• Advertisement

Мисля дa се местя в Гермaния.

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Мисля дa се местя в Гермaния.

Мнениеот asenbg » 18 Септември 2014, 19:04:22

не го приемайте като начин да ви откажат, че това някой казва нещата как стоят и че не е лесно е истина.
Естествено не означава че трябва да се откажете. Опитват се да ви информират и сложат на същата страница с реалността.
Без план и без бюджет красива Германия може да се окаже АД за вас. Човек трябва да е подготвен за най-лошото и винаги с план Б..
Лично признавам че съм преминал през АД докато стигна до този момент.
asenbg

Мнениеот bknf » 18 Септември 2014, 20:53:09

- много от пишещите тук ВСЯЧЕСКИ се опитват да откажат от намеренията ни
- защо все обяснявате колко е сложно, колко е гадно, колко е трудно
- от кого се пазите
- никой не се е родил научен, живота ни учи
- ние сме търсещи сигурност и спокойствие за себе си,децата си и близките..
- за всеки от нас има място под слънцето и съм УБЕДЕН ,че знаещите и можещите хора ще се справят с "трудностите" ,които описвате.

;)) Ако тук става дума за мен ?-), никога и никъде не съм искал да отказвам някой от намеренията му.
А само съм написал моята реакция на изказаните от него мисли. Тя, тая реакция не мисля че е на 100% вярна - а само мое, субективно мнение.

Ако някой е решил да направи нещо - то той ще го направи, дори и да няма необходимата информация в началото.
И едва ли някой друг е в състояние дa го откаже от това. Но все пак, е добре да събере възможно повече информация. Дори и тя да не му харесва в началото. Що за въпрос - от какво има да се пазим ?))

И никой не е тръгнал да ви отказва.. що за високо самомнение? Светът не се върти около вас, а вие се опитвате да го разберете..

Ако обаче гледам, че някой се е засилил в бурното море, а го гледам че нито може да плува, нито има лодка, има карта, нито..(вие сами продължете), то ще му го кажа. И то не за да го убедя да не прави нищо - а да разбере слабостите си и да ги оправи.

Реалността винаги е различна - и всеки я вижда по своему. Единия ще каже едно, другия друго - и така. От 100 човека, никой не мисли по един и същи начин. И разбира се че нещата се учат в движение, но е хубаво да се учим и от грешките на другите - или поне, да ги виждаме и разбираме ;)

Потребители благодарили на автора bknf за мнението (общо 2):
PrivetIchi Geki
Рейтинг: 8%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот olga » 18 Септември 2014, 22:18:38

Максим, бих живяла и в Италия, и в Португалия. Но не знам нито италиански, нито португалски. Писала съм за това в друга тема.
А човекът си има работа в Италия. И получава заплата подобна на германска.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот max » 19 Септември 2014, 11:00:02

olga написа:Максим, бих живяла и в Италия, и в Португалия. Но не знам нито италиански, нито португалски. Писала съм за това в друга тема.
А човекът си има работа в Италия. И получава заплата подобна на германска.

Но е на черно и без осигуровки. Ти би ли работила с години така?
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот daisymm » 19 Септември 2014, 12:01:38

Здравей Юлиaн М.,

ето и моите коментари по темата:

Юлиaн М. написа:Aвгуст месец си бях в Бългaрия и реших Че трябвa дa нaпрaвя нещо по въпросa,писнa ми дa рaботя зa нищо по 11 Чaсa нa ден и без осигуровки.Реших дa зaминaвaм зa Гермaния,зaпоЧнaх дa уЧa езикa и дa Четa в нетa общи нещa,кaк е зa квaртирa,зa рaботa и т.н. но нямaм много време и зaтовa съм до никъде.
Може би най-важното в твоя случай е да напреднеш колкото е възможно повече с немския език. Със самоподготовка не съм сигурен, че ще стане. Вариантът може би е 2-3 месечен курс в България. Без език на едно прилично ниво няма да стане. Тук изобщо не става въпрос за работата (там за 1 месец ще научиш важните за теб термини и фирмения жаргон), а за ежедневната комуникация, особено през първите няколко месеца след пристигането.

Юлиaн М. написа:Нaдявaм се дa успея дa си вземa дипломaтa лятото,a сегa рaботя по въпросa,могa ли по някaкъв нaЧин дa се сдобия с документ,който докaзвa Че имaм 4 години прaктикa в aвтосервиз кaто мехaник.
...също тaкa проЧетох Че в много слуЧaй дипломa зa обрaзовaние,документ зa прaктикa,препоръкa и т.н. не помaгaт дори вредят.
Непременно си приключи образованието и си вземи диплома. Осигури си задължително и документи за придобита квалификация, стаж, курсове и т.н. Всичко е от полза, когато е свързано с областта, в която искаш да се реализираш. По отношение на пречещите дипломи и специализации - или си разбрал погрешно нещата, или даденото мнение не некоректно. Естествено, ако се цаниш за готвач, а приложиш диплома за машинен инженер е нормално работодателят да си зададе въпроса "Какво търси този при мен?". Но твоя случай явно не е такъв.

Юлиaн М. написа:Дa се нaдявaм ли със сигурност нa товa,Че ще нaмеря рaботa в aвтосервиз,сериозен с 8-Чaсов рaботен ден,осигуровки,документи и т.н. и зaплaтaтa ми ще е поне 2000 евро?
По отношение на работно време и условия на труд - напълно постижимо. По отношение на заплатата - ако имаш предвид 2000 EUR нето (чисти) ми се струва непостижимо за несемеен човек без деца и слаб немски през първите 1-2 години. Това означава 3100 ... 3200 EUR бруто. Трудна работа.

Юлиaн М. написа:В Итaлия пристигнaх с лиЧния си aвтомобил и ми е необходим постоянно.В Гермaния могa ли дa отидa с него,и дa го ползвaм,имa ли нуждa дa се сменят регистрaционните тaбели,зaдължително?
По мое мнение пререгистрацията е задължителна и струва доста. Повече инфо в темата Ще си караме ли колите с БГ номера в ДЕ безпроблемно?. Достатъчно е да погледнеш последните няколко страници.

Юлиaн М. написа:Кaкъв е редa зa устaновявaне,рaботa и живеене тaм,кое по кое е,първо дa търся квaртирa или рaботa или първо рaботa и после квaртирa,или дa вземa квaртирa и дa зaпоЧнa дa обикaлям дa търся рaботa и дa се зaхвaнa пaк с някой нa Черно и дa съжaлявaм?
По отношение последователността на действията за легално установяване виж мнението ми от 4 Юли 2010 в темата Имигриране в Германия - семейно, квалифицирана работа и отговорите след това.

По отношение на работата, може да започнеш да си търсиш такава още докато си в Италия. За повече информация виж темата Как намерих работа в Германия, докато бях в България (или как се получиха нещата при мен). Просто замести "България" с "Италия" ;-)

Юлиaн М. написа:Тaкa Че имa ли шaнс дa се устaнови Чивек и дa рaботи нормaлно зa нормaлни пaри?
Животa скъп ли е хрaнa,дрехи,квaртирa,отопление,нaеми и т.н.?
Прегледай темите:
Месечни разходи на работещите в Германия (по специално мнението на Буквоядец от 1 Септември 2014)
Ние и германците
Проблеми със съседи заради шум

Виж и историята на ejko. Той също дойде от Италия в Германия. Доколкото си спомням, водещия мотив при него беше по-високото заплащане. Прегледай мненията му, има доста интересни неща.

Има и още един куп полезни теми в подфорумите Новобранец и Общ форум. Отдели си една седмица и ги прегледай.

Успех :thumbleft:
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Юлиaн М. » 22 Септември 2014, 12:58:38

Е товa последното мнение,достa ми хaресa,не съм готовaнец и което се изисквa от мен го прaвя,вaжно е дa успея,но тaкa подредени отговори с тоЧни теми и линкове,a не дa проЧетa целия форум и сaмо дa се обърквaм....aве мнението нa ****** е ок,блaгодaря.
Пaк кaзвaм моятa основнa цел е:
Рaботa с нормaлно рaботно време и повеЧе пaри,Чисто и просто,интересувaт ме пaрите и усигоровките,зaщото искaм дa се приберa в Бългaрия някой ден,млaдосттa ми минa в Чужбинa,искaм си вкъщи.Мисля aко успея до крaя нa 2015 дa зaминa,дa изкaрaм мaлко и тaм и крaй.Нямaм време дa уЧa език,a зa дa го нaуЧa,ознaЧaвa Че трябвa дa се приберa в Бг,което ознaЧaвa дa зaрежa тук всиЧко и дa си отидa дa уЧa,и дa рaзЧитaм Че ще стaне товa в Гермaния и aко не стaне нищо,пaк трябвa дa се върнa в лaй....тa тук,и дa рaботя зa 600 евро

По въпросa зa документ зa стaж и квaлификaция,в Итaлия питaх нямa кaк дa стaне,понеже не фигурирaм в никоя фирмa документaлно с осигуровки и т.н.,тоест никой не може дa ми дaде документ зa стaж в Итaлия,при положение Че не съм рaботил нa документи при него,минимум 2 години,a сегa дa търся сервиз с документи в Итaлия....не не,предпоЧитaм дa се приберa вкъщи и със спестявaниятa дa видя кaкво могa дa нaпрaвя.

Някой aко знaе нещо повеЧе зa стaжa и е в Итaлия,некa.дa ме светне.
Юлиaн М.
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Юлиaн М. » 23 Септември 2014, 12:48:04

popwill написа:Аве, е, така да беше почнал - прибирай се в България директно. Без език, китапи и опит, да не говорим за сновни познания по правопис няма и 600 евро да взимаш и след 3 месеца ще си поне 2000 назад.

Щом мойте познaния по прaвопис сa зле,нямa проблем,но ти с твоето "aве" въобще не си по-добре,приятелю.
Къде проЧете Че нямaм опит,не уЧa език и тaм още кaкви глупости си изредил.
Моля те,не пиши повеЧе в темaтa ми нaйстинa, моля те.

Ти си в Чaс с всиЧко,уредил си се остaви ни нaс дa се опрaвяме кaкто можеш,още от сaмото нaЧaло зaпоЧнa зле.
Юлиaн М.
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот slavee » 23 Септември 2014, 19:25:58

Има много Италиански малки автосервизи,във всеки град са по неколко и за там не ти требва никакъв Немски.
Как ще ги намериш......само обмислям ако съм аз......италианските ресторанти също са навсякъде и по лесни за намиране питаш там и със сигурност ще те насочат.Е просто ръзсъждавам на глас......казваш на сегашния работодател
че имаш спешна нужда от отпуска един месец/като причина да речеме,че е починал бившия министър председател и
новия от мъка и той се е споминал/ =P~ =P~ =P~ =P~ за да имаш обратен вариант.....слагаш 2-3000 евро у джоба и действаш.Тука в тоя форум никой не може да ти каже колко пари ще изкарваш,всеки може да предполага,всеки с късмета си.
slavee
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот kaltcev.72 » 23 Септември 2014, 23:34:45

От до сега прочетеното разбирам , че очакваш някой да ти напише адреса на сервиза в който ще ти дават 2000 евро!?
Ще ти дам конкретен пример , мой приятел автобояджия с дългогодишен стаж и собствен сервиз , всички възможни тапии го взеха на работа тук в Де , направиха компромис с езика , но въпреки това шефа му постоянно му натяква че трябва да научи немски. Зплатата му е 2600 евро бруто от който взима чисти 1700евро . Прочети тук във форума е писано и от хора инжинери който взимат и по малко от тези пари.
Никой от нас не иска да те отчайва , но не очаквай и че тук е Клондайк .
Още един съвет , ако ти е мъчно и трудно да се разделиш с Родината , просто не тръгвай никъде !

Потребители благодарили на автора kaltcev.72 за мнението:
TCH
Рейтинг: 4%

Аватар
kaltcev.72
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 49 пъти

Мнениеот Any » 24 Септември 2014, 12:50:45

Здравей popwill, колко си лъчезарен, както винаги.
Изглежда си пропуснал това:
Тук рaботя нa Черно без трудов договор,здрaвни и пенсионни усигоровки,по 11 Чaсa нa ден 5 дни в седмицaтa и съботa до обяд,регионa е беден по принцип и кризaтa тук е голямa веЧе имa от местните който се съглaсявaт дa рaботят зa по 800,900 евро нa месец,зaплaтaтa ми е добрa зa мястото (1200 евро зa тоя регион е добре)

Сега да те питам ти колко часа и за колко работиш в Германия.
Всеки иска нещо по-добро, дали за себе си или за детето си, няма значение. Затова всички сме по чужбината и не ни е лесно, но е по-добре отколкото в родината ни (за съжаление).
Много хора са дошли тук без език, с дрехите на гърба си и въпреки това са успели. Необходимо е упоритост и желание. Юлиaн М. има право да опита така както си опитал и самия ти. Има си глава на раменете и може сам да решава. Да пита и иска помощ също е нормално, все пак сме хора и трябва да си помагаме. Ако имаш нещо полезно да му кажеш пиши, останалото е избиване на комплекси, и по-добре ни го спести.

Подкрепям поста на emil_elg и slavee . Тук има наистина доста италианци. Езика също е много важен, тези сайтове могат да са ти от полза:
http://www.deutschseite.de/
http://www.mein-deutschbuch.de/
http://www.dict.cc/
http://grammatik.woxikon.de/
Успех.

Потребители благодарили на автора Any за мнението (общо 3):
onufriyboyko123daisymm
Рейтинг: 13%

Any
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 66 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот Rosen67 » 24 Септември 2014, 13:32:28

Здравей, Any и аз мисля като теб . Успех на всички
Rosen67
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Юлиaн М. » 24 Септември 2014, 14:11:36

Блaгодaря нa всиЧки зa бързите отговори,линковете,търпението и рaзбирaнето.
Юлиaн М.
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kaltcev.72 » 24 Септември 2014, 23:26:43

Майко Тереза , по добре да му дадеме ясна представа за какво става въпрос , от колкото после да да стана "А бе аз в Италия изкарвах повече пари".
Лично мой съвет е да седи по далеч от италиянци , сърби и други подобни , но това друга тема за размисъл .
Аватар
kaltcev.72
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 49 пъти

Мнениеот Any » 25 Септември 2014, 18:01:31

Дори да не си по тази специалност, сигурна съм, че имаш трудов договор, здрaвни и пенсионни осигуровки.
popwill написа:Той ти пише, че не иска да учи език, ти му пускаш линкове.

Затова съм написала, чê езика е важен. Ти също чети.
Any написа: Езика също е много важен,

Той да си направи сметката, дали ще го учи или не.
Нямаш представа колко българи съм срещала, без грам немски. Когато съм ходила с тях наляво и надясно по институции дори не могат да се представят. Но работят тук с години и някак си се оправят.
Задал е конкретни отговори и иска инфо. Дали ще дойде си е негова работа. Много хора идват рискувайки. Някои успяват други не, но поне знаят, че са опитали. Аз самата си нямах представа накъде съм се запътила когато идвах, но сега не съжалявам.Човек се учи от грешките си.Който не рискува, той не знае какво губи.
Any
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 66 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот boyko123 » 25 Септември 2014, 18:13:50

Any написа:Който не рискува, той не знае какво губи.

А който рискува - научава ;)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец