• Advertisement

Малко помощ

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Малко помощ

Мнениеот Ivo Georgiev » 17 Януари 2016, 19:21:16

Здравейте и от мен, в момента съм все още в България, но обмислям на пролет да замина за Германия да живея. С жена ми нямаме брак, имаме син на две години и половина. На конкретен град все още не съм се спрял, но засега клоним към Мюнхен. Езика все още не го знам, от тези дни започнах да го уча, за да го поназнайвам поне говоримо. По принцип вариантите за заминаване са два - или първо жена ми да замине скоро и после аз, а по късно и малкия. Или да тръгнем заедно а като се устроим да си вземем и детето. Клоним предимно към първия, понеже към момента тя така и така е без работа тук. Все още обмисляме кой вариант е по-добър и приемлив. Изчетох доста мнения, форуми, и сайтове свързани с Германия и живота там, но няма да ни е излишно ако споделите и съответно ни ориентирате и посъветвате за какво иде реч отивайки там, понеже доста от темите които изчетох са от преди 2 3 години, и към днешна дата може да има промени в правилата, условията и т.н.
Доколкото разбрах първо отивайки там трябва да имаме покрив, а след подсигуряването му да търсим и работа. Намира ли се често такава при която се плаща седмично примерно, понеже в началото средствата ще са доста ограничени и орязани? И ако живеем там без брак с дете колко ще ни е по-зле отколкото ако имаме такъв, говоря от гледна точка на държавата, данъци и т.н.
Предварително Благодаря!
....Трябва нещо да се счупи, нещо да се промени"....""
Ivo Georgiev
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Малко помощ

Мнениеот daisy » 18 Януари 2016, 01:03:48

Иво, първо без език никой не би ви препоръчал да дойдете. Прочети тази тема, която е съвсем прясна!
viewtopic.php?f=263&t=23029&p=179806#p179806

Да си живеете без брак в Германия не е препоръчително във вашата ситуация (ако имате много пари, тогава може). Нека да кажа защо! Данъците за ергени са високи, а теб ще те таксуват като такъв. Жена ти и детето няма да могат да ползват здравна застраховка и трябва да сключат допълнителна, а това са си допълнителни и излишни разходи.
Не знам каква ви е ситуацията, но такова малко дете не бих го поверила на баби и дядовци, дори и добре да се грижат за него. То няма да може да разбере защо ви няма и сигурно много ще страда. Аз също имам деца и на такава възраст никога не са нощували извън дома си. Не казвам, че е правилно, но за мен така изглеждат нещата.
За жилище в Мюнхен - трудно, особено без работа.

На твое място първо бих понаучила езика, може би ще отнеме около година. През това време евентуално и жена ти да учи. Ще имате време и да си направите сватба. После заминава само мъжът, наема си някъде стая, търси работа, не е задължително да е Мюнхен, Германия е голяма и когато се устрои, да дойдат жената и детето. Няма да ви лесно, но то лесно къде има?! Иначе ще трябва да се търси и по-голямо и самостоятелно жилище, а това са пари, които поне в началото няма да изкарваш толкова лесно. Когато започнеш да работиш по много, няма да ти остава време за учене на езика, затова според мен е по-добре да се дойде направо с познания. Да, неизменно ще научаваш нови неща, но за курсове едва ли ще имаш време.

За това се сещам в момента най-общо. Ако имаш други въпроси, задай ги конкретно и ще ти отговорим доколкото можем.

Поздрави!
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.

Потребители благодарили на автора daisy за мнението:
Ivo Georgiev
Рейтинг: 4%

Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот Ivo Georgiev » 18 Януари 2016, 20:06:55

Благодаря ти за насоките, съветите и ориентацията, ще ги имам предвид и може би ще ги следвам. Най вече защото приказката Не питай старило а патило е вярна и е добре да се има в предвид. Вие в коя част на Германия сте? И вече в комплект ли сте? При вас кой замина първи? аз се насочих към Мюнхен понеже знам че там има доста българи.
Ivo Georgiev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 18 Януари 2016, 22:34:52

Мюнхен е много скъп град, ако можеш се ориентирай към град, в който познаваш някой, който ще ти помогне на първо време. Понаучи малко език поне първо, хората тук много се дразнят на хора без базови познания. Просто вземи един разговорник и научи някои неща да не тръгваш съвсем бос.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот kursove.com » 18 Януари 2016, 22:37:30

Здравеи съгласен сам с Daisy аз лично съм живял в Нюрнберг и гарантирам, че без език не става (или става бавно и трудно, работиш за българи, сърби, руснаци и всеки те емме) Научи език вземи някаква професия с документи и прочие и скачаи смело.
Успех

Потребители благодарили на автора kursove.com за мнението:
Ivo Georgiev

kursove.com
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daisy » 18 Януари 2016, 23:12:56

Аз живея в Берлин, мъжът ми е германец, така че май по последните въпроси не мога да ти бъда особено от полза.

Берлин е сравнително евтин, но и заплатите са ниски. Българи също има, български магазини, църква, училище, хор, танцови формации, както и всякакви групи от хора, които се събират по интереси. Не се оплаквам. Дори много ми допада. Е, ако човек ще се прибира с кола до България, е с около 500-600 км по-далече отколкото от Мюнхен, но ние взимаме самолета. Ако се случи промоция, излиза горе-долу същото, дори и за четирима.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Rashkov1 » 19 Януари 2016, 10:43:18

И един съвет и от мен, до тук казаното от съфорумниците го споделям и аз. Обаче аз искам да акцентирам върху термина работа, като усилие за извършване на нещо. Ако си мислиш че имаш представа, какво е работа , забрави я. Тук се работи наистина, в смисъл оценяват те колко си продуктивен за шефа, като цяло моите наблюдения са , че ние българите с лекота покриваме изискванията за продуктивност, но го имайте на ум защото нещо в последно време имам чувството , че новичките от България са останали с впечатлението , че тук парите падат от дърветата като листа и ти трябва минималното усилие да ги събираш с един чувал. Не не е така , тук никой не подарява в буквалния смисъл на думата. Но ако вложиш необходимото усилие ще останеш приятно изненадан от резултата.

Потребители благодарили на автора Rashkov1 за мнението (общо 2):
yulskyboyko123
Рейтинг: 8%

Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот Ivo Georgiev » 19 Януари 2016, 18:31:03

Ооо, повярвай ми, не съм с тази нагласа определено. Не отивам там за да чакам да падне нещо от някъде, а за да работя и по този начин да живея по добре. И работейки да ми се оценява поне малко по добре труда отколкото тук на края на месеца. А и в държави като Германия можеш да си позволиш и да постигнеш според мен стига да си работлив и прозорлив да си докараш по-добър стандарт на живот.
Ivo Georgiev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rashkov1 » 19 Януари 2016, 19:51:54

Иво ела поработи и след 5-6 месеца си прочети постовете в тоя сайт и ще видиш колко глупави въпроси си задавал и колко е по лесно са се живее когато има правила и те се спазват волю или неволю.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот Ivo Georgiev » 19 Януари 2016, 19:59:07

Една от причините държавицата ни да е на това дереже е че тук няма правила, което води след себе си още куп негативи като анархия и какво ли не. Така че мен правилата не ме плашат нито пречат- Даже ги предпочитам и затова съм избрал Германия, защото там ги има и не се пипат от години и така са докарани нещата че да се спазват, което води до себе си до сума ти и полза както за държавата така и за живущите в нея и немци и емигранти
Според мен с правила се живее по добре!
Ivo Georgiev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisy » 19 Януари 2016, 23:26:55

Според всички тук се живее по-лесно, ако има правила. В България има, но проблемът не е само, че не се спазват, а че държавата не контролира дали се спазват. Съответно всеки си прави каквото си иска. И после става каквото гледаме ежедневно. :(
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Мнениеот martin8711 » 20 Януари 2016, 18:37:49

Без владеене на немски език можете да работите в селското стопанство, в сферата на строителните услуги, фабрики за продукти, стоки, техника... Потърсете човек, който да Ви осигури работа и подслон(има един куп обяви). Бъдете подготвен за евентуални проблеми в заплащането и условията на труд. Прибавете и това — настаняване във WG. Въоръжете се със смирение. С течение на времето, ако преминете първия етап, ще придобиете реална представа за живота в Германия. Ще научите езика, следователно ще сте по-малко зависим от обстоятелствата и вариантите за по-добър живот ще се увеличат.

Желая Ви успех!

Потребители благодарили на автора martin8711 за мнението:
jpjpjvv

martin8711
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Ivo Georgiev » 20 Януари 2016, 19:11:19

Благодаря ти за съвета и пожеланието за успех
Ivo Georgiev
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Qwerty1086 » 20 Януари 2016, 21:50:15

A какво смяташ да работиш всъщност ?

Имаш ли професия, която е приложима тук, и имаш ли документи за тази професия, ако за нея се изискват такива тук ?

Защото ако ще идваш, без да можеш да се оправяш с немския, и нямаш ясна идея какво ще работиш - да не те плаша, но ще се вкараш в един кръг с труден изход.

Ако имаш професия, която владееш добре, дори и с леко куц немски ще се реализираш някак си.

Но ако смяташ да работиш каквото и да е, за 8,50 ситуацията ще ти се види тежичка.
С такива доходи изобщо ще ти е трудно да се видиш с пари, за да можеш да наемеш жилище за семейството.

Принципът - сега да се закача някак, а после ще го мисля тук не функционира никак. Или поне ще са необходими 5 и повече години да си драпаш на дъното, и евентуално ако си млад, да можеш постепено да почнеш да се оправяш по малко.

Ако си в състояние да си намериш тук работа за поне 15-18 €, упражнението де си го замислил си струва.
Другото е мъка.

Mюнхен и един много широк радиус около него го забрави, ако не искаш наема да ти е колкото заплатата.

Цялата бивша източна Германия също я забрави, квартири има много, евтини са, но пък наистина заплащането там е зле. А и ако искаш да съжителстваш с голям брой маргинализирани елементи - и в България има достатъчно такива.

Потребители благодарили на автора Qwerty1086 за мнението:
max

Qwerty1086
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 13 пъти

Мнениеот Ivo Georgiev » 21 Януари 2016, 07:40:07

\имам документи за упражнаването на професиите моряк и мотокарист. отделно нямам документ, но имам си напредстава и то не малка от мебели, най вече такива от ПДЧ. Незнам къде как и колко се плаща както по професии така и по райони. На Мюнхен се бях спрял само примерно, понеже знам че там има доста българи. За момента нямам роднини и познати в Германия на които отсега мога да разчитам за помощ. Или поне не съм се замислял и набелязвал такива.
Ivo Georgiev
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец