• Advertisement

Издаване на Aufenthalthserlaubnis

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Мнениеот Yura » 26 Юни 2008, 23:39:37

Що ли нямам желание да споря? Една молба към теб, преди да отговориш прочети поне два пъти мнението. Ще ти ги обясня думите по друг начин - легално( с Freizügigkeit и Lohnsteuerkarte, по желание добави и Steuernummer), без разрешително (без въпросното допълнително листче). И още веднъж за да няма недоразумения, при започване на работа съм показвал Freizügigkeit и Lohsteuerkarte. А дали е така лесно да идеш и да ти дадат Lohnsteuerkarte е доста интересно, не знаех, че ги раздавали като Flayer - и.

Последно мнение по въпроса от мен :wink:
Аватар
Yura
Модератор
Модератор

Снимки: 287
Статии: 50
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 33 пъти

Мнениеот SuNnY21 » 1 Юли 2008, 19:08:03

Искам да благодаря на вси4ки за написаното.AnGeLy-написаното от теб,донякаде ме успокои.
П.С.:Про4етох и видях,4е доста спорите по някои вапроси,та да споделя не6то,дето един приятел му се слу4и и сам изумена.Зна4и доиде в Де и си бе6е турист само анмелдунг има6е и си намери някакав арбеитсгебер и никаде не е ходил.Вси4ко му свар6и работодателя.И сега има и договор и т.н..Та се 4удя как е вазможно това?Или е прекалено голям касметлия или има добра професия? :roll:
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот SuNnY21 » 1 Юли 2008, 22:33:34

Незнам дали има диплома,но има много голям опит и практика.Това маи е изиграло по-голяма роля.Немецат му казал-една седмиза иска работи пробно и види кжо може и кво не.После маи не му е искал нито диплома,нито ни6то,което е малко странно и се 6а6нах,ама било вазможно.. :lol:
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Мнениеот SuNnY21 » 7 Юли 2008, 19:49:47

A аз сега така или ина4е курса ми по немски е само 4 4аса на ден и ре6их питам насам-натам за работа.Та хубаво намерих работа,давам на баде6тата 6ефка Фреузüзигкеитбесцхеидигунг и т.н..Тя ми каза след няколко дена пак да отида.Отивам аз и се оказва,4е без разре6ение за работа не мога да подпи6а договор.Има ли такова не6то или тя незнае и ме мота-незнам.Ходих до Бурото по труда,дадоха няколко ми две лист4ета,които тя подпални и им удари пе4ати,4е иска да работя при нея,об6то 26 4аса на седмиза(сас сабота и неделя) и доход някаде около 420 евро.Та пак им ги занесох в Биурото по труда и сега 4акам.Та малко ми се струва абсурдна цялата ситуация-за да подпи6а договор трябва да имам Арбаитсерлаубнис,а за да имам Арбеитсерлаубнис трябва да имам договор.Параграф 22 или ... :?
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Мнениеот AnGeLy » 7 Юли 2008, 21:05:57

SuNnY21 написа: Отивам аз и се оказва,4е без разре6ение за работа не мога да подпи6а договор.

Сега какво ще кажат господата popwill и Yura, които ти обясняваха как можеш да работиш само с Freizügigkeit и Lohnsteuerkarte. Ама много ми е интересно :shock:

SuNnY21, щом си на курс, можеш да работиш легално само през ваканциите. Как става изкарването на документа, съм ти обяснила по-горе. Все пак понякога някоя заблудена служителка издава и просто така разрешителни, върпос на късмет. Лошото е, че 26 часа на седмица е доста, не знам дали ще се получи. Освен това, са ти дали предполагам най-обикновени блаки за Arbeitserlaubnis и вероятността да ти дадат е доста малка. Но все пак надежда има, зависи колко са благосклонни.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот estira » 7 Юли 2008, 22:26:01

Мила ми SuNnY21, единствената инстанция, която трябва да слушаш е Бюрото по труда. Там колят, там бесят, от там каквото кажат е закон Божий. Tук ние можем хиляда акъла да даем, но всеки говори от собствен опит, който, както виждаме понякога е различен. Tо човек два еднакви сладкиша по една и съща рецепта не може да направи, че пак различни на вкус стават, а какво остава за житейски опит. Обаче тези 420 евро са ужасно малко за толкова работни часа, а и ако си решила твърдо да започваш, поне подпиши договор за 400, защото за 20 евро повече плащаш данък върху цялата си работна заплата, не само върху тези 20 евро. Aко обаче въпросните 20 евро са бонус, премия или както му казват тук "übertariflicher Zuschlag" може даже и повече да са.

И искам да помоля дърлящите се да спрат да се дърлят или да се дърлят с по-мил тон, ако може!
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот AnGeLy » 7 Юли 2008, 23:29:07

*** Модерирано мнение. estira
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот SuNnY21 » 28 Юли 2008, 15:32:07

По темата-полу4их разре6ителното.Бяха стра6но лиубезни от Бурото по труда.:) Явно сам касметлиика или не то4но.6ефката ми се изтарикати и иска и работя направо за без пари-от 5-6 евро на 4ас,мина през 3 евро на 4ас,за да ми каже накрая(след като полу4их разре6ителното естествено),4е понеже сам от Балгария и понеже немския ми не е много добар(ниво Б2 сам някаде)-искала да и поработя 2-3 месеца за 150 евро на месец. 8O 6тях да падна и просто не става.Тц,тц,тц и тука имало стиснати,та 4ак незнам как му се вика на това. :shock:
П.С.:Та сега сам на на4ална то4ка-тарсене отна4ало на работа.
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

Мнениеот farwla » 29 Юли 2008, 22:28:45

-искала да и поработя 2-3 месеца за 150 евро на месец.
интересно, това не би ли било нарушение на разрешителното за работа??? при подаването на молба за разрешително, не се лиу упоменава работно време/заплащане и не трябва ли да е съизмеримео с заплащането в ДЕ? не мога да си представя как бюрото по труда издава разрешително за работа на такива уловия???
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот satbradar » 30 Юли 2008, 11:21:56

SuNnY21 написа:По темата-полу4их разре6ителното.Бяха стра6но лиубезни от Бурото по труда.:) Явно сам касметлиика или не то4но.6ефката ми се изтарикати и иска и работя направо за без пари-от 5-6 евро на 4ас,мина през 3 евро на 4ас,за да ми каже накрая(след като полу4их разре6ителното естествено),4е понеже сам от Балгария и понеже немския ми не е много добар(ниво Б2 сам някаде)-искала да и поработя 2-3 месеца за 150 евро на месец. 8O 6тях да падна и просто не става.Тц,тц,тц и тука имало стиснати,та 4ак незнам как му се вика на това. :shock:
П.С.:Та сега сам на на4ална то4ка-тарсене отна4ало на работа.

:) :) :)
Ами жертва си на митове и легенди от БГ че тука в немско работодателите направо раздават пари ....чудят се направо на кои да ги дадат... :) :) :)
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот rossitoteva » 30 Юли 2008, 11:43:55

От една и половина години имам регистрация и живея в германия мога ли да си изкарам разрешително за работа.

Предварително благодаря за отговара.
Аватар
rossitoteva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот satbradar » 31 Юли 2008, 10:23:37

rossitoteva написа:От една и половина години имам регистрация и живея в германия мога ли да си изкарам разрешително за работа.

Предварително благодаря за отговара.

Aми ако дадеш повече подробности -умения,квалификация,работа и т.н може и някои да даде мнение дали ще можеш да си изкараш разрешително за работа. Но на така зададен въпрос-иди и попитаи някои оракул -само такъв човек може да ти отговори.
Последна промяна satbradar на 1 Август 2008, 18:56:35, променена общо 1 път
Аватар
satbradar
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 16 пъти

Мнениеот rossitoteva » 31 Юли 2008, 15:46:29

Да прав сте че не сам писала подробности Мисля да потърся работа в ресторанти като пом персонал -хотели като камериерка или други места но които са без квалификация Аз съм икономист по професия Добър говорим немски
Аватар
rossitoteva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот Lea » 31 Юли 2008, 21:44:28

rossitoteva , след като имаш икономическо образование и говориш немски, защо изобщо се занимаваш да търсиш нискоквалифицирана работа? Пробвай по специалността си нещо да намериш. Ок, може да не получиш веднага топ работа с топ заплащане, но човек трябва да мисли с перспектива. Започнеш ли сега като камериерка, ходи обяснявай после някъде насериозно, че си икономист....
Аватар
Lea
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 18 пъти

Мнениеот SuNnY21 » 1 Август 2008, 20:45:18

farwla написа:
-искала да и поработя 2-3 месеца за 150 евро на месец.
интересно, това не би ли било нарушение на разрешителното за работа??? при подаването на молба за разрешително, не се лиу упоменава работно време/заплащане и не трябва ли да е съизмеримео с заплащането в ДЕ? не мога да си представя как бюрото по труда издава разрешително за работа на такива уловия???
Разре6ителното се води фризиор и е за 26 4аса седми4но.Освен това тя иска да и работя на пален работен ден,т.с. 150-160 4аса отгоре и излиза с аргумента,4е тука за фризиор Аусбилдунга е 3 години,а в Балгария е само 6-9 месеца.Това е.И да в нару6ение е на закона,то4но затова ме кара да си изкарам второ разре6ително за помо6тник-фризиор,за6тото като фризиорка минимума е 6-7 евро на 4ас.И ако напи6е 150 евро дори за 50 4аса месе4но,както го мадри,пак 6те я раз4екнат на краст от Бурото по труда.Но вапроса е,4е от Арбеитсамт-а дават все пак разре6ително стига 4овек да иска и да опитва.И се радвам,4е не работят балгари в Арбеитсамт-а,за6тото тогава маи няма6е полу4а разре6ителното като 4ета отговорите. :D
П.С.:Satbradar,абе не са ба6 митове от Социалисти4еско време,на които робувам,за6тото тука 4овек прили4но живее и като 4иста4 дори-може си пла6та наема,сметките и яденето,а в Балгария за сажаление не е така.И хората,които 6те ме успорват-питам директно-6том е толкова готино в Бг за6то сте тука,а не в на6та мила родина?
Последна промяна SuNnY21 на 1 Август 2008, 20:58:13, променена общо 1 път
Аватар
SuNnY21
Тукашен
Тукашен

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец