• Advertisement

Пояснения при обяви за жилища и стаи под наем

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Пояснения при обяви за жилища и стаи под наем

Мнениеот daisymm » 25 Юли 2014, 00:30:51

tasheva написа:Здравейте.
Харесали сме жилище в малко градче в Германия , но преди да направя запитване за подробности относно условията , реших първо да се допитам до вас 
Има описан Kaltmiete, Zimmer, Wohnfläche, Nebenkosten, комисионна – общо взето всичко, но истината е че аз не разбирам почти нищо ...

Здравей tasheva,

на поне половината въпроси е отговорено вече из темите, но все пак ето няколко кратки отговора:
1) тристайно жилище = 3 oтделни стаи + кухня
2) еigenes Gartenstück = ваше място в задния двор, където евентуално да простирате, грилите или се припичате на слънце
3) Abstellkammer = килер в или извън жилището, Keller = мазе, Dachspeicher = ваше лично място на тавана (много често таванското помещение е разделено на клетки с решетки или някаква друга лека конструкция). Сигурно ли е, че получавате и трите неща?
4) еigene Gastherme - собствено газово котле (локално парно)
5) нямам идея
6) в нашия район жилищата обикновено са абсолютно необзаведени. Естествено може да се разберете предишния наемател да ви я остави с или без уредите. В зависимост от производителя и състоянието: само за шкафовете и плота с мивката: 50...150 EUR, ако остави и електроуредите мах. 350...400 EUR. Не му се връзвайте на номера, че уредите били не знам си какви. Да си ги взима тогава и да ви оставя шкафовете (ако стават за нещо разбира се). По-подробна и интересна информация ще получиш на ЛС :mrgreen: Това е майтап, tasheva. Не е редно на ЛС да се обменя общественополезна информация [-X. Ще я пусна тук, но сега ме мързи да пиша повече.
7) значи си чела само половината :-" вариантите са "приемаш бяло (+ремонтирано) - връщаш го бяло" или "приемаш го кавото е - връщаш го без да го пребоядисваш". Зависи какво са се разбрали наемодателя с предишния наемател.
8) Energieeffiziensklasse F = нормален клас за стари жилища, които са реновирани, но без да са влагани много високи технологии/материали. Нормален клас, който за стари сгради трудно може да бъде по-добър.
9) запитване по е-мейл си е нормално, на английски - може, ама по-добре с малко чужда помощ на немски, освен ако 10 жилища не стоят свободни от 6 месеца и вие сте единствения кандидат за тях
10) Kaltmiete = наемът, бе да са включени разходите за отопление, вода, почистване, такси и др. Обикновено размерът му остава постоянен за години напред. Ежегодно се променят само Nebenkosten.

Ако не се притесняваш, прати ми линк към обявата на ЛС, за да я погледна.

До скоро ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
tasheva
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот tasheva » 25 Юли 2014, 01:49:16

Много, много благодаря :-)
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 12 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот tasheva » 25 Юли 2014, 02:08:37

****** написа:Ако не се притесняваш, прати ми линк към обявата на ЛС, за да я погледна.

Някой от потребителите не могат да бъдат добавени, защото са изключили личните си съобщения.
tasheva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 12 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот ysmivka » 25 Юли 2014, 10:16:09

tasheva написа:5) В описанието присъства и тераса, а жилище е на първия етаж .Възможно ли е да има достъп до тераса ? На снимката ясно се вижда – гледката …и тя е покриви на къщи

Под тераса се разбира, плочник пред стая, къща, който завършва с градина. Може да е само плочник, но лежи на земята, всичко което е във въздуха е балкон.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Отговарям защото смятам, че е полезно да има достоверна информация (не че терасата е много важна де), ако отстрани изглежда, че кича “враговете“ с добро, така да е.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението (общо 2):
tashevadaisymm
Рейтинг: 8%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот dinapd » 29 Март 2016, 14:21:07

Здравейте, имам следното питане. Мъжа ми търси жилище и попадна на обява от частно лице в един от популярните сайтове. След няколко разменени мейла, господина каза, че ще се обърне към агенция, която ще влезе в контакт с нас за оглед на апартамента и сключване на договор, понеже той не пребивава в страната. Жилището е на неприлично ниска цена и се притесняваме дали може да има някакъв вид измама. Моля, споделете за какво да внимаваме.
Според допълнителната информация, която получихме, той ще изпрати документите на агенцията. Ние трябва да преведем на агенцията кауцион + първия наем. Те ще ни предоставят ключовете и договора и ще имаме два дни да решим, ако се откажем агенцията ни връща всичко. В случай, че наемем апартамента, агенцията му превежда парите, а следващите наеми ги превеждаме директно по сметката му. Сега се изисква от нас да предоставим информация за доставката и номер на лична карта, както и за какъв период искаме да наемем жилището.
Как ви звучи това, възможно ли е да има някаква измама.
dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот daisymm2 » 29 Март 2016, 15:26:50

dinapd написа:Здравейте, имам следното питане. Мъжа ми търси жилище и попадна на обява от частно лице в един от популярните сайтове. След няколко разменени мейла, господина каза, че ще се обърне към агенция, която ще влезе в контакт с нас за оглед на апартамента и сключване на договор, понеже той не пребивава в страната. Жилището е на неприлично ниска цена и се притесняваме дали може да има някакъв вид измама. Моля, споделете за какво да внимаваме.
Според допълнителната информация, която получихме, той ще изпрати документите на агенцията. Ние трябва да преведем на агенцията кауцион + първия наем. Те ще ни предоставят ключовете и договора и ще имаме два дни да решим, ако се откажем агенцията ни връща всичко. В случай, че наемем апартамента, агенцията му превежда парите, а следващите наеми ги превеждаме директно по сметката му. Сега се изисква от нас да предоставим информация за доставката и номер на лична карта, както и за какъв период искаме да наемем жилището.

100% измама, в никакъв случай не го правете. Ако има време, ще обясня по-подробно през следващите дни.
Аватар
daisymm2
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 145 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот olga » 29 Март 2016, 15:54:44

daisymm2 написа:
dinapd написа:Здравейте, имам следното питане. Мъжа ми търси жилище и попадна на обява от частно лице в един от популярните сайтове. След няколко разменени мейла, господина каза, че ще се обърне към агенция, която ще влезе в контакт с нас за оглед на апартамента и сключване на договор, понеже той не пребивава в страната. Жилището е на неприлично ниска цена и се притесняваме дали може да има някакъв вид измама. Моля, споделете за какво да внимаваме.

100% измама, в никакъв случай не го правете. Ако има време, ще обясня по-подробно през следващите дни.

То е по-просто и от галош - не се плащат пари и после да се сключва договор, а първо се сключва договор и после се плащат наеми и кауциони.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот bknf » 29 Март 2016, 19:50:51

Къде се намира жилището? Каква информация за каква доставка? Немска агенция иска номера на българска лична карта? С кой точно ще подпишете договора за наема? Колко ще струва услугата за тая агенция?
И като цяло - звучи съмнително. Така не се дава жилище под наем в Г.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот max » 29 Март 2016, 20:38:53

Абсолютна ИЗМАМА.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот dinapd » 29 Март 2016, 20:46:27

Хазайна изпраща договора подписан от негова страна до агенцията заедно с ключовете. Парите се превеждат на агенцията, срещу тях, те дават ключ за да се реши дали ще се наеме жилището. Искат номера на личната карта на мъжа ми, той е германец. След като решим,че ще го наемем, агенцията праща парите на собственика. Имам изпратен и договор на мейла да се запознаем. Писаха ни и от агенцията, че за задвижили нещата.
dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 29 Март 2016, 21:35:10

Не се пращат никакви пари на никого предварително! Първо е договора, после е кауциона, и чак като влезете в жилището е първия наем!
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот dinapd » 29 Март 2016, 21:42:54

max написа:Не се пращат никакви пари на никого предварително! Първо е договора, после е кауциона, и чак като влезете в жилището е първия наем!

Благодаря ви! Проверяваме в момента, но най-вероятно ще се окаже измама. Не сме изпращали пари.
dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот kyky » 30 Март 2016, 00:17:10

Аз един път си писах дузина имейла с едни такива ентусиасти. След като им изпратих фалшиво потвърждение за превод почнаха да ми отговарят в рамките на минута. Даже щяхме да си говорим по телефона. Много ми се сгря душата, че ги изкорках, макар и така и да не оставиха реална следа кои са и какви са. Накрая ме напсуваха на някакъв африкански сленг и пожелаха разни неща на роднините ми.

Потребители благодарили на автора kyky за мнението (общо 2):
dinapdmax
Рейтинг: 8%

kyky
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 67 пъти

Мнениеот dinapd » 30 Март 2016, 22:48:23

kyky написа:Аз един път си писах дузина имейла с едни такива ентусиасти. След като им изпратих фалшиво потвърждение за превод почнаха да ми отговарят в рамките на минута. Даже щяхме да си говорим по телефона. Много ми се сгря душата, че ги изкорках, макар и така и да не оставиха реална следа кои са и какви са. Накрая ме напсуваха на някакъв африкански сленг и пожелаха разни неща на роднините ми.

Оказа, се измама, благодаря на всички! Имам един въпрос,възможна ли е злоупотреба с личните данни на мъжа ми, защото сглупихме и изпратихме номера на личната карта? Той е с немско гражданство.

Потребители благодарили на автора dinapd за мнението:
boyko123

dinapd
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 31 Март 2016, 13:26:38

dinapd написа:
kyky написа:Аз един път си писах дузина имейла с едни такива ентусиасти. След като им изпратих фалшиво потвърждение за превод почнаха да ми отговарят в рамките на минута. Даже щяхме да си говорим по телефона. Много ми се сгря душата, че ги изкорках, макар и така и да не оставиха реална следа кои са и какви са. Накрая ме напсуваха на някакъв африкански сленг и пожелаха разни неща на роднините ми.

Оказа, се измама, благодаря на всички! Имам един въпрос,възможна ли е злоупотреба с личните данни на мъжа ми, защото сглупихме и изпратихме номера на личната карта? Той е с немско гражданство.

Да, възможна е. На прима виста се сещам за сключване на договор с мобилен оператор, скоро една колежка се оплакваше, че мобилничт оператор бил коджа ми ти нахален и накрая я накарали да подаде оплакване в полицията. Като се замисля, в сравнение с мобилните и интернет доставчиците, тея самодейци са пълни аматьори...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
boyko123

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 283 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец