• Advertisement

Интеграционни курсове

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Интеграционни курсове

Мнениеот daisymm » 11 Декември 2011, 19:17:36

Това е всичко, което се сещам по отношение на темата "Интеграционен курс" в момента. Допълвайте на воля!

Синтезирана информация за Интеграционните курсове

1. Относно продължителността на интеграционния курс, изпитите, правото за надграждащ езиков курс и Курса по ориентиране (Orientierungskurs) отворете линка на споменатото по-долу “Упътване за интеграционния курс”.
2. Цената на един учебен час е 2,35 Евро.
3. За притежателите на Bestätigung über die Berechtigung zur Teilnahme am Integrationskurs цена на един учебен час става 1 Евро.
4. Курсът може да бъде прекъсван и след това продължаван.
5. Участници с ниски доходи могат да подадат допълнително молба при организацията, която провежда курса и да получат право на пълно освобождаване от таксата.
6. До момента съм срещал два варианта за провеждане на интеграционния курс: понеделник-петък по 5 учебни часа, продължителност около 6 месеца (с 2 порекъсвания по 2 седмици) или съботно/неделна целодневна форма и продължителност около 8 месеца.
7. Преди започване на курса се провежда тест за определяне входящото ниво на курсистите.
8. Участниците в курса могат да получат пари за пътни разходи, подробностите са в “Упътване за интеграционния курс” по-долу.
9. Интеграционният курс не е просто езиков курс. В нашия случай преподавателката дискретно събираше информация за участниците, водеше си записки, изискваше обяснения за закъсненията и отсъствията. Ежемесечно поведението и постиженията на курсистите се обсъждаха с представители на BAMF и на Integrationskursträger, като се преглеждаха въпросните записки на преподавателката. Като част от обучението се пишеха автобиографии, които кой знае защо после бяха предавани на представителите на BAMF.
10. При определен брой извинени отсъствия ти налагат да прекратиш курса, като имаш право да се явиш на изпита или да продължиш със следваща група. При определен брой неизвинени отсъствия ти налагат да прекратиш курса и да възстановиш таксата до пълния й размер, ако си ползвал облекчения (1 евро/час или пълно освобождаване от таксата).
11. Обикновено Интеграционният курс се съчетава с Курс по ориентиране (Orientierungskurs), който е с продължителност 45 учебни часа и за него се полага отделен изпит.
12. След приключване на интеграционния курс при успешно положен изпит се получава сертификат за владеене на немски език ниво B1 (съгласно общата европейска езикова рамка).
13. При кандидатстване за немско гражданство се изисква успешно положен изпит от Курс по ориентиране и в някои случаи успешно положен изпит от Интеграционния курс.

Така протича записването / участието в интеграционен курс в Aue/Sachsen

1. Пълна информация по отношение на интеграционните курсове е дадена в “Упътване за интеграционния курс” на български език (и още поне 30 други езика) на http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/D ... utsch.html
2. Преди започване на интеграционен курс е необходимо лицето да има адресна регистрация в Германия и да е получило Bescheinigung über das Bestehen eines gemeinschaftsrechtlichen Freizügigkeitsrecht (Freizügigkeitsbescheinigung). Този документ в нашата провинция се получава от службата SG Migration und Personenstandsrecht.
3. От страницата http://www.bamf.de/SiteGlobals/Function ... nn=1368284 на Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (BAMF) се намират организациите/фирмите (Integrationskursträger), които провеждат интеграционни курсове в района, в който живеете.
4. След като намерите необходимите адреси отивате и на място подавате Anmeldeformular für den Integrationskurs gemäß § 7 Abs. 1 IntV. Формулярът изглежда по този начин http://www.sprachmobil.com/pdf/eng/Anme ... nskurs.pdf . С подаването на молбата си запазвате място в листата на чакащите, което в някои случаи е от особена важност. Записването при повече от един Integrationskursträger не ви ангажира по никакъв начин и можете след време да започнете курса където пожелаете.
5. По най-бързия начин заявявате искане за получаване на Bestätigung über die Berechtigung zur Teilnahme am Integrationskurs (ние го направихме по е-mail), защото издаването му може да се забави. При получаване на документа цената на учебен час за вас става 1 Евро. В нашия случай поискахме този документ първо от BAMF, но те ни отговориха, че трябва да почакаме. После го поискахме от службата SG Migration und Personenstandsrecht (тези, които издават и Freizügigkeitsbescheinigung), които ни го изпратиха само след няколко дни. По-късно (след около 2 месеца) получихме документа и от BAMF, но не го използвахме.
6. Документът Bestätigung über die Berechtigung zur Teilnahme am Integrationskurs се представя на организацията, която провежда курса. Особеното е, че този документ има срок на валидност 2 години, като през този период започнатият курс трябва да бъде приключен (в случай, че е имало прекъсвания).
7. Следва период на чакане, след който получавате писмо с началната дата и мястото за провеждане на курса.
8. Участници с ниски доходи могат да подадат допълнително молба при организацията, която провежда курса и да получат право на пълно освобождаване от таксата.
9. После започвате курса, правите си изпита, взимате си сертификата за владеене на немски език ниво B1 и продължавате напред.

Поздрави от Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 3):
MapuoIvaylo KomitovBabyfr3ak
Рейтинг: 13%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот hristina_hadzhieva » 3 Януари 2012, 21:08:01

Дано някой се отзове , че се побърках от четене, но не можах да открия отговора на проблема си....От месец съм в Германия Искам да науча правилно езика, но не мога да запиша курсове ,тъй като не знам откъде мога да се набава с този документ Freizügigkeitsbescheinigung (поискаха го от VHS както и кранкенферсихерунг), също така дали ще ми го дадат без да работя някъде???Хеелпп
hristina_hadzhieva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот hristina_hadzhieva » 3 Януари 2012, 21:08:47

Дано някой се отзове , че се побърках от четене, но не можах да открия отговора на проблема си....От месец съм в Германия Искам да науча правилно езика, но не мога да запиша курсове ,тъй като не знам откъде мога да се набава с този документ Freizügigkeitsbescheinigung (поискаха го от VHS както и кранкенферсихерунг), също така дали ще ми го дадат без да работя някъде???Хеелпп
hristina_hadzhieva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Anna12975 » 4 Януари 2012, 14:46:13

Freizügigkeitsbescheinigung се получава от Meldeamt, където сте си направили адресна регристрация. Длъжни са по закон да Ви издадът такава, т.к. сте гражданин на ЕС.
Ако сте по-дълго време в Германия, може да Ви препратят и до Ausländerbehörde. Но първо отидете в Meldeamt.
Anna12975
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот hristina_hadzhieva » 4 Януари 2012, 23:09:48

Благодаря за отговора, днес бях вече там ...казаха ми да отида в Landretsamt .Дано от там ми дадат ...
hristina_hadzhieva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот motomagazin » 5 Януари 2012, 18:16:06

Христина,
Freizügigkeitsbescheinigung се получава в Бюрото за чужденци в общината, където сте си направили адресната регистрация. Това е документ, който потвърждава правото Ви на продължителен престой тук. Издават го след като представите адресна регистрация. За Здравна осигуровка проверете във форума, има написани много неща.
Успех
motomagazin
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daisymm » 5 Януари 2012, 23:30:31

motomagazin написа:Христина,
Freizügigkeitsbescheinigung се получава в Бюрото за чужденци в общината, където сте си направили адресната регистрация. Това е документ, който потвърждава правото Ви на продължителен престой тук. Издават го след като представите адресна регистрация. За Здравна осигуровка проверете във форума, има написани много неща.
Успех

Пускам отговорът си тук, защото тук се коментира въпросът за Freizügigkeitsbescheinigung.

Позволявам си малка поправка на казаното по-горе, защото в някои случаи (като моя) Anmeldung се прави в кметството в населеното място, а Freizügigkeitsbescheinigung се издава от Ausländerbehörde в друго (съседно) населено място.

Моят съвет за намиране на адреса на службата, която отговаря за издаване на Freizügigkeitsbescheinigung за твоя район е:

1. Отваряш например този сайт: http://www.ortsdienst.de

2. От менюто вляво си избираш първо Bundesländer, после Landkreise (по-малките градове са групирани там) или директно твоя град от списъка с Kreisfreie Städte.

3. След като избереш твоя град (в реда Sie sind hier:..., който се намира непосредствено под главата на сайта, на последно място трябва да стои името на твоето населено място) написваш в търсачката на сайта Ausländerbehörde.

4. Натискаш един път "ENTER", изчакваш малко и в средата на страницата (някъде между рекламите) намираш адреса на Ausländerbehörde за района, в който живееш. Отново ще подчертая, че тази службата, която ти трябва може да не е в твоя град, а в някой съседен.

Успех!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
brumbarvelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот hristina_hadzhieva » 5 Януари 2012, 23:47:16

Още веднъж благодаря за отговорите , наистина се оказа, че Ausländerbehörde не е в моя град, а в съседния. Копираха лична карта и анмелдунг ... казаха ,че другата седмица ще получа документа по пощата. Всичко стана за 5 мин .., не е нищо особено , но като не знаеш езика нещата се забавят малко... :)
hristina_hadzhieva
Нов потребител
Нов потребител

Berechtigungsschein от Ausländerbehörde

Мнениеот LinaS » 16 Февруари 2012, 20:47:23

Здравейте, искам да се запиша на интеграционен курс по немски език. обясниха ми, че ако си взема Berechtigungsschein, тогава курсът ще е безплатен.
искам да ви попитам какви документи ще ми искат за издаване на Berechtigungsschein, и всъщност на какви условия трябва да отговарям? каква е процедурата?
да допълня, че съм безработна с малко дете, в Германия не съм работила все още, само мъжът ми работи в момента. не вземаме никакви помощи от социалните. единствено получавам Kindergeld.
Благодаря ви!
LinaS
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот zyx » 26 Април 2012, 08:12:51

Здравейте,
Прочетох темата, но имам следния въпрос: мога ли да посещавам интеграционен курс, ако имам адресна регистрация в Герамния, но нямам немска здравна осигуровка, а само европейска здравна карта, тъй като все още не работя? Ще ми дадат ли Freizugigkeit?
Благодаря предварително
zyx
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Ivaylo Komitov » 30 Май 2012, 10:50:49

Здравейте !! След подробно преглеждане на тази тема стигнах до задънена улица за едно нещо ](*,) Надявам се че някой ще помогне :) Въпросът ми е следния :

Като нямам адресна регистрация как мога да се запиша на курса??? Ако трябва да си направя такава бихте ли споделили или ми дайте линк от друга тема, за да се информирам :)

Благодаря предварително!!!
Ivaylo Komitov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти

Мнениеот vdmk » 31 Май 2012, 22:36:46

Може би всичко зависи от това в кой град си.Аз съм в Мюнхен.Ходих в VHS и казах че искам да уча немски.Поискаха ми само лична карта,на момента направих тест за 30 мин.за да определят от къде да започна.Веднага го провериха и само ме попитаха къде живея за да ме запишат в най-близкото училище.Казаха ми от кога започвам курса и всичко подробно.Тогава трябваше да платя 155Е и да чакам едно писмо.С това писмо да се върна пак в училището и да ми върнат 55Е.Точно така и стана.Курса ми излезе общо 300Е.Даже и изпита ми беше безплатен.Само за изпита за ориентирунга платих още 45Е.А да,питаха ме по кое време на деня мога да посещавам у-ще.Аз ходих вечер ,че през деня работя.Желая на всички успех

Потребители благодарили на автора vdmk за мнението:
Elii
Рейтинг: 4%

vdmk
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Ivaylo Komitov » 1 Юни 2012, 10:14:55

Здравей :) Много благодаря за информацията, която ми даде!
Още в понеделник ще проуча на място нещата, защото и аз съм в Мюнхен. Още веднъж благодаря!
Ivaylo Komitov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти

Мнениеот vdmk » 1 Юни 2012, 13:11:12

Работното време е:понеделник и вторник от 9:00-13:00 , сряда и четвъртък 14:00-19:00

Потребители благодарили на автора vdmk за мнението:
Ivaylo Komitov
Рейтинг: 4%

vdmk
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Dakobi » 14 Юли 2012, 11:25:06

Здравейте на всички!
Прочетох доста подробно цялата информация относно езиковите курсове.Аз съм на 23год. и живея от 5 месеца в Германия(Ройтлинген) заедно с родителите ми и приятелят ми.Всичко което трябваше да направим,за да получим необходимите документи за курса го направихме,бяхме в общината,в Ландразампта и вече всичко е готово след около 2 месеца чакане.Проблемът ми е,че с приятелят ми нямаме брак,живеем заедно.Докато аз все пак имам някакви привилегии от това,че баща ми работи и ми е настойник при него нещата не стоят така.Въпросът ми е каква е процедурата за него като самостоятелен(не семеен) човек,да получи все пак всички необходими документи за започването на езиков курс,много ли ще се чака,ще има ли възможност като не работещ да получи право на безплатен курс(ако има такъв).Единственото което има е регистрация в общината,но оттук нататък накъде???
Dakobi
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец