• Advertisement

Заминаване за Германия през 2017г.

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Заминаване за Германия през 2017г.

Мнениеот DakataBG » 27 Септември 2016, 12:29:59

Добър ден, пише Ви младеж на 18 години, който е решил след като завърши 12-ти клас да замине за Германия.
Общо взето идеята ми се върти в главата от над година вече, гледах какви документи са нужни и т.н.. Имам роднини в Германия, но няма да ходя при тях да им се натрапвам, те само ще ми помогнат да си намеря квартира.
Ще заминавам с приятелката ми. Решили сме в началото да започнем да работим, за да успеем да научим езика. Е, разбира се освен да работим ще учим и езика вечерта. С нея владеем английски на доста добро ниво, имам сертификат, но не знам дали ще ми върши работа там. Обмисляме варианти за град, спряхме се на Мюнхен, но голям град за "новаци" в Германия малко не си отива. Все едно се хвърляме на вълците, поне това е моето мнение. Роднините ми са в Аугсбург и казаха, че там е малко по-скокойно от Мюнхен и си заслужавало да се живее там. Е, все пак тяхно мнение. Докато не отида и да видя с очите си нищо не мога да кажа. Все пак, Аугсбург ми хареса. Разгледах квартири и т.н.. Не са много скъпи, очаквах по-високи цени. С приятелката ми до момента сме си събрали малко над 12 000лв и мислим, че в началото ще ни стигнат. Все пак няма да отидем и обяви за работа да ни падат от небето. Предполагам, че месец ще сме без работа. Да похарчим 1200-1300 евро за месец за апартамента и храна. Естествено след като науча езика ще запиша висше, но всичко с времето си.

И да не се получи в Аугсбург, ще отидем в друг град и ще опитаме там. Млади сме и големи инати. :mrgreen:

Е, какво е вашето мнение за моя план, който ще изпълня?

Поздрави!
DakataBG
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Заминаване за Германия през 2017г.

Мнениеот boyko123 » 27 Септември 2016, 12:58:14

Ами експериментално е доказано, вкл. в този сайт, че планът ви е изпълним.

Само една добавка от мен - учете немски като бесни още докато сте в България. Това е решаващо условие за успеха на плана.

По въпроса за градовете, както сам каза, добре е да отидеш и да видиш. Но Мюнхен е скъп град и трудно се намира квартира. А и има логика да сте по-близо до роднините, даже и ако живеете отделно. Брат брата не храни, ама тежко му който го няма :)

Успех!
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
DakataBG
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот DakataBG » 27 Септември 2016, 13:03:27

За жалост в училище от 9ти клас до 11ти клас(вкл.) имах по 5 часа седмично. Бяха малко, а и госпожата обичаше да пие, сами си представете какво беше в часовете.
Из форума попаднах на една тема и потребител, който живее в Мюнхен беше писал, че давал по 600-700 евро за сметки на месец. Предполагам, че в малко по-малък град, какъвто е Аугсбург ще е поне 500-550 евро.
DakataBG
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти

Мнениеот onufriy » 27 Септември 2016, 13:43:44

Разходи в отделните градове.
Аугсбург е на 80км от Мюнхен. Ако имаш работа, стига се за половин час с ICE.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
DakataBG
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот olga » 27 Септември 2016, 15:25:52

Предлагам ти един малко по-добър вариант - това, че искаш да учиш висше е супер хубаво - запиши се в Studienkolleg първата година научи немски както трябва, а после ще ти почне следването. Можеш да кандидатстваш с дипломата ти за завършено средно образование в България. Да започнеш да работиш като "чистач" и да си мислиш, че така ще научиш немския език, никога няма да стане. Не и до нивото да следваш в немски университет.

Потребители благодарили на автора olga за мнението (общо 2):
MeggieDakataBG
Рейтинг: 8%

Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот Karl » 5 Октомври 2016, 23:11:35

Здравейте,

със скромния опит от 4 години в ДЕ и 3 в околностите на Мюнхен мога да кажа, че програмата ви е малко “спортна“.
Ето с каква информация мога да ви помогна или по-скоро моита гледна точка.

1. 6000 EUR са за околностите на Мюнхен 7-8 месеца живот на фотосинтеза.
2. Започване на работа без немски в рамките на 1-6 месеца е постижимо, но не и невъзможно, разбира се без висше образование говорим за нископлатена работа или miniJob.
3. По-малък град = имаш нужда от кола. Винаги има + и -.
4. Езика и Висшето трябва да са ти приоритет, иначе просто ще съществуваш.....
4. Ако сте намерили апартамент със Warm - не забравяте Кауциона, Тока, здравните застраховки, Интернет, а може и някоя друг мебел да трябва :)

Аз бих постъпил така
1. Интензивен курс по немски в БГ възможно най-скоро
2. Шофьорска книжка поне кат. В
3. Установяване на град за живеене и търсена на работа още от БГ

Това е на кратко- Пожелавам Ви от се сърце успех и не се отказвайте. На 20 години можете да постигнете чудеса стига да има желание и постоянство.
И не на последно място, късмета има важна роля, но не заменя желанието и упоритостта.

:-({|=

Потребители благодарили на автора Karl за мнението (общо 3):
mariya810Meggieboyko123
Рейтинг: 13%

Karl
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 11 пъти

Мнениеот Meggie » 6 Ноември 2016, 01:51:38

Всички са прави - трябва предварително да научите немския, понеже езика никак, ама никак не е лесен за учене. (Казвам го от опит.) Иначе английския ще ви свърши полезна работа, повечето немци тук владеят немски на средно ниво. И когато аз не знаех немски това ми беше в плюс.
Препоръчвам ви да си изтеглите апликацията duolingo от където можете да учите немски, само че от английски, за съжаления няма от български. Но пък хубавото на езика е, че има нещо общо с английския, така че ще ви е малко по-лесно.

А и освен това, препоръчвам ви да се установите в някое по-малко градче в околността или някъде в квартал извън града, понеже квартирите там са по-евтини. (Аз лично живея на 3 км от едно малко градче и родителите ми плащат за необзаведена квартира с 2 стаи и кухня, ако не се лъжа 400 евро или 500, не съм сигурна, отделно ток, вода. Никак не е евтино и да си намериш работа не е лесно. (Имайки на предвид, че съм безработна от месеци, а владея немския на ниво B1-B2 и съм завършила тука.)
Тук задължително се изисква да имаш някакво образование за каквато и да е професия. (Аз в момента съм се ориентирала за 3 годишно обучение като дрогерист в dm и за това обучение не аз ще плащам, а на мен ще ми се заплаща, понеже хем ще се уча, хем ще работя и със всяка следваща година заплатата се увеличава, така че и това вариант, ако не успеете да влезете във ВУЗ помислете за така наречения Ausbildung (обучение за някаква професия, за която не се изисква висше образование). За това ще е добре да се съветвате с някой от Аgentur für Arbeit (агентура за работа) или Jobcenter. Не съм сигурна дали в тая околност ги има, но все пак държавата ще ви помогне да се ориентирате.

И да - задължително си изкарайте книжка в България, тук е много скъпо и определено ще ви е нужна кола, ако ще идвате.
Аз лично мисля това лято да се върна в България и там да си изкарам книжка, мой познат вече го направи и сестра му също мисли да направи същото. Така, че ако нямате книжка - учете от сега заедно с немския.

Успех. ;-)
Meggie
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти

Мнениеот criyo » 6 Ноември 2016, 11:21:46

Привет,
Моите 5 цента:
- 6000 евро за мюнхен ще са ти кауциона и наема за 2 месеца макс, ако въобще намериш квартира (доста е трудно ако нямаш работа);
- с английски можеш да си шофьор в Uber - доста българи го правят докато научат немски;
- шансът за неквалифицирана работа в мюнхен само с английски е по-висок от този в аубсбург с поне 100%;
- както хората ти казаха:
- приоритет трябва да ти е следването,
- почвай да учиш немски от сега.
- щудиенколег е много добра идея.
Моя съвет -съберете поне 12К евро, за да сте покрити за 6 месеца, почнете да следвате, намерете си квалифицирана работа като студенти (12-14€ на час).
The above written comment should not be accepted as a direct advice, as it only represents my opinion on the topic.
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 51 пъти

Мнениеот drebosyk » 23 Ноември 2016, 20:41:41

Защо бързате? Завършете първо в БГ, научете немски ,намерете си работа и тогава елате.Защо всички си мислите, че един английски ще ви оправи?Това е нищо, как ще се конкурираш с още 1000 като теб ?С какво ще накараш немския работодател да те вземе, с какво си ти по спецялен, че той да те наеме вместо останалите 999 чужденци знаещи също английски?Без да знаете немски няма как работа да си намерите тук. Всичко е на немски- обяви за работа,жилища, договори...дори и да се запишете в бюрото по труда пак на немски ще ви говорят(въпреки че знаят английски)интервюта за работа....Положете малко усилия...Няма как ти да предлагаш 0 и да очакваш много.Имайте на предвит че в момента Германия е претъпкана от чужденци търсещи си работа.За да си конкурентно способен на пазара :
номер 1.немски ниво Б1/изключение се прави за програмистите- лично познавам един такъв който им говореше на английски само в работата.Но той беше много добър програмист и не смееха нищо да му кажат, щото реално той им изкарваше парите!
номер 2.висше, курс или опит или нещо което би привлякло работодателя да наеме теб а не Хасан или някой друг.
номер 3.упоритост и борбеност-като дойдеш сам тук ти си никой, няма мама няма тате ...няма кой да ти помогне.Ходиш сам по институцийте и си блъскаш главата в стената наречена немска бюрокрация.
номер 4.липса на мързел-това е много важно, няма значение каде си и какво си ако не те мързи ти ще успееш ако чакаш някой да ти сервира всичко на готово...няма как да стане!
Успех ви желая и умната!

Потребители благодарили на автора drebosyk за мнението (общо 2):
boyko123wilkosz
Рейтинг: 8%

Аватар
drebosyk
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 64 пъти
Благодарено: 18 пъти

Назад към Новобранец