• Advertisement

Интеграционен курс - моя кошмар

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Интеграционен курс - моя кошмар

Мнениеот tasheva » 11 Февруари 2015, 18:48:31

Здравейте.
Видях, че има много изписани тема за интеграционните курсове в Германия и ще се радвам ако "чуя" съвет от някой който е изминал по този път. В Германия съм от 3 седмици и започнах курс още на 4-тия ден. Проблема е, че абсолютно нищо не разбирам. Наистина нищо. Когато попитам нещо преподавателите на английски - те ми отговарят на немски.Изключително глупаво се чуствам и усещам че затъвам. Причината най-вероятно е защото съм свикнала да ми се обяснят частите на речта и структурата на изречението, а не да повтарям нещо което не разбирам. Казват , че немския е логичен език и много ми се иска му " хвана цаката", а останало е ясно - въпрос на много учене.
Моля за съвет, дали да потърся някой да ми обясни на български или ...?
Повечето курсисти са от месеци в Германия ( някой дори и от години) и като цяло пада голямо кискане и кикотене на такива като мен , който сричат. Изключително унизително е, но ще се наложи да им покажа какво значи български инат :-)
Благодаря предварително
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 12 пъти
Благодарено: 10 пъти

Re: Интеграционен курс - моя кошмар

Мнениеот asenbg » 11 Февруари 2015, 22:00:00

ако искаш да учиш немски и си на ти с английският има много интернет страници с безплатни уроци и обяснения. Тези интеграционни курсове никой не ги брои.. фирмата дето ги води прибира пари на глава, а дали ще научеш нещо или не не ги интересува. Относно питане на английски и отговор на немски - това е "нормална" практика.

asenbg

Мнениеот tasheva » 12 Февруари 2015, 10:21:11

Благодаря за отговорите.
На този етап ще се наложи да се задоволя с въпросния курс -защото е евтин ( а аз не работя).Има хора който са доволни от курсовете в VHS, мой познат наскоро завърши такъв и започна работа.
За мен обаче са пълна "сбирщина". Живот и здраве , по- нататък ще запиша истински езиков курс.
Желая успех на всички :-)
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zlateto » 12 Февруари 2015, 10:49:21

През това време може вкъщи да се занимаваш. Виж тук: Как го научихте тоя немски

Един съфорумник препоръча там този българо-немски разговорник :)
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението (общо 3):
silia77Orel_S_Oriztasheva
Рейтинг: 13%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот tasheva » 12 Февруари 2015, 11:07:17

Благодаря!
Разговорника е супер :-)
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот annamaria » 12 Февруари 2015, 23:20:11

Аз лично не съм съгласна, че интеграционните курсове не са добро място за учене на езика...Преди години, когато дойдох, се записах на такъв курс. Имаше хора, които бяха от години в Германия и няколко като мен- от дни. И аз не разбирах, но с упорито търсене в интернет, речници, граматика и много упражнения в къщи си изкарах нивата успешно и след това си продължих с другите нива, които се включват в интеграционните курсове.
Вероятно е и въпрос на късмет в какъв курс ще попаднеш и какви са преподавателите. Нашите бяха много ангажирани и тези които напредвахме по-бързо, полочавахме допълнителни упражнения...
Успех!!
annamaria
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот tasheva » 13 Февруари 2015, 09:59:59

Благодаря за мнението.
Колко време мина преди да започнеш да разбираш? Може би аз очаквам чудеса?!
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот RBRA » 13 Февруари 2015, 13:17:49

Здравейте и от мен.
Аз в момента карам интеграционен курс в VHS за начинаещи. Започнах началото на тази седмица. За сега нещата вървят добре. Езикът на който се говори е само немски, което е нормално и така и трябва да бъде. Да, споделям мнение, че е трудно, тъй като от първата минута се започна с въпроси на немски, а сме начинаещи, но взехме малко по-малко да се разбираме. Трудно е, когато искат да ти обяснят нещо, а ти не разбираш, но се опитвам логически да свързвам нещата. В групата се случихме 3 българи и ако единия не разбере нещо пита други и така. И при нас има много смях, защото те искат едно от нас, а ние правим друг и настава една шумотевица. Общото взето за това кратко време, мисля че успявам да разбера какво се иска в задачата :) Със сигурност е много по-добре да има човек, който да ти разясни нещата на роден един, тъй като има неща, който трудно могат да се асимилират така. Успех на курса

Потребители благодарили на автора RBRA за мнението:
tasheva
Рейтинг: 4%

RBRA
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 6 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Edz13 » 13 Февруари 2015, 13:50:27

Според мен всичко е въпрос на желание. Какъвто и да е курс да се започне, ако един човек е мотивиран и се отдаде максимално няма как да не го научи. Специално за Германия един мой близък приятел ми е разказвал, че е ходил на такъв курс там и му се е получило много добре защото след края на курса са му възстановили платените такси за него (германската държава има програми, които предлагат обучение за граждани на ЕС). Така, че задължително ако си там е добре да проучиш в детайли... ;-)

Потребители благодарили на автора Edz13 за мнението:
tasheva

Аватар
Edz13
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот tasheva » 13 Февруари 2015, 16:05:43

Да, след успешно приключен курс -държавата ти връща половината от таксите, но най-важна че инвестираш в себе си и в бъдещето си.
На курса ми няма българи, а до мен не стоят и английско-говорящи и я караме на знаци. Но най-добре да запрятам ръкави и да пиша домашни, вместо да мрънкам :-)
Съгласна съм -всичко е въпрос на желание.
Успех на всички.
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 13 Февруари 2015, 22:48:37

Напротив на такива курсове преподавателите дават всичко от себе си, за да научиш езика. И точно така се прави-трябва да се говори само на немски и да ти се обяснява само на немски, само така ще научиш езика. И на нас ни обясняваха само на немски, но още от самото начало разбирах. Само за 4 месеца от нулата стигнах до успешно положен изпит Б1 с почти 90% успешност, а само месец и половина по-късно взех без проблем и изпита на Б2.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот tasheva » 14 Февруари 2015, 19:58:24

max написа:Напротив на такива курсове преподавателите дават всичко от себе си, за да научиш езика. И точно така се прави-трябва да се говори само на немски и да ти се обяснява само на немски, само така ще научиш езика. И на нас ни обясняваха само на немски, но още от самото начало разбирах. Само за 4 месеца от нулата стигнах до успешно положен изпит Б1 с почти 90% успешност, а само месец и половина по-късно взех без проблем и изпита на Б2.

Звучи доста мотивиращо, но " от самото начало разбирах" - не знам как се получава. До идването ми тук съм учила ангийски и за разлика от английския, който е навсякъде около нас , немския ми е напълно непознат. Явно аз съм " с бавен реотан" #-o #-o
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот xamsterdamm » 15 Февруари 2015, 00:21:15

Ако не греша, курсовете са по 3 месеца за ниво - до финала на Б1 не се стига за 4 месеца :mrgreen:
Ама какво пък - аз например след успешен изпит Б1 но в БГ установих че нищо не знам - вече на място в ДЕ :) И се оказа че не ми е нужно, кой можеше да знае.

Потребители благодарили на автора xamsterdamm за мнението:
tasheva

xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот boyko123 » 15 Февруари 2015, 15:25:45

tasheva написа: "от самото начало разбирах" - не знам как се получава... Явно аз съм " с бавен реотан"

Не е толкова до реотана, tasheva, зависи какъв ток се подава... "Самодостатъчната" система за изучаване на език (т.е. без обяснения на друг език) е много популярна напоследък (а и няма особен избор при група от начинаещи без общ "базов" език), но тя далеч не работи еднакво добре за всички. Хора с аналитично мислене и живели повече от четвърт век, да речем ;) често имат сериозни проблеми с нея. Аз водих пунически войни с холандския и с този начин на преподаването му, накрая намерих курс, дето ми свърши работа - т.е. беше си от английски. Явно това не е твоя начин за преподаване / учене, но вземи колкото можеш от курса, все ще е от полза, ако трябва после ще потърсиш и други възможности.

Има вече доста споделени мисли на кого какво му е помогнало в ученето на езика, на мен лично в началния етап ми помогна и "разучаването" на табелите по улиците и в магазините (като свържеш написаното с контекста научаваш нови думи и изрази, практични при това :) ), както и гледането и слушането на новините (ясна дикция, прост и книжовен език, че и картинки). И да знаеш, че както "затъваш" сега ще си дадеш сметка след още месец че "хващаш" някои неща от езика. А като потръгне веднъж, после върви по-леко.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
tasheva

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот max » 15 Февруари 2015, 22:55:55

В зависимост от натовареността курсовете в различните учебни заведения са с различна продължителност. Моят беше 5 дни седмично, т.е. всеки ден по 5 часа на ден и всяко ниво продължава по 2 месеца. Аз се включих от А2, А1 го научих сам от учебници и от интерактивния курс в сайта на Дойче веле. Така че А2 - 2 месеца + Б1 - 2 месеца = 4 месеца. Ноември 2009 г. започнах А2 и към края на декември вече можех да правя кратки елементарни смислени изречения и да напиша как за 2 седмици се връщам за Коледа и Нова година в България и прочее. На 4 март 2010 г. Б1 завърши, а на 14 март беше изпитът. След това имаше някакво Б1+, което обаче прескочих и ме пуснаха направо на Б2, който беше вече започнал от 1 март, а аз се включих едва от 15 март, защото преди това бях все още на Б1 и трябваше да мине изпитът на това ниво. Б2 завърши на 30 април с изпит, който също взех успешно с 67%, макар че прескочих Б1+ и изпуснах първите 2 седмици от Б2.
Като казах, че от самото начало разбирах всичко имах предвид, че отначало се почва с елементарни неща, дори А2 е доста елементарен курс, там даже ни караха да пеем коледни песнички O Tannenbaum... Така че нещата бяха лесни за обяснение с жестикулации от преподавателите. Постепенно става трудно, когато и участниците в курса вече получават някакъв допир с езика и придобиват увереност и готовност за по-сложното. Но и след завършването на Б2 все още е трудно да говориш свободно, така е при всички. Не става чудо дори и да вземеш изпитите от раз. Разбираш вече прилично след Б2, но изразяването на собствените мисли си остава трудно. Всичко изисква време. После реших да си спестя С1 и не ходих на друг курс, но до края на 2010 г. не видях прогрес, нивото ми остана такова, каквото беше при завършването на Б2 в края на април. През февруари 2011 записах курс Тест ДАФ, там вече имаше нов прогрес, през април беше изпитът Тест ДАФ и нямах проблеми с оценките на него. Дори сега 4-5 години по-късно все още допускам някои грешки, но имам богат речник и не ми е трудно да намеря подходящите думи, чета свободно всякаква литература на немски. За наистина добър немски трябва много време, иначе за разбиране стига и Б2.

Потребители благодарили на автора max за мнението (общо 2):
xamsterdammrusenec
Рейтинг: 8%

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Следваща

Назад към Новобранец