• Advertisement

Кредитна история?? (credit history)

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Кредитна история?? (credit history)

Мнениеот Elena20 » 1 Април 2008, 08:48:06

Здравйте,
Предстои ми местене в Германия. Живяла съм в Америка и там има едно понятие "кредитна история". За тези, които не знаят какво е това, това е система с точки и ако си плащаш редовно сметките точките са ти добри. Ако не си платиш наема например ти отнемат точки и след това никой няма да те вземе да живееш под наем при него. В началото когато човек няма такава история е доста трудно, плащаш повече Kaution за наем, за да си вържеш към мобилен оператор или ток и вода пак плащаш Kaution или на английски се казва security deposit. Дори и за да си отвориш кредитна карта трябва да дадеш на банката например 500$ security deposit и те ти дават кредитна карта за 500$, започваш да пазаруваш с нея, правиш кредитна история и след време ти ги връщат 500-те $.Някой хора си купуват нарочно по-малки неща на изплащане за да правят credit history, защото когато нямаш всичко е с много висока лихва. За това те си купуват канапе например на изплащане за да направят credit history и после им дават кола на изплащане с прилична лихва, след това пък жилище. Значи в началото кихаш здраво, после като имаш хубава кредитна история няма проблеми вече.
Има ли такова нещо в Германия?
Благодаря ви предварително.
Аватар
Elena20
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот satbradar » 1 Април 2008, 11:35:04

Има разбира се как да няма. Обаче системата е по друга. За разлика от Америката дето повечето са хаивани и кат им трябват пари малцина се замислят преди да платят с кредитна карта тука е имало 2 воини и инфлации т.н така че тука на кредит се купува много по рядко.
В америка те проверяват и лимитират кредита щото ако ти дадат повече и духнеш нанякаде немогат те намерят.Но тука в Немско и в Европата ще те намерят и спасение в повечето случаи няма.Та при даване на кредит обикновено
дават повече -лимита е по голям щото знаят че ще те намерят ако не плащаш.

и друго нещо - за разлика от Америка където повечето стоки са с по кофти качество от тия за немско-самите фирми не са много благосклони към кредити.
Бе като доидеш тука ще разбереш -трябва да се почувства.Ще се опитам да обобщя - може да се купува на кредит но не е толкова изгодно колкото в Америка и съответно много по малко оборот се прави.
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот Mottor » 1 Април 2008, 12:38:05

Казва се Schufa . Там ти се водят всички кредити, мобилни телефони и т.н. Също е записано, кой и кога е правил проверка на кредитната ти история . Всеки може да си направи запитване и му дават справка, в която обаче не е включен кредитния рейтинг. Той се показва само на банките. Мисля че се пазят данни за 5 години назад.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път

Мнениеот Elena20 » 1 Април 2008, 12:54:18

Добре де, в САЩ без кредитна история е трудно да си наеме човек жилище. Не се знаело дали ще си плаща наема или не и за това се плаща двоен security deposit отколкото другите. Същото е и с тока, водата...Ние си взехме кредитни карти не защото много искахме да ползваме кредит, за да правим това историческо credit history.
В Германия така ли е?
Аватар
Elena20
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот naddya » 1 Април 2008, 16:00:15

За времето, от което съм тук, не съм чула подобно нещо. Кредитната карта си я ползвам само за пазаруване в интернет. Става въпрос за NRW, но предполагам, че и в останалите провинции е така.
Аватар
naddya
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 4 пъти

Re: Кредитна история?? (credit history)

Мнениеот foxi » 1 Април 2008, 16:33:46

Elena20 написа:Живяла съм в Америка и там има едно понятие "кредитна история". Има ли такова нещо в Германия?

Не няма. Дишай спокойно. Това май само в америка си го имат. На мен ми приличаше на параграф 22 някакси. Не можеш да имаш кредитна карта ако нямаш кредитна история, не можех и да пазарувам, щото нямах кредитна карта, щото нямах кредитна история ?!!...в началото само после нещата си дойдоха на мястото. Мисля че в Европа няма такова нещо.
Иначе разрови се из форума може да има нещо за наеми и калциони, което да ти бъде от полза.

Добре дошла и успех!
Curiosity killed the cat!
В любовта и в прогнозите за времето няма лъжа, а само грешки.
Аватар
foxi
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Mottor » 1 Април 2008, 16:44:05

Хазяина ти не може да ти види Schufa-та. Ще ти иска Kaution, което е нещо като гаранция и е около три месечни наема (студени). Ако го вземеш от агенция, ще трябва да им платиш Provision (т.е. такса) в размер на около 2-2.5 месечни наема (тук говоря за студен наем).
Schufa-та е важна само когато взимаш кредит. Т.е. важно е да не е отрицателна :).
Кредитните карти тук не са много разпространени.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път

Мнениеот vwpolo » 18 Май 2008, 17:59:08

Mottor написа:Казва се Schufa . Там ти се водят всички кредити, мобилни телефони и т.н. Също е записано, кой и кога е правил проверка на кредитната ти история . Всеки може да си направи запитване и му дават справка, в която обаче не е включен кредитния рейтинг. Той се показва само на банките. Мисля че се пазят данни за 5 години назад.

А при сключване на нов договор телефонните оператори гледат ли ти историята?
Aut inveniam viam, aut faciam
Аватар
vwpolo
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарено: 4 пъти

Назад към Новобранец