• Advertisement

С какво не можахте да свикнете?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: С какво свикнахте и с какво НЕ?

Мнениеот Scorpion » 10 Август 2009, 19:05:31

За почти една година не успях да свикна с прекаления индивидуализъм на германците. Тук всеки е сам за себе си и няма нужда от приятели или дори само близки познати. Няма ги задружността и сплотеността, чувството за принадлежност към някакъв колектив.

Не можах да свикна с безхарактерните им мъже, които иначе са прекрасни по всички други показатели. То бива еманципация, но когато чак стане матриархат, е прекалено.

Най-вече свикнах с толерантността. Радвам се, че живея на място, където по улиците спокойно си ходят негри, азиатци, гейове и никой никого не дразни и не е излишен. Мисля си, че ако в България прихванем това, по-лесно ще се отървем от другите си проблеми.
Thou shalt tear out the dragons' teeth, and shall trample the lions under foot, saith the Lord.
Аватар
Scorpion
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот zvezdichka » 12 Август 2009, 10:49:38

Не можах да свикна с липсата на канал на пода в банята... Как да си измиеш банята, като няма къде да изтече водата? ](*,) Или пък ако пералнята се отвори преди да е свършила с центрофугата... Въпреки че съм чувала от мои колеги за съществуването на жилища с това така необходимо приспособление, на мен така и досега не ми се случи да срещна.
Аватар
zvezdichka
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот farwla » 12 Август 2009, 11:21:17

аз и в Германия, и в Белгия не мога да свикна с това, че в неделя магазините са затворени. Поне в Аахен като бях можех да поазарувам от Холандия...а и в ДЕ повечето магазини)вкл. за дрехи( в делничните дни бяха отворени до 8, а някои и до 10...тука клато цяло магазините затварят по-рано.
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Babetka » 12 Август 2009, 19:27:52

Аз не мога да свикна с немския начин за миене на чинии-пълни се умивалника с вода и шпюли и чиниите се потапят,забърсват се с гъбата и от тази помия се слагат за сушене без да се мият с чиста вода!След това за да са чисти от шпюлито или останалите полепнали боклуци се полират с кърпа,което явно трябва да замести чистата вода.
Аватар
Babetka
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот dimi4ka » 12 Август 2009, 21:40:02

С много неща никога няма да свикна.Не мога да свкикна,4е са готови да плащат някому,само и само да не гледат възрастните си родители.За 3г.това е шестата къща в която работя и вси4ки немци ми са еднакви.Гледала съм и млад мъж ,пострадал при катастрофа,милата му май4ица я беше гнус да пипне собственото си дете.Бръснене,къпане,пране и гладене...вси4ко съм правила за него,най-ве4е ми беше жал заради младостта му.Дори му 4етях,когато не може да заспи от болки.Майка му само си гледаше 4асовника.Плащат и не искат да се занимават.После само ги "посещават".Канал в баня също до сега не съм срещала.След къпането обирам едни луди води със стирката.Няма да свикна и със смешното им :"катцевашен"-тва е едно лудо търкане с тривката,4етката за гръб....ще си смъкнат кожата 4ак.Под душа е по-лесно,по-4исто и по-приятно.Не мога да свикна ве4ер да плюскат салами и кисели крастави4ки.Аз ли4но предпо4итам топла ве4еря.Не разбирам също защо нямат нормални простири при положение 4е имат къща с двор.Защо прането не може да седи нощем на двора?Защо няма денонощни магазини?Защо само "проветряваяме "дрехите ,вместо да ги изперем:)Не разбирам защо вси4ки искат урлауб през август,като 4е ли през другите месеци не могат да по4иват?Не мога да приема,4е по4ти нямат приятели.След работа-в къщи и в събота ве4ер грил в градината.След 20 4аса няма жив 4овек по улиците.Няма да свикна и с това,4е всеки сам си плаща сметката в кафенето.Никога нямам против да по4ерпя едно кафе и не бих го направила на въпрос....
Но пък свикнах да не замърсявам.Не си хвърлям фаса на улицата,разделям си боклука дори и в Бг.Транспорта им е то4ен до минутката.Май не казах нищо ново до тук:)Нищо!Подредена държава-вси4ко им е наред,само дето не харесвам хората им.За сега поне ще пе4еля тук и ще хар4а в Бг.До кога ли?Докато съм физи4ески здрава.
Für die Welt bist du irgend jemand, für irgend jemand bist du die Welt!
Аватар
dimi4ka
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Petrun » 13 Август 2009, 00:06:08

Не можах да свикна със скуката и със самовглъбеността и с рационалната сетивност. Не свикнах със сложните им данъци, с полицията глобяваща за минаване на червено при абсолютно пуста улица и с времето не можах да свикна напълно.

Свикнах със спокойствието и хубавите улици, както и с прилежността им при изпълнение на задачите си.
Petrun
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот DrJeckyl_and_MrHyde » 13 Август 2009, 08:57:04

Много забавна тема! Поздравления към създателя и!
Няма да мога да добавя нещо от мен, но цитирам мнението на един türkischer Mitbürger, което доста се покрива с повечето от отразените тук. Та на въпроса как му харесва Германия, гласеше неговият отговор:

Komschi, Deutschland sehr gut! Arbeit gut! Geld gut! Alles gut!... Aber zu viele Deutsche!!!

Та, изглежда повечето не могат да свикнат с последното. O:)
Аватар
DrJeckyl_and_MrHyde
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот iavkata » 13 Август 2009, 14:38:32

Ахахаха, каква ирония, точно турчин да каже "zu viele Deutsche", сякаш турците в Германия се броят на пръстите на едната ръка . . . какво нахалство, каква наглост. Та по темата - свикнах с безукорно точният транспорт и изобщо с целия ред в комуникациите и инфраструктурата, но не можах да свикна с времето, с неспособността за открит и непринуден разговор с НЯКОИ (подчертавам, "някои", не "всички", за да не се нахвърлите срещу мен) немци и с монотонният им според мен начин на живот (както dimi4ka беше споменала 2 мнения по-горе), който си тече в едни точно определени релси и никога не излиза извън тях.
In God we trust, all others must submit an X.509 Certificate
Аватар
iavkata
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 11 пъти
Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Mony60 » 13 Август 2009, 20:35:17

С какво съм свикнала не се сещам, защото на хубавото лесно се свиква и даже не се забелязва.
Но с какво никога няма да свикна са хладните и дъждовни лета, които за моите/нашите български представи изобщо не са лета. Макар, че със затоплянето на климата, летата в България са толкова горещи( особено пристигайки от 15-16 градуса), че и аз не знам вече кое е за предпочитане :-k. Но поне да не беше този дъжд! :(
Другото, с което не можах да свикна, са меките им пухени възглавници 80/80. "Побългарих" няколко, като им събрах перата в единия край и ги заших да станат 40/80. И това нещо не ми хареса, докато си купих Dinkelkissen и мирясах. :)
Апропо дъждовно време: сетих се, че другарката, която ме учеше от 1 до 4 клас, често повтаряше, че северните народи били студени и намръщени, защото климатът им бил такъв и ги правел такива. Явно, че не е била съвсем без право!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот wawy4ka » 13 Август 2009, 23:03:04

Мислех да пиша в тази тема като си събера мислите, т.е. някога след ваканцията, но Mony60 ме заинтригува с тези Dinkelkissen. За какво става дума, че и аз откачам с тия скапани възглавници :) ?
Wenn Du morgens aufstehst und Dir nichts weh tut, dann bist Du Tot.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот VaskoLeon » 14 Август 2009, 01:05:37

Това трябва да е възглавница пълна със стебла на растението динкел ? А какво е това растение?
Аватар
VaskoLeon
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 66
Благодарил: 74 пъти
Благодарено: 61 пъти

Мнениеот wawy4ka » 14 Август 2009, 06:58:34

Булгур доколкоото знам. Интересно, ще проуча дали има и в наше село ;-)
Wenn Du morgens aufstehst und Dir nichts weh tut, dann bist Du Tot.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот bromma » 14 Август 2009, 11:47:47

Не мога да свикна с геометрията на улиците. Ако вървиш по една улица и пропуснеш една пряка, почти е невъзможно през следващата пряка да намериш връзка с пропуснатата. Успоредни улици се пресичат "някъде в безкрайността" по един, че и по два пъти, други свършват в някаква улица и 50 метра по-нататък пак се появяват като самостоятелни, перпендикулярни започващи от двете страни на един ъгъл никога не се пресичат, и т.н.
Изобщо номерът от Бг - "Може и по тая да минеме, там ще свиеме и пак ще излеземе..." не върви, ако човек не е обходил предварително района.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот Mony60 » 14 Август 2009, 21:45:50

@BROMMA,
моля те пусни тука една схема, че нещо имам проблем да си представя шведските улици нагледно! :-k
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот bromma » 15 Август 2009, 12:19:22

Не помага чертаенето. Особено като съм зад волана, понякога се опитвам да си начертая маршрута в даден район предварително (нямам GPS) за да не се разсейвам с карта и пак ми се случва "опа, оплесках я!" :scratch:
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец