• Advertisement

Makler-кой е задължен да му плати/Mieter или Vermieter

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Makler-кой е задължен да му плати/Mieter или Vermieter

Мнениеот justice » 20 Октомври 2014, 14:33:18

Здравейте на всички.Страшно съм ви благодарен за съветите и помощта,която оказвате тук.
Наемодателя ми е изпратил Makler без да ме попита дали съм съгласен ,който да се занимава да търси Nachmieter.
Уведоми ме просто с писмо.Бях му казал,че искам да напусна жилището възможно най-скоро,остават ми 2 месеца до края на kündigunga,но нямам възможност да плащам повече.Този Makler не прави нищо,изобщо не си върши работата.По принцип исках сам да си намеря нови наематели.При това положение имам следните въпроси:
1.Кой е задължен да му плаща на тоя Маклер аз или наемодателя ?
2.Мога ли въпреки Маклера да пусна обява в интернет и да намеря сам нови наематели и ще дължа ли някакви неустойки към Маклера при това положение ?
3.Имам ли право да се откажа от този Маклер и ако имам по какъв начин да го направя?
Само за информация,кореспонденцията която мога да поддържам с наемодателя е само чрез писма,които ужасно ги бави или чрез сина му който ми е комшия.Наемодателя просто не си вдига телефона.
Георги Димитров

Потребители благодарили на автора justice за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

justice
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 31 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Makler-кой е задължен да му плати/Mieter или Vermieter

Мнениеот justice » 20 Октомври 2014, 16:59:52

popwill благодаря ти за отговорите.Чета аз чета и не вярвам на очите си.Не разбирам в кой век живеят в тази държава при наличието на толкова възможности за съвременна комуникация кореспонденцията да се осъществява с писма.Може би и затова сина на наемателя който ми е комшия,всеки път като му звънна на вратата ме гледа така все едно съм му изял обяда,оправил жената и утрепал кучето,но явно грешката е моя.Другия път ще му пусна писмо чрез Deutche Post(не директно в неговата поща,защото тогава ще ме обвини ,че му бъркам в пощенската кутия),за да го попитам кога му е удобно да му кажа,че например в къщи има пожар.Popwill не ме разбирай погрешно,не упреквам теб.Просто ми дойде до гуша от всичко първобитно,некачествено,нелогично и нагло ,с което постоянно се сблъсквам тук.А иначе се имат за велики а ние сме просто хора от третия свят за тях.Ехх колко са заблудени и колко имат да учат от нас.Но нищо докторите казаха да се съгласяваме с тях.
Значи си сигурен ,че мога да пусна обява в интернет и да си намеря сам клиенти,въпреки че апартамента е даден на Маклер и без писменното съгласие на президента на света наемодателя,който трябва да чакам 2 седмици да благоволи да ми отговори с великото си писмо?
Георги Димитров
justice
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 20 Октомври 2014, 17:24:49

Наемодателя ми е изпратил Makler без да ме попита дали съм съгласен ,който да се занимава да търси Nachmieter.
Уведоми ме просто с писмо.
Е че ти кой си, за да те пита - ти дали си съгласен? Нали не си собственик на жилището?

Бях му казал,че искам да напусна жилището възможно най-скоро,остават ми 2 месеца до края на kündigunga, но нямам възможност да плащам повече.
Кündigung на жилището се прави писмено, не устно. Защо? Ами за да може по-лесно да се докаже, ако нещо.

Този Makler не прави нищо,изобщо не си върши работата.
Това е работа на наемодателя, не твоя. Тъй като той го е и поръчал.

По принцип исках сам да си намеря нови наематели

Да, ти може и да искаш - но наемодателя може и да не ги одобри. Все пак, той ще създаде договорни отношения с наемателя за в бъдеще. Било той препоръчан от теб, или намерен по друг начин.

1.Кой е задължен да му плаща на тоя Маклер аз или наемодателя?
Наемодателя - той го е намерил и поръчал, не ти.

2.Мога ли въпреки Маклера да пусна обява в интернет и да намеря сам нови наематели и ще дължа ли някакви неустойки към Маклера при това положение ?
Че защо е необходимо? Както и какви неустойки да дължиш?

3.Имам ли право да се откажа от този Маклер и ако имам по какъв начин да го направя?
Доколкото разбирам, ти с тоя маклер нямаш вземане- даване. Така че няма и за какво да се отказваш.

Чета аз чета и не вярвам на очите си.Не разбирам в кой век живеят в тази държава при наличието на толкова възможности за съвременна комуникация кореспонденцията да се осъществява с писма.
Ми тва е за да може после пред съда да има доказателства. Относно другото - защо искаш да му търсиш на твоя наемодател наематели, аз тва не разбирам.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот justice » 20 Октомври 2014, 17:32:35

bknf-Кündigung на жилището се прави писмено, не устно. Защо? Ами за да може по-лесно да се докаже, ако нещо.
-Kündigunga съм го направил писменно
bknf -Относно другото - защо искаш да му търсиш на твоя наемодател наематели, аз тва не разбирам.
-За да излезна възможно по-бързо от жилището,тъй като нямам възможност да плащам повече
Георги Димитров
justice
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 20 Октомври 2014, 17:39:32

Нещата са както е по договора между вас..Какъв ви е Кündigunsfrist-a?
Може евентуално да намериш някой, който да живе там - докато се намери друг наемател

Що се отнася до

Може би и затова сина на наемателя който ми е комшия,всеки път като му звънна на вратата ме гледа така все едно

Просто не е прието, да му звъниш на вратата. Може и Anzeige в полицията да направи по тоя начин. Все едно му досаждаш.

При положение че имате договор, то всяка страна на договора си изпълнява задълженията по него. Той не може да те изгони от днес за утре, даже и да дойде някой който иска да му плаща повече. И т.н. Тоест имате определено време, за прекъсване на договора.
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот justice » 21 Октомври 2014, 00:46:40

Е добре де един пример: пускам аз обява в интернет.В същото време маклера намира клиент и го кара да види апартамента и му обяснява,че за да влезе в апартамента трябва да плати на маклера 2 и половина калтмиете.Клиента казва ,че ще си помисли и си тръгват.На следващия ден клиента вижда съвсем случайно в интернет,че има обява за същия апартамент но без провизион.Звъни ми на мене и идва пак тук,но без маклера и аз му обяснявам че и аз търся наемател ,но не искам провизион,а вчера като е бил с маклера тук му беше обяснено,че трябва да плати провизион.
Нещо много тъпо се получава и нелогично. ](*,)
Георги Димитров
justice
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 21 Октомври 2014, 07:14:35

добре де един пример: пускам аз обява в интернет.

Въз основа на какво? Кой те е beaftrag -нал/ упълномощил, да търсиш наематели на някой си - имате ли договор за това? Ти и Vermieter-a? Иначе можеш да пускаш, разбира се, каквито си щеш обяви.

В същото време маклера намира клиент и го кара да види апартамента и му обяснява, че за да влезе в апартамента трябва да плати на маклера 2 и половина калтмиете.
V и M подписват някакъв договор - детайли не знам. Щото има и друго. Например, идва някакъв наемател ей така от само себе си към V. И той вземе жилището. Трябва ли тогава V да плати нещо си на М..

Клиента казва ,че ще си помисли и си тръгват.На следващия ден клиента вижда съвсем случайно в интернет,че има обява за същия апартамент но без провизион.Звъни ми на мене и идва пак тук,но без маклера и аз му обяснявам че и аз търся наемател ,но не искам провизион,а вчера като е бил с маклера тук му беше обяснено,че трябва да плати провизион. Нещо много тъпо се получава и нелогично.

Ами да, получава се конкуренция между М и тебе, освен това на теб ти се полага и Provision някаква. Иначе как ще си плащаш обявата в интернета. Но, всичко зависи в тоя случай от V.

Клиента в тоя случай е наемателя на жилището. Какво правим тогава, (намерения от теб) - ако той не го вземе?
Или не може да плаща наема?
bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот justice » 21 Октомври 2014, 09:25:25

http://www.ariva.de/forum/Stopp-Wann-Wo ... 581?page=0
Някой би ли ми обяснил накратко какво пише тук защото немския ми е много слаб.
По-специално това:
Wer muss zahlen: Mieter oder Vermieter?
Kommt drauf an, was vereinbart wurde. In Deutschland geht die Maklerprovision zwar meist zu Lasten der Mieter. Zahlen muss aber nur, wer tatsächlich mit dem Makler einen Vermittlungsvertrag schließt. Das kann schriftlich, mündlich oder auch durch schlüssiges Verhalten geschehen, z.B. indem Sie von sich aus ins Maklerbüro spazieren und sich dort nach passenden Wohnungen erkundigen. Wenn Sie auf eine Zeitungsanzeige antworten, gilt: Selbst wenn der Maklerstatus aus der Anzeige klar hervorgeht, muss der Makler den potentiellen Kunden auf die fällige Provision hinweisen und das im Zweifelsfall auch beweisen können.

In der Regel zahlt der Mieter bevor er einziehen darf. Es kann allerdings auch etwas anderes vereinbart werden
Георги Димитров
justice
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 21 Октомври 2014, 09:48:58

Кой трябва да плати: наемател или наемодател?

Зависи как е уговорено. В Германия най-често комисионата се поема от наемателя. Но трябва да плати този, който е сключил договора: писмено, устно или в маклерското бюро.
По правило плаща наемателя още преди да се е нанесъл. Може да има и друга уговорка.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
justice

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот bknf » 21 Октомври 2014, 09:57:19

Wer muss zahlen: Mieter oder Vermieter
кой трябва да плаща, наемателя или наемодателя

Kommt drauf an, was vereinbart wurde
- зависи, какво е било уговорено

In Deutschland geht die Maklerprovision zwar meist zu Lasten der Mieter
- в Германия принципно се плаща от наемателя

Zahlen muss aber nur, wer tatsächlich mit dem Makler einen Vermittlungsvertrag schließt
- да плаща обаче трябва само тоя, който и сключи на практика с маклера договор (Vermittlungsvertrag)

Das kann schriftlich, mündlich oder auch durch schlüssiges Verhalten geschehen, z.B. indem Sie von sich aus ins Maklerbüro spazieren und sich dort nach passenden Wohnungen erkundigen.

Това може да се напрaви писмено, устно но и чрез съответното действие. Например като отидете в офиса на маклера и се информирате за подходящи жилища.

Wenn Sie auf eine Zeitungsanzeige antworten, gilt: Selbst wenn der Maklerstatus aus der Anzeige klar hervorgeht, muss der Makler den potentiellen Kunden auf die fällige Provision hinweisen und das im Zweifelsfall auch beweisen können.

Ако обаче отговорите на някоя обява от вестника важи: дори и да е ясно че става дума за маклер от обявата, маклера трябва да съобщи на потенциалния клиент, че трябва да му плати нещо (%, Provision), и да докаже че това е било така. Тоест да докаже че го е проинформирал.

In der Regel zahlt der Mieter bevor er einziehen darf. Es kann allerdings auch etwas anderes vereinbart werden.
По принцип плаща наемателя, преди да се нанесе. Обаче може и друго да се уговори.

Потребители благодарили на автора bknf за мнението:
justice

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот justice » 21 Октомври 2014, 10:46:47

Ок значи пускам обява в интернет,намирам нови желаещи наематели ,изпращам им данните на наемодателя и той одобрява някой от тях и нямам проблеми с тоя маклер.Дали ще ги одобри наемодателя или не за мен не е важно.В момента ми е важно да разбера да очаквам ли проблеми с маклера при положение че вече е идвал с негови клиенти тук,правил е термини с мен за да им покажа жилището и ми е записал телефона и имената-това може ли да се тълкува като един вид съгласие или потвърждение на договорни отношения от моя страна и той да има претенции в последствие към мен ако аз сам си намеря клиенти? Доколкото разбрах тук договор можело и устно да се направи(например маклера може да те обвини за това че си говорил с него по телефона и ти е записал имената и ти е докарал клиенти,които не си искал,нноооо той се е "разбил" от работа,да ти докара 2 клиента за цял месец,въпреки че не си го викал ти тук) #-o ,но ако трябва да се защитиш за нещо трябва да имаш писменни доказателства =D>
От Наемодателя имам само устно разрешение да търся нови наематели,по-точно от сина му ,който казва че го е питал и наемодателя е казал,че мога да пусна обява и да търся други наематели въпреки маклера.
А иначе наемодателя не можел да пусне такава обява защото уж нямали подписан договор с маклера но пак не можел имали устна договорка.Но аз съм можел.
Страната на безкрайните безмислици ](*,)
Георги Димитров
justice
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 21 Октомври 2014, 10:58:01

Доколкото разбирам ти с маклера нямаш договорни отношения.
Той и не може да ти забрани, да търсиш наематели. Така че - пускай обява и търси.

А иначе наемодателя не можел да пусне такава обява, защото уж нямали подписан договор с маклера - но имали устна договорка. Но аз съм можел.

Еми да, такава е уговорката явно. А % за маклера е май 2 или 3 месечни наема.

justice

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот justice » 21 Октомври 2014, 11:08:09

bknf написа:Доколкото разбирам ти с маклера нямаш договорни отношения.
Той и не може да ти забрани, да търсиш наематели. Така че - пускай обява и търси.

А иначе наемодателя не можел да пусне такава обява, защото уж нямали подписан договор с маклера - но имали устна договорка. Но аз съм можел.

Еми да, такава е уговорката явно. А % за маклера е май 2 или 3 месечни наема.

Е тогава в обявата какво трябва да пиша,че жилището се предлага с провизион или да пиша,че е провизионфрай ?
Георги Димитров
justice
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 21 Октомври 2014, 15:04:29

В случая не знаем каква уговорка има наемодателя с маклера.
По принцип би трябвало да е без провизион - щото ти си пуснал обявата.
Ама първото е неизвестно.

justice

bknf
Професионалист
Професионалист

Мнениеот justice » 21 Октомври 2014, 18:57:52

http://www.frag-einen-anwalt.de/Makler- ... f2975.html

Selbstverständlich dürfen Sie auch selbst einen Nachmieter suchen. Eine Garantie, daß der Vermieter einen von Ihnen gefundenen Interessenten akzeptiert und einen Mietvertrag mit ihm schließt, haben Sie aber nicht. Eine solche Verpflichtung käme lediglich in Betracht, wenn der Mietvertrag eine entsprechende Klausel zur Nachmieterstellung enthält, oder sich der Vermieter Ihnen gegenüber bereit erklärt hat, Sie vorzeitig aus dem Mietvertrag zu entlassen, wenn Sie einen geeigneten Nachmieter stellen. Eine solche Erklärung müssten Sie aber beweisen können. Ihrer Schilderung zufolge hat der Vermieter aber lediglich gesagt, daß er selbst nach einem Nachmieter Ausschau halten möchte. Eine Verpflichtung, Sie gegen Stellung eines Nachmieter aus dem Vertrag zu entlassen, vermag ich darin aber nicht zu erkennen. Denn Ihr Vermieter möchte Ihnen mit dieser Aussage zwar entgegenkommen, aber sich wohl nicht rechtlich binden.

Wenn Sie also selbst einen Nachmieter finden, kann es sein, daß der Vermieter ihn akzeptiert, aber das muß er, wie oben erwähnt, nicht. Akzeptiert er ihn, fällt natürlich keine Maklerprovision an.

Aber Vorsicht: Hat der Vermieter dem Makler einen Alleinvertretungsauftrag erteilt, wird er selbst den Nachmieter nicht akzeptieren wollen, sondern an den Makler verweisen. Dieser wird dann den Nachmieter "prüfen" und ggf. an den Vermieter weitervermitteln und dafür auch seine Provision verlangen dürfen. Umgeht der Vermieter nämlich den Makler, macht er sich ggf. ihm gegenüber schadensersatzpflichtig.

Някой има ли възможност да преведе това :kniga: :(
Най-вече този абзац:
Aber Vorsicht: Hat der Vermieter dem Makler einen Alleinvertretungsauftrag erteilt, wird er selbst den Nachmieter nicht akzeptieren wollen, sondern an den Makler verweisen. Dieser wird dann den Nachmieter "prüfen" und ggf. an den Vermieter weitervermitteln und dafür auch seine Provision verlangen dürfen. Umgeht der Vermieter nämlich den Makler, macht er sich ggf. ihm gegenüber schadensersatzpflichtig.
Георги Димитров
justice
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец