• Advertisement

С какво не можахте да свикнете?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: С какво свикнахте и с какво НЕ?

Мнениеот stoyanka1959 » 29 Август 2011, 22:14:02

Разбира се , че живота тук е много по-уриден и по спокоен , но аз лично не мога да свикна със скуката.
Оказа се , 4е няма много българи на моята възраст тук във Франкфурт и макар , 4е съм от доста време нямам приятели .
Помощщщщщщщщ.... хихи :))))))))))))[/color] :) :) :)
stoyanka1959
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bambina1981 » 30 Август 2011, 22:15:42

И аз също не мога да свикна със скуката тук. Нямам приятели българи. А немския хумор ми е някак леко студени4ък, както и цялостната им култура. Предпо4итам си българите :thumbleft:
bambina1981
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот affetto » 30 Август 2011, 23:32:31

Близо девет месеца по-късно( откакто съм написала мнението си в тази тема):
Все още поддържам становището, че немците са прекалено сковани, но вече съм на мнение, че са много по-добри хора отколкото си мислех. Не знам защо, но някак си хората са по-разбрани и по-човечни, успяват да гледат на живота по-спокойно и по-ларш, така да се каже. Те имат много материални неща и затова се радват някак си на по-прости неща, което само доказва, че са по-философско настроени. Разбира се говоря не за всички, а само за тези, които познавам. Прави ми впечатление, че обръщат повече внимание на себе си, в смисъл такъв, че всеки знае добре своето място и не претендира за повече, отколкото са му възможностите. През повечето време става въпрос за това, дали ти се чувстваш добре, в моя случай със следването, дали това те натоварва психически и т.н.
В България ще кажем, разбира се, много важно, това са пълни глупости, стрес и т.н.

Е щом се отнася до скуката, признавам немците са малко скучни, но на мен и в България не ми е по-забавно. Е, който, както си го направи. :)
Аватар
affetto
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот max » 31 Август 2011, 11:22:15

немците са прекалено сковани, но вече съм на мнение, че са много по-добри хора отколкото си мислех. Не знам защо, но някак си хората са по-разбрани и по-човечни, успяват да гледат на живота по-спокойно и по-ларш, така да се каже. Те имат много материални неща и затова се радват някак си на по-прости неща, което само доказва, че са по-философско настроени.

:cheers: Моето впечатление за тях е абсолютно същото и го мисля още от първия месец, в който дойдох тук. Всички предварителни клишета за тях, с които ни е промиван мозъка в България, че са студени, безсърдечни и като роботи е пълна измислица. Мога да обобщя с едно изречение моите усещания за тях-Те имат повече съзнание за другия, за околните. Съзнание като способност да поглегдеш от чуждата гледна точка, съзнание като съчувствие, съзнание като повече човечност, съзнание като респект към другия, съзнание като зачитане свободата на другия. Веднъж прочетох тук мнение "те не бият децата си". После разпитах, наистина на никой не му би дошло в ума да бие детето си. В България биенето на дете, когато то не слуша, дори само един шамар или дърпане на ухо, се смята за в реда на нещата и се обосновава с даване на урок и разбиране, понеже по друг начин детето нямало да разбере. Мен лично баща ми никога не ме е бил, но е ненормално едно дете да има страх от родителите си. Майка ми ми е заключвала входната врата ако не се прибера от игра до 9 вечерта.
А иначе вече разбрах, че те са сковани и често скучни. Но същевременно те са добре предвидими, знаеш какво можеш да очакваш от тях и при кои ситуации как ще реагират, това е хубаво и улеснява взаимоотношенията. Действат по установени русла. Няма хаос, устойчиви са в чувствата и емоциите си. Това носи стабилност и на хората около тях. Аз също съм скован и скучен. :-#
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот mirkata » 23 Септември 2011, 19:17:04

Привет на всички във форума и поздравления за хубавата тема! =D>
Така....с какво свикнах и с какво не! Много са нещата и от двете страни.
Положителните: ред, чистота, прецизност, точност (предимно на транспорта), борбеност, като цяло това е най-важното.
Отрицателните: за 6-те години и половина, през които бях в ДЕ, не можах да свикна да се начудя на тъпите немски авантаджийски навици като примерно, когато стане въпрос за бюфе за ядене. Е, не, просто такива блъсканици и препълване на чиниите никъде не бях виждала, само защото са си платили за яденето, дай сега да се направим на свине!! :mrgreen: Другото, което изключително мн ме дразни, са лицемерните конкурси за жилище или работа. така те преценяват и те оглеждат като че ли ще се женят за тебе или пък ще им живееш в кирливите стаи до век и веков. И след това просто не ти и казват дали си богоизбран или не., трябва пак ТИ да ги търсиш, понеже или си на зор или вече толкова мн ти е писнало от скапаните им циркове, че вече ще кандърдисаш и на първия, който ти потвърди. наред със затворените магазини в неделя, липсващия канал в банята, обърнатите числа и тъпите им партита, на които винаги се говори за курсове, семинари и професори, а германките са облечени еднакво като под индиго, мн дразнещи са и немските мъже, ако мога така да ги нарека. :-& на 25-26 г. все още имат детски акъл за мн неща, даже и за представите си относно другия пол. все още не мога да свикна с отношението им към жените като към Kumpel, с който си пият бирата, ходят заедно на мач или пък пушат джойнт. няма романтика, няма нежност..НИЩО ТАКОВА! И не на последно място е това, че за всичко ти трябва Termin. веднъж ми се случи да ми направят термин за смяна на адресната регистрация, което само по себе си отнема не повече от 1-2 минутки.и за още куп други безсмислени неща.
А това е вярно, както някой беше написал вече тук, че любимите им думи са комиш и щрес
mirkata
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Patchev » 13 Октомври 2011, 17:45:59

max написа:Ами явно още не съм видял всичко, от година и половина съм. Но от България постоянно ми се оплакват колко по-зле става и ми казват да стоя в Германия, значи има защо. :thumbleft: Поне малкият ми опит засега е добър. Само от един изпратен бевербунг получих покана за интервю, отношението на което беше превъзходно, в България никога не ми се беше случвало толкова добро отношение. Основното тук е, че всеки те възприема като човек, с уважение, бях си в България за месец и веднага се натъкнат на животинско просташко отношение...

Еми то оплакването е национален спорт в България. Седнеш ли си на четирибуквието ще просперираш навсякъде. Ок, в България трябва повечко търпение, ама то и в Германия трябва. Изобщо ситуациите са идентични, в Германия е подредено, ама проблеми пак има, немците и те се оплакват нон стоп, обсъждат се простотии също като и в България и така . Относно първият изпратен бевербунг- ами може да се случи, и на мен ми се случи. Е, не ме назначиха де, ама си бяха точни-интервю, после мейл итн. В България работната култура си е малко на ниво ТКЗС, ама пък за сметка на това в Германия ще ти направят аутопсия с очи, ще те следят нон стоп и сгафиш ли можеш да го отнесеш. Все пак си чужденец...... Въпрос на време е да ни се подобри работната култура, но това си зависи и от нас все пак.

Някой каза транспорта, че бил точен: ICE по маршрута Дортмунд-Мюнхен, закъснение 160 минути. Как ви звучи :mrgreen: . Аз бих казал, че за този ИНТЕНЗИТЕТ, който е в големите градове е сравнително точен, да. Но изключения има!

А между другото-НАВСЯКЪДЕ по света хората се отнасят с теб както ти им позволиш- учтив ли си с тях, ще са и те учтиви(в България малко по-бавно стават учтиви, ама все пак сме на Балканите :mrgreen: ).
Patchev
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 27 пъти

Мнениеот max » 3 Ноември 2011, 10:02:52

mirkata написа:Привет на всички във форума и поздравления за хубавата тема! =D>
Така....с какво свикнах и с какво не! Много са нещата и от двете страни.
Положителните: ред, чистота, прецизност, точност (предимно на транспорта), борбеност, като цяло това е най-важното.
Отрицателните: за 6-те години и половина, през които бях в ДЕ, не можах да свикна да се начудя на тъпите немски авантаджийски навици като примерно, когато стане въпрос за бюфе за ядене. Е, не, просто такива блъсканици и препълване на чиниите никъде не бях виждала, само защото са си платили за яденето, дай сега да се направим на свине!! :mrgreen: Другото, което изключително мн ме дразни, са лицемерните конкурси за жилище или работа. така те преценяват и те оглеждат като че ли ще се женят за тебе или пък ще им живееш в кирливите стаи до век и веков. И след това просто не ти и казват дали си богоизбран или не., трябва пак ТИ да ги търсиш, понеже или си на зор или вече толкова мн ти е писнало от скапаните им циркове, че вече ще кандърдисаш и на първия, който ти потвърди. наред със затворените магазини в неделя, липсващия канал в банята, обърнатите числа и тъпите им партита, на които винаги се говори за курсове, семинари и професори, а германките са облечени еднакво като под индиго, мн дразнещи са и немските мъже, ако мога така да ги нарека. :-& на 25-26 г. все още имат детски акъл за мн неща, даже и за представите си относно другия пол. все още не мога да свикна с отношението им към жените като към Kumpel, с който си пият бирата, ходят заедно на мач или пък пушат джойнт. няма романтика, няма нежност..НИЩО ТАКОВА! И не на последно място е това, че за всичко ти трябва Termin. веднъж ми се случи да ми направят термин за смяна на адресната регистрация, което само по себе си отнема не повече от 1-2 минутки.и за още куп други безсмислени неща.
А това е вярно, както някой беше написал вече тук, че любимите им думи са комиш и щрес

Започвам да звуча като адвокат. Но не мога да се сдържа да не коментирам това мнение. Не знам доколко немците се тъпчат от бюфетите, но ако пуснеш българин в бюфет можеш да бъдеш сигурен че ще се освини като невидял както никой друг. Поне съм го виждал по бюфети в България...Кандидатстването за жилище изобщо не е лицемерно, а е ein MUSS! Защото законът защитава наемателя, а не наемодателя. Ако не си плащаш квартирата, те не могат да те изхвърлят, ти си защитеният, а те губят пари от имота си. Каква е гаранцията, че ще си плащаш и няма да ги излъжеш? Ето защо аз имам познат германец, който редовно дава жилища под наем, и винаги има щателно събеседване с въпроси какво работиш, откъде идваш и прочие. ЕДин път на интервю беше една циганка, естествено, че няма да й даде жилището на нея...Даде го на младо момче-студент на име Оле. Много серизно момче, пази се тишина във WG то и така нататък. Има много неща, които са важни и затова изборът трябва да падне на този, който го заслужава и е надежден. Ти как си представяш някой чалгаджия да се настани във WG и да превърне в ад за живеене на съседите??? Тук в България щото не им идва на ум да избират, после пропищяват. И да, на работата и ме са ме следили под лупа, как работя. И на мен не ми е приятно, но ако няма контрол, ще си клатиш краката като в България, и затова там не се върши работа и имаме най-ниската производителност на труда. Затворените магазини в неделя говорят само за едно-уважаване правото на почивка на хората! Всеки е човек и има право на свободно време за себе си! Да виж в България е друго-там може да те товарят и експлоатират ако решат и в неделя. Ето защо немските вериги Пени, ДМ и Кауфланд почиват в Германия, но в България работят и в неделя. Където има нормални човешки закони, са принудени да ги спазват, където е разрешено да те минат-минават те. Кой е виновен? България. Каква романтика има между българските двойки??? Мъжът се събира с приятели, а жената чисти и готви и гледа децата. После не получава дори благодаря...Германците знаят как да благодарят, имат съзнание и уважение. Термините са също ein MUSS. Ако имаше MUSS в България, нямаше да трябва да чакам 50 минути за началото на курса още в първия си ден на лекции по теория на шофирането. Нямаше да се пишат 3 учебни часа, а да се карат два, като другият отива за лафене в пауза с кафе и цигарки...Нямаше да ме върнат вчера от кормуване, и да ми отменят часа, само защото трябвало да вмъкнат други курсисти междувременно върху моя "темрин". Нямаше да ми кажат първо "ще кормуваш всеки ден по 1 час" а вчера да ми кажат "ами нямам часове, до 10-ти имам изпити и ще кормувам с други, а с теб чак след 10ти". Губят ти времето, отмятат се от план, от думи...Или на изпита теория "Ще ви изгоним ако приказвате". Никаква човечност, доброжелателност, ние сме никой, едни животни, дето могат да бъдат изритани като мръсни кучета на двора. В Германия такова отношение е невъзможно. Така че патриотизмът е патриотизъм, носталгията носи сантименти, това е разбираемо. Но когато се върнеш и тъжната реалност те погълне, тогава започваш да оценяваш какво си загубил...
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Mony60 » 3 Ноември 2011, 21:00:40

max написа:Термините са също ein MUSS

@max, а какво ще кажеш ако имаш термин за лекар в Германия и си чакаш цели 60 минути в чакалнята му въпреки термина???
И макар че не ми е работа, но според мен си сбъркал, че караш шофьорския курс в България. В Германия вярно щеше да ти излезе скъпо, но поне щяха да те научат на култура по пътя ( всеки да пази другия, а не като в България всеки да се пази от другия). От липсата на такава стават многото произшествия по българските пътища.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот estira » 4 Ноември 2011, 00:50:02

Mony60 написа:...а какво ще кажеш ако имаш термин за лекар в Германия и си чакаш цели 60 минути в чакалнята му въпреки термина???

Защо, в България не се ли чака? Поне тук е по-малка вероятността да не те уморят, ако не дадеш пари.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот veilet » 4 Ноември 2011, 07:12:00

И на мен ми се е случвало да чакам повече от час за преглед при лекар, при условие, че имам предварително заявен час. Добре, че ми бе приключил работният ден, иначе си е чиста загуба на време, а в Де си е от значение точността. Относно "културата на шофьора": преди няколко дена се завърнах от Бг, където спрях автомобилът пред пешеходна пътека и след мен се навърви върволица от коли. Не мога да Ви опиша каква оратория от клаксони трябваше да изслушам, докато горката баба пресичаше и с последни сили се добра до отсрещният тротоар. Плюсове и минуси има всяка държава, въпрос на лично виждане е как ги приемаме. Лек ден на всички!!! :flower:
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот Mony60 » 6 Ноември 2011, 13:31:16

estira написа:Защо, в България не се ли чака? Поне тук е по-малка вероятността да не те уморят, ако не дадеш пари.

Чака се и то често напразно! А че в Германия вероятността да те уморят е доста по-малка, няма две мнения по въпроса!
Аз просто исках да заостря вниманието на max и всички останали кандидат-германци, че и в Германия не всичко е както би трябвало да бъде и най-вече това деление на Kassen- oder Privatpatient, с което в ежедневието ми непрекъснато се сблъсквам и не мога да се примиря как за някого се правят доста излишни изследвания, само защото е частен пациент, а за касовите пациенти се прави само най-необходимото, което в някой случаи е недостатъчно за поставяне на правилна диагноза и съответната терапия.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот first » 7 Ноември 2011, 16:26:19

estira написа:
Mony60 написа:...а какво ще кажеш ако имаш термин за лекар в Германия и си чакаш цели 60 минути в чакалнята му въпреки термина???

Защо, в България не се ли чака? Поне тук е по-малка вероятността да не те уморят, ако не дадеш пари.

Чака се но не 60 минути при насрочен час. В ДЕ може и да ... забравят....
Да попитам - в ДЕ не давате ли пари???? И колко, в сравнение с БГ (в абсолютни стойности ако може)??
Аватар
first
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 11 пъти

Мнениеот max » 7 Ноември 2011, 19:12:08

Да попитам - в ДЕ не давате ли пари???? И колко, в сравнение с БГ (в абсолютни стойности ако може)??

А какви заплати получавате в България и дали те са изобщо съпоставими с германските? Не е коректно да задаваш такъв въпрос не мислиш ли? Манипулативно е.
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот first » 7 Ноември 2011, 20:02:38

Повода за въпроса идва от:
...да не те уморят, ако не дадеш пари.

@max Моля не апострофирай без поводи - ако има нещо да споделяш го направи ако не - :-#
Аватар
first
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 11 пъти

Мнениеот estira » 7 Ноември 2011, 22:48:20

first написа:Да попитам - в ДЕ не давате ли пари???? И колко, в сравнение с БГ (в абсолютни стойности ако може)??

Разбира се, само в абсолютни стойности
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец