• Advertisement

Моят не дотам успешен опит

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Моят не дотам успешен опит

Мнениеот wertaw » 27 Септември 2008, 12:07:58

НЕ ПРАВЕТЕ КАТО МЕН!
Тази година ще започна да следвам право във Фрайбург (зимен семестър 2008/2009, вече се записах). На 22.09 цъфнах в града с надеждатада си намеря общежитие и в краен случай квартира. Познайте дали успях.
Но горе-долу май извлякох следните заключения:
1. Грубо казано цените са към 300 евро на месец за 30 квадрата жилище. Най-общо казано. Евтините варианти (за по 180-200 евро на месец) са значително по-мизерни в най-общия случай.
2. Когато квадратурата и цената се увеличават, това става несъръзмерно. За 40 квадрата отиват 400 евро примерно, а пък за 60 квадрата- 530 евро. Поне от това, което аз видях де. Тоест, заслужава си да се търсят по-големи жилища от групички хора- май излиза по-рентабилно.
3. Ходих на оглед в една организация- орден или братство, но не подхождайте предубедено- Corps Hubertia. имат си и сайт и съ готина организация, за 180 евро на месец получаващ страхотна, обзаведена стая, близо до Auslandsamt, интернет, кухня, перални, душове, библиотека в сградата, в която живееш и т.н. НО трябва да си момче, всяка вечер да участваш в упражнения по фехтовка по 1 час, да изкараш немския курс за ловец и да вземаш участие в някакви офицеални мероприятия на братството. Първия семестър нямаш задълженя, можеш да си тръгнеш ако не ти хареса. Ама на мен ми беше малко странно. Все пак на някого ако му хареса може да се пробва.

Ако някой все пак е направил моята грешка и не си е намерил още жилище, можете да го насочите към мен, та да си търсим заедно. Същото важи и ако знаете за WG, където има свободно място. Мейла ми е a_kaloyanow@abv.bg Ще съм във Фрайбург от 05.10 нататък. Телефон в България 0885305116, а в Германия 017625364464 . Надявам се все пак да има къде да живея. Стискайте ми палци!
Аватар
wertaw
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Моят не дотам успешен опит

Мнениеот AnGeLy » 27 Септември 2008, 15:19:17

wertaw написа:
3. Ходих на оглед в една организация- орден или братство, но не подхождайте предубедено- Corps Hubertia. имат си и сайт и съ готина организация, за 180 евро на месец получаващ страхотна, обзаведена стая, близо до Auslandsamt, интернет, кухня, перални, душове, библиотека в сградата, в която живееш и т.н. НО трябва да си момче, всяка вечер да участваш в упражнения по фехтовка по 1 час, да изкараш немския курс за ловец и да вземаш участие в някакви офицеални мероприятия на братството. Първия семестър нямаш задълженя, можеш да си тръгнеш ако не ти хареса. Ама на мен ми беше малко странно. Все пак на някого ако му хареса може да се пробва.

Не знаех, 4е Burschenschaften са запо4нали да се интересуват и от 4ужденци ( Vorwürfe: Elitarismus, Deutschnationalismus und Rechtsextremismus). Това са такива братства, подобни на онези от американските колежански филми.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот jemand » 27 Септември 2008, 20:50:08

AnGeLy написа:
wertaw написа:

Не знаех, 4е Burschenschaften са запо4нали да се интересуват и от 4ужденци ( Vorwürfe: Elitarismus, Deutschnationalismus und Rechtsextremismus). Това са такива братства, подобни на онези от американските колежански филми.

И аз съм в такова братство :D Какво да се прави :) Ще се фехтираме :?: :roll: Corps Saxonia :)
Аватар
jemand
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот AnGeLy » 27 Септември 2008, 21:46:09

Сериозно ли jemand? Ами браво на теб, един ден би трябвало да направи живота ти по-лесен :)
Не мога да разбера, вместо да се бутате по братствата, защо просто не влезете във Fachschaft-a. Така ще можете да помагате и на други, освен на себе си.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот Mony60 » 27 Септември 2008, 21:54:38

Аз ще предпочета мизерни условия, вместо такива "братя". Но става за един месец, докато си намериш подходяща квартира. То от фехтовки време за учене няма да ти остане, пък факта че трябва да си момче е съмнителен да нямат и обратни наклонности. Така, че умната!

PS: Междувпрочем ( щом си новобранец в Германия) внимавай много ако те карат нещо да подписваш. Ако не си сигурен какво точно подписваш, разпитвай подробно за какво точно става дума, защото един подпис може да ти навлече доста неприятности. Успех!!!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот wertaw » 27 Септември 2008, 22:43:18

Май с разговора за братствата се поотклонихте от темата. М/у другото далеч не съм против такива организации, 3 одини членувах в Младежки Авариен Екип на Български Червен Кръст, а пък да се фехтовам по 1 час на ден не е дотам трудно, просто имам други приоритети, но сметнах, че някого може да го интересува.

Впрочем, наистина ме свържете с някого, който си няма квартира, ако намерите такъв случайно, по двама и повече е по-лесно. Също и ако чуете за някое WG.
Аватар
wertaw
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 28 Септември 2008, 00:12:57

wertaw написа: ... 3 одини членувах в Младежки Авариен Екип на Български Червен Кръст...

Това май няма много (нищо) общо с Burschenschaft-ите :)
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот wertaw » 28 Септември 2008, 09:07:17

В основата си може би, но начина на живот и задълженията са си горе-долу еднакви- трябва да ходиш на тренировки по първа помощ, трябва да ходиш на тренировки по спасяване с въжета, живеете в една и съща стая, носите униформи...

Но стига с темата за братствата, имам нужда от съвет и информация за това как да си намеря жилище. Дали е възможно да си намеря все пак нещо в студентските общежития и при какви условия? Ако "Не", тогава случайно да знаете за някое WG, което да си търси още хора или за някого, който не си е намерил още жилище?
Аватар
wertaw
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 28 Септември 2008, 11:57:12

wertaw, обикновено може да се кандидатства online. Има т.н. Warteliste, което за разли4ните общежития е разли4но дълго, м/у 6 месеца и една година. Във всеки град обикновено има оба4е по някое общежитие, което не е много хубаво, но за първи дом става, и за него обикновено не се 4ака много. Освен това ти препоръ4вам да се поинтересуваш за 4астни общежития.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот wertaw » 28 Септември 2008, 13:55:01

Частни общежития? Не се бях сещал. Мерси! Впрочем какво значи Warteliste? Аз си мислех, че е все едно да се наредиш на опашка докато хляба свърши, а дали ще стигне и за теб не се знаи. Аз лично влязох в списъка с чакащите, но до сега няма нищо свободно. Значи ли това обаче, че ако след 3 месеца се освободи нещо ще ме светнат за това?
Аватар
wertaw
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот criyo » 28 Септември 2008, 14:42:19

jemand написа:
AnGeLy написа:
wertaw написа:

И аз съм в такова братство :D Какво да се прави :) Ще се фехтираме :?: :roll: Corps Saxonia :)

Corps Palatia :)

Но не живея там, естествено, макар че имат страшна сграда, точно зад университета. Пием бира безплатно, гледам как по-големите се тепат с шпаги, чак пат има някакви екскурзии наляво надясно. Според мен са дружества с идеална цел, уловката е, че след време може да те накарат (след като направиш кариера) да помагаш с пари на новите членове. Не е задължително, но тези дружества се издържат с такива пари. Като цяло може да направиш страшни връзки - почти всички членове са потомци на благородници, синове на по-стари политици, етс. Чат-пат на събиранията идват и бивши членове, последния път (преди 3 месеца де) играхме покер и дойде една клечка от Münchener Rück...някои веднага си уредиха по интервю за практика.

Но внимавайте. За Корпс знам, че са читави - другите...не знам
Последна промяна criyo на 28 Септември 2008, 14:47:36, променена общо 1 път
The above written comment should not be accepted as a direct advice, as it only represents my opinion on the topic.
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 51 пъти

Мнениеот AnGeLy » 28 Септември 2008, 14:46:09

Warteliste е то4но списък на 4акащите. В нормалния слу4ай се налага ти да ходиш през седмица-две да питаш дали се е освободило нещо. Колкото по-4есто ги притесняваш, толкова по-добре (нямай срама). Има някои градове (изклю4ения), където когато се освободи нещо, ти уведомяват с писмо (примерно в Дортмунд е така). Но в пове4ето градове се налага да ходиш и да питаш постоянно.

Частните общежития са един доста добър вариант, потърси в интернет, трябва да има някъде списък. Обикновено се кандидатства директно при Hausverwalter-a на общежитието. Можеш да му напишеш някакво сърцераздирателно писмо как ина4е ще спиш на гарата. При мен това помогна :)
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот onufriy » 29 Септември 2008, 07:15:10

В темата за Фрайбург съсвсем наскоро се дискутираха общежитията. Без никакво желание да ти скършвам хатъра - наемите, които си споменал, мязат на студени. Т.е. евентуално трябва да добавиш 40-120 еврона за парно, вода, ток.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот wertaw » 29 Септември 2008, 22:03:37

Е това, че трябва да ги тормоза тези със списъка на чакащите не го знаех. Много ме бива да тормозя хората да си свършат работата, когато не ме е срам. Мерси AnGely!
Аватар
wertaw
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Joanka » 11 Октомври 2008, 08:29:18

Има ли такива огранизации/братства(или по-скоро сестринства) за момичета? :D
Всичко е число! ;)
Аватар
Joanka
Редовен писач