• Advertisement

Струва ли си да замина при тези условия?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Струва ли си да замина при тези условия?

Мнениеот Qwerty1086 » 22 Август 2015, 15:36:20

Той всъщност няма да бъде никъде конкретно установен, само колкото за адресна регистрация ще е някъде.

А работата му ще е нещо от сорта на две седмици в Мюнхен, една седмица в Фрайбург, после месец в Инголщад, после може да го засилят я към Хамбург, я към Франкфурт.
Дано поне работата му да е из разни промишлени халета, там неприятното е само като се опъват тежки кабели, ако е по ново строителство - има да копае канали в тухла като замаен.

А предизвестията през пробецайта може да бъдат и по кратки, дори и ден - два, зависи как е записано в договора.
Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 22 Август 2015, 16:37:03

Qwerty1086 написа:Той всъщност няма да бъде никъде конкретно установен, само колкото за адресна регистрация ще е някъде.

А работата му ще е нещо от сорта на две седмици в Мюнхен, една седмица в Фрайбург, после месец в Инголщад, после може да го засилят я към Хамбург, я към Франкфурт.
Дано поне работата му да е из разни промишлени халета, там неприятното е само като се опъват тежки кабели, ако е по ново строителство - има да копае канали в тухла като замаен.

А предизвестията през пробецайта може да бъдат и по кратки, дори и ден - два, зависи как е записано в договора.

Ако правилно съм разбрал - ако предположим съм регистриран в Дуисбург (само пример) и първата седмица съм разпределен да работя в промишлената зона на Дуисбург, до тук добре. Следващия месец, ако съм разпределен на минимум 100км от Дуисбург, това би означавало че ежедневно трябва да пътувам 200 км до работа и обратно. Нали така?! За 1 месец са минимум 5000км. При най-добрия разход за гориво (7-8л/100км) идва 600 евро, само гориво. При положение,че се пътува повече става страшно, защото все пак и за ядене трябва да се мисли. Ето тук вече смисъла на командировъчните се губи, да не говорим за "убийството" от път и ранни ставания. А щом се дават 1000 от работодателя, значи те така или иначе ще се харчат за дневни разходи, не може той да се прекара и да дава повече отколкото е необходимо.
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Qwerty1086 » 22 Август 2015, 17:20:50

Ти убеден ли си, че ще те командироват максимум до 100 км ?

Защото аз тези, които съм засичал тук, обикновено идват от няколко пъти по 100 км.

За горивото точно не бери грижи, като си подадеш тук декларацията, ще видиш че ще ти върнат по голямата част от парите за гориво, понякога дори и повече.

Не се опитвай да пречупваш всичко през сегашните си разбирания, притесненията обикновено не са за това, за което трябва Като дойдеш на място ще почнеш да откриваш как стоят нещата в действителност. От дистанция каквото и да ти обясняват няма как да си изградиш правилна представа.

Потребители благодарили на автора Qwerty1086 за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 22 Август 2015, 18:07:14

Qwerty1086 написа:Ти убеден ли си, че ще те командироват максимум до 100 км ?

Защото аз тези, които съм засичал тук, обикновено идват от няколко пъти по 100 км.

За горивото точно не бери грижи, като си подадеш тук декларацията, ще видиш че ще ти върнат по голямата част от парите за гориво, понякога дори и повече.

Не се опитвай да пречупваш всичко през сегашните си разбирания, притесненията обикновено не са за това, за което трябва Като дойдеш на място ще почнеш да откриваш как стоят нещата в действителност. От дистанция каквото и да ти обясняват няма как да си изградиш правилна представа.

Ами НЕ, не съм убеден че ще ме пращат на 100 км, няма и как да знам на този етап. Заложих го като минимум за да добия представа за разходите да гориво.
Каква е тази декларация, която ще ми осигури връщане на част от парите за гориво? Може ли да поясниш? Ако има и други тънкости, декларации и подобни, които да облекчават престоя откъм финансовата страна МОЛЯ кажете ми за тях!
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 22 Август 2015, 23:55:24

