• Advertisement

Няколко въпроса ... от новобранец

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот AnGeLy » 25 Април 2007, 23:33:20

LazyBoy написа: В общи линии това което наблюдавам тук е, че тези които остават и трябва да се издържат ИЗЦЯЛО сами, отиват почти 2но по време обучение + слаби оценки - никакви преспективи почти.

Тук не си прав. Много хора са завършили, като са се издържали сами, и перспективи има такива, каквито не си и сънувал, такива, каквито с българско образование едва ли ще полу4иш. Просто трябва да се понапънеш и да стиснеш зъби за няколко години, само в на4алото е толкова трудно, след година-две нещата се стабилизират (стига да го желаеш, разбира се). Погледни и възможността за кредит, която ти предложих ако искаш да се концентрираш в/у у4енето и изкарването на добри оценики.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот farwla » 26 Април 2007, 14:04:15

Добре, колко са точно данъците??? не е ли при доход между 400 и 800 да се плаща само 10% пенсионно(а под 400 май нищо?)??? Освен това мисля, че таксата може да се признае за разход...
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот nona » 26 Април 2007, 16:59:46

Ако си мислиш, че и с диплома няма да ти се налага да работиш по 10 часа...ами льжеш се, разликата е само в парите...е и те са си много важни,но знам че има и един такав начин- подписваш договор като студент за 20€ на час ,а ти плащат 10 и така работиш 2 пьти повече, мои познати го правят в Мюнхен вече няколко години...ами пробвай,ама не трябва да си сьвсем "бос"!!!!
Успехи, пък ако много ти се връща, з. не си отидеш само за 1 седмица на гости...ще ти стигне да преосмислиш СИТУАЦИЯТА и там в БГ и тук в ДЕ... дааа- на мен винаги ми е помагало това.
Аватар
nona
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот velingrad » 26 Април 2007, 20:45:05

1. Човека, явно си е решил да се връща, та затова:
- ДА, ще те търсят (и намерят) за неплатени сметки - може да си извън Германия, но не си извън Европа (сиреч в тъмна Африка).
2. Съвет и от мене - не се излагай и си "седни на задника". В България, хиляди биха били с удоволствие на твое място.
3. Като не стигат парите, научи се да смяташ - толкова ли е необходим фитнес клуб, не става ли и с "потичване" в парка? Не е неоходимо веднага нов Комп. на изплащане - има достатъчно 2-ра ръка, за по-малко пари.
Ако има още въпроси - питай

п.п. И въпроси от мен: 1 година тук и не учиш езика? Мислиш ли, че в английско, само щото знаеш езика и пари и благоденствие те чака?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот LazyBoy » 28 Април 2007, 21:38:18

velingrad написа:
п.п. И въпроси от мен: 1 година тук и не учиш езика? Мислиш ли, че в английско, само щото знаеш езика и пари и благоденствие те чака?

То ясно че благоденствие не ме чака, но ще съм горе долу като в България, само че ще трябва да работя също. Въпроса е, че аз знания имам - мога да бачкам като сисадмин, мога да бачкам като шофьор (имам кат. "С"), мога да бачкам доста неща свързани с РС-тата (асемблатор, консултант /тези дето са примерно по Медиамаркт, Сатурн и др./), а в големите градове, на вярно както и тук (само дето аз езика тук не знам) има и възможност за разни по-"така" работи тип детегледач, бабогледач :P и тн. (специално преди да замина изпозавърших сума курсове за всякакви щуротии с идеята за такава работа - сервитьор, барман, разни гледачи, даже и помощтник готвач, ама малко ме поизлъга "знаниято", че за 1 година ще проговоря прилично немски ...) неща които са присъщи за по-напредналите народи.

Вие също споменавате за хора които за завършили изцяло със собствени средства, но нека не пропускаме факта, че освен изцяло собствените средства нужни за живот, квартира и тн. сега ни набичиха и такси от по близо 1400 евро на година, т.е. работа като цайтер близо месец и половина само за таксата. Тези 1400 евро са ми пооочти издръжката за 3 месеца, т.е. сега тъй като си спрях тук осигуровката (здравна) и я прехвърлих в България, тъй като е задължително, а и по-евтино влизам до към 450-480 евро на месец. Тъй де като сложите това че таксата е всъщност едни допълнителни разходи от порядъка на 150Е на месец - знаете как е.

Иначе несъмнено имаше и по-евтини варианти - РС втора ръка и тн, както казвате, но 50те евро на месец не са чак такъв проблем, мога да ям и за по-малко, но не мога да ям за 200 по-малко (лаптоп + такса). Тъй де, не ми излизат сметките.

И не на последно място хората които са завършили така предполагам (които вие познавате) са единици, докато хората НЕзавършили нормално са хиляди, а аз в повечето случаи съм песимист, тъй като никога не съм блестял с успехи в училище - завърших 1ва АЕГ София с 5.40, не съм бил никога сред първите в класа, винаги си ме е помързявало, а сега вече след няколко дни работа виждам, че като се прибера след 13 часа работа, освен да спя физически друго не мога да върша - а кога ще уча ?

Не знам, може да съм се наплашил, май и вътрешно ме влече към БГ поради това щото е по-лесно (вероятно) да се живее, а и несъмнено приятели - връзки и тн.

Най-важното обаче в случая е, че аз не искам да се връщам в България во-веки, а само за бакалавър, след това за магистър задължително извън БГ, било заради диплома, заради по-качествено обучение и тн.

А и се замислям, с парите които ще давам тук за 1 година, колко много неща мога да свърша в България - допълнителни езикови курсове, допълнителни квалификации, спорт, учение, нощен живот - казвам с парите които ще давам тук, тъй като нищо не пречи да ходя на една-две-три бригади с които си изкарвам пари колкото тук мога за 1г. но ги харча на място където тези пари значат къде-къде повече.

Вярно свикнах на удобството и тн. та разберете ме - каша ми е в главата.
Тази седмица ми се обадиха от сума ти места за работа (5-6 фирми), та виждам че ще има, но м@мк@ им - звънят все когато трябва най-сериозно да се учи (това не от личен опит, защото една сесия не е личен опит, но всички го потвърждават), баш когато е най-неудобно за мен, а на всичкото от горе, освен по рестуранти никъде другаде не желаят на нещо различно от пълен работен ден.

Уф голяма каша, надявам се да сте разбрали притесненията ми. както в положителна така и отрицателна страна в дадената ситуация същестуват факти, но за моят конкретен случай мисля, че минусите са толкова, че по просто аритметично правило, като ги умножа един с друг стават двойно по-малко плюсове (тъй де минус по минус равно на плюс) :oops:
Аватар
LazyBoy
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mishle » 29 Април 2007, 00:51:32

тая история...
момчето е решило, че му е скучно май и само се обеснява и оправдава защо и как
а останалите се опитат да го убедят в неща, в които той не иска да повярва
и накрая всеки неговото си знае :)
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот gipk » 29 Април 2007, 04:17:22

пич започна да бъркаш форума с "психолог". очакваш хората да ти пускат сламки за които да се хващаш. Аиде стегни се малко, че това твоето са бели кахъри, и не са единици тези които са завършили със собствени сили, а са много повече от тези които са се отказали от образованието. И стига с тия сметки щото си много нов в нещата и изглеждат малко смехотворно.Хората които работят и учат успяват дори пари на България да пращат да си ходят за по 1 месец и да си прекарват бая задоволително там и така нататък. Ако по някакво чудо вземе че останеш тука си запиши някъде писанията от сега да си ги видиш след една годинa, със сигурност ще ти бъдат интересно четиво..
Аватар
gipk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот AnGeLy » 29 Април 2007, 16:22:39

Да можеш да вършиш толкова "неща с PC" и да не си намериш такава работа, за мен е доста интересен факт. Явно просто не търсиш , естествено, по-лесно е да се оплакваш и да си търсиш при4ина да се прибереш.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот LazyBoy » 30 Април 2007, 19:44:47

мама му страра, мразя да признавам когато съм крив а другите прави, но имате право. Ще видя сега как стоят нещата, курсове това онова за езика и така.

В интерес на истината искам да кажа че проблема мисля че идва от града (дузибург).

На скоро се разходих за повече време до някои други градове (Франкфурт, Бон, Мюнхен) при познати и там определено ми се вижда доста по-розово. Мисля че просто града тук е дооста подтискащ, та това да е не малък проблем за мен също.

Току виш след някоя друга година пусна по една благословия че сте ме нахокали та съм останал :P.
Аватар
LazyBoy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот isisito » 30 Април 2007, 20:55:42

Стягай се и УСПЕХ!!!!! :)
Аватар
isisito
Роден писач
Роден писач

Мнениеот AnGeLy » 30 Април 2007, 20:59:19

Айдее LazyBoy, ве4е имаме нова при4ина :wink:
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот lili_vlaeva » 8 Май 2007, 17:41:59

LazyBoy написа:В интерес на истината искам да кажа че проблема мисля че идва от града (дузибург).
На скоро се разходих за повече време до някои други градове (Франкфурт, Бон, Мюнхен) при познати и там определено ми се вижда доста по-розово. Мисля че просто града тук е дооста подтискащ, та това да е не малък проблем за мен също.

Въпреки,че не живея в Duisburg, доста добре го познавам,тъй като сам прекарала много време там и мога да ти кажа,че не е чак толкова лошо,колкото си мислиш. Аз лично живея в град,който е с 50 000 жители,имаме си само 2 търговски центъра и няколко кафета и повярвай ми, наистина е подтискащо. Но това от друга страна мен лично ме стимулира да уча повече,за да мога да се прехвърля в друго yни или да завър6а по-бързо тук и да се махна.

Вярно е,че има много по-хубави градове,но не винаги получаваме това,което искаме. Така че не се отчайвай,а намери това, което да те амбицира в този не чак толкова лош град. Имам много познати в Duisburg и повечето от тях работят в Dusseldorf или Есен,така че провери и там за работа. А до колкото знам в момента има безплатни курсове по немски от самият университет.

Успех и не се отказвай толкова лесно,щом си стигнал до тук!

:wink:
I hope life isn't a big joke, because I don't get it. ~Jack Handey
Аватар
lili_vlaeva
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Предишна

Назад към Новобранец