• Advertisement

С какво не можахте да свикнете?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: С какво свикнахте и с какво НЕ?

Мнениеот daisy » 12 Ноември 2011, 00:14:58

first, хич нямам намерение да се връщам.

Ако смяташ, че обслужването в Германия е зле, заповядай в Люксембург! Такъв комунизъм не съм виждала никъде - малко работа, некачествена, нелюбезни са, затова пък печелят добре, не им пука дали ще им оставиш бакшиш. И държавните служители, и по заведенията са един дол дренки. Нищо, че са от различни националности. Много рядко съм попадала на изключения.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот didona » 12 Ноември 2011, 08:36:24

ysmivka написа:Темата не се ли казваше: С какво свикнахте и с какво не ?
Думата, дума отваряла,та ти first си взел моята от устата.

first написа:С доста неща не мога да свикна. Ето някои от тях:
1. Пълната незаинтересованост ако няма финансов интерес. Дори и в разговор
2. Лицемерите и двуличието
3. Малодушието и бездушието - тотално и навсякъде
4. Егоизма - тотален на всякъде
5. Вещоманията - може да не знеш какво да правиш с него но трябва да го притежаваш (забележете - притежаваш, а не имаш)
6. Че никога те НЕ СА виновни
7. Че искат да направят хора по КАЛЪП (като консервени кутии). И доста са успели.
8. Скритата дискриминация - навсякъде
9. Скапаните им услуги - фризьори, пощи, поправки, авто, гумаджии, телефонни, интернет, мобилни,…
10. Че могат да те мамят законно на много места
11. Некомпетентността - тотална и навсякъде
12. Че са забравили да мислят (или ги мързи да мислят)
13. Че оплюват всички други (за да изпъкнат те)
14. Цензурата и манипулациата по ТВ, радио, вестници
15. Фалшивите отношения между хората (ако въобще има такива)
16. Огромната пропаст между приказки и действия
17. Че "мъжете са станали жени, а жените - роботи"
...

С доста неща свикнах:
1. Улици и магистрали хубаво направени
2. По чисто - но вероятно се дължи на климата
3. Дупки по улиците почти няма - вероятно се дължи на климата
4. Усмивки фалшиви
5. Бавнотата и мързеливостта
6. Че правят забележки като видят нередност (в повечето случаи)
7. Че не пипат нещо чуждо (е почти де)
8. Превантивността при полицията
9. Движението по улиците (и най-вече по магистралите)

Не мога да разбера като нещата, с които не сте свикнали са доста повече от тези които приемате защо не се връщате в БГ.Винаги има избор.
Аватар
didona
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот DrJeckyl_and_MrHyde » 13 Ноември 2011, 17:39:05

first написа:С доста неща не мога да свикна. Ето някои от тях:
1. Пълната незаинтересованост ако няма финансов интерес. Дори и в разговор
2. Лицемерите и двуличието
3. Малодушието и бездушието - тотално и навсякъде
4. Егоизма - тотален на всякъде
5. Вещоманията - може да не знеш какво да правиш с него но трябва да го притежаваш (забележете - притежаваш, а не имаш)
6. Че никога те НЕ СА виновни
7. Че искат да направят хора по КАЛЪП (като консервени кутии). И доста са успели.
8. Скритата дискриминация - навсякъде
9. Скапаните им услуги - фризьори, пощи, поправки, авто, гумаджии, телефонни, интернет, мобилни,…
10. Че могат да те мамят законно на много места
11. Некомпетентността - тотална и навсякъде
12. Че са забравили да мислят (или ги мързи да мислят)
13. Че оплюват всички други (за да изпъкнат те)
14. Цензурата и манипулациата по ТВ, радио, вестници
15. Фалшивите отношения между хората (ако въобще има такива)
16. Огромната пропаст между приказки и действия
17. Че "мъжете са станали жени, а жените - роботи"…

first, за съжаление седемнадесетте мига на есенно просветление съвсем не попадат в целта. Мое скромно мнение, ама Вие явно само с климата тук хич не можете да свикнете. Мрачно и студеничко си е, че и често дъждовно. Та затуй таквиз черни мисли! У дома в БГ слънце бол, топличко, пък и мезе с повечко ракийка съвсем възпират напора на негативните възприятия.

Ама недей се кахърете! За всяка болест си има лек и както didona без заобикалки казва: като не ти харесва gо home!
Аватар
DrJeckyl_and_MrHyde
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот veilet » 14 Ноември 2011, 10:56:31

Не мога да се примиря с "редът и дисциплината", които са "умрели" понятия за немците. Преди секунди ми обясняват от ZAV- Duisburg как трябва отново да изпратя копие на личната си карта и копие на адресната си регистрация, защото препоръчаното писмо, което съм изпратила е неоткриваемо. За пояснение: същото е подписано от тяхна колежка, че е получено на място. Потвърждение получих по пощата на настоящият си адрес. Питам за каква "подредена" нация изобщо говорим?! И сега трябва едва ли не да "летя" по изпращане на въпросните копия, защото след 10 дена ми изтича Работното разрешително, а всеки разбира какви са последствията за мен, а за Шефът ми- да не говорим...
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот max » 14 Ноември 2011, 13:30:03

Мнението ми няма да е повторение на предходните, а просто допълнение от България и то свежо. През уикенда бях в Благоевград. Срещнах се с един приятел-американец, преподавател в Американския университет. Та той ми сподели същото за българите, неговото впечатление. "Българите те игнорират, аз поздравявам винаги в магазина или съседите, а те ме гледат студено и някои дори са ми казвали - "защо ме поздравяваш, аз не те познавам". На българите им липсват обноски, сервитьорите в ресторанта не са готови да ти обърнат внимание като на личност, да разговарят с теб, тях ги интересува само да ти вземат парите." Съвсем същото ми каза и германец, който посети преди време България. Ами щом хора от различни националности виждат абсолютно едно и също, значи е така. След това отиваме на ЖП гарата, американецът ме помоли да попитам касиерката дали може да му разпечата разписанието на влаковете за София, аз му казах предварително "забрави, няма да стане, това не е Германия или САЩ", но той настоя, тогава попитах и касиерката разбира се вдига рамене и каза "не може, няма начин". На отиване автобусът на Ивкони се развали на Витиня. Шофьорите в паника, никой нищо не прави за пращане на нов автобус. Имаше и четирима англичани вътре. Питаме как ще се извозим сега? Шофьорите плахо отговарят "ами ще видим, ще чакаме да минат автобуси, ако спрат, и има места, ще ви вземат". Но някой конкретно от фирмата Ивкони да вземе ясно решение, да прати автобус, бяхме само на 50 км от София, няма...Чакахме 1 час докато мине автобус на друга фирма, и да има места, та ни качи, на добра воля. Но заслугата беше на добротата на хората поне, а не на Ивкони! Едно добро сред десетки негативи, само за 3 дни родна действителност. Първо спря един автобус, уж казаха да се качат само онези, които ще гонят самолет, а се набутаха и още няколко човека, българи, които не пътуваха изобщо за София, а за Правец, първо си казаха, че са за Правец, а после като спря буса на бегом се вмъкнаха, въпреки че имало места само за пътуващите за самолета на летището...Но тези излъгаха. В резултат на което един от хората за летището остана да чака втори автобус, заради онези които се вмъкнаха в първия вместо него и не пътуваха за София...СЛед това се набутаха и останалите българи, а англичаните единствени останаха кротко да чакат най-последни...Разлика в манталитета. Аз разбира се чаках кротко и влязох чак в третия спрян автобус, който беше и последния за последната ни група.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот makeno » 14 Ноември 2011, 13:51:41

Дам, манталитет и животът ни е различен от западния, но това си го знаем от малки. Иначе аз познавам много немци, които харесват повече БГ от ДЕ, но чуждото винаги е по-хубаво, а и те имат нещото, с което БГ е перфектната страна за живеене-парите. Ние ги нямаме и отиваме да работим по техните държави, за да може някой ден да живеем по-нормално и на финала сме чужденци и в България и в Германия :)
Иначе отдавна не се говори по темата, може да се направи една спам тема и там всеки да си казва мъката или хвалебствията :)
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот first » 14 Ноември 2011, 14:41:10

Съжалявам за отклонението но подобни "измити" мнения встрани ме провокират да напиша и аз нещо.

@max Даваш тези примери ни в клин ни в ръкав, и те не са нещо съществено което те е засегнало или обидило. И на всичкото отгоре сте си хванали полетите и сте имали хубаво приключение което трудно можете да имате другаде.

Бих те попитал нямаш ли някакви примери от ДЕ? Бих те попитал дали ти се е чупила кола, автобус в ДЕ и дали някой е спрял? (Или може би в ДЕ не се чупи техниката :-k )

В ДЕ със съгласен че няма да се счупи междуградки автобус, поради простата причина че междуградките превози са забранени за автобуси със закон и са монопол на Дойче Бан.

Бих те попитал ако се счупи влак или трамвай в ДЕ какво става - дали ще стигнеш навреме на летището? - Моят опит показва че на никой не му дреме как ще се оправиш след това. В БГ поне са се ангажирали да пратят друг автобус или да ви качат на други автобуси!!!! Попитай се дали би станало в ДЕ.

И накрая бих те попитал като толкова сме толкова зле, включително и ти, защо ли са ни пуснали да влезем във обетованта земя - надявам се да си отговориш някога...

И да не почваме да даваме примери че една книга място няма да ми стигне за ДЕ (искам да подчетая че същото е и за БГ), така че не ми изтъквайте някакви дребни ...

Моля, моля... не ми натрапвайте коло сме лоши ние българите (като игнорираме и не се усмихваме) а вземете да попрочетете малко защо няма цигании в ДЕ и ако има каде са отишли (около милион), или какво е станало по-рано със немците с умствена и физическа изостаналост (около 100-300 хиляди) ....?
Ето някои примерни линкове:
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Holocaust#Non_Jewish

Предполагам че като го прочетете ще възприемете че все пак е хубаво да има БГ цигани :cheers:
Аватар
first
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот makeno » 14 Ноември 2011, 15:13:24

first написа:

Бих те попитал нямаш ли някакви примери от ДЕ? Бих те попитал дали ти се е чупила кола, автобус в ДЕ и дали някой е спрял? (Или може би в ДЕ не се чупи техниката :-k )

В ДЕ със съгласен че няма да се счупи междуградки автобус, поради простата причина че междуградките превози са забранени за автобуси със закон и са монопол на Дойче Бан.

Бих те попитал ако се счупи влак или трамвай в ДЕ какво става - дали ще стигнеш навреме на летището? - Моят опит показва че на никой не му дреме как ще се оправиш след това. В БГ поне са се ангажирали да пратят друг автобус или да ви качат на други автобуси!!!! Попитай се дали би станало в ДЕ.

Законът го отмениха 2009 или 2010, не съм сигурен точно кога. Преди това беше забранено да се пътува с автобус между бундеслендърите. Но вече може, пример е линията Манхайм-Хамбург :)
Иначе мога да дам ужасяващи примери за закъснения на ICЕ-та, единият случай е закъснение от над 8 часа по трасето мюнхен-карлсруе. Другите случки също са фрапантни, по-неточно нещо от немските влакове няма. Всяко второ пътуване с ице-тата ми е завършвало с тревоги и висене на следващия ден за компенсации и плащания на таксита.. Евтините влакчета са по-точни. Така че специално този пример се среща непрекъснато в ДЕ, влаковете закъсняват, чупят се и са неточни. Веднъж по трасето Щутгарт-Карлсруе се счупиха 2 локомотива на един и същи влак, нормалният и после и резервният, от 50 минутен път пак стана над 5-6 часа... Всички примери не са се случили заради буря или други метеорологични условия :)
Просто моите 2 цента...
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот max » 14 Ноември 2011, 15:17:59

Никакъв автобус не са пратили. Разчитаха на добрата воля на други фирми, които случайно да минават по същия път и със същия маршрут и които да ни качат. Така и стана. Качи ни автобус на друга фирма по линия Варна-Лондон, явно шофьорите му са поприхванали от европейската колегиалност. Защото един друг преди него профуча нарочно давайки газ, за да не спре.
Защо трябва лично нещо да ме обиди, не е ли достатъчно да наблюдавам. А мен едва ли нещо в България може да ме обиди, когато нямаш прекалени очаквания какво би те обидило? Нищо. Не виждате недостатъците в собствения народ и държава, покривате ги, а търсите такива в чуждата държава. При добро желание всеки може да намери навсякъде някакъв недостатък. Но въпросът е, къде неточностите и нехайството са по-разпространени?...И защо сте в Германия, щом има 17 пункта, с които не сте могли да свикнете? А междуградски автобуси има от Мюнхен, Берлин или Хамбург за където си поискаш. Как ще са забранени. Между Берлин и Хамбург има жп линия, но това не пречи всеки час да има автобус по същия маршрут, който е при това по-евтин. А иначе имало прекалено много служители в БДЖ-то, но плачат и искат да правят стачка, но няма кой да разпечата едно разписание с 5 влака на листи за клиентите...Човекът американец искаше да пътува с влак до София, но те го отказаха, като не му дадоха разпечатка. При това Благоевград-София пътувал 3 часа на 100 км разстояние, е че какъв е смисълът, щом с автобус е час и половина? Има ли смисъл от такива железници? Преди 15 години минавах последно към Благоевград, строяха магистрала, копаеха...беше 1996 г., сега пътувах за първи път след това, резултатът от това копаене преди 15 години е едно парче магистрала, дълго 20 км...Това е България. А нас са ни пуснали щото сме в ЕС и имаме право. Не защото сме много велики и незаменими. Аз съм им само благодарен за това, че са ми дали шанс да живея там и да се уча от тях...! А има на какво да се научиш, повярвайте. И аз съм закъснявал в немски влак и то неведнъж. А да има толкова много влакове и линии като там и да се контролират винаги е трудно, един да закъснее 10 минути и няма да имат свободен коловоз да го приемат, едно закъснение повлича след себе си цял низ последствия и за други влакове. В България като се движат 5 влака на ден по една линия, как да стане объркване, там само се чупят, както е напоследък.
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот makeno » 14 Ноември 2011, 16:00:08

max написа: И защо сте в Германия, щом има 17 пункта, с които не сте могли да свикнете? А междуградски автобуси има от Мюнхен, Берлин или Хамбург за където си поискаш. Как ще са забранени. Между Берлин и Хамбург има жп линия, но това не пречи всеки час да има автобус по същия маршрут, който е при това по-евтин.

Имаше закон доскоро и бяха забранени автобусните линии. Преди няколко дни разговарях с един колега немец служебно за икономическата ситуация и той си мислеше, че още е забранено и няма автобуси. Накрая така и не ми повярва, че ако иска може да отиде с автобус от южна Германия в северна, дано да провери все пак. Но немците са консервативни и бавно свикват, няколко години им беше нужно да приемат, че магазините не затварят в 8, а в 10 или 12 вечерта :) А по темата, защо повечето са в Германия въпреки всичките недостатъци? Че то е от ясно по-ясно, заради парите. Някой ден само заради това бих се върнал :)
Просто моите 2 цента...
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот ysmivka » 14 Ноември 2011, 17:24:01

Не мога да разбера като нещата, с които не сте свикнали са доста повече от тези които приемате защо не се връщате в БГ.Винаги има избор.[/quote]

=D> Ами защото сме наивни идеалисти и смятаме че всичко което блести е злато.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
daisymm2
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот ysmivka » 14 Ноември 2011, 17:34:46

first, за съжаление седемнадесетте мига на есенно просветление съвсем не попадат в целта. Мое скромно мнение, ама Вие явно само с климата тук хич не можете да свикнете. Мрачно и студеничко си е, че и често дъждовно. Та затуй таквиз черни мисли! У дома в БГ слънце бол, топличко, пък и мезе с повечко ракийка съвсем възпират напора на негативните възприятия.

Ама недей се кахърете! За всяка болест си има лек и както didona без заобикалки казва: като не ти харесва gо home![/quote]

Ein guter Mensch ist immer ein Anfänger.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
daisymm2

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот didona » 14 Ноември 2011, 17:56:51

ysmivka написа:Не мога да разбера като нещата, с които не сте свикнали са доста повече от тези които приемате защо не се връщате в БГ.Винаги има избор.

=D> Ами защото сме наивни идеалисти и смятаме че всичко което блести е злато.[/quote]

Ааа, не, това не се нарича идеализъм ,а друго...

Потребители благодарили на автора didona за мнението:
daisymm

Аватар
didona
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот max » 14 Ноември 2011, 18:23:36

За мен парите са по-малко важни от хората, за да бъда в Германия. Просто в България хората наоколо не ми харесват. Дори и да имах добре платена работа там, пак нямаше да се чувствам добре. Преди 2 седмици ми предложиха да кандидатствам за доцентура в български провинциален университет. Помнят ме с добро и като способен и честен човек от времето, когато бях асистент там. Отказах. Макар че в Германия едва ли някога ще работя на такава висока длъжност, предпочитам там, но чист. Тук щяха да ми оказват натиск за корупционни игри и далавери, щях да съм заобиколен от надути хора без сърца, непроницаеми, повърхностни и алчни за пари, сред които щях да се чувствам чужд и самотен в светоусещането си.
Тези двамата бивши колеги, които още работят там и които ми предложиха, точно защото не влизат в игри са изгонени от кабинета си, изолирани и пратени в таванска стаичка. Казаха "работим с удоволствие тази професия, но няма никакво удовлетворение, няма признание, няма и смисъл, всичко е опорочено, а ако си различен те изолират и ти правят спънки на всяка крачка"...И всичко това за мизерни 605 лева заплата, от които след удръжките остават под 500 лева...
max
Златен писач
Златен писач

Мнениеот veilet » 15 Ноември 2011, 08:16:12

Мисля си max, че е крайно време да спреш да виждаш "немската кокошка" като "патица"!!! Е, стига, де!!! Съжалявам за това, което си преживял с транспортните неуредици в Бг, но не можеш за нищо да го сравниш с некомпетентността на служителите в ZAV- Duisburg. Сега от двама ни, анализирайки двата казуса, кой е по- ощетеният: аз, че след седмица нямам право да работя, заради това, че незнайна "парашутистка" от Дуисбург ми е загубила писмото и ме молят да пратя нов пакет от документи за неограничено Работно разрешително....или ти, който с няколко часа по- късно пак ще стигнеш до набелязаната цел?! За кого от двама ни са "черни" последствията?! Хайде да спрем да идеализираме немската нация, просто защото няма за какво!!! И те са хора като българите, и те грешат- няма лошо.... въпросът е да не минават границите, а не както имам силното усещане, че ме дискриминират, защото съм БЪЛГАРКА. / Vel, приеми го като израз на висок тон!!! / Аз си пазя най- методично всички "листчета" от пращането на писмото с Документите до Дуисбург: квитунга, обратната разписка и имам твърдото намерение следващата седмица да посетя адвоката си, ако не получа неограниченото Работно разрешително преди изтичане на ограниченото такова. Защо немците не се научат да ни приемат така, както приемат чужденците от другата Европейска общност?! Наблюденията ми показват, че отношението им към поляци, италианци и т.н. е коренно различно отколкото към нас- БЪЛГАРИТЕ!!! Ама моля Ви, че ние всичките тях заедно по интелигентност ги слагаме в "малкият си джоб", защото при БЪЛГАРИНА е вродена!!! Значи за другите може да спазват Законът, а за нас го заобикалят?!?! Хе, те така моя приятелка спечели дело срещу Бюро по труда- Дортмунд, че не искаха съгласно Законът да и издадат неограничено Работно разрешително. Не само, че си го получи, но и обезщетението и платиха. Не искам да изброявам случаите, с които ежедневно се сблъсквам и които за н- ти път потвърждават "слабите" страни на немците, а и не е цел на този ми коментар. Искам просто да е ясно, че не са "еделвайсите" за които доста съфорумци ги считат. И немците са деградирали, нещо нормално- нищо на света не може да остане константно!!! Относно въпросът, който поставяте: "Защо съм тук, а не в Бг?!" Поради финансови причини е единственият отговор. И ако българският народ е мрачен и озлобен, то е пак поради финансови причини. Спомням си времето, като дете, когато далеч не бе така. Родените около 60- те знаят какво имам впредвид, да не изпадам в подробности. Спорен работен ден на всички Ви желая!!! :flower:
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец