• Advertisement

Купуване на имот в Германия и финансовата криза

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Купуване на имот в Германия и финансовата криза

Мнениеот ph2007 » 4 Март 2009, 11:44:50

Здравейте, искам да попитам сега като сме във Финансова криза, не е ли най удачния момент да се купува имот в Германия. Всички знаем, че са си бая скъпички, все пак дали не е точно това времето да се намерят имоти, къщи на по приемливи цени.
Провокира ме заглавие е дир.бг 15 000 за апартамент в Берлин, дали е възможно? може би да, някой 100 годишна барачка 8-[ . Но да говорим като цяло, за по хубави къщички, апартаментчета. Абе с две думи, пада ли цената на имотите в Германия? Добро решение ли е да се купува сега? :-k
Аватар
ph2007
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Купуване на имот в Германия и финансовата криза

Мнениеот Onlooker » 4 Март 2009, 12:32:12

Както обикновено БГ-журналистите, в случея от 24 часа, (защо ли не съм учуден!) вадят нещо от контекста и го превръщат в бомбастично заглавие с цел "да шашнат публиката". Ако прегледаш цялата статия става ясно, че 15000 е НАЧАЛНА цена при наддаване за наскоро реновирано старо жилище в индустриален квартал, най-вероятно в старата ДДР-част. При наддаването цената може и да стане в много пъти повече. По-нататък се цитира 240000 за еднофамилна къща, което си е цена измерима с преди 1-2 години. Ако се поровиш за пресни марериали в нета би могла да намериш доста, но и различни мнения. Аз бях срещнал това реди време, което според мен е доста реалистично:

http://www.tagesspiegel.de/magazin/immobilien/Finanzkrise-Immobilienpreise;art875,2713145
Аватар
Onlooker
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Schnuffelchen » 4 Март 2009, 13:15:14

в Берлин има доста примамливи оферти за апартаменти. Апартамент4е в Цхарлоттенбург например се намира за цени около 1.000 евро на квадрат ест. не за ново строителство (което е по-евтино от една панелка в София например).
Проблема с имотите тук е, 4е ... както казват германците "Eigentum verpflichtet". Вървят доста страни4ни разходи ... ако се купува имот с цел инвестиране е въпрос на доста калкулация.
Давам пример - имаме в Берлин място (Bauland), където смятахме да строим къща. Мястото го купихме доста изгодно. Проблема е, 4е вървят по около 1.500 евра на година да глупости (Небенкостен - по4истване винтердиенст, данъци, това и онова, глоби 4е не сме си косяли треви4ката пред оградката), без да имаме нито къща там, нито се ползва това място. Аз си мислех на времето ... "ааа то хляб вода не иска"... но не е така. Ако продам имота със загуба се набутвам, ако го продам с пе4алба (пове4е от това което съм платила като цена преди), то ти вземат данъци..., и "пе4албата" е толкова малка, 4е даже не ми избива разходите които съм имала по този имот до сега. Аз на времето не ги знаех пове4ето неща :(
Същото е с апартамент. Там има Хаусгелд, който се плаща всеки месец. Не си заслужава ако не се живее в него или не се дава под наем.
По принцип съм "за" собственност, а не живот под наем до пенсия, но... доста трябва да се премислят нещата, за каква цел се купува, на каква цена, какъв имот и т.н.

по интересни са ми в момента оферти на апартаменти паментник на културата (с Denkmalschutz). Но това е пове4е заради данъ4ните привилегии.
Аватар
Schnuffelchen
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Mony60 » 4 Март 2009, 16:57:46

Здравейте,
истината е, че в момента е ужасно трудно да се продаде имот в ДЕ, т.е. купуването е привилигеровано. Ако продължително време продавача не намира купувач, ще е съгласен и на по-ниска цена. Но с нашите български представи и липса на опит, човек може доста да сбърка. Schnuffelchen е дал/а чудесен пример. Мога да добавя от опита на една възрастна позната, която живее в собствено жилище и получава много ниска пенсия и непрекъснато се оплаква от покачването на Nebenkosten, доплащане на парно и т. н. Веднъж съсобствениците как искали да се подмени покрива на блокчето и щом болшинството били съгласни, тяхното мнение надделявало и тя с малката си пенсийка също трябваше да внесе пари за ремонта.
Така че работата подлежи на щателно обмисляне и Beratungen при неутрални персони, преди да се вземе решение.
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Покупка на имот в Германия.

Мнениеот valentin » 9 Май 2009, 11:33:31

Здравейте.Бихте ли ме посъветвали дали е изгодно да се купи имот в Германия ,примерно в Дюселдорф.Като гледам цените не са чак толкова високи като в България. Знаете ли дали се плащат някакви допълнителни такси за притежаване на имот .Чувал съм че се плащат по 300 евро всеки месец за Подръжка,вярно ли е това.Ще съм благодарен за всякаква подобна информация.
Аватар
valentin
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот estira » 9 Май 2009, 23:50:01

Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.
Аватар
estira
Доживотен