• Advertisement

Багажа - Бай Ганьо с дисагите

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Багажа - Бай Ганьо с дисагите

Мнениеот svetliobs » 14 Август 2005, 16:21:02

Мисля, че това си е актуален въпрос: какво възнамерявате да вземете като заминавате? Пишете, моля с колко куфара сте напуснали или смятате да напунете милата ни родина и с какво бяха пълни? :)
Аватар
svetliobs
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот petyasun » 14 Август 2005, 16:35:03

Светльо, само едно мога да ти препоръчам: не прави тази грешка, както някои мои познати, да помъкнеш чаршафи, възглавници и одеяла, преилни препарати, щипки за простор и т.н. Тук има магазини, които редовно пускат горните на супер изгодни цени. Освен това има така наречените фломаркт-и, където можеш да си купиш неща втора ръка на изгодни цени ( е не е приятно втора ръка, ама като за началото е супер). А и по обяви по вестниците има редовно неща за подаряване. Повечето студенти, които познавам си обзавеждат жилищата така и то с хубави неща.
Който търси-намира!!! :)
Така, че моят съвет е: Вземи само най-необходимото!!!
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

аха

Мнениеот svetliobs » 14 Август 2005, 17:31:20

това добре, а старите учебници от БГ замъкнахте ли ги? Или разчитате на твърдия диск в мозъка?
Аватар
svetliobs
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот AnGeLy » 14 Август 2005, 23:03:47

аz ли4но си вzех вси4ко,от вьzглавниците до 4иниите и вси4ко ми потрябва.ако zаминаваш с достать4но пари,zа да можеш да си ги купиш от ДЕ е ок,ако не вzеми си ги от БГ.немските магаzини ги пускат на иzгодни цени в ангебот но дано имаш някой да ти погаже кьде да ги тьрсиш теzи ангеботи.Но днешното поколение са по оправни :)
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот pepe- » 15 Август 2005, 15:00:13

и аз мисля, че е добре ако се вземе от всичко по малко, примерно един чаршаф, за въглавница едно, за одеяло, една чаша, от повечето неща по едно като за начало плюс няколко учебника според зависи какво ще се учи, може би някакви лекарства витамини и тн, пакет листи (или тетрадки), химикали, моливи, телбод изобщо някви такива канцеларски си мисля че не биха били излишни; разбира се дрехи, обувки, тоал.принадлежности
някой ако има по-систематизиран списък да пише ;) аз това се сещам засега
pepe-
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот AnGeLy » 15 Август 2005, 15:54:46

pepe- напьлно сьм сьгласна
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот petyasun » 15 Август 2005, 16:20:57

аз лично мъкнах и учебници и речници, и всякакви разговорници и касетки за учене и т.н. Ако ти кажа колко пъти съм ги отворила(прослушала).....само дето ги мъкнах. Ама знае ли се. Може пък някога да ми потрябват :P
Аватар
petyasun
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот polia » 15 Август 2005, 20:23:04

:D :D :D

Аз естествено бях взела няколко важни практически граматики, някои учебник за университета! Нашите ми пратиха също няколко в последствие по пощата! Обаче Петя е права :-) Много много не съм ги и отворила, но граматиките ги използвaх редовно! И естествено българско-немски и немско-български речник! Тове е най-важното! :D

Но ти като гледам се ориeнтирваш към информатиката, аз понеже следвам Nebenfach информатика, остави си ги у вас учебниците :-) тук са по-хубави или по-точно казано, учебниците тук са написани според изискванията!

Може някои български учебник да ти свърши работа, за да си разясниш някои детайл, обаче затова не си заслужава да ги мъкнеш от БГ! :-)
Последна промяна polia на 16 Август 2005, 06:41:12, променена общо 2 пъти
Аватар
polia
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 1 път

хехе

Мнениеот svetliobs » 15 Август 2005, 23:17:54

Аз ще гледам учебниците да ги попрочета още някой път докато съм тука, че иначе...
От един разговор вчера разбрах, че в Германия си е гадничко, ако те заболи глава в 2 часа вечерта...така, че и хапчета трябва да се вземат...а от един друг диалог дето водих сега, преди малко във форума - и нервоуспокояващи ще трябват...това Валидолче, това Валерианче...
Аватар
svetliobs
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот citizen » 15 Август 2005, 23:30:55

най-добре мисля е с автобуса за първо идване и си вземи толкова неща, колкото можеш да носиш сам (или ако някой те придружава, колко можете с придружителя ти). относно книгите - по-добре ги остави, с изключение на речника (ама голям, а не джобен), евентуално някаква граматика (ама да ти кажа, аз в моята не гледах много). тенджери, чинии и лъжилици може също да оставиш. вземи си дрехи и разните неразделни дреболии. един спален чувал ще ти е от ползва, докато си вземеш спални завивки разни. проблем ще ти е в началото пазаруването, защото няма да знаеш какво да ядеш. тука храната е общо взето друга, за това ще е хубаво някой да те светне какво става за ядене и как се пазарува, ако не го пише някъде във форума вече. и колкото се може повече пари!
Аватар
citizen
Роден писач
Роден писач

мерси

Мнениеот svetliobs » 15 Август 2005, 23:43:26

то с парите си е баш така...колкото повече ги имаш, толкова по-сигурно ще се чувстваш, или поне докато си студент, парите и повече да са няма как да са чак толкова много, пък са си и чистички...и то наистина - най-лекия багаж - банкова сметка...
и като казах банкова сметка, (обръщам се към тези, които вече следват)

Как е най-добре, ако щете и най-изгодно да си пренесеш паричките в Германия?
Аватар
svetliobs
Редовен писач
Редовен писач

Re: мерси

Мнениеот bgpower » 15 Август 2005, 23:50:59

svetliobs написа:
Как е най-добре, ако щете и най-изгодно да си пренесеш паричките в Германия?

Мисля, че всички препоръчват с теб в рейса:) Но в никакъв случай да не играеш на първото спиране след Сръбско-Българската граница на ТУКА има ТУКА нема или пък да даваш пари на заем на човек, твърдящ, че има пари в рейса!

Още никои не е спечелил на това място...

из www.studieren.tk
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Re: мерси

Мнениеот citizen » 16 Август 2005, 00:24:20

bgpower написа:Мисля, че всички препоръчват с теб в рейса:) Но в никакъв случай да не играеш на първото спиране след Сръбско-Българската граница на ТУКА има ТУКА нема или пък да даваш пари на заем на човек, твърдящ, че има пари в рейса!

в Сърбия е направо забранено да се слиза от автобуса, та дори и с риск да напълниш гащите. който слезе да си поема риска да се прибере в България преждевременно и без пари. освен това пътуването с абтобус трябва да е с Карат С, които са към Eurolines. независимо, че билета им е 2 пъти по скъп от на другите. сръбските мафиоти само Карат С не пипат. доколкото си спомням парите трябва да се декларират, така че да се взимат много пари пак не е добре. парите не трябва да се държат всички на едно, а разделени на две-три на различни места. като не си мислете, че на врата е сигурно. като излизаше една не много млада дама точно от врата и дръпнаха портмонето, което и беше скрито в блузата. въобще не си поплюват сърбите. въобще в Сърбия по-добре под седалките да си стои човек.
Аватар
citizen
Роден писач
Роден писач

Мнениеот svetliobs » 16 Август 2005, 00:33:37

Не се плашете толкова от братята сърби, де. Аз този Май месец ходих на семинар в Нови Сад и като минавахме Калотина (бяхме 5 човека бг група весела дружина) ни разхвърляха багажа БГ Митничарите, а после и сърбите, но ако си си редовен всичко е о.к. Иначе не видях играчи на тука има - тука нема, но съм чувал за тях също.
В самолета колко пари можеш да имаш без да ги декларираш изрично или всичко се декларира?
Аватар
svetliobs
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот velingrad » 16 Август 2005, 00:44:19

@svetliobs
Сигнатурата ти мноооого кофти бе човек. Не те познавам, но не вярвам да си лош човек, затова съвет от мен - промени я моля те.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Следваща

Назад към Новобранец