• Advertisement

Интеграционни курсове

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Някой би ли ми казал всичко за интеграционните курсове!

Мнениеот vesuni » 8 Май 2010, 17:00:31

Живея в Мюнхен от 2 месеца почти и искам да получа повече информация отсносно тези курсуве,документите,с които се кандидатства и всичко останало:)))Много ще съм благодарна... :(
vesuni
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Някой би ли ми казал всичко за интеграционните курсове!

Мнениеот Mascha » 8 Май 2010, 23:00:17

Здравей,Весуни.Мисля,4е мога да ти отговоря на въпроса.Аз в на4алото съ6то бях на такъв.По принцип едно ниво във Фолкс6уле струва 233 евро ве4е(аз бях там),но ти може6 да го кара6 за 133 евро.Това става като попълни6 молба до службата за интеграция във Триер(за моята провинция.за твоята-не знам къде се намира,може пак да е там).За попълването на тази молба 6те ти помогне служител или преподавател от самото у-6те,където иска6 да у4и6.Надявам се,4е съм ти помогнала и ти желая успех ;-)
Аватар
Mascha
Нов потребител
Нов потребител

Re: Някой би ли ми казал всичко за интеграционните курсове!

Мнениеот vesuni » 9 Май 2010, 20:23:37

Благодаря тии!!! :-({|= :-({|= :-({|= :cheers: :flower:
vesuni
Нов потребител
Нов потребител

Re: Интеграционни курсове

Мнениеот mimiveskova » 20 Май 2010, 16:21:53

Здравейте.Аз съм Мими Варна/България/.Все още живея тук но,скоро с моя син/13 год./,ще живеем в Дюселдорф.Имам връзка с един германец с който мислим да сключваме брак.Моля Ви ако някой знае;Какви документи са необходими на мен и детето ми за постоянно пребиваване?Синът ми ще учи там а аз ще работя..Казаха ми че трябвало някякви курсове по немски езикда имам за да ми се издаде сертификат за езика но,незнам къде трабва да ги проведа тези курсове,дали в България или в Германия.И само за мен ли важи това?.Аз и синът ми имаме средно ниво на езика.И какви документи са необходими и за двама ни/за училище на синът ми и за мен/?
Нямам никаква информация със тамошните закони и незная какво да подготвям.
Ще съм Ви много благодарна ако някой ми даде информация за всичко това.
Успешен ден Ви желая.

с уважение; Мими от Варна-България
mimiveskova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот WinniePooh_20 » 20 Май 2010, 22:20:53

Ако ще си на курсове в Германия,преди да стигнеш до тези интеграционни курсове по-добре да си набавиш всичко необходимо от България. Щом ще сключваш брак , отиваш в общината и си набавяш удостоверение за семейното положение. Трябва ти превод и апостил. Някой казват , че може превод в БГ , други в Германия , но по-добре в Германия ... Мисля че удостоверението важи за 6 месеца.

Европейска здравна карта , която да замести немска здр. осигуровка докато започнеш работа.

Най-вероятно ще ти трябват и последните дипломи- твоята и на сина ти преведени. Аз си преведох дипломата в БГ без апостил, нямаше проблеми.

Добре е да имате и червен паспорт не е задължително , но все още има хора , които не знаят ,че БГ е в ЕС.

Вече като си в Дюселдорф се регистрираш в Rathaus( общината).Там ми дадоха и формуляр за Freizugigkeit .

На курсове аз лично не съм ходил . Не знам как е положението там.
WinniePooh_20
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Gabinova » 5 Ноември 2011, 23:00:19

Знаете ли, дали нивото на един интегр. курс провеждан във VHS по места и в например Sprach Institute е еднакво? Дали се учи по еднакви учебници и програми?
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот clarasvetlana » 15 Ноември 2011, 15:05:48

Здравейте и от мен, скоро ми предстой отиване с малко дете на 1 год. в Хамбург. Искам да попитам някой запознат ли е как става записването за тези курсове , за майки с малки деца ? Много ще съм благодарна ако ми помогнете с информация :)
clarasvetlana
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот max » 16 Ноември 2011, 15:26:53

Gabinova написа:Знаете ли, дали нивото на един интегр. курс провеждан във VHS по места и в например Sprach Institute е еднакво? Дали се учи по еднакви учебници и програми?

Има няколко различни вида учебници, може би 2-3. Всяко училище си избира по кой да преподава. Но това едва ли е от значение, материалът е долу горе един и същ. Важно е в групата да няма много хора, за да може да участваш по-интензивно в учебния процес. А VHS не е най-доброто място за това, там групите са големи от по 20-25 човека. Най-добре е в малка група от около 8 човека. Хем има достатъчно хора, за да се общува, хем има повече време да ви въртят по упражненията. Аз съм бил в група от 17-18 човека, което е твърде много, и също съм бил в група от 4-5 човека, което пък е малко, прекалено пусто е в залата. Ако има 8-10 човека, тогава мотивацията е по-добра, енергията е по-силна, и същевременно не е лудница.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот illina » 20 Ноември 2011, 04:27:00

И какви са юридическите последици след приключването на този 600 часов курс и придобиването на документ за ниво В1?
Аватар
illina
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти

Мнениеот Gabinova » 21 Ноември 2011, 01:00:59

Юридически последици от инт.курс силно казано, всеки има различна изходна позиция и различна цел след това. За тези 600 часа всеки прави тест , за да се види от кое ниво трябва да започне, аз например ще започна от B1, следователно ще имам накрая документ за друго ниво на владеене на език. За някои работни позиции има изискване за наличие на сертификат за поне B2 или C1. Така че всеки сам знае какво, как и защо-няма задължителен регламент или юридически последици. Тези курсове са вид помощ или удряне на едно рамо от Правителството към всички нас, пристигащи в Германия.

П.С. Благодаря Max, за указанията
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот rusenec » 21 Ноември 2011, 12:53:55

При кандидатстване за гражданство в Германия се изисква въпросния сертификат за езика
Животът не е поемал към нас задължение да осъществява мечтите ни. Трябва да вземем каквото ни предлага и да сме благодарни, защото и по-лошо би могло да бъде
Аватар
rusenec
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 159 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот ysmivka » 21 Ноември 2011, 13:29:20

Gabinova написа:Знаете ли, дали нивото на един интегр. курс провеждан във VHS по места и в например Sprach Institute е еднакво? Дали се учи по еднакви учебници и програми?

http://www.goethe.de/lrn/prj/pba/bes/gb ... eindex.htm
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
daisymm2
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Интеграционен курс- ползи

Мнениеот PoLITo_88 » 21 Ноември 2011, 23:23:39

Здравейте, знам че има много теми за интеграцеонен курс, но точно това което ме интерисува не намерих. Реших да се обърна към Вас защото в този сайт има хора с много опит в тази област. Та въпроса ми е следния: Освен, че ще науча езика след завършването на курса имам ли друга полза от този курс? Вярно ли е, че след завършването на курса ще държа тест с който мога да кандидатствам за по- ранно право на работа? Колко по- рано може да стане това при условие че съм от 6 месеца тук. Не съм и работила в Германия. Ще съм благодарна ако ми отговорите. Живея в Нюрнберг а курса е в INLINGUA.

След като знаеш, че има вече подобна Тема, то е и непонятно, за какво е полезна нова такава!

vel...
PoLITo_88
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ysmivka » 22 Ноември 2011, 10:25:00

Целта на интеграционните курсове е да приобщят “белите овци към черното стадо“(шега). Не дават права за по–ранно кандидатстване за работа (такъв курс нЕма).От инт.курс се издава сертификат Б1,(при издържан изпит,60% минимум).Тези сертификати служат за доказване на езикови знания пред работодателя.Възможно е практиката в Inlingua-Nürnberg да е различна ,така че проверете на място.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
daisymm2
Рейтинг: 4%

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти