• Advertisement

По програма "Еразъм"

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

По програма "Еразъм"

Мнениеот HeYJIoBuMa » 30 Юли 2007, 10:20:49

Засега съм решила да отида в Аахен за 1 академична година. Доколкото знам, максималният грант за Германия е 500 евро. Нямам информация, дали ще бъда в общежитие или на квартира. Идея си нямам какви пари ще ми трябват, за да живея нормално през 10-те месеца там.

Все още не съм подала документи за кандидатстване по програмата и имам време да се откажа. Ще се радвам, ако се намери някой в този форум, който учи в чужбина точно по тази програма, защото доколкото разгледах темите тук, всички са отишли в Германия сами, за да изкарат цялото си обучение там.

Имам много въпроси и по организацията преди заминаването, а също и при пристигането. Ако се намери някой, който може да ми отговори на въпросите, бих му оставила e-mail за кореспонденция, за да не се налага да спамя форума.

Благодаря предварително на отзовалите се!
Аватар
HeYJIoBuMa
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот liverbird » 30 Юли 2007, 10:33:23

Няма нужда да спамиш форума с въпроси - той вече си е достатъчно наспамен с полезна информация ;) . Обща информация за новодошлите има всякаква - там надали ще има разлика дали човек идва за 6месеца или за 6години. За въпроси и отговори относно Еразъм ще се радваме - нали инфото ще остане за други след теб.
С 400-500 евро на месец и бг пестеливост се живее прилично.

Доколкото знам от други Еразъм студенти тук е, че те получават доста помощ и консултация от специални хора от програмата. В повечето уни-та им намират стая в общежитие, така че веднага да има къде да се настанят.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот HeYJIoBuMa » 30 Юли 2007, 11:28:41

Проблемът ми е по-скоро в това, че информацията за програмата ми е някак недостатъчна и се притеснявам като човек, който не е ходил в чужбина. Може би ще ти се сторят дебилни въпросите от рода на "Програмата покрива ли и здравните застраховки и трябва ли да си правя такива?", но те са важни за мен. Просто не искам да стане така, че ще се изтърся на летището/автогарата и ще се чудя какво да правя от тук нататък.

Също нещо, за което не мога да намеря информация е, дали след като съм кандидатствала и съм получила покана от университета и съответно съм се записала, при пристигането си трябва ли да се размотавам пак по канцеларии и кабинети, за да си уредя статута, или това е свършено още в България.
Аватар
HeYJIoBuMa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот liverbird » 30 Юли 2007, 12:06:33

Предполагам ще трябва да се размотаваш, най-малкото за да получиш студентска карта и т.н. Но доколкото знам консултациите с хората от програмата са на ниво и помагат и дават насоки за всичко.
Надали програмата ти урежда здравната застраховка.... Обаче след влизането ни в ЕС може би ще можеш да караш със здравната си карта от Б-я за 6месеца. Ако получиш място мисля, че ще ти отговарят на всички въпроси относно тези формалности.

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Mishle » 30 Юли 2007, 14:16:49

така се случи, че живях една година с 9 ерасмус и даад студенти - повечето бяха дошли понеже им трябваха някакви кредити, та за по лесно се бяха записали на курс по немски и си правеха някви елементарни упражненийца като през това време получаваха 300-700 eu месечно и само се интересуваха къде е поредото party :) с две думи - една година неспирен купон, нови хора, нови места, нови ситуации. а ако има проблем случайно винаги по всяко време имаха даже handy номера на техния отговориник/ци.

за всичко е помислено - имаха даже брошурки, където е написано на коя дата какво става - пътувания, кръчми, клубовe - даже май Party календар се казваше. естествено може да има разлики, но на моите хич не им беше зле :)

няма нищо страшно, но пък трябва всеки да си прецени дали има смисъл от този семестер (тази година) за моя studium би била загуба на време и мн пари, което не си струва.
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот AnGeLy » 30 Юли 2007, 19:44:13

Парите са по-скоро недостатъчни, карат те да подпишеш декларация, че си наясно, че парите са недостатъчни и че няма да работиш при престоя ти.

Тези еразмуси, които аз познавам, работят и то легално.

Ина4е и аз знам, 4е парите не са пове4е от 350 еу на месец, даже това ми се вижда много. 700-800 еу полу4ават само ДААД стипендиантите.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот farwla » 30 Юли 2007, 20:44:31

Здравей,
Аз живея в Аахен точно в общежиетието, в което настяняват Еразмус студентите /аз не съм по Ерасмус, ама понеже има много места в него.../. Та и на теб сигурно ще ти го предложат също от Международния отдел на РВТХ /предполагам там ще учиш?/, но моят съвет е да не го приемаш- понеже струва 280 на месец/стая с баня и куненска ниша/, а е мн. далече от унивеститета...аз сега си намерих за почти същите пари /250/ си намерих същото жилище, но в центъра.
Ако обаче си готова да живееш с други хора в апартамент- макс. 200 еуро на месец ще ти отидат.
Аз лично смятам 500 за достъчни, ако човек се ограничава. В семестър-тикета са включени и влаковете до Кьолн и Дюселдорф, както и рейсовете до най-близките холандски и белгийски села.
Моите впечатления иначе от еразмусците също са, че главно на живот го удрят ;)
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот farwla » 30 Юли 2007, 21:01:28

А, ако те карат да си плащаш сама таксата -в РВТХ е 500 Ђ + 150 = 650 на семестър...
иначе верно пиши на Интернешънъл офис, те се занимават и стърсенето на квартири/и най-често предлагат тов аобщежитие, дето ти казах/.
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот liverbird » 30 Юли 2007, 21:26:25

В доста унита гост-студентите, т.е. тези, които са само за 1семестър, тези не плащат 500те евро.

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот liverbird » 31 Юли 2007, 00:08:26

Редовните са 200евро. Уточних това за допълнителните да не се стряска, но пък е хубаво е и да е подготвена.

Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Мнениеот HeYJIoBuMa » 31 Юли 2007, 18:46:36

Хм...трябва да кажа, че отговорите тук ме оставят с доста смесени чувства. Може би трябва да потърся някой тук в университета, който да ми каже как точно е живял. Не можах да се ориентирам добре тук в дискусията, а ми е ясно, че от координаторите тук лоши неща за програмата няма да чуя.
Аватар
HeYJIoBuMa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот farwla » 31 Юли 2007, 19:14:15

Добре, а кой всъщност е университета? РВТХ ли?
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот HeYJIoBuMa » 31 Юли 2007, 19:39:19

да
Аватар
HeYJIoBuMa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот farwla » 31 Юли 2007, 20:24:13

Най-добре пиши на международния одел, те се занмиват с това да ориентират студенти:
http://www.rwth-aachen.de/go/id/juf/
За таксата- 500 еуро не се плащат от Еразмус студенти:
Aachen
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот AnGeLy » 1 Август 2007, 11:06:46

Хора, за какви такси говорите, като Еразмус студент няма да пла6та никакви 500 евро, за6тото има befristete Zeit zum Studium an die RWTH и не се стреми към Abschluss в това уни.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Следваща

Назад към Новобранец