Аз понеже имам деца, да кажа и от тази гледна точка.
Няма как жена ти да работи на 100 %. Особено в градовете, които си изброил, няма адекватни занимални, дори с градините е сложно положението. Е, освен ако не е учителка например (май нещо такова бях прочела в първия пост). Преди да дойда тук, живеех в Люксембург и работех на пълен работен ден (с едно дете обаче) и не е било проблем. Единият го води, другият го взима. Бяхме си разпределили задълженията. Мислех си, че и в Германия ще се наредят нещата. Да кажа, че в Берлин направо сме си облагодетелствани благодарение на наследството от Източна Германия. Да, де, ама откакто съм тук, наистина няма жена с такива малки деца, моите са на 6 и 3 г., която да работи на 100 %. Градината затваря в 17,30 ч. Училището е до 16 ч., занималнята - до 18 ч. Факт е, че жените се жертват за добруването на децата си и мъжът трябва да поеме по-голямата част от издръжката. Или да изкарват достатъчно, за да могат да си позволят някой да им ги прибира от градина и да стои с тях няколко часа. Друг е въпросът, че тук дневният режим на децата е по-различен отколкото в България. В градината ги слагат по-рано да спят, съответно ги будят по-рано и те вечер по-рано заспиват. Ако работя до 18 ч. в другия край на града и ми отнема по час да се прибера, означава, че ще ги видя за около половин час преди да си легнат. И това не е идеално решение.
Не казвам всичко това, за да те изплаша или стресна. Просто реалността е такава. Разбира се, че винаги си заслужава човек да опита.

Желая ви здраве и късмет!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 23 Август 2015, 06:47:39

popwill написа:За да му върнат нещо по Kilometerpauschale, както го съветваш, трябва да е платил някакви данъци. На тая заплата данък за година ще е 1500 евро, т.е. почти нищо... Бая км трябва да навърти, за да му върнат изобщо нещо смислено...Ако не покриват пътни не виждам как ще излезе сметката за дълги пътувания.

Благодаря за пояснението, pop will! Дотук става ясно, че тези 1000 евра ще отиват за лашкането по пътищата. Остават 1200 евра след удръжките. Разхвърляйки ги по наем, сметки и храна - не остава нищо смислено за заделяне към БГ.
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Kamen_Kostov » 23 Август 2015, 06:54:49

daisy написа:Аз понеже имам деца, да кажа и от тази гледна точка.
Няма как жена ти да работи на 100 %. Особено в градовете, които си изброил, няма адекватни занимални, дори с градините е сложно положението. Е, освен ако не е учителка например (май нещо такова бях прочела в първия пост). Преди да дойда тук, живеех в Люксембург и работех на пълен работен ден (с едно дете обаче) и не е било проблем. Единият го води, другият го взима. Бяхме си разпределили задълженията. Мислех си, че и в Германия ще се наредят нещата. Да кажа, че в Берлин направо сме си облагодетелствани благодарение на наследството от Източна Германия. Да, де, ама откакто съм тук, наистина няма жена с такива малки деца, моите са на 6 и 3 г., която да работи на 100 %. Градината затваря в 17,30 ч. Училището е до 16 ч., занималнята - до 18 ч. Факт е, че жените се жертват за добруването на децата си и мъжът трябва да поеме по-голямата част от издръжката. Или да изкарват достатъчно, за да могат да си позволят някой да им ги прибира от градина и да стои с тях няколко часа. Друг е въпросът, че тук дневният режим на децата е по-различен отколкото в България. В градината ги слагат по-рано да спят, съответно ги будят по-рано и те вечер по-рано заспиват. Ако работя до 18 ч. в другия край на града и ми отнема по час да се прибера, означава, че ще ги видя за около половин час преди да си легнат. И това не е идеално решение.
Не казвам всичко това, за да те изплаша или стресна. Просто реалността е такава. Разбира се, че винаги си заслужава човек да опита.

Желая ви здраве и късмет!

Благодаря, daisy!
Знам за това, че детските заведения са с различно работно време от българските. Дори мислех, че са полудневни, т.е. майката трябва да работи максимум на половин ден. За това един вид сме подготвени. Започнах темата именно заради такива съвети и насоки от хора минали през цялата тази история. Надеждите ни са за по-добра моя реализация, а жена ми ако има какво да работи на половин ден (евентуално ако дойдат и те там).
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Kamen_Kostov » 23 Август 2015, 06:59:29

Един въпрос към всички:

Може ли всеки, който иска, да сподели как е заминал и с какво се е занимавал в началото и с какво сега? Какво се предприема в първия ден от пристигането, от какво трябва да се дистанцира човек. Един вид всеки да сподели своя опит.
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ScheissMann » 23 Август 2015, 11:13:13

:-s Въпросът ти е малко хард :-s Всеки е заминал по различен начин(затваряш очите и тръгваш ) .От началото всеки се е занимавал с едно нещо ,а с течението на времето (сега ) съвсем друго :-s Ако не ме разбираш от първия път не ме питай втори път :-s
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 23 Август 2015, 11:32:46

ScheissMann написа::-s Въпросът ти е малко хард :-s Всеки е заминал по различен начин(затваряш очите и тръгваш ) .От началото всеки се е занимавал с едно нещо ,а с течението на времето (сега ) съвсем друго :-s Ако не ме разбираш от първия път не ме питай втори път :-s

;-)
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 23 Август 2015, 12:03:59

Не се опитвай да получиш смелена информация. Всичко си пише във форума, ама кой да рови и да чете...?
Много качества трябват, за да успееш в Германия. Изобщо не е лесно. Който го е страх от мечки - не ходи в гората.

Потребители благодарили на автора max за мнението:
Kamen_Kostov

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот seli » 23 Август 2015, 19:25:39

На първи етап оставете децата при една от бабите и идвате двамата да огледате за работа, след това ако пак една от тях може да дойде с децата и остане с вас известно време, докато влезете в релси, малко от малко. Това е идеалният вариант.
Ние известно време бяхме така...след това го гореспоменатите баби се изпокараха с доводите, че основната тежест падала върху една от тях и накрая ние гледаме децата си и работим , аз на две места, жена ми 100% и екстра през почивните дни.
Как става този номер? Еми забравиш за личен живот и житейски блага, работиш и спиш когато имаш време за това.
Аз работя на едното място, връщам се по някое време рано сутрин, изчаквам децата да се събудят, приготвям закуска, обличам ги, разпределям по градина и училище и тръгвам отново за работа. Колкото по-бързо приемете факта, че емигрант първо поколение е обречен да хапне дръвцето по всички параграфи ще ви бъде по-лесно да възприемете новата заобикаляща среда. След това като пoнаучите език, огледате как стои работният пазар, какво се търси, какво трябва да се учи и бъдете последователни и целеустремени... тогава ще благоденстватe.

Потребители благодарили на автора seli за мнението:
rusenec

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот bknf » 23 Август 2015, 19:36:55

..ако предположим съм регистриран в Дуисбург (само пример) и първата седмица съм разпределен да работя в промишлената зона на Дуисбург..

Трябва да разбереш за коя точно немска фирма става дума - и ще се узнаят повече подробности. Но може българските посредници я крият засега тая информация. За да не можеш да установиш директно контакт с тях.

Другото което е - казана ти е била някаква цена, на твоя труд. Да но ти можеш да се пазариш - като на пазара.
И гледай годишната заплата. Часовата ставка е за работници на ниско ниво. А ти ги имаш знанията и опита.

За това трябва да се разберат подробностите около дейността ти, и на самата фирма - за да можеш да аргументираш за цената (на труда ти).
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Kamen_Kostov » 23 Август 2015, 19:46:53

bknf написа:
..ако предположим съм регистриран в Дуисбург (само пример) и първата седмица съм разпределен да работя в промишлената зона на Дуисбург..

Трябва да разбереш за коя точно немска фирма става дума - и ще се узнаят повече подробности. Но може българските посредници я крият засега тая информация. За да не можеш да установиш директно контакт с тях.

По непотвърдена информация вероятно работят с http://www.allgemeine-industriemontagen.de
Kamen_Kostov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 23 Август 2015, 21:45:26

Тоест ти няма да работиш за краен клиент, а за Zeitarbeit
https://de.wikipedia.org/wiki/Arbeitneh ... berlassung

От една страна, може и да е добре - да видиш кое как е.
Но от друга - проучи какво означава това понятие в немската работна сфера.

Тука видях един коментар, никак положителен.
http://www.gutefrage.net/frage/wer-kenn ... tagen-gmbh

Трябва да се ориентираш как е на немски това, което знаеш и можеш - и да търсиш фирми, които търсят такива хора.

Ето ти например, годишни заплати за ел. техници
http://www.techniker-forum.de/thema/umf ... halt.8955/
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец