• Advertisement

За пренасянето на лаптоп

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот Dura_lex_Sed_lex » 29 Юли 2006, 11:40:35

В митническия форум има много подробни разяснения, основно касаещи вноса на лаптоп от чужбина, от форумец с ник "експерт":
[url]
http://forum.mitnica.com/viewtopic.php? ... c&start=15[/url]

Пак казвам, най-добре, ако иска човек да си го носи с него при връщане в БГ, да си го декларира на излизане, не е голяма философия, пък и шансът да те рекетират митничари при внос на лаптоп е доста голям, особено ако човек не си знае правата.
Иначе една приятелка като си внасяше лаптопа преди година на летище София и искаха да си плати ДДС върху лаптопа, сумата не беше малка все пак, иначе щели да го конфискуват..След известни разправии просто се обадила на баща си, който работи в МВР.. :lol:
"Когда человеку лежать на одном боку неудобно – он перевертывается на другой, а когда ему жить неудобно – он только жалуется. А ты сделай усилие: перевернись!"
Аватар
Dura_lex_Sed_lex
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот azbuk » 29 Юли 2006, 11:49:28

това с ДДС-то не го разбрах. казвали са ми, че на излизане от Германия мога да си получа ДДС-то на лаптопа, който съм купила тук. и мислех да го направя. но това значи ли, че после не мога безпроблемно пак да си го внеса в Германия, ако искам?
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот ppetrov » 29 Юли 2006, 12:07:17

Постоянно пребиваващите тук не могат да си вземат ДДС-то обратно. Трябва стоката да бъде изнесена от някой с временна виза: турист, гост и т.н.
Става така: като се закупува стоката, се иска от магазина един специалнен вид фактура, как се казваше...Tax-Free? С този документ на границата може да се вземе част от ДДС-то, май около 10% вместо 16. Или, на митницата слагат печат върху фактурата, че стоката е изнесена, после в магазина връщат парите. И пак не беше пълната сума, но е повече, отклокото може да се вземе на границата.
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот azbuk » 29 Юли 2006, 12:08:57

ppetrov написа:Постоянно пребиваващите тук не могат да си вземат ДДС-то обратно. Трябва стоката да бъде изнесена от някой с временна виза: турист, гост и т.н.

а студент?
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ppetrov » 29 Юли 2006, 12:12:42

Като имаш Aufenhaltserlaubniss, не става.
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Adi » 29 Юли 2006, 12:46:29

Благодаря много за отговорите и за линковете. Още не съм почнала да търся лаптопи оттук, защото сега с други неща се занимавам, но скоро трябва и това да стане, поне информативно. Иначе и аз се бях сетила тия дни за международната гаранция...и това трябва да се гледа. Ще видим в крайна сметка дали ще е оттук или направо от ДЕ компа. То, ако е оттам, не знам дали да не е направо PC, а не лаптоп. Вие вашите откъде ги взехте?
Аватар
Adi
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот ppetrov » 29 Юли 2006, 12:48:20

Да допълня за Tax-Free: веднъж изнасях скъпа играчка, бях взел Tax-Free фактура. Но, полетът беше сутринта рано - в 6:00 - и не успях да открия служителя от гишето на Tax-Free на немското летище. Когато кацнахме, питах нашите митничари дали става те да ми ударят печат. Отговорът беше: "Не, и по-добре тези неща не ни ги показвайте на нас, защото ще ви начислим мито!" 8O
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Мнениеот azbuk » 29 Юли 2006, 12:55:40

Adi написа:Благодаря много за отговорите и за линковете. Още не съм почнала да търся лаптопи оттук, защото сега с други неща се занимавам, но скоро трябва и това да стане, поне информативно. Иначе и аз се бях сетила тия дни за международната гаранция...и това трябва да се гледа. Ще видим в крайна сметка дали ще е оттук или направо от ДЕ компа. То, ако е оттам, не знам дали да не е направо PC, а не лаптоп. Вие вашите откъде ги взехте?

има хубави оферти по магазините в Германия. Saturn, MediaMarkt, MediMax и т.н. всъщност е по-добре да се купи тук. гаранцията е международна.

за студент PC-то е тъпа работа. не е мобилно и заема много място. и освен това не можеш да го използваш в института. в нашия има и WLAN връзка с мрежата на университета, така че си седиш в библиотеката, четеш и, ако ти трябва нещо от интернет, си ровиш. аз затова си купих лаптоп. много е удобно и практично.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ppetrov » 29 Юли 2006, 13:08:45

Adi написа:Ще видим в крайна сметка дали ще е оттук или направо от ДЕ компа.

В DE е по-евтино, когато става дума за техника. Скоро не съм сравнявал цени на компютри, но скоро си купих цифров фотоапарат. Когато го взех - за 270 EUR, в България по-по-стария модел се продаваше за 800 лв! E, аз го купих от Internet магазин, но по същото време цената в Saturn беше около 320 EUR. Mисля, че и за компютрите е така, или поне цените са еднакви.

Пример за сравнение: www.get.bg и www.saturn.de

Малко по-слаб notebook Fujutsu-Siemens в www.get.bg струва 1508 лв; в Saturn: 799 EUR.
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Adi » 29 Юли 2006, 13:28:42

А как стои въпроса с техниката втора употреба там? Намира ли се такава или неу директно насам я пращат :wink:
Аватар
Adi
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот ppetrov » 29 Юли 2006, 13:33:38

Ами, нали искаш десктоп PC - купи си само комютъра, AnGely :angel7: има излишен 17" монитор (изрови поста от форума), и готово :)
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Adi » 29 Юли 2006, 13:57:08

:) Май и аз не знам какво искам, но да речем, че клони към лаптоп :Р
Аватар
Adi
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот azbuk » 29 Юли 2006, 14:07:19

Adi написа:А как стои въпроса с техниката втора употреба там? Намира ли се такава или неу директно насам я пращат :wink:

втората употреба май не си струва. аз дълго наблюдавах цените на e-bay и се отказах (за лаптопи става дума!). накрая излизат по-скъпи отколкото новите в магазините. вярно, може и да намажеш нещо хубаво, но трябва да разбираш и ако е частник продавачът не можеш да го върнеш, ако не ти хареса. за магазини втора употреба не знам. реших, че препочитам да дам 100 евро повече, но да си купя нов.

при това се помамих първо по един Fujitsu-Siemens, но се държеше някак странно и работеше мудно, батерията държи 1,5 часа, а уж Centrino, и после като прочетох за скапаните им възпламеняващи се батерии в интернет, го върнах и си взех Toshiba-та. зависи какво ти е важно, за мен беше важна мобилната технология, за да мога да го използвам навън. иначе за PC се намират много добри оферти и втора ръка.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Mishle » 4 Август 2006, 13:43:26

Adi написа::) Май и аз не знам какво искам, но да речем, че клони към лаптоп :Р

значи според мен зависи по скоро от това, какво могат да си позволят вашите. респ. ти :) мн хора си вземат първо обикновен компютър, които за начало е супер, и по джоба на почти всеки
моят лаптоп е купен в бг, първия път го пренасях с автобус, така се случи :(, и аз треперех малко за софтуер. да си призная не ми беше ясно как става това с деклариране и тн и не съм го правила, то и сега не ми е по ясно :Д но единственото, което ме питаха е дали имам документи, и аз понеже по принцип всичко си пазя и нося мина благополучно, но може би защото е бил нов тогава, не вярвам сега да искат на някои документи за лаптоп на 2години :) така че принципно не би трябвало да има проблеми, освен това както казаха все по нормално става да имаш такъв
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот azbuk » 4 Август 2006, 13:58:27

за желаещите за закупят лаптоп имам едно нещо да отбележа. понякога е по-изгодно да се купи в Германия, защото има много оферти и пазарът е активен. през лятото особено има доста намаления. един друг много силен плюс на закупуването на лаптоп тук е, че сервизът ви е тук, клавиатурата е немска, windows-ът е немски, всичко е пригодено за тукашните условия. знам, че има хора, които с години тук живеят и всичко ползват на английски, но за мен е досада като съм толкова години тук и непрекъснато ми се налага да пиша нещо на немски да нямам една немска клавиатура или Rechtschreibung. ясно е, че клавиатура може и да се купи, но нали не е това идеята на лаптопа.
Аватар
azbuk
Златен писач
Златен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец