• Advertisement

С какво не можахте да свикнете?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: С какво свикнахте и с какво НЕ?

Мнениеот iniuta » 15 Ноември 2011, 15:32:24

max написа:За каква по-голяма интелигентност у българите говорим, след като интелигентността се определя и по възпитанието, културата, уважението, а тях у българите хич ги няма?! В Германия никой не плюе по тротоарите, не се къпе само веднъж седмично, мие си зъбите не само вечер, не се бута по улиците да мине пръв или да не зачете правото на пешеходец да мине с предимство, счита за необходимо да поздрави и благодари...Като се опита някой журналист да вземе интервю на улицата от минувачи, само в София може да се срещне някакъв приличен процент интелигентни отговори. В провинцията, дори в по-големи градове пълна посредственост, селяния, две смислени изречения не могат да се чуят. В Германия дори да интервюираш случайни хора, живеещи в село, ще ти дадат много по-глобални и смислени отговори...На ниско ниво е българската нация, така е била преди, така си и остава, задния двор на Европа.

Бре, че крайни обобщения ... и мен не ме гони нездрав патриотизъм по принцип, но да кажеш, че културата, възпитанието и прочие хич ги нямало у българите е меко казано смешно. И ако твоите приятели в България си мият зъбите веднъж на ден и се къпят за Великден, моите са изключително чистоплътни, интелигентни и възпитани хора. И тези от София, и тези от провинцията, впрочем. Среда, сама съм си я избрала, какво да ти кажа ... Не ми я е наложила държавата...

Не те знам колко си пътувал из Германия и по света по принцип, но аз съм имала щастието от доста ранна детска възраст да пътувам - мръсотия, неуредици, административни проблеми, прости хора и селяния има навсякъде. Къде повече, къде по-малко, но ги има.

А olga и veilet напълно ги разбирам, на мен от банката ми изпратиха дебитната карта по обикновена поща, заедно с куп лични данни в писмото, което хвана крака някъде по пътя преди да стигне до мен.... Но пък след като се разходих до банката и говорих с шефа, ми опростиха такса обслужване за цяла година заради причиненото неудобство.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот ysmivka » 15 Ноември 2011, 17:41:24

Модерирано мнение. estira
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
daisymm2
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот Mony60 » 15 Ноември 2011, 22:32:16

max написа: В Германия никой не плюе по тротоарите, не се къпе само веднъж седмично, мие си зъбите не само вечер

На работа имаме двама колеги германци, които винаги миришат на стара пот. :mrgreen: Голямо проветряване пада след тях!
Това за миенето на зъби е също доста относително, най-добре да бъдат попитани зъболекарите. :mrgreen:
И всички българи да ги слагаш под един знаменател е толкова погрешно, колкото да твърдиш, че всички германци са възпитани, интелигентни и т.н. Хайде да не се правим на по-лоши, отколкото сме! Нали все пак и ти си българин, max?
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот anelivs » 15 Ноември 2011, 23:13:35

при мен работят хора с имена Oliver, Grete, Lybica, Vesna, Habibe, Hafida и.т.н, в едно нещо сам сигурна всеки народ си има характер или манталитет ако искате го наречете , и независимо от националноста си, хората са тъпи, интелигентни, мързеливи, работни, хитри, почтени, нечистоплътни, честни или не.
Аватар
anelivs
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Patchev » 15 Ноември 2011, 23:15:48

Не прочетох всичките мнения, но няколко ми направиха впечатление. Примерно Макс казва

в Германия като се каже нещо-се прави.

Абе специално по тази точка съм виждал толкова изключения, че свят да ти се завие(студентски най-вече). При по-възрастните виж повече важи, но моля те, престани така да генерализираш всичко, като че ли Германия е раят на земята. Не е, няма да бъде, има проблеми, при това немалки. Колкото и да плюете Фърст едно 80% е изкарал истини, поне аз лично съм се натъквал на живи примери. И Макс-един последен съвет, бидейки в България и придружавайки чуждестранни гости-не се оплаквай от качеството на услугите, просто намери дипломатичен начин да им обясниш за какво иде реч, ще те разберат сигурен съм. Отделно би трябвало да ти е ясно, че "Ивкони" са най-скапаният превозвач в България.

Последното мнение също е ключово за тази дискусия, мислиМ

P.P.S Междудругото от "Ивкони" успях да измъкна 150 лева компенсация за закъснение от 4 часа!! Така че явно и това в България е възможно-ти в твоят случай би могъл доста повече да ги обрулиш. Опита ли обаче???
Patchev
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 27 пъти

Мнениеот didona » 15 Ноември 2011, 23:42:46

ysmivka написа:Модерирано мнение. estira

Може ли да знам защо е модерирано мнението без обяснение?
Нали в дискусията която се води иде реч и за възпитанието
Аватар
didona
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот estira » 16 Ноември 2011, 01:00:39

didona написа:

Защото мнението на ysmivka, че търсиш елитно училище за детето ти, нямаше нищо общо с темата и с теб. Както вече се разбра също и от отговора ти преди това.

13. Модераторите си запазват правото да променят или да махат постове по всяко време...

Правила за ползване
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот veilet » 16 Ноември 2011, 15:55:24

В продължение на "страстите Христови"....ми отказаха Bestaetigung estira, с обяснение, че само Работни разрешителни издавали от ZAV. И това сега, ако не е пълна дискриминация!? В очакване съм на следващият ти съвет. Колкото за начинът на обръщение за мен той е част от етиката на даден Човек. Има междуличностни прийоми, които би било добре да се спазват. Така, както не мога да се обърна към татко и майка на малко име или не мога на непознат да говоря на "ти". Обръщението като такова асимилира част от чувствата ни към отделната персона- респект, любов, обич, уважение и т.н. Даже не е еднакво когато се обърнат към някого на галено или на цяло малко име, нали?! Е, да не се отвличам психологически...И по въпросът за износът на магданозът- неограничено Работно разрешително от Дуисбург ще им досаждам по телефона всеки Божи ден до идната сряда, че после смисъл няма... :( :( :(
Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот ysmivka » 16 Ноември 2011, 17:29:54

estira написа:
didona написа:

Защото мнението на ysmivka, че търсиш елитно училище за детето ти, нямаше нищо общо с темата и с теб. Както вече се разбра също и от отговора ти преди това.

13. Модераторите си запазват правото да променят или да махат постове по всяко време...

Правила за ползване

Правилата са за да се спазват.Написаното не касаеше тази тема.
Всъщност исках да насоча вниманието към факта че понякога в дискусиите се получава като в играта на развален телефон.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот max » 16 Ноември 2011, 22:05:09

В Германия е прието по-възрастен да се обръща към по-млад на ти, а млад на възрастен с Вие. Между другото така е и в България, една баба и един дядо се обръща към непознат по-млад с младежо, ти. Но младият се обръща към по-възрастен с вие. От друга страна Вие не означава само уважение, но и дистанция нали така? Едно постоянно Вие на работното място само ще създава дистанция, наред с уважението. Ето защо аз намирам за хубаво изпозването и на Ти и на Вие, когато то е на подходящото място. В руските форуми хора, които се познават и пишат заедно вече 5 години, продължават да си говорят на Вие. Ами странно е, те са си разказвали живота и въпреки това ще останат на лицемерното Вие. Ти в България създава чувство за неуважение, ти в Германия означава близост, откритост. Ледът се е стопил, ти си предразположен и приет...Ето защо е по-добре в България да се използва повече Вие, а в Германия повече Ти. :cheers:
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот didona » 17 Ноември 2011, 01:50:43

max написа:В Германия е прието по-възрастен да се обръща към по-млад на ти, а млад на възрастен с Вие. Между другото така е и в България, една баба и един дядо се обръща към непознат по-млад с младежо, ти. Но младият се обръща към по-възрастен с вие. От друга страна Вие не означава само уважение, но и дистанция нали така? Едно постоянно Вие на работното място само ще създава дистанция, наред с уважението. Ето защо аз намирам за хубаво изпозването и на Ти и на Вие, когато то е на подходящото място. В руските форуми хора, които се познават и пишат заедно вече 5 години, продължават да си говорят на Вие. Ами странно е, те са си разказвали живота и въпреки това ще останат на лицемерното Вие. Ти в България създава чувство за неуважение, ти в Германия означава близост, откритост. Ледът се е стопил, ти си предразположен и приет...Ето защо е по-добре в България да се използва повече Вие, а в Германия повече Ти. :cheers:

Съгласна съм Макс, че в различните страни се влага различен смисъл, значение и отношение в обръщенията "ти" и "Вие".Скоро бях в южна Швеция и ми направи впечатление например,че учениците/гимназисти/ се обръщаха към учителката си на ти и на собствено име,което не пречеше да се държат уважително и възпитано.Не зная дали навсякъде там е така.
Аватар
didona
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 16 пъти

С какво не можахте да свикнете?

Мнениеот tasheva » 22 Февруари 2015, 09:17:25

Здравейте на всички :-)
Въпроса ми е с какво не можахте да свикнете в Германия ? В никакъв случай, не искам темата да е хейтърска, просто ми е любопитно.
Аз съм абсолютен новобранец, но от сега мога да отговоря : " храната". Във всичко има захар, всичко е доста изкуствено и въпреки, че внимавах - за месец и половина "загладих косъма" :-(
Силно впечатление ми прави, че тук младите момичета са " пухкави", но пък по-възрастните дами изглеждат много добре.
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 12 пъти
Благодарено: 10 пъти

Re: С какво не можахте да свикнете?

Мнениеот max » 22 Февруари 2015, 22:38:13

Права е! Има захар и в майонезата, и в дресингите им, и кашкавалите им са сладникави, и хляба, и киселите им краставички са сладникави, няма спасение от сладкото, ужасна им е храната и няма свикване. Само франзелите стават за ядене. ;-)
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот ysmivka » 23 Февруари 2015, 10:51:34

Изображение
С немското “чувство за хумор“, което се нарича хумор, понеже е трудно да се докаже че може да се нарича престъпление.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот Stojan » 24 Февруари 2015, 11:14:31

Като се купуват кисели краставици се изисква знаене както на немски, така и познаване на някои понятия от домакинството, а не само да се гледа по това, което се вижда през джама.
Ако човек иска краставици без захар, взема Saure Gurken или Salzgurken http://www.spreewald-info.de/de/land_leute/rezepte/gurken/salzgurken_saure.php
Най-добре Spreewaldgurken, където ги има.
А разни боклуци като майонеза поначало не се ядат повече от един път в годината. Който няма домакинство, а си купува една майонеза и две хлебчета за вечеря - да си завърти домакинство, Германия не му е виновна.
Кашкавали не се купуват от най-евтините. Евтиното е просто евтино. Навсякъде е така. Който иска истински кашкавал, си купува Queso Manchego http://de.wikipedia.org/wiki/Manchego Или пекорино сардо, или разни френски/швейцарски сирена от овче мляко. Лошото е, че струват пари.
Това кезо Манчего струва малко повече, но е истински кашкавал, за какъвто и в България има само още разкази на старите хора. Има го в няколко степени на зрялост.
Ако на някого не му харесват хранителните стоки Германия, не знам къде ще му хареса. На такъв му се вика - намерил та премерил. Да отиде във Франция на тройната цена на месото или в Швейцария на четворната, като и в двете освен бял (чиста захар) хляб няма друго. Да не говорим за италиански вина във Франция или френски в Италия, или въобще напитки в Швейцария.
Страна в която има абсолютно всичко на достъпни цени (тук включвам и Австрия, и Холандия, и толкоз - други такива страни няма). И които не се сравняват нито с Англия, нито със САЩ - където дори хляб като хората няма. Само че и тук, както другаде, качеството струва пари и на когото не му се харчат пари за качествена храна не му е виновна Германия.

Потребители благодарили на автора Stojan за мнението (общо 2):
Mony60Privet
Рейтинг: 8%

Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец