клас, ще е добре да го върна там в 3 клас.....нали така? Ще трябва да сключим брак, за да имаме здравна застраховка и тн.
И не летя в облаците, може би само се пробвам, но е добре на такива, като мен да не им се "подрязват крилете" още щом отправят някакъв въпрос, дори да е глупав. В началото всеки е имал "глупави" въпроси.

Потребители благодарили на автора dinkova за мнението:
ivan4ova

dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот olga » 22 Юни 2014, 20:39:53

За съжаление твоята история е стандартна, не е изключение, слушала съм ги и на живо в БГ, пак казвам, за съжаление, и не го разбирай лично.
Желая ти да ти се изпълнят всички мечти !!!

Аз си имам моята въображаема история - представям си днес да тръгна за Испания, не знам дума испански, с две малки чаавета на главата и без работа. Никога няма да го направя ! Тръпки ме побиват !
Наскоро гледах един репортаж за германски Аuswanderer на Майорка - спяха/живееха в пещера (с деца), парите свършили, не могли да си намерят работа, като имаш предвид, че Майорка е 17-я Бундесланд на Германия, тъй да се каже, и там се говори дори повече немски, отколкото испански.

Rashkov1 ти го каза веднага - мъжът ти има шансове, ще пробва всичко година-две, ама и вие...?! Не помисли ли за него, колко ще му е трудно да носи такава огромна отговорност на плещите си ? Той също няма работа...
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Mishle » 22 Юни 2014, 21:25:09

Малко лирическо отклонение:
Напоследък всяка втора тема е от кандидат-емигранти, къде млади, къде не толкова. И всички трябва, колкото се може по-бързо, да се махнат от България. Дотук добре. Прави впечатление, обаче, един и същи модел на поведение и на разсъждение. Почва се крайно неориентирано, същевременно високопарно и нахакано. Когато дойдат първите отговори следва реакция тип "ощипана девойка" от страна на бъдещия емигрант, който видиш ли, не харесва написаното и е убеден, че хората го поднасят и той знае по-добре. Започва личен конфликт, пък макар и анонимен. Играе се на кой е по-засегнат, почти заплашително се акцентира, че повече няма да пише по темата, влиза във форума и други щуротии. Следва едно надцакване кой е по-по-най и кой колко велик живот има. А накрая затишие, до следващия такъв случай. И в крайна сметка резултатът на цялата акция е под въпрос.

Много често се чудя на ******, от новите модератори, как още намира нерви и сили да пише по сто и нагоре пъти едно и също, а отсреща нищо. Защо не се чете. Защо не се търси. Защо не се мисли. "Толкова много наивност, събрана в 25 год, е плашеща" (по спомен цитат от zlateto), а понякога годините са 30, 40, че и 50. Не става обаче дори въпрос за години, а за една будност, която често липсва.

Защо трябва да се споделя и дискутира какво и как било в БГ (мотивите за планираното изселване), и как видиш ли не се търпи, всичко друго, само не и това. Вероятно този негативизъм има психологически ефект като цели да засили намерението на бъдещия емигрант. Да, но за мен подобни излеяния биха били напълно излишни. Мисля си дори, че това нахъсване и нагласа е много често камъкът, на който се препъват тези кандидат-емигранти. Защото не отварят очи и уши за това, в което се впускат, ами продългават някакви многократно сдъфкани истории да предъфкват. Защото не се оглеждат къде отиват, а се концентрират върху това, че са избягали от ужасното място БГ. Факти и знания са много по-ефективни от емоции и афекти. Едно е когато си на 18 и стегнеш куфарите, друго е, когато си на 40 (и вървиш в пакет). И на други неща се чудя. Но кое по-напред.

Все пак, защото сядайки да пиша, исках да отговоря на dinkova:
- училищни знания, по който и да е език, са скромни и крайно недостатъчни
- дори възпитаници на немски, англиийски и пр. гимназии изпитват сериозни трудности при пристигането си в съответната страна
- немски (или друг език) не се научава за 5-6 месеца, дори за "припомняне" времето е прекалено кратко. Година-две системна подготовка е добро начало. Но на кой му се чака? (риторичен въпрос)
- споменатите 1200 еу на месец за четиричленно семейство, без значение дали бруто или нето, са крайно недостатъчни, клонящи към сериозна мизерия. Бих заложила скромно на 2000/2200+ (за мен 1200 е сам човек, без особен лукс и забавления, в някой средностатистически град)
- дори за нискоквалифицирана работа се иска квалификация
- дори за нискоквалифицирана работа се иска език
- конкуренцията там са други чужденци и понякога може да е по-голяма, отколкото за квалифицирана работа. Просто защото няма да сте единствената кандидат-емигрантка без немски или без професия, която би обещала бърза или изобщо някаква реализация

Поздрави и успех!

Потребители благодарили на автора Mishle за мнението (общо 10):
Doroteya_GLittledevilStojanEsmeboykosonufriyolgamaxiniutavelingrad
Рейтинг: 42%

Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Re: Насоки за преместване в Германия

Мнениеот novia » 22 Юни 2014, 23:17:25

споменатите 1200 еу на месец за четиричленно семейство, без значение дали бруто или нето, са крайно недостатъчни, клонящи към сериозна мизерия. Бих заложила скромно на 2000/2200+ (за мен 1200 е сам човек, без особен лукс и забавления, в някой средностатистически град)

Не плашете хората така , или не знаете колко е Харц4 в ДЕ.При 600 еур за наем им остават достатъчно да се прехранват, наистина няма да живеят луксозно , но пък чак СЕРИОЗНА МИЗЕРИЯ........

Потребители благодарили на автора novia за мнението:
dinkova

Аватар
novia
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 212 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот dinkova » 22 Юни 2014, 23:39:48

Mishle написа:Малко лирическо отклонение:
Напоследък всяка втора тема е от кандидат-емигранти, къде млади, къде не толкова. И всички трябва, колкото се може по-бързо, да се махнат от България. Дотук добре. Прави впечатление, обаче, един и същи модел на поведение и на разсъждение. Почва се крайно неориентирано, същевременно високопарно и нахакано. Когато дойдат първите отговори следва реакция тип "ощипана девойка" от страна на бъдещия емигрант, който видиш ли, не харесва написаното и е убеден, че хората го поднасят и той знае по-добре. Започва личен конфликт, пък макар и анонимен. Играе се на кой е по-засегнат, почти заплашително се акцентира, че повече няма да пише по темата, влиза във форума и други щуротии. Следва едно надцакване кой е по-по-най и кой колко велик живот има. А накрая затишие, до следващия такъв случай. И в крайна сметка резултатът на цялата акция е под въпрос.

Много често се чудя на ******, от новите модератори, как още намира нерви и сили да пише по сто и нагоре пъти едно и също, а отсреща нищо. Защо не се чете. Защо не се търси. Защо не се мисли. "Толкова много наивност, събрана в 25 год, е плашеща" (по спомен цитат от zlateto), а понякога годините са 30, 40, че и 50. Не става обаче дори въпрос за години, а за една будност, която често липсва.

Защо трябва да се споделя и дискутира какво и как било в БГ (мотивите за планираното изселване), и как видиш ли не се търпи, всичко друго, само не и това. Вероятно този негативизъм има психологически ефект като цели да засили намерението на бъдещия емигрант. Да, но за мен подобни излеяния биха били напълно излишни. Мисля си дори, че това нахъсване и нагласа е много често камъкът, на който се препъват тези кандидат-емигранти. Защото не отварят очи и уши за това, в което се впускат, ами продългават някакви многократно сдъфкани истории да предъфкват. Защото не се оглеждат къде отиват, а се концентрират върху това, че са избягали от ужасното място БГ. Факти и знания са много по-ефективни от емоции и афекти. Едно е когато си на 18 и стегнеш куфарите, друго е, когато си на 40 (и вървиш в пакет). И на други неща се чудя. Но кое по-напред.

Все пак, защото сядайки да пиша, исках да отговоря на dinkova:
- училищни знания, по който и да е език, са скромни и крайно недостатъчни
- дори възпитаници на немски, англиийски и пр. гимназии изпитват сериозни трудности при пристигането си в съответната страна
- немски (или друг език) не се научава за 5-6 месеца, дори за "припомняне" времето е прекалено кратко. Година-две системна подготовка е добро начало. Но на кой му се чака? (риторичен въпрос)
- споменатите 1200 еу на месец за четиричленно семейство, без значение дали бруто или нето, са крайно недостатъчни, клонящи към сериозна мизерия. Бих заложила скромно на 2000/2200+ (за мен 1200 е сам човек, без особен лукс и забавления, в някой средностатистически град)
- дори за нискоквалифицирана работа се иска квалификация
- дори за нискоквалифицирана работа се иска език
- конкуренцията там са други чужденци и понякога може да е по-голяма, отколкото за квалифицирана работа. Просто защото няма да сте единствената кандидат-емигрантка без немски или без професия, която би обещала бърза или изобщо някаква реализация

Поздрави и успех!

Прав сте за всичко. И няма да ви задавам въпроси от рода на "Как се плаща 1-2 год системна подготовка с българска заплата?", "Как в България успяваме да оцеляваме четиричленно семейство с 800-900 лв.?", зная ще има мизерия в Германия по това няма да се различава от България, но след години децата ни ще са по-добре от колкото да ги оставим в България. Ще имат образование, а не просто да са завършили нещо, без то да е приложимо. Така мисля аз, предполагам и други мигранти мислят по същият начин и затова са там/някъде по света/ или замислят да тръгват. Това, че българи, които вече са навлезнали в живота, езика и тн. обясняват на такива като мен, че е трудно, граничещо с невъзможно за мен е най-малко злонамерно. След като не можеш да помогнеш, по-добре си премълчи, защо трябва да ми обясняваш, колко малко знам, колко съм наивна и греша. Може би, тези като мен имат нужда от малко кураж и разяснение за някой неща. Няма как , дори за месец да се изчете всичко, аз лично четох една седмица и съм задала въпроси, които не намерих отговор или поне такъв, който да разбера. Грешката ми е, че не тръгнах преди 10 год., когато бях на 20 г., а все се надявах, че тук ще се оправи и ще има реализация и тн, баналните неща. Вие на кой ми отговорихте конкретно?
1. Към кой град ни препоръчвате да се насочим, поне в началото, при положение, че аз тепърва ще уча език и няма да работя, поне 5-6 месеца?
2. Като науча език, каква работа мога да си потърся с моята специалност и стаж? Ако можете да ми ги напишете на български и немски. :-k
3. Има ли някакво задължение да сме в жилище и децата да си имат собствени стаи или може да е по-малко жилището и да се тъпчем, като в дядовата ръкавичка с оглед на това, че ще е по-евтина квартирата?
4. С каква сума трябва да разполагаме, като за начало в Германия за квартира, училище, храна, езиков курс, пътни и т.н. за да не спим по пътищата?
5. Има ли българи по градове, който биха помогнали за ориентиране и помощ с документи на новопристигнали мигранти, естествено с/у заплащане? Или към кого може да се обърнем за помощ, като пристигнем?
6. Може ли някой да помогне за превод на автобиография, за да се кандидатства от България?
7. Кое е по-добре да сключим брак или да сме без брак, като пристигнем в Германия?

Благодаря на тези, които ми отговориха на зададените от мен въпроси. :thumbleft:
Явно трябва да се внимава с българите в чужбина - не всички са добронамерени.
п.с. Ощипана го раздавам, но и вашето не е по-различно. Не се притеснявайте от новите мигранти, няма да заемат работните ви места, та те са неграмотни и не са велики, като вас. Успя ли да сметнеш, че не съм на 40 год. с пакет?

Потребители благодарили на автора dinkova за мнението (общо 2):
potomaneich
Рейтинг: 8%

dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dinkova » 23 Юни 2014, 00:18:41

novia написа:
споменатите 1200 еу на месец за четиричленно семейство, без значение дали бруто или нето, са крайно недостатъчни, клонящи към сериозна мизерия. Бих заложила скромно на 2000/2200+ (за мен 1200 е сам човек, без особен лукс и забавления, в някой средностатистически град)

Не плашете хората така , или не знаете колко е Харц4 в ДЕ.При 600 еур за наем им остават достатъчно да се прехранват, наистина няма да живеят луксозно , но пък чак СЕРИОЗНА МИЗЕРИЯ........

Благодаря!
Прочетох за Херц4, но не ми се ще да се възползвам от социалната им с-ма, при положение, че не съм платила и цент данъци и осигуровки. Все пак, тук в България се дразня на циганетата, а да го направя същото в друга държава... ](*,)
dinkova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 23 Юни 2014, 01:02:33

Ти и без това нямаш право на Хартц 4 без да си работила и внасяла осигуровки в продължение на поне 1 година.
В Германия с данъците си ще храниш турци, африканци, ливанци и също цигани, вече мигрирали от България в Германия, които не работят и лежат на социалните помощи, които ще внасяш от твоята заплата...Така че от това не може да се избяга.
Няма град, в който да е лесно за намиране на работа, навсякъде е трудно. Branks преди около 2 седмици отвори тема със същия въпрос, никой не можа да му каже еднозначно към кой град да се насочи. А немски можете да учите в който и да е по-голям град, има интеграционни курсове.
Има професионално преводачи в България за целта превод на автобиография и дипломи.
Няма към кого да се обърнете по градове, който да ви помогне. Тук всеки се спасява поединично, всеки се бори за хляба си и няма възможност да урежда други хора.

Потребители благодарили на автора max за мнението:
dinkova

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот olga » 23 Юни 2014, 02:46:59

dinkova, т.к. каза, че имаш опит в гледането на деца и искаш конкретни предложения, аз лично миналата година изкарах 6-месечен Weiterbildung за работа с деца, след което писах проект на немски не знам колко страници и имаше изпит пред държавна комисия за получаване на сертификат.
И ще ти кажа защо ходих и на това обучение - не съм сигурна, че висшето образование, което имам (само то) винаги ще ми върши работа. Понякога ме хваща страх.
Ако проявяваш интерес ще ти кажа как се нарича обучението. Има само едно условие - преди това да изкараш ниво Б1 по езика. По-запознатите ще кажат за колко време се взима.

max, не знам дали забеляза, че branks след неговата едногодишна история, преди няколко дни си продаваше самолетния билет от София за Дортмунд.
Последна промяна olga на 23 Юни 2014, 04:19:16, променена общо 2 пъти
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот veilet » 23 Юни 2014, 06:38:23

Да вмъкна малко уточнение, понеже няколко пъти бива даван за пример branks...Помогнах му при намирането на работа в Дортмунд, но е друг въпроса, че той избра пред Германия да работи в Англия- затова се наложи и да продаде билета. С две думи, ако имаш поне начални знания по немски език, то не е невъзможно /в някои браншове/ да си намериш препитание. Така бе в неговия случай! Разбира се, не бива да се "лежи на това ухо", а по най-бързия начин следва надграждане усвояването на езика.
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот onufriy » 23 Юни 2014, 10:39:36

dinkova написа:2. Като науча език, каква работа мога да си потърся с моята специалност и стаж? Ако можете да ми ги напишете на български и немски. :-k

Ами ако правиш прегледи, мисля че няма да имаш проблеми. Примерно Unfallgutachter или KFZ-Sachverständiger. Демек такъв дето оценява щетите по бутната кола и такъв дето провежда прегледа.
dinkova написа:3. Има ли някакво задължение да сме в жилище и децата да си имат собствени стаи или може да е по-малко жилището и да се тъпчем, като в дядовата ръкавичка с оглед на това, че ще е по-евтина квартирата?

Проблем няма, по-скоро, в определени райони никой наемодател няма да иска да ви вземе.

И накрая, мнението на Mishle е много съдържателно и точно, от него можеш да добиеш конкретна представа за реалностите в Германия. Настройка от типа "Ако можете да ми отговорите на въпросите, ми отговорете, ако не, си мълчете" не ти носи позитиви. Най малкото, още не си в състояние да обозреш всички аспекти на живота в Германия, хората си губят от личното време да ти отговарят, когато просто могат да си замълчат.

Освен това те съветвам да прочетеш и темите за немското средно образование и особено за проблемите на децата в училище. Големият ти син е в много деликатна фаза, от гледна точка на немското училище, ако сега не успее да издрапа до по-добро средно образование, после шансовете стават по-, ами хм, трудни.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
dinkova

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот daisymm » 30 Юни 2014, 12:43:49

dinkova написа:Прочетох доста теми във форума, но ми изскачат доста други въпроси....

Ами просто продължавай да четеш. Подробни отговори на поставените от теб въпроси ще намериш в темите на подфорума Новобранец, като например:

Поредните напускащи дома
Следващите моля. Молба за съвети и разяснения!
Информация отностно заминаване за Германия
С деца в Германия

1. В малък град (10.000 - 20.000 жители) от бившите източни провинции, разположен в близост до голям град (по възможност до магистрала) и разполагащ с училище с интеграционна паралелка. Наемите са по-ниски и има райони, в които за 10 жилища кандидатства само 1 човек.
2. Като научиш езика, уредиш децата в училище, намериш място в занималня или човек, който да се занимава с тях, пак ще говорим
3. Приеми 12 кв.м. на човек и 3 стаи като ориентир за минималната площ/големина на жилището
4. Първоначални спестявания:
- квартира: 1х Warmmiete + 2x Kaltmietе ---> ~ 1200 ... 1500 EUR
- обзавеждане: 1000 EUR (2-ра употреба в добро състояние, жилищата се предлагат обикновено необзаведени)
- 6 месечен езиков курс: 0 ... 1200+ EUR
- училище: 200 EUR за помагала и принадлежности (за двамата, занималнята и извънкласните занимания се плащат отделно)
- храна: 300-400 EUR/месечно за всички (без акцизните стоки)
5. Сигурно има, но не искаме да ги знаем. Тук се опитваме да помагаме безплатно, някои от нас дори и на място.
6. Може, като му дойде времето пиши пак.
7. Аз съм за брак, пред фактическото съжителство, макар че правата на едните и другите са почти изравнени.
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Esme » 30 Юни 2014, 21:23:12

dinkova написа:5. Има ли българи по градове, който биха помогнали за ориентиране и помощ с документи на новопристигнали мигранти, естествено с/у заплащане? Или към кого може да се обърнем за помощ, като пристигнем?

Ако се установите в Хайделберг ще помогна с каквото мога. Естествено без заплащане.
dinkova написа:Явно трябва да се внимава с българите в чужбина - не всички са добронамерени.
п.с. Ощипана го раздавам, но и вашето не е по-различно. Не се притеснявайте от новите мигранти, няма да заемат работните ви места, та те са неграмотни и не са велики, като вас. Успя ли да сметнеш, че не съм на 40 год. с пакет?

Честно казано нито един недобронамерен коментар не прочетох освен този твой.
Всички бяха обективни. А можеше никой да не отговори. Или да те излъжат, че всичко е цветя и рози.

Хубавото на този форум е, че хората наистина помагат. Подрязването на криле също е помощ, особено ако една от перспективите е сама да си ги счупиш малко след като излетиш.
Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец