• Advertisement

Документите при кандидатстване или как да се "поизтупаш" преди тръгване

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Документите при кандидатстване или как да се "поизтупаш" преди тръгване

Мнениеот tasheva » 25 Юни 2014, 22:30:14

Здравейте.
Предстои ми заминаване за Германия и имам няколко въпрос-чета относно документите, който биха ми били от полза при кандидатстване за работа / в университет .
Наясно съм , че всеки университет си има свои критерии за прием, а работодателите –специфични изисквания към кандидатите си, но все пак ще радвам ако споделите своя опит.

1) Наскоро се дипломирах и университета ми предлага издаване на Европейското дипломно приложение (срещу заплащане) . При наличието на такъв документ обаче отпада ли 100% нуждата от превод и легализиране на българската диплома  ? Някой дали е наясно?

2) Относно сертификатите – такива за допълнителна квалификация - workshop-ве, курсове и т.н. - обръща ли им някой внимание ? Тези за езиковата подготовка въобще не ги коментирам 

3) В някой обяви за работа в немските сайтове видях, че изискват „Salary History „ . Формулировката по-точно беше „Salary expectations & History „ – което е още по-зловещо като комбинация (имайки в предвид мизерните заплати тук ) . Сблъсквал ли се е някой с подобна документация, практикува ли се често това от работодателите ?

4) Препоръките : ‚за‘ и ‚от‘ университетите повече си ги представям, но тези от работодателя какво трябва да представляват ? Преди години съм получавала такава (беше от чужденец и по неговите думи „в цял свят препоръката е важна „ ) .Написа я в свободен текст, с подпис и печат, телефон за връзка… Но сега разглеждайки немските сайтове, видях че „според немските критерии“ - тя трябва да съдържа подробно описание на професионалните ти задължения, което по-скоро ми звучи като еквивалент на нашата „длъжностна характеристика”. (Да не говорим, че пишеше колко са важни правилите формулировки за служителя , защото шефовете си имали кодирани изрази с който си сигнализирали „не става“ .ха-ха-ха )

Настоящия ми работодател е част от голяма международна компания (и е в сферата, в която бих искала да се развивам занапред) . HR –те потвърдиха, че ще ми съдействат с препоръка и други документи, затова ми е важно да знам какво точно трябва да съдържат те. На какви езици да ги искам и т.н. Моля за support.

Естествено не очаквам чудеса. Знам, че ще ми бъде много, много трудно.

Благодаря предварително на всички !
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 12 пъти
Благодарено: 10 пъти

Re: Документите или как да се "поизтупаш" преди тръгване

Мнениеот Rashkov1 » 25 Юни 2014, 23:21:23

Нали знаеш другата дума за трудно , а тя е интересно. Замести твоята с моята и ще ти стане много много лесно.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот tasheva » 25 Юни 2014, 23:29:49

Ако може по-конкретно :-)
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 26 Юни 2014, 12:23:09

tasheva написа:Здравейте.
Предстои ми заминаване за Германия и имам няколко въпрос-чета относно документите, който биха ми били от полза при кандидатстване за работа / в университет .
Наясно съм , че всеки университет си има свои критерии за прием, а работодателите –специфични изисквания към кандидатите си, но все пак ще радвам ако споделите своя опит.

1) Наскоро се дипломирах и университета ми предлага издаване на Европейското дипломно приложение (срещу заплащане) . При наличието на такъв документ обаче отпада ли 100% нуждата от превод и легализиране на българската диплома  ? Някой дали е наясно?

За кого да ти е преведена дипломата? На работодателя му е все едно, университетът също не би трябвало да има проблеми, ма зависи от секретарката.
tasheva написа:2) Относно сертификатите – такива за допълнителна квалификация - workshop-ве, курсове и т.н. - обръща ли им някой внимание ? Тези за езиковата подготовка въобще не ги коментирам 

Ами HR-овете не са специалисти. Всеки си има различно мнение, но за мен това е един от критериите да те пуснат през първата цедка и да те поканят на интервю.
tasheva написа:3) В някой обяви за работа в немските сайтове видях, че изискват „Salary History „ . Формулировката по-точно беше „Salary expectations & History „ – което е още по-зловещо като комбинация (имайки в предвид мизерните заплати тук ) . Сблъсквал ли се е някой с подобна документация, практикува ли се често това от работодателите ?

Това мирише на ловци на глави. Не вярвам някой работодател да се интерсува от настоящата ти заплата. Виж, това, дето си го искаш, е друга работа.
tasheva написа:4) Препоръките : ‚за‘ и ‚от‘ университетите повече си ги представям, но тези от работодателя какво трябва да представляват ? Преди години съм получавала такава (беше от чужденец и по неговите думи „в цял свят препоръката е важна „ ) .Написа я в свободен текст, с подпис и печат, телефон за връзка… Но сега разглеждайки немските сайтове, видях че „според немските критерии“ - тя трябва да съдържа подробно описание на професионалните ти задължения, което по-скоро ми звучи като еквивалент на нашата „длъжностна характеристика”. (Да не говорим, че пишеше колко са важни правилите формулировки за служителя , защото шефовете си имали кодирани изрази с който си сигнализирали „не става“ .ха-ха-ха )

Накратко, в Германия работодателят няма право да пише негативно неща за работника си. За това се използват специални формулировки. За препоръка от чужбина не се очаква да спазва такива правила, но все пак тя служи за стиковане на данните които даваш в автобиографията си.
tasheva написа:Настоящия ми работодател е част от голяма международна компания (и е в сферата, в която бих искала да се развивам занапред) . HR –те потвърдиха, че ще ми съдействат с препоръка и други документи, затова ми е важно да знам какво точно трябва да съдържат те. На какви езици да ги искам и т.н. Моля за support.

Или някой при вас може да пише немски Arbeitszeugniss, или не. Второто не е толкова фатално, просто гледайте да са описани дейностите ти, да звучи положително, в началото един абзац за компанията и толкоз. Не се оливайте в проза, страница, страница и малко е оптимумът.
tasheva написа:Естествено не очаквам чудеса. Знам, че ще ми бъде много, много трудно.

Благодаря предварително на всички !

За спецификата се определя и от бранша. Зависи, какво правиш, за кого и пр.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
tasheva
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Re: Документите при кандидатстване или как да се "поизтупаш" преди тръгване

Мнениеот Rashkov1 » 26 Юни 2014, 21:15:16

Към tasheva по конкретно- решаваш какво искаш да правиш, замисляш се дали можеш да го правиш, ако не научаваш се и после го правиш. Естествено някое и друго чудо ако се случат добре дошли ако не, очакваш ги и това е. То ако ще правиш нещо което не ти доставя удоволствие за какво ти е да биеш път чак до тук ( това можеш и в Бг да си го правиш). Аз лично не давам документи ( само в много краен случай, а такъв още не съм имал) съответно не превеждам не пиша и говоря много много просто на място показвам какво мога. Ако ме харесат ( и аз ги харесам) значи ние сме хората , ако ли не не съм техния човек и точка. Само за статистиката не съм някакъв тесен специалист , просто според ситуацията, зависи в каква нужда от работа съм и какво ми се прави , като намеря обява с подходящата комбинация и атакувам. Много писане само за да илюстрирам , че трябва да вярваш в себе и да имаш достатъчно себеуважение. Това го виждат в очите ти, не можеш да го напишеш или преведеш.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот tasheva » 26 Юни 2014, 21:49:03

Rashkov1 написа:То ако ще правиш нещо което не ти доставя удоволствие за какво ти е да биеш път чак до тук ( това можеш и в Бг да си го правиш).
. Ти как реши, че ще правя нещо което не ми харесва? Казвала съм въобще, конкретно за какво заминавам ? Или че се колебая? Хайде моля, без излишни разсъждения . Всеки си преценя и си знае нещата.
И между впрочем аз харесвам това което работя тук . И това , че подготвям документи - значи че искам да продължавам да се развивам в същата сфера.
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tasheva » 28 Юни 2014, 22:05:05

Към Оnufriy който единствен/а ми отговори ( много благодаря за което) още едно въпрос-че : да разбирам ли, че препоръката може да бъде написана извън този стандарт "Arbeitszeugnis" ? И какво е препоръчително все пак да съдържа тя? Инфо за компанията, за длъжността , друго?
Четох някъде из форума, че трябва да бъде описана причината за напускане, както и някакви оценки . Между впрочем и нас ни оценяваха преди време ( мислех,че е някаква американска глупост), но явно си е практика.
Благодаря предварително :)
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 29 Юни 2014, 15:19:30

tasheva написа:Към Оnufriy който единствен/а ми отговори ( много благодаря за което) още едно въпрос-че : да разбирам ли, че препоръката може да бъде написана извън този стандарт "Arbeitszeugnis" ? И какво е препоръчително все пак да съдържа тя? Инфо за компанията, за длъжността , друго?
Четох някъде из форума, че трябва да бъде описана причината за напускане, както и някакви оценки . Между впрочем и нас ни оценяваха преди време ( мислех,че е някаква американска глупост), но явно си е практика.
Благодаря предварително :)

Ако препоръката идва от чужбина, не могат да очакват, че всички са наясно с немския стандарт. Ако пък препоръката е на друг език, точните фрази са така или иначе непреведими.
Някаква оценка на работата ти, оценка на отношенията ти с началниците и колегите, едно изречение дали си напуснала ти или си уволнена. Причината за напускане не се споменава, за нея питат на евентуално интервю.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот tasheva » 30 Юни 2014, 19:09:18

Супер си ! Сърдечно ти благодаря :-)
tasheva
Нов потребител
Нов потребител