• Advertisement

Интеграционни курсове

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Re: Интеграционни курсове

Мнениеот nomer6 » 7 Октомври 2014, 14:25:42

Здравей celevra,

1.Пристигам. - Желатено е хахаха
2.Правя адресна регистрация – ДА!
3.Намирам училище в Триер ,което провежда интеграционни курсове. ДА!
4.Отивам там където съм се регистрирала и искам някакъв документ,но какъв не разбрах
на стр.3 е описано подробно!
5.С този документ отивам в училището. – и си носиш паспорта естествено.
6.Чакам. НЕ!!
Не чакаш!!!, а се информираш на място в училището ..кога започва курса, къде е, най – близо до твоят адрес, по колко часа на ден е, колко учебни часа включва целия курс по немски, колко учебни часа е интеграционния курс (политическия), като обикновено ти попълват документите там на място (ако не знаеш и дума немски?), Задължително казваш че си EU-Bürger/in и искаш да ти изпратят документите до BAMF – Bundesamt für Migration und Flüchtlinge. Говориш, показваш, че си информирана, ако не на немски на английски поне...(за тази цел си отваряш линка по долу и си го превеждаш с google :)

http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/Integrationskurse/TeilnahmeKosten/teilnahmekosten-node.html

http://www.bamf.de/DE/Willkommen/DeutschLernen/Integrationskurse/TeilnahmeKosten/EUBuerger/eubuerger-node.html

или си сваляш докмента оттук, попълваш и пращаш сама до BAMF: (препоръчително и по Email и по пощата)
http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/DE/Downloads/Infothek/Integrationskurse/Kursteilnehmer/AntraegeAuslaender/630-007_antrag-zulassung-integrationskurs-ausl_pdf.html?nn=1368312

И двата варианта работят, ако първо си подадеш молбата до BAMF, ще ти отговорят че си одобрена за интеграционния курс и можеш да си избереш удобно за теб училище, ако първо отидеш в училището, оттам ще ти подадат документите в BAMF, като ще е написано в кое училище ще учиш ок?
Тоест и при двата варианта се възползваш от намалението.
Ако отидеш в училището и мълчиш а и чакаш...може само да те запишат в курса, без BAMF да има нещо общо, ще си плащаш пълната такса.

7.Започва курсът и пускам някакъв документ (какъв и къде?) ,за да ми намалят таксата на половина. НЕ!
Отново.. всички видове документи се подават и изпращат ПРЕДИ започване на курса!

8.Успешно завършвам курса!
Ако учиш и издържиш изпита накрая успешно, като регистрирана в BAMF, след известно време (няколко месеца) ти връщат половината от платената такса, затова че си учила успешно, а не само си отчитала дейност ходейки дотам.
Остава да чакаш само, докато си получиш официално документа за завършено ниво B1 по немски и документа за политическия изпит, който ще ти трябва в случай че след 7 години искаш да се сдобиеш с немски паспорт.:)

Други въпроси: Кога си плащам всъщност курса? / плаща се обикновено на месечни вноски или на модули, информираш се още при записването си в училището, не накрая  Не ти препоръчвам да плащаш на ръка или ако да, винаги си изисквай документ за платените такси по месеци.

Понеже сестрата на съпругът ми е там,каза,че щяла да ни запише на борсата и курсът щял да е безплатен.Защо? И вярно ли е? И ако е така ,тогава в каква последователност,какво да правим?
Хем казваш, че е тук, хем не и вярваш? :)
Безплатен е само, когато си регистрирана в Sozialamt, тоест получаваш социални помощи. Процедурата ще е по бавничка, първо чакаш одобрение от тях, може и да ти отхвърлят молбата и да не получиш социални никакви, но в случай че те одобрят, обучението ти ще е безплатно. Като за целта първо ти трябва документ, че си социално слаба и получаваш помощи и тогава търсиш училище и т.н...

http://www.meldebox.de/Umzug-Trier/Sozi ... nen-89036/

Много благодаря на отзовалите се.Наистина,много ви моля,обяснете ми като на малоумник,защото иначе няма да ви разбера.

Успех! :)

Потребители благодарили на автора nomer6 за мнението (общо 2):
robbiewwwboyko123
Рейтинг: 8%

nomer6
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот galina77971 » 2 Ноември 2014, 12:12:30

Здравейте! Някой знае ли на колко неизвинени отсъствия имам право по време на интеграционния курс? Благодаря и хубава неделя!
galina77971
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Gabinova » 2 Ноември 2014, 14:40:34

По информация и спомен от преди две години, имате право на 7 неизвинени (присъствени дни) отсъствия, но само ако BAMF или Jobcenter Ви плащат курса. Ако си плащате всичко сами, то колкото си искате не извинени отсъствия може да си правите. Важното е накрая да си вземете изпита.

Потребители благодарили на автора Gabinova за мнението:
galina77971
Рейтинг: 4%

Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот v100 » 3 Ноември 2014, 22:17:43

Опитайте да се свържете с AWO, Caritas и други Wоhlfahrtsverbände, те предлагат безплатни курсове, които по принцип са предназначени за хора, които получават социални помощи, но никога не успяват да попълнят необходимата бройка от хора и поради тази причина никога не връщат желаещи. Курсовете са безплатни, на места дори осигуряват за учащите карти за градския транспорт.

Потребители благодарили на автора v100 за мнението:
robbiewww
Рейтинг: 4%

v100
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 31 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот v100 » 3 Ноември 2014, 22:18:24

Възможно е да има и други организации, предлагащи безплатни курсове, точна информация можете да получите в комуналните интеграционни центрове по места.
v100
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 31 пъти
Благодарено: 24 пъти

Мнениеот Mishle » 11 Ноември 2014, 23:22:15

Предполагам от всички вас, правили курсовете, има хора с висше образование, може би и с немски или езикови гимназии, а може би и с двете. Интересува ме, чисто информативно, някой бил ли е на крачка от отказ да получи въпросния Berechtigungsschein заради това, че е вишист? Играло ли е някаква роля в кореспонценцията ви с БАМФ?

Питам, защото в наредбата стои това:
Abschnitt 2, § 4, (2), 1 (a) Ein Teilnahmeanspruch nach Absatz 1 Satz 1 Nr. 1 besteht nicht bei erkennbar geringem Integrationsbedarf (§ 44 Abs. 3 Satz 1 Nr. 2 des Aufenthaltsgesetzes). Ein solcher ist in der Regel anzunehmen, wenn ein Ausländer einen Hochschul- oder Fachhochschulabschluss oder eine entsprechende Qualifikation besitzt, es sei denn, er kann wegen mangelnder Sprachkenntnisse innerhalb eines angemessenen Zeitraums keine seiner Qualifikation entsprechende Erwerbstätigkeit im Bundesgebiet erlaubt aufnehmen

и предвид, че желаещи не липсват, за толкова време май никой не спомена, че в крайна сметка не са го допуснали. Та предполгам вземат повече под внимание това, че искате да подобрите езика си и евентуално не работите по специалността си или?
Аватар
Mishle
Роден писач
Роден писач

Снимки: 0
Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 99 пъти

Мнениеот albajulia » 14 Ноември 2014, 11:39:18

Здравейте,
искам да попитам как да намеря информация за училище в населеното място, в което ще живея, за да посещавам интеграционен курс.
Благодаря на всички за отговорите :)
albajulia
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот zlateto » 14 Ноември 2014, 11:46:40

Попълваш кода на населеното място, населеното място, улица, номер, на колко километра от теб да е и suchen - би трябвало да ти излезе списък с възможни места за интеграционни курсове:

Integrationskursorte
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Мнениеот albajulia » 14 Ноември 2014, 12:45:38

zlateto написа:Попълваш кода на населеното място, населеното място, улица, номер, на колко километра от теб да е и suchen - би трябвало да ти излезе списък с възможни места за интеграционни курсове:

Integrationskursorte

Благодаря за помощта :flower:
albajulia
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот анна » 28 Януари 2015, 23:59:26

Здравейте. Нуждая се от малко помощ. Днес получих въпросното "Bestätigung über die Berechtigung zur Teilnahme am Integrationskurs". Налага ми се март месец да замина за България по здравословни причини и незнам колко време ще съм там - 2,3 седмици или целия месец.
От това, което прочетох, няма как да отсъствам толкова дълго време. Също прочетох, че този документ е валиден 2 години от датата на издаване. Следователно мога да започна курса след като се върна от България, т.е. след 2 месеца.
Правилно ли съм разбрала или нещо съм пропуснала?
Благодаря предварително
анна
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ivailo barsakov » 15 Май 2015, 14:01:22

Здравейте.
Знам, че темата за интеграционните курсове е обсъждана много и има много информация за тях, но реших да споделя и моя опит и се надявам да успея да помогна. Ще опиша това, което аз направих. Разбира се има и други начина не претендирам, че моят е най-добрият и най-правилния, но беше най-подходящият за мен.
1. Първото и най-важното условие да се започне курсът е да имате адресна регистрация. Това предполагам всеки го знае, тъй като без нея вие все едно не съществувате тука.
2. Сега след да разбере къде във вашият град се провеждат курсовете и в кои училища. Ето това е линка http://www.bamf.de/SiteGlobals/Function ... F.1_cid294. Трябва просто да въведете данни за адреса си и ще излязат всички училища, които са в близост до вас.
3. В моя град имаше само две училища, които провеждат курсовете. Аз си избрах VHS. Отидох директно в училището. Преди това естествено трябва да се провери какво е работното време на човека, който ще ви посъветва какво да направите и ще ви упъти. Тази информация я има на сайта на всяко едно училище.
4. След като отидох в училището. Жената, която отговаря за интеграционните курсове ми попълни ето този документ : http://www.bamf.de/SharedDocs/Anlagen/D ... cationFile. Това е искане за допускане до интеграционен курс. Даде ми и списък с необходимите документи , които трябва да приложа към това искане и адреса, на който трябва да изпратя документите. Прилагат се :
1.Копие на личната карта.
2.Копие на адресната регистрация.
3.Искането за допускане до интеграционен курс
4.Einkommenserklärung FÜR Kostenbefreiung beim Integrationkurs. Този документ се изпраща, за да се вземе решение дали вие ще си заплатите таксата за курса или съответната организация. Ако получавате социални помощи или помощи за безработица курсът Ви ще бъде заплатен от тях. Като разбира се следва да приложите и документи, с които да го докажете.
5. Документът от т.4 може сами да си го попълните да си го изтеглите и да го изпратите до БАМФ. След като получите одобрението може чак тогава да отидете в училището, което сте избрали. Но тъй като аз не съм едва от 1 месец тука не съм и много добре с езика предпочетох първо да си отида да училището и да ми обяснят какво трябва да направя.
6. Една седмица след като ги изпратих получих отговор от БАМФ, че съм допусната до курс и ще си заплащам по 1.20 euro на час.Доста бързо получих отговор. Повечето пишат, че се чака около месец :). С решението на БАМФ отидох отново във VHS. Tам ми дадоха да правя тест за определяне на входното ниво. Тестът включва 65 въпроса и имате 30 мин за попълването му. Може да почнете от нивото, което е определено от теста, но ако не се чувствате сигурни може да си започнете и от самото начало. След като го направих ме регистрираха вече и в самото училище и сега чакам да започне курсът на 20.07.2015 год. Изключително много се радвам. До колкото разбрах таксата се заплаща преди започването на всеки един модул. Като ниво, което ще получите след успешно издържан финален тест е Б1.
Надявам се да съм го обяснил ясно и подробно и да успея да помогна :)

Потребители благодарили на автора ivailo barsakov за мнението (общо 5):
robbiewwwdanimarkova_79Doroteya_Grusenecboyko123
Рейтинг: 21%

ivailo barsakov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Supernova » 17 Май 2015, 08:44:49

Здравейте Ивайло, обяснението ви е супер. Имам само един въпрос. Предполагам че сте говорили първоначално на английски със служителите в VHS. Използваха ли те английския език с желание? Успяхте ли лесно да се разберете?
Аватар
Supernova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 15 пъти
Благодарено: 13 пъти

Мнениеот ivailo barsakov » 18 Май 2015, 11:16:43

Здравей, Supernova.
Да всичко ми обясни на английски. Аз още като влязох попитах дали е възможно да говоря на английски. Каза, че няма проблем и всичко ми е обяснявала на английски. Лично аз не усетих, че го прави с нежелание. Пък и все пак се подразбира, че щом отиваме да питаме за интеграционни курсове не знаем добре немски и не бихме се разбирали, ако говори на немски :D. E да от време на време казваше и нещо на немски, но се подразбираше за какво става въпрос.
Не се притеснявай предполагам, че в никое училище не биха ти отказали да говорят на английски :)
ivailo barsakov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Krisho » 1 Ноември 2015, 20:07:42

Здравейте и от мен !

Изчетох доста по темата, но не можах да си отговоря на 2 въпроса- първо: аз имам завършени А2 ниво на немски в Бг, тука ще се опитам да направя инт. курс за ниво Б1, ако ме одобрят за него колко са часовете на изучаване ? Отново ли е 600 часа модула като за начално ниво, или е значително съкратено ? Вторият ми въпрос е следният: Ходих вече до училище провеждащо инт. курсове- казва се Колон. От там ми попълниха документите и ги пратиха до институция, където да ме одобрят и да ми редуцират таксата до 1.2 евро на час и сега чакам това писмо, че съм одобрен и мога да започна курс по немски на тези пари, обаче не разбирам курса ми по немски ще е в това училище откъдето ми пуснаха документите или ще мога аз да си избера къде ми е най- удобното чрез сайта на Bamf ?
Krisho
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Krisho » 1 Ноември 2015, 20:10:22

Също така малко по-нагоре v100 е написала че Awo и няколко др организации дават безплатни курсове по немски, какво трябва да им кажа ? След като нямам документ за соц. слаб ? Просто да ида и да ги питам дали мога да започна при тях ?
Krisho
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Новобранец