• Advertisement

Разкажете за Мюнхен и околностите, как се справяте ?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот AnGeLy » 21 Май 2007, 20:34:36

А сега искам малко по-друг аспект на темата да засегна.

jujika,трябва да се замислиш, 4е децата ти в Германия ще израстнат като Ausländer (да знаеш, 4е това не е хубава дума тук :( )? И цял живот ще си останат Ausländer ако не се принудят да се мислят за немци, за да се интегрират по-добре. И като се връщате ваканциите в БГ, ще им се струва страшно хубаво и ще се 4удят защо сте се махнали. Накрая като порастнат, ще искат да се върнат в БГ, оба4е няма да знаят какво да правят там, защото ще се 4увстват като туристи в родината си и като 4ужденци там, където са израстнали. И така ни в Германия ще са си на мястото, ни в БГ. Немците имат един такъв израз: "Fremd in der Fremde und die Heimat ist auch fremd geworden." Аз съм само от 5 години тук и определено имам подобен проблем, може би не толкова остър, колкото ако бях израстнала в Германия, но се усеща и съм сигурна, 4е пове4ето българи тук се 4увстват така :(
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот jujika » 21 Май 2007, 21:20:16

AnGeLy написа:
jujika написа:Много дълго ще стане да ви обяснявам за общата култура на хората в БГ , абе не е само от училище трябва и сам да почетеш , да се поинтересуваш.
И ако в Германия , нямат амбиция , защото мама и тати купуват и осигурават, ами ч се замислете , това лошо ли е ?

Ех, jujika, ние да не падаме от луната, за да ни разяснява6. Вси4ки сме живели в БГ, знаем какво е.

Ина4е за амбицията дали е ло6о, ами ло6о е разбира се, да не би е да хубаво да лежи6 като търтей и да 4ака6 на готово.

Абе /хубава дума , българска/ , ми ти дали падаш от луната, сега прочети цялото ми име и си помисли малко , Е. А. Ж. , може би падам от Марс ,а ?
Защо си мислиш , че си толкова компетентна и не необходимо да излизаме от добрия тон.
Бих те попитала , тъй като и аз съм вишист , инженер , имам собствен бизнес имам три деца , на които нищо материално не им липсва , липсва им добра среда, та искам да те попитам , ти оптвала ли си да създадеш бизнес и да разкриеш работни места , а налагало ли ти се е да се местиш в друго жилище след множество заплахи , на които полицията не обръща внимание , някога да си ставала свидетел на брутален побой , а да са ти завирали пистолет в лицето ?
Какво значи много розаво ? Искаш ли да ти кажа какво значи много черно ?
Ако идеята е да опровергаваш абсолютно всичко , което твърдя , мисля че излишно да се хабиш , просто пиши , абе не те понасям и толкова, няма да се обидя, като всичко в БГ е перфектно ти защо си там, я се връщай щом можеш да плюеш, можеш и да преглъщаш , давай .
Не си падам по псевдопатриотизма , всичко в БГ е супер , най готиното , най перфектното , но аз не живея там защото....защотоооо, какво ???
И не бери грижа за децата ми , те имат мен и баща си , имат и една държава мащеха, която с нищо не се погрижи за тях и нямам предвид финансово , за това се грижа аз , има ли градинки , детски площадки , басейни абе нещо , което да не е счупено и опасно , да не е осяно с люспи от семки и фасове , понякога игли и спринцовки. Може ли да изляза в градинката пред блока, без някой да се е скрил в храстрите и да се облекчава или боде или мастурбира / ако не бива да пиша подобни думи , моля модераторите да я изтрият, благодаря/.
Ти Анджели , имаш ли деца ?
Последна промяна jujika на 22 Май 2007, 15:56:13, променена общо 2 пъти
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот jujika » 21 Май 2007, 21:22:41

I_Vsichki_Goli написа:Става интересно. В тема за Мюнхен се разисква градският транспорт в София. Дали и аз да не споделя премеждия от морето или кво?

Честно казано , любопитна съм , ако искаш разкажи . Има ли голи в тази история ??? :lol: :lol: :oops:
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот jujika » 21 Май 2007, 21:26:10

Общо взето , май нищо не казахте за Мюнхен...
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 21 Май 2007, 21:31:12

Брех! Кой е казал, че всички се чувстваме като ауслендъри? Ние, например, нямаме такъв проблем. Всички немци, с които съм говорил по въпроса, ми казват, че нямат нищо напротив чужденец, който си плаща данъците и помага на икономиката да се развива. Съседът дори ми казва "моля ви се не се местете оттук, че ще дойде някой немец да ни е съсед". Та не разбирам какъв е проблема да си ауслендър. Може би всичко е в това дали си студент или работиш. Аз също бях ЗА да сложат студентски такси. Даже ги намирам за прекалено ниски, но това е друга тема.
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 6 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 21 Май 2007, 21:32:04

Предчуствах подобна реакция и се опитах да не се стигне дотам, ама никой не слуша. Хайде сега да си вървим по темата. Току виж някой от Мюнхенците сподели още нещо.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 21 Май 2007, 21:35:32

jujika написа:
I_Vsichki_Goli написа:Става интересно. В тема за Мюнхен се разисква градският транспорт в София. Дали и аз да не споделя премеждия от морето или кво?

Честно казано , любопитна съм , ако искаш разкажи . Има ли голи в тази история ??? :lol: :lol: :oops:

Във всяка история задължително има и по някой гол, но в Мункен спазваме добрия тон. Първо пием бира, после се разсъбличаме :roll:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 21 Май 2007, 21:36:44

Mr.Bombastic написа:Предчуствах подобна реакция и се опитах да не се стигне дотам, ама никой не слуша. Хайде сега да си вървим по темата. Току виж някой от Мюнхенците сподели още нещо.

А дали има тема, която да не е излязла от руслото си изобщо. Ааааа май има. Да почерпим приятел с бира :D За съжаление линка към темата нещо не работи :oops:
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Мнениеот velingrad » 21 Май 2007, 21:38:54

Прав е Mr.Bombastic, прав е - в крайна сметка jujika пита "...за Мюнхен и околностите, как се справяте ?", а не "кв'о му е кофтито на Германско?"

Мили съфорумци,
нито имам време, нито настроение, нито желание да се намесвам в конструктивният диалог.
Въпреки това, немога да не "вметна", че разликата между семейни в Германия и не семейни е огромна. Много от първата група, поради една или друга причина и след 5-6 години се чувства "Fremd", докато втората успява (чудно нали?) да свикне, се приспособи и оцени качеството на промяната.
Наистина има и семейни, които дори след доста години се чувстват чужди, но почти винаги са си сами виновни. Ако човек има желание, да приеме чуждото успява - останалите се връщат и псуват по "тъпите...", каквито и да било туземци.
НИКОЙ не остава цял живот Ausländer, ако не го желае сам.

jujika идвайте, ще успеете защото го желаете!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот I_Vsichki_Goli » 21 Май 2007, 21:43:07

jujika написа:Ти Анджели , имаш ли деца ?

Еййййй ша ма прощавате, ма не можах да се сдържа и да направя малко спам :oops:

Та! Анджели има снимки по бански, друго не й трябва на нея в тоя живот :D
I_Vsichki_Goli
Златен писач
Златен писач

Мнениеот jujika » 21 Май 2007, 22:03:06

Аз наистина вярвам , че който иска успява и искам доброто винаги да побеждава , но НЕ ВЯРВАМ в това, надявам се че Германия ще ми помогне да стана онзи добър човек , който винаги съм била по-душа и който живота превърна в млада , напрегната и аругантна жена, бореща се със зъби и нокти за личното си пространство, това което никой не бива да нарушава, борейки се за правата си на гражданин на България, права които нямам.
Искам отново да вярвам в доброто и в хората, отново да се науча да общувам без задръжки.
Май стана много, ама мнооого лирично и тегаво, но е истина.

Днес в София се удавихме от дъждове , изобщо няколко дена вали нон стоп и сме като затворници, направо откачаме. Ще вали до края на седмицата. Потоп, в градинката има толкова голяма локва , че сина ми ме попита дали ще слезем да поплуваме, умряхме си от смях :lol: :lol: :lol:
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот makeno » 21 Май 2007, 22:07:40

Като бивш и вероятно бъдещ мюнхенчанин да се изкажа кoнструктивнo.На мен Мюнхен ми харесва.Може би защото има много чужденци в него и това ме отпуска :).Града не е скъп,мога да го сравнявам с Karlsruhe.Разлика почти няма.Жилищата са еднакви,само транспота тук е с една идея по-евтин.Но ако човек е с кола-но проблемс.Въпреки,че какви задръствания стават....Затова с У-Бахна(метрото).Бързо,но е бутаница и блъсканица там.И винаги можеш да чуеш българска или балканска реч.А за руснаците да не говорим.Града се намира в алпите,има река(Изар),старинен град,горе долу,ако човек иска да пътува навсякъде из Европа,това е мястото.Има много удобни връзки за навсякъде.Много замъци има,за половин година не можах да ги обходя.С две думи-град та дрънка.Има си всичко,че и на всичкото отгоре и футболен отбор,който всяка година играе в шампионската лига :)
А времето понякога е отврат.Само вали.За едно лято имах не повече от 10 истински топли дни.Само дъжд и бури.Но за Алпите нормално
Просто моите 2 цента...
В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й.
Аватар
makeno
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 51 пъти
Благодарено: 118 пъти

Мнениеот estira » 22 Май 2007, 00:02:57

С удоволствие бих участвала в темата и дала своето мнение по някой въпрос, но така, както е конструирано заглавието изисква мнение от рода на пътепис. Надявам се, че дамата ще се конкретизира, защото тук в момента цари пълен хаос.
Поздрави

P.S.Мила Евгения, не мисля, че най-удачното за един бизнесмен е да си даде трите имена в някой си форум. От тях могат да се научат толкова неща, колкото не си и сънувала. Само препоръчително!
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот BG_Baj_Ganjo » 22 Май 2007, 01:42:33

jujika щом си живяла с голям град като София, Мюнхен ще ти хареса със сигурност. Идвай и не се колебай, че ще вземеш да се откажеш. А цените по магазините в сравнвние с други градове в Бавария са или същите или по-ниски. Митът, че е скъп град идва от това, че наемите са малко по-високи и картата за транспорт за студенти не е безплатна - все неща които не те засягат.

estira написа:P.S.Мила Евгения, не мисля, че най-удачното за един бизнесмен е да си даде трите имена в някой си форум. От тях могат да се научат толкова неща, колкото не си и сънувала. Само препоръчително!

естира е права. Редактирай си поста и си махни пълното име, че хората, които ще ти попречат да реализираш мечтите си са милиони. Колкото по-малко хора знаят, че след 2 год. ще идваш в немско, толкова по-голяма е вероятността наистина да дойдеш.
Аватар
BG_Baj_Ganjo
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 26 пъти

Мнениеот jujika » 22 Май 2007, 16:10:00

Ok , приятели ,грешката е оправена , бях толкова афектирана и да напълно сте прави от едно име може много неща да се разберат, за съжаление такива съм преживавала не само на сън :wink:
Ами то , аз не искам да пишете пътеписи, просто кажете съвсем обобщено, както и вече някои ми писаха , благодаря.
Трудно ми е да задам съвсем конкретен въпрос , защото не съм била в Германия и тя ми е непозната.
Разбрах , че в Мюнхен има два много добри университета, а мойе и да са повече.
Според един познат климата е съвсем като нашия , ама малко се съмнявам.
А сетих се какво да питам, кои са градчетата около Мюнхен /близо до града /?
Може ли някой да съпостави Мюнхен и Дюселдорф ?
Аватар
jujika
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец