• Advertisement

съвет за Лайпциг ?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

съвет за Лайпциг ?

Мнениеот lz1cbk » 20 Декември 2014, 21:36:38

Здравейте всички сънародници, живеещи из DE , и четящи този форум !
Имам една молба към вас- тъй като планираме догодина преместване със семейството в Германия, и сме избрали това да е град Лайпциг, бих искал да разбера вашето мнение /съвети за този град. Ако има и хора от Лайпциг, още по добре , ще се радвам да се запознаем . Принципно не видях раздел за гр. Лайпциг, но съм сигурен че там трябва да има българи .
ще дам малко повече информация за нас- аз съм инженер по Радио-Телекомуникации,жена ми е фармацевт . имаме две деца -на 9 год. и на 1 год. За нас най важно е условията за децата- училища, паркове , т.н.
Пътували сме много из DE , били в много градове , но една от основните причини за избора на гр. Лайпциг е по-ниският стандарт на живот( цени ) , което ще ни даде възможност за закупуване на собствено жилище . Със средствата които разполагаме това ми се вижда немислимо да се случи в Мюнхен, Кьолн или Берлин например, които като място за живот разбира се ни харесват много .

на всички желая весели коледни празници !

поздрави,

Б.Костадинов
lz1cbk
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: съвет за Лайпциг ?

Мнениеот daisymm » 20 Декември 2014, 22:03:04

lz1cbk написа:Здравейте всички сънародници, живеещи из DE , и четящи този форум !
Имам една молба към вас- тъй като планираме догодина преместване със семейството в Германия, и сме избрали това да е град Лайпциг, бих искал да разбера вашето мнение /съвети за този град. Ако има и хора от Лайпциг, още по добре , ще се радвам да се запознаем . Принципно не видях раздел за гр. Лайпциг, но съм сигурен че там трябва да има българи .
ще дам малко повече информация за нас- аз съм инженер по Радио-Телекомуникации,жена ми е фармацевт . имаме две деца -на 9 год. и на 1 год. За нас най важно е условията за децата- училища, паркове , т.н. ...

Здравейте lz1cbk,

темата, която подхващате е толкова обширна, че до следващата година няма да стигне времето да бъдат изяснени основните въпроси около преместването ви. Може да се окаже, че по основните мигрантски теми сте достатъчно добре информирани и в момента актуалния за вас въпрос е дали да се установите в Лайпциг. Ако е така, то споменете поне още един съпоставим град в Германия, така че да може да ви отговорим за плюсовете и минусите на едното или другото място.

Все пак да ви попитам дали сте достатъчно информирани по следните теми, като:
  • евентуалната апробация на съпругата ви, необходима за започване на работа по специалноста
  • записването на децата в училище/детска градина
  • пререгистрация на автомобила
  • задължителни/препоръчителни застраховки
  • избор на банка, здравна каса и др.
  • курсове за изучаване на немски език
Иначе за Лайпциг няма специален подфорум, защото все още не са натрупани достатъчен на брой теми за този град. Темите, свързани с Лайпциг може да намерите в подфорума Други градове, но най-добре използвайте търсачката.

И не се афектирайте от мненията на крякащата тайфа, които ще се появят рано или късно ни в клин, ни в ръкав. В ЗАЕДНО сте на правилното нясто и се надявам да се срещаме и занапред.

***Mодерирано мнениe. estira
Последна промяна daisymm на 21 Декември 2014, 17:00:02, променена общо 1 път
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот lz1cbk » 20 Декември 2014, 22:52:23

Здравейте ******,

Благодаря ви за бързият отговор !
относно въпросите , изброени от вас, до някаква степен сме информирани, виждам че има писано много, мисля че те са еднакви за всички градове в DE ( поправете ме ако бъркам) . Разбира се ,нещата постоянно се променят, и човек трябва да се информира постоянно , така че всякаква допълнителна информация по тези въпроси би била от полза за нас .
По скоро въпроса беше относно "правилният " избор на " подходящо" място .
За съпоставка, бих дал град Берлин ( който бях споменал в предишният пост) .

поздрави,

Б.Костадинов
lz1cbk
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 21 Декември 2014, 00:56:52

lz1cbk написа:... По скоро въпроса беше относно "правилният " избор на " подходящо" място .
За съпоставка, бих дал град Берлин ( който бях споменал в предишният пост)...

Тогава поне за мен (също човек с малки деца) изборът е лесен и предимството определено е в полза на Лайпциг. За пример мога да направя едно, макар и доста грубо сравнение, като използвам София и Пловдив. Познавам добре тези два български града и лично аз бих избрал като място за установяване Пловдив, в който перфектно се съчетават предимствата на големия град и много от положителните черти на малките населени места. Понеже в моя (вероятно и във вашия случай) неща като географски дадености, бизнес-среда, политическа обстановка и т.н. не са от първостепенно значение. Това естествено е моето субективно мнение по въпроса.

Но пък ако трябва да избирам между Лайпциг и друг сходен на него град в района, вероятно бих избрал Дрезден. Нямам кой знае какви специални причини да го твърдя - просто въпрос на вътрешно усещане в резултат на малко на брой посещения в тези градове.

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот Banche » 4 Декември 2015, 21:38:08

Здравейте lz1cbk,
Дали вече се преместихте в Лайпциг? Бих се радвала да се запознаем и да споделяме впечатления. Аз съм в БГ, но също като вас в момента обмислям преместване в Лайпциг. Много бих се радвала ако споделите вашите впечатления за града, кварталите, училищата...всичко.

Поздрави!
Banche
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Новобранец