• Advertisement

Ново начало в Берлин

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Ново начало в Берлин

Мнениеот Obektiv » 5 Юни 2016, 12:40:04

Здравейте!
Изчетох доста от форума. Може и да се повторя, но ще рискувам.
Буквално мисля да започна от нулата.
Мисля да се пробвам в Берлин, но не ми е много ясно как стоят нещата там. Избрах го, тъй като е голям и може да се намери по-лесно работа.
За съжаление няма кой да ми подаде ръка.
Знам, че е изключително трудно с квартирите, а без квартира няма регистрация (,която изобщо не знам къде да направя), следователно няма да имам банкова сметка, а по този начин няма как да ме наемат на работа. Чувал съм за пансиони, през които може да се регистрира човек, но не знам как стоят точно нещата.
Работил съм като видео оператор в различни телевизии- регионални и национални. Над 20 години имам стаж, но не мисля че точно мен ще вземат в Германия като видео оператор.
Нямам диплома за оператор- имам само стаж и съм готов на всяка работа: мияч, чистач, всичко.
Език уча в момента, но ми е страшно труден. Мисля там да запиша интеграционен курс, ако има безплатни към Труд и работна сила или някоя организация.
Всъщност аз ще имам ли право да се запиша като безработен и има ли организации за социално слаби, ако изпадне човек в беда-да има поне храна и подслон . Ще разполагам с около 2000евро като за начало.
Чел съм по сайтове, че има хора, които още отиват и излизат на социални помощи- възможно ли е изобщо това?
Подготвям се за всякакви изненади и в момента съм адски хаотичен. Ще съм ви много благодарен, ако ми помогнете със съвет и информация.

Потребители благодарили на автора Obektiv за мнението:
rangelovata
Рейтинг: 4%

Obektiv
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Re: Ново начало в Берлин

Мнениеот rangelovata » 9 Юни 2016, 11:32:26

здравей,
аз бях там в началото на 2016 и направих всички регистрации сама
ако искаш да ти кажа адресите на институциите и как да се справиш, пиши ми на лични
rangelovata
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти

Мнениеот rikiking » 9 Юни 2016, 16:48:51

rangelovata написа:здравей,
аз бях там в началото на 2016 и направих всички регистрации сама
ако искаш да ти кажа адресите на институциите и как да се справиш, пиши ми на лични

Няма да ти пише, защото има само един пост във форума и още няма право да изпраща лични съобщения :mrgreen:
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението:
rangelovata

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот zlateto » 9 Юни 2016, 18:00:51

@rangelovata също не може да изпраща лични. А и за всеобщото благо моля споделяйте във форума :)
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението:
Velina_Zlateva

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот rikiking » 9 Юни 2016, 18:27:18

@zlateto Защо ли започва да ми напомня на една подобна тема за немския социал с нашето участие, която завърши безславно в кофата :-({|=
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот zlateto » 9 Юни 2016, 18:31:30

Е не ... тук сме полезни, даваме насоки хахаха :mrgreen:
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот venslav » 9 Юни 2016, 19:42:03

За хостел можеш да опиташ при тези http://www.aaphotel.com/ . Преди около 2 години и нещо изкарах цял месец при тях за горе-долу 1 наем за стая във WG, но това беше тогава, не знам дали все още е толкова тънко. Ако им кажеш, че наемаш за месец може да ти дадат някакъв discount.Като локация е много зле, отдалечено е от всичко, чак в Марцан е, но наблизо има S Bahn, така че за придвижване е лесно. Също така всички саитове за Zwischenmiete(просто го пусни в Google така изписано), там се мяркат и обяви на разни руснаци или поне не задължително немско говорящи. Но без поне средно ниво немски ще ти е трудно и за наемането, казвам ти го от личен опит. Не е невъзможно обаче, просто влез в контакт с наемодатели.
За работа знам, че фирмите за почистване наемат и мъже, но и там нещо от рода минимум А 2 нивo плюс всички важни думички за този тип работа са необходими.
Преди около 3 години минах съвсем сам целия този път, съвсем никои не познавах, а тогaва беше в пъти по-трудно заради Eralaubnis-a,, които се изискваше. Към днешна дата според мен наи-трудната част е квартирата, останалото с упоритост би следвало да се получи. Късмет и пиши как върви ;-)
venslav
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 7 пъти

Мнениеот bknf » 9 Юни 2016, 19:51:54

Работил съм като видео оператор в различни телевизии- регионални и национални

А защо не опиташ да установиш контакт първо със съответните фирми, и да видиш кой какво търси - в тая насока? Тогава когато като си вече там, едва ли ще е по-лесно. Може и интернет да нямаш. Е, тогава може да идеш на личен разговор, което е малко плюс. Но подготовката си я направи още отсега.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Svetul4o » 10 Юни 2016, 00:02:48

Идеята да отидеш на място със скромните си 2000 Евро е доста смела и още повече безрасъдна. Без да се усетиш ще си ги издухал още първия месец само докато се окопитиш. Европа е скъпо място за живеене колкото и да се стискаш. Намисли си какво ти се работи и почни да си търсиш работа. Ако се харесаш с някоя фирма ще отидеш на интервю. Така поне няма да си режеш клона на който си седнал.
Svetul4o
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 20 пъти
Благодарено: 54 пъти

Мнениеот daisy » 10 Юни 2016, 00:27:23

А защо не понаучиш езика и после да тръгнеш? Нещо кара ли те да бързаш? Дали сега или след половин година, каква е разликата?
Няма да получаваш никакви социални помощи. Евентуално, ако много го закъса човек, има някакви кухни към Каритас, Малтезер и прочие. За спане - май само през студените зимни нощи може да се преспи организирано някъде.
Истинско е онова приятелство, където дори да мълчите ви е приятно.
Аватар
daisy
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 45 пъти
Благодарено: 108 пъти

Мнениеот rangelovata » 10 Юни 2016, 08:22:43

напълно съм наясно, че много от вас са "напред с материала" и отдавна са се устроили. аз просто се опитвам да споделя моя опит лично, защото попаднах в среда, в която бях абсолютно сама и въпреки всичко успях да си направя регистрации и в джоб центъра, получих право да се запиша на интеграционен курс и си направих и такс номер. всичко това свърших за две седмици заедно с амелдунга. не искам да пиша директно всичко през което минах, защото откровено не ми се спори с никого. моето намерение беше да покажа само адресите на институциите и последователността, през която преминах..
весел ден на всички

Потребители благодарили на автора rangelovata за мнението:
daisymm2

rangelovata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 11 Юни 2016, 12:51:29

Obektiv, a може ли да попитам - защо точно Берлин?

Що се отнася до
Aз просто се опитвам да споделя моя опит лично, защото попаднах в среда, в която бях абсолютно сама. Bъпреки всичко, успях да си направя регистрации и в джоб центъра, получих право да се запиша на интеграционен курс и си направих и такс номер. Bсичко това свърших за две седмици заедно с амелдунга. Hе искам да пиша директно всичко, през което минах, защото откровено не ми се спори с никого. Mоето намерение беше да покажа само адресите на институциите и последователността, през която преминах.

то не виждам проблем, да разкажете за тия неща и тук - а не на лични.

Все пак, не става дума за някаква секретна разработка на водороден двигател с вътрешно горене ;-)
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот leonard32 » 12 Юни 2016, 01:18:01

Хей тук сме да си помагаме, не да се делим на напред и назад с материала нали нели? Вече помогнах на един човек тук от форума да се справи със квартирата, ако не е проблем за теб да имаш отделна стая с обща баня с още двама мога да ти помогна. Обикновенно за квартира освен куп документи като Шуфи, доказателства за доход или трудови договори както и документи за изрядност от последния ти адрес ти трябва и банкова сметка естествено, но за нея пък ти трябва квартира, където да ти пристигнат документите. Можеш да избегнеш тоя кръг с Пансион, който приютява доста чужденци които сега пристигат. Естествено собствениците които държат тия пансиони са наясно че хората пристигащи сега нямат толкова много документи и позволяват да се нанесеш и да използваш адреса, където да ти пристигнат документите от банката (защото от доста време не се използва плащане на наемите в бар) И така плащат след няколко дни, като ще е хубаво ако веднага няма да започваш работа и нямаш договор да им покажеш че имаш някакви пари в Банката, защото се опъват малко, сега особенно в Берлин и памсионите са пълни и търсенето дори на единични стаи е трудно. Наема е 300 евро, още толкова за кауцион. Това е най-евтиния вариант ток, вода-мода са включени. Има и малко по-скъпи и централни с включен интернет, но стаите не са толкова големи, говоря за Шарлотенбург. Ако имаш интерес пиши ;)

Потребители благодарили на автора leonard32 за мнението:
rangelovata

Аватар
leonard32
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 10 пъти

Мнениеот rangelovata » 13 Юни 2016, 07:56:29

leonard32 написа:Хей тук сме да си помагаме, не да се делим на напред и назад с материала нали нели? Вече помогнах на един човек тук от форума да се справи със квартирата, ако не е проблем за теб да имаш отделна стая с обща баня с още двама мога да ти помогна. Обикновенно за квартира освен куп документи като Шуфи, доказателства за доход или трудови договори както и документи за изрядност от последния ти адрес ти трябва и банкова сметка естествено, но за нея пък ти трябва квартира, където да ти пристигнат документите. Можеш да избегнеш тоя кръг с Пансион, който приютява доста чужденци които сега пристигат. Естествено собствениците които държат тия пансиони са наясно че хората пристигащи сега нямат толкова много документи и позволяват да се нанесеш и да използваш адреса, където да ти пристигнат документите от банката (защото от доста време не се използва плащане на наемите в бар) И така плащат след няколко дни, като ще е хубаво ако веднага няма да започваш работа и нямаш договор да им покажеш че имаш някакви пари в Банката, защото се опъват малко, сега особенно в Берлин и памсионите са пълни и търсенето дори на единични стаи е трудно. Наема е 300 евро, още толкова за кауцион. Това е най-евтиния вариант ток, вода-мода са включени. Има и малко по-скъпи и централни с включен интернет, но стаите не са толкова големи, говоря за Шарлотенбург. Ако имаш интерес пиши ;)

здравейте отново
да, имам и банкова сметка в DB, но тъй като в момента съм в България те ми изпращат извлеченията тук на посочения от мен адрес. наложи ми се да се върна, защото в апартамента, в който живеех, останах сама и не можех да си позволя наема. но през следващата година заминавам отново и тогава ще му мисля кое на къде.
весел ден на всички
P.S.
leonard32, още ми е забранено да изпращам лични съобщения, затова тук искам най-напред да ти благодаря за поста и още нещо - нямам причина да се сърдя. не съм от тази категория хора :)))))))))
rangelovata
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Obektiv » 14 Юни 2016, 21:57:34

Здравейте!
Благодаря на всички за инфото.
Бих искал тук да се пише, но rangelovata , ако държиш да е лично, тъй като не можем да си пишем на лични във форума, ето ти адрес, на който можеш да ми пишеш rusalenmihaylov@gmail.com
Не съм тръгнал, все още изчаквам, за да избистря всичко.
Опитвам да уча език, но да си кажа честно, много ми е труден. Може би, защото нямам с кой да
Си говоря, а и не го слушам постоянно или пък да мина курс, а само думи от речници.
Подадох си кандидатури за няколко обяви за видео оператор и за помощник кухня, но всички ми отговарят , че трябва да живея в Германия.
Не разбрах за Шерлотенбург за пансион ли става въпрос или квартира? Да, заинтересуван съм. Как по-точно стои въпроса? Поне ще имам две улици на кръст познати.
Ако мога да избегна омагьосания кръг с регистрациите, е добре.
Имам нужда от една стая, без значение колко голяма, ще е хубаво да има интернет.
Тук споменахте за чистачи- опитах се да търся в интернет, но изобщо не ми даде нищо за такава агенция.

Потребители благодарили на автора Obektiv за мнението:
rangelovata

Obektiv
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Следваща

Назад към Новобранец