• Advertisement

С какво не можахте да свикнете?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот liverbird » 12 Април 2006, 18:58:32

petyasun написа:Много бързо свикнах с уредеността на живота тук. Знам в колко точно ми идва трамваят, влакът, автобусът и не се налага както в Бг да чакам поне половин час, докато се зададе следващото превозно средство. А случи ли се да закъснее влака, знам, че получавам обезщетение ако отида на точното място и се оплача. Къде го има това в Бг. Я кажете на някой, че влака ви е закъснял и това ви е създало редица проблеми и искате обезщетение за това: най-много да ви се изсмеят в лицето.

Преди да пристигна да живея в рурския басейн и аз си мислех, че в Германия е така, но уви.... :( .Влаковете често закъсняват, и въпреки, че има правило 'ако влакът закъснее с повече от 20мин. имате право да ползвате ICE' другите пътници стоят и чакат специално разрешение по високоговорителя да се качат на ICE-то. Това много ме дразни, аз съм човек, който обича да си търси правата и се дразни когато хората стоят безучастни като овце(както е в БГ). Също така DB са много нагли само и само да не дадат на хората да използват бързия(скъпия) влак съобщават първо, че закъснението е само 15мин, и след като са минали 25мин след като е трябвало да отпътува влакът те съобщават, че пристига някво ICE и след него да сме изчакали, че идва нашият влак. Е не е ли редно да ни качат на бързия влак, който ще пристигне 2пъти по-бързо до дестинацията и по този начин ще се елиминира закъснението :?: С това няма да свикна - случва се да има закъснения, но защо се държат така некоректно с нас.
Но знам, че не е така в цяла Германия. Като живеех в ниедерзаксен също пътувах с влакове и когато са закъснявали винаги са ни качвали на бърз влак и сме пристигали навреме. А тук в NRW поне 10пъти съм закъснявала заради тях и само веднъж са ни компенсирали закъснението с бърз влак...
п.с.:Съжалявам ако съм се отклонила от темата, но ходя на работа с влак и ми е много наболяла тема :roll:
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот liverbird » 12 Април 2006, 19:08:13

petyasun написа:
Ayame написа: Свикнах и на климата, радва ме че през лятото и до късна есен е зелено, че през зимата няма сняг.

@Ayame ти май не си в Германия. Нещо си объркала.

Ами Германия не е само Bayern просто!.....Голяма държава е и има разлики както икономически м/у изтока и запада, така и климатични м/у юга и севера...
Тук в NRW климатът ни е като в Холандия, но пък инфраструктурата не е на ниво(както бях споменала). Улиците в Есен, прим., са доста поразбити и друса в автобуса неприятно(особено в по-старичките автобуси) :(

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот neli_ch » 12 Април 2006, 19:25:28

liverbird написа:Ами Германия не е само Bayern просто!.....Голяма държава е и има разлики както икономически м/у изтока и запада, така и климатични м/у юга и севера...
Тук в NRW климатът ни е като в Холандия, но пък инфраструктурата не е на ниво(както бях споменала). Улиците в Есен, прим., са доста поразбити и друса в автобуса неприятно(особено в по-старичките автобуси) :(

А аз мислех, че NRW са с големи претенции, не знаех, че улиците са разбити

А иначе за да се върна на темата:
Интересно е, че пекне ли малко слънце, веднага ги виждаш със сладоледите по улиците :) Но това е само като наблюдение
neli_ch
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот deyan » 12 Април 2006, 20:37:09

Който не може да свикне с климата, да се ориентира към Хайделберг :). Тук е оазис. Наоколо става каквото става, тук е меко, хвърчат папагали, виреят палми.
deyan
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот liverbird » 12 Април 2006, 21:29:35

neli_ch написа:
А аз мислех, че NRW са с големи претенции, не знаех, че улиците са разбити

Е, Дюселдорф и Къолн са красиви, динамични и доста добре устроени градове(съдейки по моите впечатления), докато Дуисбург е примерно най-убитият немски град, който съм виждала.
И не са всички улици разбити, но ги има и разбите улици. Така че и NRW си има 2 лица...

(извинявам се за офф-топика, но думата дума отваря...;)

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот nstoya » 12 Април 2006, 22:28:41

С какво свикнах ли? Ами с това колите да спират на пешеходна пътека, даже и да не си стъпил на нея. Ама толкова свикнах с това, че в БГ няколко пъти да ме блъснат :?

Свикнах им и на подредената държава. Вярно, нещата стават бавно, не е като да няма бюрокрация, ама стават, хората си вършат работата. И нещата не само стават ами и не трябва да чакаш на опашки.

Иначе не мога да им свикна с времето. От кога не е имало хубаво лято? Поне три месеца слънце и температури около 30°.

Още не мога да им свикна на характерите и егоизма им, още ми е трудно да си намеря приятели. Познати бог дал, обаче нещо повече ... забрави.
- Denken gefährdet die Gesundheit!
- Internet Explorer - the best browser in the world!
- Microsoft - fixing the problems you didn't have
Аватар
nstoya
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот Mr.Bombastic » 13 Април 2006, 10:56:57

Не мога да свикна и с фалшивите усмивки и звучното "чуууууу". Обаче играя по правилата на играта :).
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Мнениеот petyasun » 13 Април 2006, 13:05:50

liverbird написа:Преди да пристигна да живея в рурския басейн и аз си мислех, че в Германия е така, но уви.... :( .Влаковете често закъсняват, и въпреки, че има правило 'ако влакът закъснее с повече от 20мин. имате право да ползвате ICE' другите пътници стоят и чакат специално разрешение по високоговорителя да се качат на ICE-то.

Еми не е така liverbird. На ICE може да те качат само, ако преди това си се возил на ICE и поради някаква техническа повреда влака не може да продължи. Не може първо да се возиш на магаре и ако то не иска да върви да имаш претенции да те качат на лимузина!

liverbird написа:Е не е ли редно да ни качат на бързия влак, който ще пристигне 2пъти по-бързо до дестинацията и по този начин ще се елиминира закъснението :? ...

Право на обезщетение имаш само ако си се возил на ICE и то има над 30 мин. закъснение!
http://www.fahrgast-rechte.de/Ubersicht/Ihr_Problem/Verspatungen/Verspatung_DB-Zuge/body_verspatung_db-zuge.html#Verspaetung
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот liverbird » 13 Април 2006, 18:34:19

Чела съм в книжките за траснпорта в рурския басейн. А и веднъж си ни казаха да се качим на лъскавото влакче, защото нашето закъснявало. Щом веднъж така са казали, значи не е случайно.

"Bei Verspätungen flexibel umsteigen

Seit Juni 2002 bietet der Verkehrsverbund Rhein-Ruhr allen VRR-Ticketinhabern die Mobilitätsgarantie an. Dies bedeutet: Wenn der Bus oder die Bahn an der Abfahrtshaltestelle mehr als 20 Minuten Verspätung hat (ausgenommen sind Fälle "höherer Gewalt") und es keine alternative Verkehrslinie gibt, kann man sich ein Taxi nehmen oder auf einen Fernverkehrszug (ICE, IC oder EC) umsteigen. Die Fahrkarte dazu kann man auch noch im Zug lösen. Die dabei entstehenden Kosten werden bis zu den Höchstgrenzen erstattet: 30 € für BärenTicket- und Ticket2000-Nutzer, alle anderen Ticket-Inhaber bekommen maximal 15 € zurück. Die 20-Minuten-Regel bezieht sich auf das einzelne benutzte Verkehrsmittel. Eine Wegekettengarantie kann damit noch nicht gewährleistet werden."
от: http://www.vrr.de/Kundenservice/mobi.htm

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот liverbird » 15 Април 2006, 20:20:23

Най-сетне нещо по темата и от мен....

Свикнах да пазаря с раница в суперите.
Свикнах да възприемам макдоналдс и бъргър кинг като долнопробните некачествени бързи закуски(каквито всъщност са), и въпреки това да хапвам там при нужда когато съм навън(защото съм 'бедна студентка' и там е най-евтино) :roll:

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот polia » 19 Април 2006, 15:48:38

Прочетох горните мненя и затова не искам много да се повтарям! :-)

Не мога да свикна с това, че германците ПОСТОяННО се оплакват, само "meckern", това като че ли им е като хоби, нямали пари?!?!, нямали т'ва нямали онова, работата била тъпа, т'ва било тъпо, еииииииии, бедните те :D

Но пък много бързо свикнах с това, че всичко се планира, защото аз много обичам да планирам! :-) Аз са радвам като си отворя тефетера и всичко ми е написано и като отидеш на срещата не се чудиш, не си гледаш часовника, не се обаждаш по GSM, а човека е просто там! ;-)

А иначе с прегръдките е трудно да :-), аз понеже обичам да прегръщам и да целувам хората :-), ми е трудно, но съм се научила, да изчаквам, докато мен ме прегърнат или целунат :-), така не мога да сгреша :-)
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Ре:

Мнениеот deyan_g » 19 Април 2006, 16:18:50

deyan написа:Аз пък не съм успял да свикна с това да ми произнасят името с грешно поставено ударение хахаа. Толкова ли е трудно така както казват Берлин с ударение на И-то, да казват и Деян с ударение на Я-то?

Проблема ми е познат... Да не говорим по какви невъзможни начини казват Георгиев.
Аватар
deyan_g
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот polia » 19 Април 2006, 17:32:14

Още нещо се сетих, че германците винаги очакват да им се благодариш за всичко, но те често забравят да кажат благодаря! :-)
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Lininka » 14 Юли 2006, 23:46:26

Аз пък съм в Германия от 2 години и все още не мога да свикна с това че в Петък вечер навън е супер пусто да не говорим за Неделя и другото което ме дразни много е че няма един денонощен магазин или поне работещ в Неделя. Но ще трябва и на това да се привиква
Аватар
Lininka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 15 Юли 2006, 00:24:41

Не във вси4ки градове е така, в Дюселдорф е ве4ен купон, даже по средата на седмицата няма място по заведенията :D
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец