• Advertisement

Разкажете за Мюнхен и околностите, как се справяте ?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Разкажете за Мюнхен и околностите, как се справяте ?

Мнениеот jujika » 12 Май 2007, 14:34:25

Здравейте ,
Аз и съпругът ми имаме намерение да живеем в Германия с трите си деца.
Избрахме да живеем в близост до Мюнхен, но не в самия град. Трудно ми е да открия повече информация за населените места около Мюмнхен, които са на не повеяе от 40км.
Какво мислите за инвестицията в жилище в Мюнхен , може ли да се живее от наеми в Германия.
Колко пари са ви необходими на месец за да живеете добре и спокойно и да си позволявате и малко лукс?
Сега започваме да учим немски, много сме ентусиазирани , планираме да се преместим в рамките на 2 години.
Ще сме ви много благодарни да споделите с нас как живеете и изобщо каквото вие на сърцето и душата.
Прегръщаме ви и целувки.
Жужу и Ангел , Марио , бебе Кари и бебе Франки :)))) :lol:
Последна промяна jujika на 12 Май 2007, 20:56:41, променена общо 2 пъти
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 12 Май 2007, 16:10:49

Здрасти,
Виж като начало тук: http://zaedno.de/postt3412.html

А този форум ще ти е много полезен: http://zaedno.de/forum40.html
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот jujika » 12 Май 2007, 18:39:13

Mr.Bombastic написа:Здрасти,
Виж като начало тук: http://zaedno.de/postt3412.html

А този форум ще ти е много полезен: http://zaedno.de/forum40.html

Много благодаря !
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 12 Май 2007, 19:53:19

jujika имай предвид,че Мюнхенци гледат там където пише Мюнхен. :wink:
За целта, предлагам да попремениш заглавието на Темата. Примерно "Разкажете за Мюнхен околностите и живота там".
Още повече, те (Баварските българи) спортуват много и затова се въоръжи с търпение, докато някой "местен" запропише. :D
Имаш време - за 2 години, много неща ще се променят. :wink:
Последна промяна velingrad на 12 Май 2007, 22:35:16, променена общо 1 път
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот Mottor » 13 Май 2007, 01:52:44

Ами да започна аз с живеенето от наеми. Проста сметка:
1.Купуваш жилище за около 2500 квадратния метър (имам предвид München)
2. Даваш го под наем за 11 на квадрат на месец

Сега правим една сметка, колко печелиш от твойте си пари:
11*12 meseca=131
131/2500 = 0,0524
Та значи 5,24%. И тук не съм сложил данъци, разправии с наематели, остаряване на жилището и др.
Мисля че не е най добрия начин да влагаш пари :)
Освен ако сама няма да живееш в него.
Ако не ми вярваш, виж

Потребители благодарили на автора Mottor за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот jujika » 13 Май 2007, 13:28:16

Чета , чета и все повече се обърквам, здравни застраховки , пенсии... :oops:
Много се притеснявам как ще се справим, но в БГ не е по различно , вярно тук за здравно осигуряване ти взимат 6% от заплатата, но в замяна не получаваш почти нищо или съвсем нищо,плащаш си на лекари , плащаш си и лекарствата....като не е сигурно че имаш правилно поставена диагноза и общо взето една настинка ти излиза около 100евро. :shock:
Колко излиза една частна здравна застраховка в Германия на двама възрастни и три деца ? /някаква ориентировъчна цифра/
Как стои въпроса със самоосигуряването, за пенсия ?
Имам хиляди въороси , благодаря на всички на които не им е писнало от новобранци /което е съвсем разбираемо/.
:roll: :lol:
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот satbradar » 14 Май 2007, 15:05:28

jujika написа:Чета , чета и все повече се обърквам, здравни застраховки , пенсии... :oops:
Много се притеснявам как ще се справим, но в БГ не е по различно , вярно тук за здравно осигуряване ти взимат 6% от заплатата, но в замяна не получаваш почти нищо или съвсем нищо,плащаш си на лекари , плащаш си и лекарствата....като не е сигурно че имаш правилно поставена диагноза и общо взето една настинка ти излиза около 100евро. :shock:

Ами за парите които тука се пла6тат за осигуряване -тва дето полу4ава6 пак е нисто -ако 4е е Германия.
И сто си мисли6 4е лекарите тука са по свясни от Бг ските -некадарници и тука има колкото иска6.

Колко излиза една частна здравна застраховка в Германия на двама възрастни и три деца ? /някаква ориентировъчна цифра/

Зависи колко пе4ели а и състона каква възрастса застрахованите и тн.
В обстия слу4аи е далвера когато си млад-а когато остарее6 4асната застаховка е съдиране на 8 кожи.и понеже и на застахователите им е ясно 4е хората сте опитат като са млади на едно място а после на друго-та са взети мерки да няма 6икалкавене.

[color=#444444]Ами по мое мнение е ала-бала -то ако 4овек може да праив пари и да си отделя за пенсия по добре да си ги вложи некаде и сам да си осигури пе4алба за стари години.а не да ги дава на някои то и да му ги върти парите-стот так наре4ените 4асни пенсиони фондове друго не правят.[/color]

Имам хиляди въороси , благодаря на всички на които не им е писнало от новобранци /което е съвсем разбираемо/.
:roll: :lol:
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот silemonde » 14 Май 2007, 18:23:08

jujika написа:Чета , чета и все повече се обърквам, здравни застраховки , пенсии... :oops:

При частните застрховки ВСЕКИ член от семейството се осигурява поотделно, за разлика от държавната, кадето има семейна застрховка, т.е пакет.
Частната застраховка може да се слкючи след здравен-чек, т.е застрахователя ви изследва и въз основа на резултатите решава дали да ви застрахова.
От общото ви физическо състояние и възраста зависи много големината на месечната премия, т.е на това което трябва месечно да плащате.
До 2 години ще се променят нещата и при частните застрховки.

Съвсем грубо изчислено, ако се застрховате през 2007 частно в Германия: месечно-
минимум около 1000 Евро, при положение че сте здрави и нямате хронични заболявания или подобни скъпи за лечение, респ. поддръжка увреждания.

Има много добри начини човек да се осигурява частно.Има добри продукти, при които от 100€ спестени във подобначастна пенсия на месец, човек може да натрупа за 20-25г. солидна частна пенсия, която може да му се изплати по много начини, според потребностите и желанието му.
За разлика от положението до скоро в БГ с частните осигурители, в Германия има поне 10 фирми, които нито ще изчезнат, нито ще фалират - напр. Allianz, Hamburg-Mannheimaer, Generali , т.е няма опасност за парите на човек.
Не виждам голяма ползa да ви запознавам в детайл, поради факта, че ще се пренасяте едва след 2 години.
Аватар
silemonde
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jujika » 15 Май 2007, 16:09:12

Вярвам , че тази тема ще е полезна за всики които имат намерение да живеят в ГеАми за парите които тука се пла6тат за осигуряване -тва дето полу4ава6 пак е нисто -ако 4е е Германия.

И сто си мисли6 4е лекарите тука са по свясни от Бг ските - некадарници и тука има колкото иска6.
рмания.

Ти защо си мислиш, че аз мисля така.
Колко осъдени лекари има в България - николко , нула , няма такива , тук лекарте не допускат грешки.
Откога не си се лекувал в България и имам предвид не някакво грипче ,а нещо свързано с болничен престой?
Случвало ли ти се е да извикаш линейка при наистина спешен случай и тя да не дойде?
Тук говорим за реалноста , здравеопазването в България / за огромно мое съжаление / е в пагубно състояние , тук няма лекарства , животоспасяващи лекарства за онко болните , а те не могат да си позволят по 3000лв на месец за лекарсва.......
Какво мислиш по този въпрос , тук нещата не опират до кадърни и некадърни , ситуацията е сложна и не се подобрява , което е страшно. Лекарите не са хумании и ако не носиш тлъста пачка няма и да те погледна , нищо че може да издъхнеш докато си чакаш.
Така че , да смятам че в Германия е по - различно и нека някой да ме обори.
Не пожелавам на никого да се сблъска с подобен ад , какъвто аз видях , защото е сташно , това те обезверява, разгромява самочувствието ти , а унивението на което си подложен е нечовешко, много българи опирали до болница могат да го потвърдят.
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jujika » 15 Май 2007, 16:12:59

http://zaedno.de/postt4324.html ето прочетете това , много е показателно и много тъжно , но е самата истина, когато прочетох разказа на тази жена , се разплаках, а колко безпомощен е един срещу всички.
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот danin » 15 Май 2007, 18:01:44

@jujika,
ако имате начин да се преместите да живеете тук цялото семейство идвайте веднага и изобщо няма за какво да се замисляте.
Разбирам чудесно за какво говориш, макар и да не съм преживявала кой знае какви кризи и проблеми в България.
Не живеем близо до Мюнхен и не мога да отговоря на въпросите ти.
Но както и да е тук живота е много по-лесен, има ред и човек се чувства спокоен и защитен, хората са усмихнати и дружелюбни, има много варианти за развлечение на децата .... какво повече му трябва на човек :)

Идвайте и не чакайте да минат още 2 години, че живота е кратък :)
danin
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот AnGeLy » 15 Май 2007, 21:12:13

jujika написа: Лекарите не са хумании и ако не носиш тлъста пачка няма и да те погледна , нищо че може да издъхнеш докато си чакаш.

jujika, не отри4ам казаното от теб, но знаеш ли каква заплата полу4ава един обикновен лекар в БГ? По-малко, отколкото един шофьор на автобус. За твое сведение, един млад лекар в Бърза помощ запо4ва с нето 190лв, а завеждащ отделение с по 400-500лв и някой друг лев отгоре от клини4ни пътеки. Ами това хуманно ли е? Не опрадвадам взимането на подкупи и изнудването, но съгласете се, 4е и лекарите не живеят от фотосинтеза.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот jujika » 15 Май 2007, 21:31:11

Колко е приятно да чуеш / е добре де, да прочетеш/ такива топли думи, много ми се иска да дойдем още утре , но бебетата са още твърде малки и не знаем езика , но догодина ще дойдем за един месец да опипаме почвата , за да разберем колко пари ще са ни необходими на месец и да си потърсим жилище около Мюнхен, изобщо ще бъде голямото разузнаване , ако се справим добре, ще можем да се преместим и по- рано.
Поздрави и целувки. :lol:
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jujika » 15 Май 2007, 21:43:11

AnGeLy написа:
jujika написа: Лекарите не са хумании и ако не носиш тлъста пачка няма и да те погледна , нищо че може да издъхнеш докато си чакаш.

jujika, не отри4ам казаното от теб, но знаеш ли каква заплата полу4ава един обикновен лекар в БГ? По-малко, отколкото един шофьор на автобус. За твое сведение, един млад лекар в Бърза помощ запо4ва с нето 190лв, а завеждащ отделение с по 400-500лв и някой друг лев отгоре от клини4ни пътеки. Ами това хуманно ли е? Не опрадвадам взимането на подкупи и изнудването, но съгласете се, 4е и лекарите не живеят от фотосинтеза.

Ти ако знаеш , че ставайки лекар в България ще взимаш такава заплата , ЩЕ СТАНЕШ ЛИ ЛЕКАР ?
Тази професия е призвание , дори да имам два лева в джоба , нама да мога да оставя някой да се мъчи и да умре защото труда ми е безценен и усилията ми няма да ми донесат нищо. Да лекарите малко или много са свикнали да живеят със смъртта , те я виждат всеки ден и за тях тя не е трогателна , но знаеш ли имаме познат лекар , но от онези другия вид , които рядко се срещат и ти дават надежда , той казва , че когато смъртта, болката и страданието на пациентите му спрат да го трогват, той ще спре да работи.
Дано това никога да не стане , защото тогава България ще загуби един изключителен професионалист и много добер човек.
В България има невероятни лекари , способни и хуманни , но те не могат да се преборят с бюрокрацията и липсата на средства , лекарства и материали , понякога правят истински чудеса, при липсата на добра апаратура , но една птичка пролет не прави.
Има хора , които дори да взимат голяма заплата , пак ще те гледат в ръцете , то ва трудно ще се изкорени.
ДА заплатрите на лекарите са нищожни и това го знаят всички студенти по медицина ?!?
Това че заплатата ти е малка не оправдава жестокостта и безхаберието!
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jujika » 15 Май 2007, 21:56:24

Съжалявам и моля да ме извините ако смятате , че се изразявам много остро , но ивие на мое място , всъшност знам ли.
Искам само да кажа , че много обичам България тъя е прекрасна държава красива и уютна ,тя е моята страна , но не ми предлага нито сигурност , нито спокойствие.
Аз се опитах да променя много неща опитах се да организирам хората , моите близки и приятели да се борим за една по добра държава , да я направи такава каквато искаме да бъде. Е оказа се , че съм сама в борбата сама , хората са много силни на думи , но не и на действия. :cry:
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Новобранец