• Advertisement

Издаване на Aufenthalthserlaubnis

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот AnGeLy » 12 Юни 2008, 23:24:30

В Бохум дават без проблем и на тези, които са на курс по немски. Не съм 4увала на някой да откажат.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 8 пъти

Мнениеот lili_vlaeva » 13 Юни 2008, 12:44:55

SuNnY21 написа:Днес ми отказаха.Имам си застраховка и декларация от майка ми за 650 евро на месец,с която гарантира,че ще ме издържа и ми го отказаха.Незнам просто.Онзи ми каза-\ъКато се запишеш в университета пак ела.\ъА дотогава няма да имам право на работа,доколкото знам.:(

8O 8O Това чак не мога да го повярвам. Та аз самата в момента съм точно с такъв документ,карайки курс по немски. Много странна работа. :?
I hope life isn't a big joke, because I don't get it. ~Jack Handey
Аватар
lili_vlaeva
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот farwla » 14 Юни 2008, 04:24:43

Е добре, ама и да ти бяха издали-ти като не си студентка, а само си на курс по немски-щеше ли да имаш право на работа?
Така или иначе имаш 90 дни гратисен период , може за това да се те отпратили-щото курсът по немски може да не превишава 90 дни?
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот SuNnY21 » 25 Юни 2008, 14:52:24

Проблемат е бил това,4е имах само застраховка,а не немска кранкенжерзихерунг.Ама сега да ви питам не6то.Аз искам да следвам живот и здраве от октомври.Та на това лист4е никаде не пи6е мога ли да работя или не? :? Та,ако ме приемат в уни-то 6те имам ли право на работа и как?Пак ли трябва да ходя до Ауслендербехиорде? :roll:
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот lili_vlaeva » 25 Юни 2008, 15:04:33

На това листче пише ли някъде дата на валидност. Би трябвало да има такава дата и, ако тя изтича преди да е почнал Studium-а ти, трябва пак да отидеш и да си извадиш ново.
I hope life isn't a big joke, because I don't get it. ~Jack Handey
Аватар
lili_vlaeva
Златен писач
Златен писач

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Yura » 25 Юни 2008, 15:13:18

SuNnY21 написа:Проблемат е бил това,4е имах само застраховка,а не немска кранкенжерзихерунг.Ама сега да ви питам не6то.Аз искам да следвам живот и здраве от октомври.Та на това лист4е никаде не пи6е мога ли да работя или не? :? Та,ако ме приемат в уни-то 6те имам ли право на работа и как?Пак ли трябва да ходя до Ауслендербехиорде? :roll:

Бг застраховката не би трябвало да бъде проблем, просто е трябвало да отидеш в друг ден при друг служител. да работиш имаш право, отиваш в Bürgeramt и искаш да ти издатат Lohnsteuerkarte. Работи си на воля не само 90, а а ако искаш и 100 дни.
Аватар
Yura
Модератор
Модератор

Снимки: 287
Статии: 50
Благодарено: 33 пъти

Мнениеот SuNnY21 » 25 Юни 2008, 16:13:01

Yura написа:
SuNnY21 написа:Проблемат е бил това,4е имах само застраховка,а не немска кранкенжерзихерунг.Ама сега да ви питам не6то.Аз искам да следвам живот и здраве от октомври.Та на това лист4е никаде не пи6е мога ли да работя или не? :? Та,ако ме приемат в уни-то 6те имам ли право на работа и как?Пак ли трябва да ходя до Ауслендербехиорде? :roll:

Бг застраховката не би трябвало да бъде проблем, просто е трябвало да отидеш в друг ден при друг служител. да работиш имаш право, отиваш в Bürgeramt и искаш да ти издатат Lohnsteuerkarte. Работи си на воля не само 90, а а ако искаш и 100 дни.
Е за 1 година ми е.Ама нали,ако сам студентка 6те имам право на 90 работни пални дни или 180 непални работни дни или гре6а?Ама трябжа ли пак да ходя до Ауслендербехиорде или не,за да мога да работя?Това се 4удя сега.
П.С.:Еми 1 пат ми отказаха,на 2-рия питах за6то и ми казаха,4е проблема е,4е нямам дои4е кранкенжерзихерунг и на 3-тия пат :lol: си имах и готово.;)
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Мнениеот SuNnY21 » 25 Юни 2008, 16:29:49

Явно сам касметлия.По принзип сам,ама тоя пат :shock:
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Мнениеот AnGeLy » 25 Юни 2008, 20:14:12

SuNnY21, докато си на курс имаш право да работиш само през ваканциите (§ 16 Abs. 3 Satz 2, 2. Halbsatz AufenthG). Отиди в секретариата на службата, в която ти се провежда курсът, и помоли да ти дадат една бележка откога до кога са ваканциите на курса. С тази бележка отиваш в Arbeitsagentur и молиш да ти издадат разрешително за работа през ваканциите.
След като станеш студентка и се запишеш в университета, си взимаш един Studienbescheinigung отиваш в Ausländerbehörde и ти издават един unbefristete Freizügigkeitsbescheinigung (може да се наложи отново да покажеш пари и застраховка). С тези Freizügigkeitsbescheinigung и Studienbescheinigung отиваш отново в Arbeitsagentur и искаш да ти издадат разрешително за работа съгласно § 16 Abs. 3 AufenthG i.V.m. § 9 Nr. 9 ArGV. С този документ ще имаш право на 90 пълни работни дни и 180 половин работни дни, но ще можеш да ги работиш през цялата година, а не само през ваканциите.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот AnGeLy » 25 Юни 2008, 21:31:43

popwill написа: Само дето тая част я няма ами си важат без разрешително

Има я и още как! Нали работя popwill, много добре знам какви документи се изискват. Всеки работодател иска разрешително за работа, да го види. А Freizügigkeitsbescheinigung няма нищо общо с правото на работа! Нищо не се е променило, освен, 4е едно време разрешителното ти го лепяха директно с визата, а сега ходиш в Arbeitsagentur да ти го издадат.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Yura » 25 Юни 2008, 23:28:00

И за какво ти са излишни главоболия - Arbeitsagentur, разрешително? Особенно в нейният случай с тези излишни ходения само може да си навреди.Нито за Lohnsteuerkarte, нито за Steuernummer ти е нужно. И двете ги издават с Freizügigkeit.

Кой те гледа кога работиш? Кой го инетересува кога имаш ваканция и кога не? Вероятността да ти откажат работа, защото не си във ваканция е едно на милион. С ъези 90 дни същата работа, докато не си надхвърлил 7400 и малко никой няма да те пипне.Всичко останало е за плашене на гаргите.

SuNny21, правилно ли разбрах, издали са ти Freizügigkeit за 1 година?
За застраховката още веднъж, нямат право да ти откажат по тази причина. Причината е била, че си нямала документ от немска здр. каса, че възоснова на бг застраховката не си задължена да се осигуряваш в де. Така, че съвсем спокойно можеш да прекратиш немската и да си караш с бг. Още веднъж иди в Bürgeramt и поискай Lohnsteuerkarte, след като я получиш работи си на воля...
Аватар
Yura
Модератор
Модератор

Мнениеот AnGeLy » 26 Юни 2008, 17:58:32

Yura написа:И за какво ти са излишни главоболия - Arbeitsagentur, разрешително? Особенно в нейният случай с тези излишни ходения само може да си навреди.Нито за Lohnsteuerkarte, нито за Steuernummer ти е нужно. И двете ги издават с Freizügigkeit.

Кой те гледа кога работиш? Кой го инетересува кога имаш ваканция и кога не? Вероятността да ти откажат работа, защото не си във ваканция е едно на милион. С ъези 90 дни същата работа, докато не си надхвърлил 7400 и малко никой няма да те пипне.Всичко останало е за плашене на гаргите.

За6тото пак повтарям, Freizügigkeit, Lohnsteuerkarte и разре6ително за работа са все разли4ни документи. Просто умът ми не го побира, как може да има хора, които са в Германия от няколко години и да не знаят каква е разликата м/у Lohnsteuerkarte и разре6ителното за работа, Yura! И когато отиде6 да работи6 някъде легално, работодателят 6те ти иска освен Freizügigkeit и Lohnsteuerkarte, задължително и разре6ително за работа. Много работодатели гледат 90те дни, за пример 6те дам, 4е аз работя в университета и преди 2 седмици ми направиха проблем, 4е имам само 90 дни право на работа и не се знаело дали ве4е не съм ги изработила. Да не говорим колко мъки имахме докато изкараме такова разре6ително за работа през ваканциите то4но на едно мом4е, което е на езиков курс. За6тото никой не иска да си слага главата в торбата и да взима хора без разре6ително.
Може в разли4ните провинции, не6тата да стоят по разли4ен на4ин, но това е за НРВ и особено за Бохум, Yura :!:
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Yura » 26 Юни 2008, 18:47:47

Сигурно ще те изненадам, но не си единстеваната работила/ работеща. По някаква случайност и аз съм работил на не малко места,при това не само в Бохум, а и работя (гледай сега колко интересно ще се получи) в същият този университет. Надявам се, че няма нужда да добавям легално. И представи си до сега никой, никога не ми е искал разрешително.

Да не говорим колко мъки имахме докато изкараме такова разре6ително за работа през ваканциите то4но на едно мом4е, което е на езиков курс.

И сега цитат на първо изречение от горния ми пост:

И за какво ти са излишни главоболия - Arbeitsagentur, разрешително? Особенно в нейният случай с тези излишни ходения само може да си навреди.

Говоря за конкретният случай - докато не и го поискат, няма нужда от него, точно за да се избегнат тези "мъки". Би трябвало и ти за толкова години да си разбрала, че тукашната бюрокрацията е на височайше ниво. Запише ли се есента може да си изкарва каквито иска разрешителни - въпрос на личен избор.

П.с. И хайде нЕма нужда от тия удивителни, написвайки мнение в умерен тон, очаквам и отг. да бъде такъв, всичко друго си е чиста проба заяждане, Angely :wink:
Аватар
Yura
Модератор
Модератор

Мнениеот AnGeLy » 26 Юни 2008, 20:32:53

Yura написа: Надявам се, че няма нужда да добавям легално. И представи си до сега никой, никога не ми е искал разрешително.

Да не говорим колко мъки имахме докато изкараме такова разре6ително за работа през ваканциите то4но на едно мом4е, което е на езиков курс.

Говоря за конкретният случай - докато не и го поискат, няма нужда от него, точно за да се избегнат тези "мъки".

Само ми кажи, думите "легално" и "без разрешително" не се ли самоизклю4ват, ти как мислиш? Не мога да си представя, 4е никой никога не ти е искал разрешително, а си работил легално. Ми то ако така ставаше, нямаше да има понятия като Arbeitserlaubnis! До сега съм работила на доста места и то легално и винаги са ми искали разрешително. И представи си, даже в договора за формулярите за 400-Euro-Basis. Ако ставаше така лесно, щеше вси4ки да ходим до Rathaus-a, да си искаме по една Lohnsteuerkarte и да по4ваме. Защото, за да ти я издадат, дори няма нужда от Freizügigkeit!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот AnGeLy » 26 Юни 2008, 20:37:47

popwill написа: P.s.
Ангели, моля те не взимай отношение по цитата, не ми се спори:
Die 90 Tage sind grundsätzlich
arbeitserlaubnisfrei; außerdem arbeitserlaub-
nisfrei sind noch Hiwi-Tätigkeiten, wenn diese
etwas mit dem Studium zu tun haben. Auch
kann die Hiwi-Tätigkeit arbeitserlaubnisfrei
noch neben den 90 Tagen ausgeübt werden.
Alles, was über die 90 Tage hinausgeht, muss
dann von der Ausländerbehörde und dem Ar-
beitsamt genehmigt werden

Seit 2005 dürfen internationale Studierende, die nicht aus der EU oder dem EWR kommen, 90 volle oder 180 halbe Tage im Jahr arbeiten. Dafür brauchen sie keine Zustimmung der Agentur für Arbeit, der deutschen Zentralbehörde.

popwill, да, така е. Само 4е отиваш в Arbeitsagentur и това вси4ко заедно с параграфите ти го пишат на един документ, който работодателят в нормалните слу4аи (а не тия на късмет) ти го иска! Така е в Бохум, така е в Дортмунд. Моля те давай Quelle, когато цитираш!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец