• Advertisement

Съпруга ми не е ЕУ и иска да дойде, как?

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Съпруга ми не е ЕУ и иска да дойде, как?

Мнениеот nashobg » 18 Май 2008, 21:44:34

Здравейте, как е?:)
Мисля че не сте срещнали такъв случай и не знам дали някой може да ми помогне!

Значи скоро може би ще дойда в Германия като студентка, но още го обмисляме с съпруга ми защото той не е БГ и не е ЕУ..не знам как ще може той да дойде!?
та вапросите ми са:

1. Дали имам право да му направя покана въобще!!? и Дали ще му дадат виза? или без виза влиза?
2. Ще има ли право да работи след като взима визата и идва тук?
3. Ако аз получа "Arbeitsgenehmigung ЕU" след работа 12 месеца, ще може ли и той да го вземе като не е ЕУ?
4. Също така ни казаха че в закона за чужденците може да получава постоянно пребиваване веднага ако е "Highly qualified", някой знае ли нещо по тази тема? и кои са точно хората които влизат в тази категория? той е IT специалист (Master Degree)

Благодаря ви предварително и чакам помощ :)
Аватар
nashobg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Juls » 19 Май 2008, 13:19:21

Здравей Nashobg,

Майка ми не е българка, обаче е омъжена за български гражданин. Тя миналата седмица получи без никакви проблеми виза за Германия. А като се предостави свидетелство за брак - визата е безплатна. Тази виза обаче е само за туристическо посещение, така че не съм сигурна, че тази информация ти е от полза...

За другите въпроси, не мога да отговоря. Пожелавам Ви успех с визите и новото Ви начинание в Германия!

Поздрави! :)
Аватар
Juls
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nashobg » 19 Май 2008, 14:42:56

Здравей Juls,
Благодаря за информацията и за пожеланията, ние наистина бяхме в Германия за малко преди време и на него му дадоха виза "C", без никакви проблеми и безплатна даже, но въпроса е дали ще му дадат тип "Д" и пребиваване след това и дали ще му дават да работи?
Поздрави :)
Аватар
nashobg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mottor » 19 Май 2008, 14:44:34

Ти не можеш да получиш Arbeitsgenehmigung, като студентка, защото така се сменя причината за престоя ти тук. По скоро той може да го получи, независимо от теб.
Нека си намери работодател и да си подаде документите.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn
Благодарил: 1 път
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот nashobg » 19 Май 2008, 15:06:52

Mottor написа:Ти не можеш да получиш Arbeitsgenehmigung, като студентка, защото така се сменя причината за престоя ти тук. По скоро той може да го получи, независимо от теб.
Нека си намери работодател и да си подаде документите.

Това означава ли че той като дойде в Германия при мен, ще има право да работи въпреки че не е ЕУ и аз нямам право за работа, смисъл че ще му дадат "Arbeitsgenehmigung" !?
Сори ама малко съм зле с законите още :roll:
Мерси :)
Аватар
nashobg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mottor » 19 Май 2008, 23:16:11

Не. Той няма право на работа и няма да му дадат, ако той не си го поиска. И освен това не са длъжни да му го дадат, а той е длъжен да опита. Щом е IT шанса му не е малък. Процедурата е проста: Намира си работодател, който ще иска да го вземе и от там нататък почва с процедурата по документите. При IT трябва да трае по малко от при другите.
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Местоположение: Minga liegt af da obabayerischn Hochebene, ungefäah 50 km neadlich vo de Oipn

Мнениеот Galla » 20 Май 2008, 12:54:29

Здрасти :)

1. Дали имам право да му направя покана въобще!!? и Дали ще му дадат виза? или без виза влиза?

Ти ще идваш тук като студентка, така че нямаш НИКАКЪВ шанс да му направиш покана. За такова нещо трябва да имаш постоянна работа(това означава, че изпитателния ти срок от 6 месеца трябва да е минал). Да получаваш добри пари, които да стигат и за двамата. 3а тези неща си има таблици и тарифи. Калкулират се горе долу, както се калкулират парите за безработни и социалните помощи в Германия. Горе-долу цената на АПАРТАМЕНТА+ток+евентуално парно, ако се плаща отделно (т.е. доплнителните разходи по апартамента)+ по минимум 345€ на човек за ежедневните разходи за живот. ПОД ТА3И СУМА НЕ СТАВА НИЩО!!! Преди малко написах апартамент не случайно с големи букви. За да дойде той трябва да имаш достатъчно място за живот за двамата. Има пак изисквания по колко кв. метра жилищна площ на човек минимум трqбва да е. 3аради което стая в общежитие е абсолютно табу! Не знам точно какъв е минимумът, може да го намериш някъде в нета. Двустаен апартамент ви оправя 100%. Да кажем 50 кв.м. цените в различните градове са най-различни. В Мюнхен са около 550-600 студено(разходите са допалнително. Около 100€ Небенкостен + ток около.40€)

Така че, както виждаш, нямаш никакав шанс да му направиш виза. Sorry :(

2. Ще има ли право да работи след като взима визата и идва тук?

В Германия той ще може да работи само, ако има специалното разрешение за престой и работа. Да не говорим, че службите могат да го ограничат. Например за работа в точно определена фирма... Но ако след това си намери друга фирма няма проблем да смени, само трябва пак да мине процедура в службата за чужденци и в Арбaйтсамта.
Понякога може да се намери работа на черно, но за хамали, строители и т.н. и да ти кажа честно (особено ако е арабин) може даже и да му предложат 3аплата 5-6 € на час.
След като е ИТ спезиалист може и да има късмет, и да си намери работодател. Там все още се тарсят специалисти. Това, че има Мастер е добре. Но може и нищо да не означава.
Предимство ще има, ако говори немски!!! Не е задалжително обаче, в ИТ може и само с английски. Най-добре, ако може да покаже някакви добри резултати от досегашната си работа и най-вече да има вече опит. Препоръки от бивши или нqстоящи работодатели ще му свършат добра работа. Да пише къде е работил, колко голяма е фирмата. Той за какво е отговарял, как се е справял. Как е бил с колегите и колко бързо схваща ;) Може и да ти звучи странничко, но тук го искат и макар, че знаят, че практиката не навсякаде е такава. ТОВА МНОГО ЩЕ МУ ПОМОГНЕ! И е страшно важно как точно е написано. Така по-лесно ще му дадат шанс да покаже дали и какво точно може да прави, после нататък е лесно.
Аха, почти да забравя, важно е и къде е учил. Но веднъж дадат ли му шанс да покаже на какво е способен, всичко тръгва гладко.

3. Ако аз получа "Arbeitsgenehmigung ЕU" след работа 12 месеца, ще може ли и той да го вземе като не е ЕУ?

НЕ

4. Също така ни казаха че в закона за чужденците може да получава постоянно пребиваване веднага ако е "Highly qualified", някой знае ли нещо по тази тема? и кои са точно хората които влизат в тази категория? той е IT специалист (Master Degree)

Отговорих ти по-горе.

Абе питам се аз през цялото време... вие ако сега живеете заедно в БГ, той как стои там? Ако има някаква виза за БГ няма никакав проблем да идва с нея в Германия. БГ е вече в ЕУ, така че той с виза за БГ може да се придвижва безпрепятствено в цялото ЕУ. Това му е хубавото на общия пазар.
Печати не се бият (обикновено, ставала сам свидетел и на друго, за това го споменавам), така че може да идва тук и да стои при теб, колкото си иска. И никой няма да му прави проблем с ЕУ виза и с жена, която живее в Германия офоциално. Обаче така до работа не може и да припари, официално де ;)

Надявам се да съм ти помогнала. Ако нещо не ти е ясно или искаш да знаеш повече, питай ме :)

Спирам за сега, че с този кирилизатор ми се.... цак-цак мамата ;)

Приятен ден
Аватар
Galla
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mottor » 20 Май 2008, 14:45:07

Малко трябва да поправя Galla,

т.3 Отговора е ДА, обаче не виждам ти как ще го получиш. (Тук става въпрос за "Arbeitsberechtigung-EU", което се дава след 12 месеца непрекъсната работа)

т.4 И тук отговора е ДА.
Обаче така наречените "Highly qualified" са специалисти с много високи заплати. Мисля, че в момента е повече от 85500 годишно. Което си е малка фантастика.

Както ти казах, той трябва да тръгне по нормалния път. Никoй не е казал, че ще е лесно. Ама като е лесно не е интересно. :)
Аватар
Mottor
Роден писач
Роден писач

Мнениеот nashobg » 20 Май 2008, 15:19:26

Здравейте на всички :)
Много ви благодаря за информацията първо..

@ Mottor
обърках въпроса, имах предвид дали има право да поличи разрешението за работа след като той е гост на студентка, как да го обясня, той идва при мен и аз нямам право за работа, логично и той да няма..това ми беше въпроса и почти Galla отговори на този вапрос :)

- За "Highly qualified", точно това ми интересуваше, заплатата ли го определя или някакви критерии или точки? колко пари трябва да получава, четох някъде че е 3 * минималната, той пробва някъде в нета да види колко точки може да събере за зелена карта в Дания и беше събрал над 90 точки, 80 точки са достатъчни за зелената карта, дали в Германия има такова нещо!? защото все пак той трябва да влиза за 6 месеца да търси работа, поне е така за Дания..но както и да е, ние сме решили за Германия и това е :)

@Galla
значи ние нямаме шанс да дойдем по този вид просто, щом не ми дават да работя постоянна работа защото съм студентка и не му дават да дойде защото аз нямам постоянна работа, ние падаме в един затворен кръг :)

иначе той е в България с временно пребиваване, и продължава в университета като докторант, и след като България още не е в "schengen", той няма как да ходи в ЕУ без виза..за това съм сигурна и сме питали в посолството в София..
Мисля че да намери работа няма да има никакъв проблем, той е с 3+ години опит, бил е и в няколко фирми в София дори немска, да стигне до там законно и след това намирането на работа ще е по лесното (предполагам де) :)

Благодаря пак и Поздрави ;)
Аватар
nashobg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Galla » 20 Май 2008, 17:30:58

Мила, има изход и от тази ситуация, но трябва да се поразровиш за подробности, защото аз сам слабо запозната...
Какво имам в предвид? Ти като студентка, доколкото знам, имаш право да работиш, колкото си искаш! Разликата е, че до един определен максимум от дни и работни часове не плащаш данъци, а поcле ги плащаш в пълен размер и то върху цялата сума(мисля беше)! А и винаги можеш да си откриеш частен бизнес и т.н. Не виждам и какъв е проблема мъжът ти да си открие ИТ консултантска фирма в БГ, и да работи за немски клиенти. Така ще е нон стоп тук, но ще плаща данъци в БГ, което ви е супер изгодно и т.н. Идеи има много и ако ви липсват може да ви дам някои :)

А това за ходенето в ЕУ без виза, което са ви казали в посолството е бла-бла. Те просто са си вързали гащите в случай че. МОЖЕ ДА ХОДИ ИЗ ЕУ КАДЕТО СИ ПОИСКА, САМО ЧЕ САМО КАТО ТУРИСТ! Освен, че нещо от ЕУ право поразбирвам, говоря и от личен опит, пак и ако се замислиш и логиката е съвсем проста... в ЕУ нqма граници... дори и да те спре Grenzschutz, при положение, че пребиваваш официално в страна от ЕУ, след проверката ти пожелават приятен път!!! Задават ти най-вече въпроса къде отиваш и защо, и с това се приключва! А пък като каже и че е докторант в БГ тръгнал да види широкия европейски свят, направо ще го и разцелуват ;)

Не вярвай на старило, вярвай на патило... пак аз сам и двете ;)
Аватар
Galla
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nashobg » 20 Май 2008, 20:23:06

Здравей Galla :)
това не го знаех че разликата е само с данъците, поне другите казаха че нямам право! не знам вече и аз!
много е интересна тази идея с фирмата, особено че той наистина има фирма и с нея работи в БГ законно :) имаш ли повече инфо. по този въпрос? но може би проблема че той никога няма да получи никакви документи и също така България няма да му даде да пребивава ако излиза от страната 6 месеца + 1 ден..това отпада също май :)
иначе за влизането му без виза, може и да си права..но не можем да рискуваме да стигнем до там и да не го пускат, особено че сме питали в 5 ЕУ посолства в София и всичките казаха че преди "Шенген" не може!!!

Мерси и Поздрави ;)
Последна промяна nashobg на 21 Май 2008, 14:00:42, променена общо 1 път
Аватар
nashobg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 20 Май 2008, 21:28:10

Galla написа: Ти като студентка, доколкото знам имаш право да работиш, колкото си искаш! Разликата е, че до един определен максимум от дни и работни часове не плащач данаци, а полсе ги плашташ в пален размер и то варху цялата сума(мисля беше)!

Това не е вярно!
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Re: Съпруга ми не е ЕУ и иска да дойде, как?

Мнениеот derdiedas » 31 Март 2009, 09:10:39

@nashobg дали ще може да дадеш инфо какво стана със случая.

И аз имам подобен проблем

Съпругът на сестра ми не е ЕУ и идва въпроса дали да им пращам покана в БГ(какви са изискванията за покана -горе има посочени, същите ли са?). Може ли свободно движение? Последният път като идваха бяха му дали виза туристическа без проблеми.
Като е с туристическа виза има ли право да открие фирма тук в ДЕ за да може да работи и пребивава, и за напред безпроблемно ли ще може да патува БГ <-> ДЕ ..

А и още едно питане - преди му искаха да си направи и да плати застраховка около 700лв, за да дойде в ДЕ, това било изискване когато получавал виза ?????? А той си е осигуряван от години в БГ и си има даже ЕС здравна карта от Здравната каса на БГ.
Аватар
derdiedas
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Назад към Новобранец