• Advertisement

Имаме ли шанс за работа в Германия с тези професии?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Имаме ли шанс за работа в Германия с тези професии?

Мнениеот tatiana70 » 17 Юли 2014, 14:18:15

zlateto написа:Тук можеш след безплатна регистрация да получиш инфо за ран-га на университета:

http://ranking.zeit.de/che2014/de/fachbereich/420035

Благодаря-много полезен сайт. Дават дори колко процента от студентите в даден университет завършват в срок, което не е без значение, предвид тежкото следване, което може да се проточи повече от 6 години.
tatiana70
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот tatiana70 » 17 Юли 2014, 15:04:42

Mishle, благодаря! Аз по принцип не съм рисков играч, обичам да планирам нещата, пък и една толкова голяма промяна изисква много добра подготовка. Ако човек е сам, може да си вземе шапката и да замине, но щом се отнася за бъдещето на децата ми, съм доста предпазлива.
Относно транспорта, не съм си и помисляла да се пътува повече от 1-1,30 час на ден-това е губене на време и много уморително. Това ми харесва на НРВ, че има 8 големи града на максимум 40 км един от друг. Например приемат малкия в Есен и намираме там жилище-можем да търсим работа в Дортмунд, Бохум, Вупертал, Дуисбург, Дюселдорф. Същата горе-долу схема може да стане и ако се установим в Дюселдорф-там пък наблизо са Кьолн, Дуисбург, Есен, Вупертал.
А синовете ще живеят с нас, до когато искат.Докато не започне да се издържа сам, малкия ще трябва да е при нас, с оглед по-малки разходи за жилище. А големия, живот и здраве, ще печели достатъчно за себе си, така че ако иска може да си наеме самостоятелен апартамент.Още повече ,ако живеем по-далече от мястото, където започне специализация и не си струва времето и разходите за път. И все пак ще сме близо, защото аз отивам в Германия повече заради тях. Не мога да си представя да сме в различни държави и да се виждаме веднъж годишно. ](*,)
Определено ще заложа на счетоводството при търсене на работа. Имам предвид, най-ниското ниво-първичното обработване на документите. Плаха надежда ми дава това, че и в България се работи по международни счетоводни стандарти и все пак имам някакви знания.Няма да откажа каквато и да е работа в началото, а и ще се заинтересувам от този курс, щом има и задочна форма-още по-добре.Хубаво ще е да вляза в тази сфера, защото практиката учи най-добре, пък и като се запозная със законите им в тази област, може да имам шанс за израстване.
tatiana70
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tatiana70 » 17 Юли 2014, 15:06:44

prikazka написа:Аз мога да ти отговоря само на частта с работата като счетоводител. В Германия, по мои наблюдения, се търсят много счетоводители. Проблемът е, че немците само мнителни към не-немски дипломи/квалификации, дори доста международни сертификати. те си знаят техните и си държат на тях.
И аз бих препоръчала да изкараш изпитите за Bilanzbuchhalter IHK. Има и задочни курсове. Тази фирма е много добра-http://www.endriss.de/lehrgaenge/bilanzbuchhalter-ihk/
И в никакъв случай не ползвай тази- http://www.sgd.de/wirtschaft/bilanzbuchhalter-ihk.php.
Успех в начинанието!

Благодаря Ви-със сигурност ще се заинтересувам от този курс!
tatiana70
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Юли 2014, 15:47:42

Извинявай за въпроса, но на колко години си, та мислиш за "израстване" ?
Ако въпросът е тъп, можеш да не отговаряш.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот tatiana70 » 17 Юли 2014, 16:12:43

На 44 години съм и не мисля, че възрастта може да бъде пречка човек да иска да учи и да се усъвършенствува.
tatiana70
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ljuba » 17 Юли 2014, 16:21:27

Към каква специалност се е насочил големият ви син?
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот dianka508 » 17 Юли 2014, 17:07:01

На мен това ми прави впечатление,че искаш да живеете всички заедно,въпреки че синовете ти са големи.Често говориш в 1 лице множествено число,например,че ще кандидатствате медицина.Както и да е,за мен това е неприемливо,но хората са различни.По темата-големият ти син има реален шанс, има голям дефицит на лекари и ако знае немски(отскоро старите провинции искат C1),ще го вземат навсякъде.За малкия-не знам как,моята дъщеря завърши в Германия средно образование и кандидатсва с тукашна диплома.За вас двамата родители не съм толкова оптимистично настроена,не че е невъзможно,но е трудно и с цената на компромиси.Българските дипломи(с изключение на медицина),особено на средното поколение се приемат с предпазливост,въпреки че ги признават.
Идеята с пътуването от един град в друг сподед мен остава в сферата на фантастиката.Дано съм била полезна.

Потребители благодарили на автора dianka508 за мнението:
rusenec
Рейтинг: 4%

dianka508
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 19 пъти

Мнениеот tatiana70 » 17 Юли 2014, 17:20:56

ljuba написа:Към каква специалност се е насочил големият ви син?

Колебае се между анестезиология и вътрешни болести-ще видим кое ще надделее. :)
tatiana70
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 17 Юли 2014, 18:24:29

tatiana70 написа:На 44 години съм и не мисля, че възрастта може да бъде пречка човек да иска да учи и да се усъвършенствува.

Нямах предвид това, а да правиш кариера в работата.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот Stojan » 17 Юли 2014, 19:54:19

Вижте сега, госпожо tatiana70. Вижте какво пише един Jobcenter:
Im Rahmen der Freizügigkeit innerhalb der Europäischen Union können Arbeitnehmer in jedem Mitgliedsland eine Beschäftigung ohne Beschränkung aufnehmen. Damit nehmen auch Kunden ohne ausreichende Deutsch-Kenntnisse die Dienste der Jobcenter in Anspruch. Für diesen Personenkreis soll jedoch der Zugang zu den Beratungs- und Sozialleistungen der Jobcenter nicht durch Sprachbarrieren erschwert werden. Daher können Dolmetscher- und Übersetzungsdienste im erforderlichen Umfang in Anspruch genommen werden.
Хващайте бързия влак за Германия, изберете си предварително някой град, ама не с представите за региони на Германия, в които има повече населени места, отколкото се побират на която и да е разумна географска карта, а някъде в съвсем реалния свят наречен просто Германия. В Германия няма значение къде живеете. Ясно, че българите се мръщят като чуят източна Германия, ама те си представят българските къщи, неизмазани и оставени така или непоправяни от 1939 година насам, или с продънени покриви, изкорубени тротоари, немити, миришещи, намръщени хора, беззъби видиотени от бедност старци....
Та, всички българи искат в Мюнхен, може би вие не, но то и самите германци не щат там и туристи да са, защото паркингът 1 час е 6 евро и другите неща струват съответно. То за Мюнхен се иска и да може човек нещо по-сериозно, а и да намери някой да е съгласен да му плати труда и то с много.
Така че дайте малко пò земно и идвайте направо - хотелче и на другия ден в Jobcenter-a. Останалото ще ви го кажат на място. И преводач ще има, и социална издръжка докато си намерите работа. Не отлагайте до не знам кога, защото годините си вървят. Не вземайте нищо лично от написаното от мен - освен текста на немски. За сметка на това - него сериозно. И накрая особената клауза: Животът принадлежи на смелите.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 3):
countrymanrusenecolga
Рейтинг: 13%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот tatiana70 » 17 Юли 2014, 20:31:52

olga написа:Нямах предвид това, а да правиш кариера в работата.

Нямам някакви суперамбиции, но ще се опитам да напредна, колкото ми позволяват възможностите и обстоятелствата.
Последна промяна tatiana70 на 17 Юли 2014, 20:51:03, променена общо 1 път
tatiana70
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tatiana70 » 17 Юли 2014, 20:50:12

Stojan написа:Вижте сега, госпожо tatiana70. Вижте какво пише един Jobcenter:
Im Rahmen der Freizügigkeit innerhalb der Europäischen Union können Arbeitnehmer in jedem Mitgliedsland eine Beschäftigung ohne Beschränkung aufnehmen. Damit nehmen auch Kunden ohne ausreichende Deutsch-Kenntnisse die Dienste der Jobcenter in Anspruch. Für diesen Personenkreis soll jedoch der Zugang zu den Beratungs- und Sozialleistungen der Jobcenter nicht durch Sprachbarrieren erschwert werden. Daher können Dolmetscher- und Übersetzungsdienste im erforderlichen Umfang in Anspruch genommen werden.
Хващайте бързия влак за Германия, изберете си предварително някой град, ама не с представите за региони на Германия, в които има повече населени места, отколкото се побират на която и да е разумна географска карта, а някъде в съвсем реалния свят наречен просто Германия. В Германия няма значение къде живеете. Ясно, че българите се мръщят като чуят източна Германия, ама те си представят българските къщи, неизмазани и оставени така или непоправяни от 1939 година насам, или с продънени покриви, изкорубени тротоари, немити, миришещи, намръщени хора, беззъби видиотени от бедност старци....
Та, всички българи искат в Мюнхен, може би вие не, но то и самите германци не щат там и туристи да са, защото паркингът 1 час е 6 евро и другите неща струват съответно. То за Мюнхен се иска и да може човек нещо по-сериозно, а и да намери някой да е съгласен да му плати труда и то с много.
Така че дайте малко пò земно и идвайте направо - хотелче и на другия ден в Jobcenter-a. Останалото ще ви го кажат на място. И преводач ще има, и социална издръжка докато си намерите работа. Не отлагайте до не знам кога, защото годините си вървят. Не вземайте нищо лично от написаното от мен - освен текста на немски. За сметка на това - него сериозно. И накрая особената клауза: Животът принадлежи на смелите.

Благодаря много за информацията и за съвета! Много е окуражаващо, че може да се потърси подкрепа от някого. Ясно е, че няма как изведнъж четиримата да пристигнем едновременно в Германия. Най-реално ми се струва първо да дойде мъжа ми и както казвате, веднага в Jobcenter-a. Догодина като завърши-и големия син. Аз, за съжаление няма да мога да дойда преди 2016г. Малкият ми син може и да е на 17г, но все пак не мога да го оставя съвсем сам тука, пък ние на хиляда и няколко км. Но 2 години не са много, а и когато човек има цел и надежда, трудностите не го плашат. :)
tatiana70
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 17 Юли 2014, 21:08:05

tatiana70 написа:Благодаря много за информацията и за съвета! Много е окуражаващо, че може да се потърси подкрепа от някого. Ясно е, че няма как изведнъж четиримата да пристигнем едновременно в Германия. Най-реално ми се струва първо да дойде мъжа ми и както казвате, веднага в Jobcenter-a.

Здравейте,

ако все още не сте попаднали на следните темите, то непременно отделете време да се запознаете с тяхното съдържание, особено с документите в първата, към които са дадени само връзките:
Пътеводител за мигранти - първоначална информация за важни теми от ежедневието
Как намерих работа в Германия, докато бях в България (или как се получиха нещата при мен)

Много си ги обичам и двете и по тази причина пак ги пробутвам :mrgreen:

Stojan написа: ... Така че дайте малко пò земно и идвайте направо - хотелче и на другия ден в Jobcenter-a...

Аз лично нямам нито един познат, който е намерил работа в Германия със съдействието на Jobcenter и само един, който си уреди поемане на разходите за някакви смислени курсове от Jobcenter (което все пак е нещо ;-) ).

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот max » 17 Юли 2014, 21:38:11

Да бе вярно, всеки българин иска да не нацеди в Мюнхен, щото имало много слънце и било по-топло и по-близо до България. Да ама Мюнхен не е за простосмъртни, дори германци напускат града, защото наемите им са станали непосилни. Така че, Източна Германия. ;-)
Аз съм Западна, но в малко и скучно градче и бързо се простих с илюзиите да съм в Мюнхен, Щутгарт или Берлин, въпреки че съм много повече от счетоводител... Такава е реалността. :)

Потребители благодарили на автора max за мнението (общо 2):
rusenecStojan
Рейтинг: 8%

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот Esme » 18 Юли 2014, 00:01:15

На въпроса, поставен в заглавието на темата: шанс имате и то голям. :)
С две ръце подкрепям избора за счетоводител, защото наистина е търсена професия, а и това е Вашето предпочитание. (Винаги съм била на мнение, че човек трябва да превърне работата в хоби, да му доставя удоволствие. Все пак 1/3 от живота ни преминава на работното място.)
За медицината - в Хайделберг също има университет. Да, градът е малък, но заплатите в района са добри, стандартът на живот също, близо е до Франкфурт.
В крайна сметка каквото и да предпочетете, дори и синовете Ви да са в други градове, все пак ще сте всички в Германия. А тук разстоянията не са големи.

Стискам палци и желая късмет!
Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец