• Advertisement

Имам ли шанс?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Имам ли шанс?

Мнениеот madjoe » 14 Октомври 2014, 11:15:12

Здравейте! Разчетох се из форума и реших да драсна. Имам няколко въпроса, като за новак. На повечето вече е отговорено, но все пак не ми се преравя целият форум. Ще е добре тези неща да се синтизират в една тема ( просто мое виждане )

Бакалавър съм МО ( Международни отношения ). Отделно съм ИТ ( нямам документ за това ). Учих го тоя немски, но си беше специфичен и като цяло въобще няма да ми помогне в реалните условия. Английският ми е на добро ниво. Та въпросите ми са следните:
- Къде е най-доброто място за живеене в Германия според мойте критерий, а именно ( високи заплати, голяма работа заетост и ниски данъци, квартири, храна и т.н) С други думи, ако ще си слагам главата в торбата да знам, за какво го правя.
- Мога ли да си намеря работа и каква , ако знам само Английски ? ( Ако знам немски въобще няма да си направя труда да пиша това )
- Мога ли да отида и да се регистрирам в общината и да си изкарам нужните документи без Немски?

Бих се радвал на стегнати и добре оформени отговори.

П.С Намерих списък с най-използваните думи в Немският език. Въпроса ми е това нещо има ли го на български език. Линк към документа --> Цък тук
Последна промяна madjoe на 14 Октомври 2014, 11:37:36, променена общо 1 път
madjoe
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Re: Имам ли шанс?

Мнениеот naselo » 14 Октомври 2014, 11:26:37

Имаш, полуграмотни висшисти се търсят навсякъде, защото обикновено са непретенциозни, надуват се, и се подмазват с понякога даже прекалено старание в работата. И много важно - винаги е лесно да се отървеш от тях, ако си работодател. Не са ти най-ценните работници. Намери си немски приятели и практикувай езика.
Да уточня, че нямам много общо с Германия, и не ми харесва това място. Горенаписаното е обобщение, стереотип, но има и истина като във всяко обобщение.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот makeno » 14 Октомври 2014, 12:24:18

Много зависи какво смяташ да работиш. Ако си в IT сферата, то имаш голям избор. Заплатата е колкото се договориш и зависи основно от теб и от това какъв опит имаш. За мен лични от финансова гледна точка най-много си заслужават БВ и Бавария. Изключения винаги има, но поне в инженерните дисциплини тези две провинции плащат много. Естествено тук важи максимата "Високи доходи, високи разходи". В общините нямаш проблеми с английски.

P.S. Това за мазненето е вярно. Ако не си добър в това, което правиш, ще трябва да се мазниш, докато станеш добър. :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот madjoe » 14 Октомври 2014, 12:34:06

За IT сферата няма, как да се вместя , тъй като ще ми искат доста приличен немски, както и сертификати, като LPIC , CCNA и етц. Като за начало ще е по-добре да се почне от по трудоемката работа - багаж ли ще се носи, в строителстовото и т.н.
БВ е съкращение на ?
madjoe
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот makeno » 14 Октомври 2014, 12:44:12

БВ е Баден Вюртемберг.
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот Esme » 14 Октомври 2014, 22:13:43

madjoe написа:Бих се радвал на стегнати и добре оформени отговори.

Бих се радвала на стегнати и добре оформени въпроси. Също и заглавия на теми. Какво точно очакваш да бъде синтезирано под "Имам ли шанс"?
Конкретно на въпросите:
- Високи заплати в комбинация с ниски данъци не мисля, че ще намериш.
- Можеш да си намериш работа с английски.
- Зависи в коя община ще се регистрираш.

Ако въпреки, че не ти се преравя форума, решиш да го преровиш, ще намериш доста информация по темата и сам ще си отговориш на въпросите.
Пожелавам ти успех и повече време и желание за ровене във форума. :)
Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

Мнениеот bknf » 14 Октомври 2014, 22:43:46

..няма как да се вместя, тъй като ще ми искат доста приличен немски, както и сертификати, като LPIC , CCNA и етц.
Като за начало ще е по-добре да се почне от по трудоемката работа - багаж ли ще се носи, в строителството

Шанс има винаги. Пробваш - ако не стане, сменяш стратегията - пробваш отново. И т.н. Ако изобщо не опиташ, никога няма да разбереш кое как става.

Що се отнася до носенето на багаж или строителството. Тва така май няма да стане. Не си само ти там, и така едвa ли ще можеш да си платиш разходите. Но - може пък и да стане.

Намерих списък с най-използваните думи в Немският език. Въпроса ми е това нещо има ли го на български език.

Има интернет, има гугъл преводачка. Има речници. Сядаш един ден, преписваш думите от български на немски - цели изречения. И ги учиш. Иначе как мислиш да го научиш тоя език?

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
Stojan
Рейтинг: 4%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот leonard32 » 14 Октомври 2014, 23:04:23

Аз бих те насочил към Берлин. Дано не те обърквам, ако греша да ме поправи някой, но според мен там ще ти е най-лесно. Пълно е със чужденци отвсякъде, хората са свикнали с тях, има и доста българи. В Баден Вюртенберг за начало ми се струва по-трудно, тая и Бавария са си баш германските провинции. Имаш възможността да дойдеш и да учиш тук немски безплатно, по някакви програми. Доста мои познати са там като социално слаби и учат немски безплатно, подробности не мога да ти дам, ако искаш ще поразпитам. Но ако търсиш директно да започнеш работа без немски където и да е няма да е лесно. Аз лично работих 2 години в ресторант за 900 евро с някакви осигуровки измислени, договор, спане и храна, но учих през цялото време в ютуб има доста уроци, беше трудно но с всяко начало е така, а на място се учи най-бързо.

Потребители благодарили на автора leonard32 за мнението (общо 2):
Stojanrusenec
Рейтинг: 8%

Аватар
leonard32
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот venslav » 15 Октомври 2014, 11:55:10

Берлин е добра идея, но ...работа само с английски няма много. Само с английски може в Call Centre. Аз бях за кратко във Voxpark. Това е на Zimmerstr.78 близо до Checkpoint Charlie. Не е много зле, но и не е за препоръчване при тях. Да речем, че става като за абсолютно начало.
А за работа само на английски, имаш конкуренция от англичани и американци, които в Берлин са доста по мои лични наблюдения. Аз самия търся нещо само на английски, при все че след една година работа в местна фирма вече съм доста добре с немския. И все пак дори и сега, английския ми е по-добър и ако има нещо, с радост бих си дал малко езиков отпуск от немски :)
Но така или иначе без Deutsch в институциите нямаш никакъв шанс.Преживявал съм подобна ситуация и ти казвам, че без немски, си тотално отрязан от всякакви публични услуги в държавни администрации. А за работа само с английски, в търсачката на Bundesagenur fuer Arbeit напиши в Suchbegriffe: Englisch. Ще ти излязат работни места, за които се търсят говорещи английски. Иначе с IT си ОК, дори и само с английски. Това е което се сещам

Потребители благодарили на автора venslav за мнението (общо 2):
rusenecmadjoe
Рейтинг: 8%

venslav
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот Esme » 15 Октомври 2014, 20:46:37

venslav написа:...без немски, си тотално отрязан от всякакви публични услуги в държавни администрации.

Ще си позволя да не се съглася. Както споменах в предишен пост, зависи от областта. Тук в Хайделберг във всички институции говорят английски. Ако попадна на служител, който не говори, ме прехвърля на друг, който говори.
Изпратих мейл на английски до компания, с която искам да сключа договор за ток, след няколко дни получих договора по пощата.

Потребители благодарили на автора Esme за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Esme
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 59 пъти
Благодарено: 73 пъти

Мнениеот boyko123 » 16 Октомври 2014, 00:43:39

@madjoe - някакъв професионален опит имаш ли? Що за IT си правил и защо нямаш документ? Какво ще рече "специфичен немски"? Питам, за мога да помисля за шансовете и евентуално да ти подскажа идеи.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот albajulia » 17 Ноември 2014, 21:44:20

boyko123 написа:@madjoe - някакъв професионален опит имаш ли? Що за IT си правил и защо нямаш документ? Какво ще рече "специфичен немски"? Питам, за мога да помисля за шансовете и евентуално да ти подскажа идеи.

Може ли и аз да питам нещо за моя съпруг. Той има дългогодишен опит катo Software Support и CMR, добър английски и сега се опитва да научи немски. Трудно му е, но той е доста упорит и последователен. Благодаря за отговорите.
albajulia
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daisymm » 17 Ноември 2014, 22:49:41

albajulia написа:...Може ли и аз да питам нещо за моя съпруг. Той има дългогодишен опит катo Software Support и CMR, добър английски и сега се опитва да научи немски. Трудно му е, но той е доста упорит и последователен. Благодаря за отговорите.

albajulia, струва ми се, че си пропуснала да зададеш въпроса си :-k
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот boyko123 » 18 Ноември 2014, 00:25:38

По мое мнение да се намери работа като software support с добър английски, но без немски в Германия е много трудно, защото поддръжката (support) е свързана с общуване с потребители. И все пак не ми изглежа невъзможно. Ето едно бързо търсене за IT support + English
http://jobsuche.monster.de/Suche/IT-support_5?q=english

Някои идеи за търсене
1) Сайтове за работа на англоговорящи в Германия - ето един: http://jobs.expatica.com/germany/catego ... _1875.html
2) Support отдели на големи немски софтуерни фирми - SAP, TeamViewer, etc. Изисква се обаче познаване или опит с техния продукт
3) Ако човекът има опит с конкретни продукти (CMR = Cisco Collaboration Meeting Rooms?) , потърсете обяви свързани с тези продукти и на английски, дори и да не са за support. Може пък да им трябва човек и за поддръжка на хората.
4) Ако е работил в интернационални екипи или проекти хора от Германия, да ги поразпита (ако е възможно)

И ако се стигне до кандидастване, колкото повече дипломи, препоръки, сертификати и пр. се приложат, толкова по-добре, стига да имат отношение към мястото, за което се кандидатства. В Германия документите се котират.

Но мисля, че в Холандия има повече шанс ;)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот albajulia » 19 Ноември 2014, 22:17:28

Благодаря за съветите и инфото boyko123.
е се поворим из тях, дано от някъде да изкочи зайчето :smilebox:
albajulia
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Следваща

Назад към Новобранец