• Advertisement

Как да си намерим жилище в Мюнхен - евтино, бързо, без provision

Как да си намерим жилище в Мюнхен - евтино, бързо, без provision

Мнениеот criyo » 27 Юли 2012, 10:40:06

Наскоро ми се наложи да се преместя и минах през т.нар. "ад" - търсене на жилище в Мюнхен. Който е живял в този иначе прекрасен град може да потвърди, че търсенето на жилище тук, особено като чужденец от държава от третия свят, е нещо невероятно. Също така Мюнхен е известен с това, че за да си намериш жилище обикновено трябва да платиш т.нар. Provision, или такса към агент на недвижими имоти, която е около 2,38% от наема на месец. В моя случай при наем от 1200 евро (990 калт) трябваше да платя 3000 евро кауцион и около 3000 евро provision, които си ги спестих.

Как успях да си намеря жилище за 1 седмица, само с 2 огледа и 1 телефонен разговор?

1) Изваждаме си всички необходими документи - в този случай най-важното е т.нар. schufa-auskunft или кредитен рейтинг. Струва нещо от сорта на 14-15 евро от meineschufa.de. Ако рейтинга ви е над 95% - всичко е перфектно.

2) Подготвяме си последните 3 фиша от заплатата

3) Поискваме от сегашния наемодател справка, с която да потвърди, че изрядно сме си плащали наема (Mietschuldenfreiheitsbeschenigung). Дори ако сте живели в студентско общежитие имате право да си поискате този документ. Гарантирам ви, че ако се борите с двама немци, които досега са живели с техните и тепърва почват работа, а вие имате 3 години удостоверение, макар и от Studentenwerk, че сте си плащали изрядно наема - вие сте с предимство, дори доходът на другия човек да е по-висок - това ми го каза сегашният vermieter.! Тази стъпка често се подценява, защото наемодателите ОЧАКВАТ да имате този документ и няма да ви питат изрично!

4) СЛЕД (и само след) като сме си извадили всички документи почваме да звъним за огледи. Сега тук идва вторият трик. Много е важно КЪДЕ ще се обаждате да си търсите жилище. Една тактика е да се насочите към вестника и да избирате малко по-ausländer-ски имена, защото като цяло са по-склонни да дават жилища на чужденци. Но това може да трае доста дълго. Това, което доста хора не знаят, е че в Мюнхен почти всяка голяма фирма има дъщерно дружество, което се занимава с отдаването под наем на обекти. Аз си намерих жилище, което принадлежи на една доста голяма верига от месарници :) Така че насочваме се към обяви в Immobilienscout, на които пише нещо от сорта на FirmaX-Immobilienverwaltung GmbH. Ще се учудите колко такива фирми има - но просто това се знае малко. Също така големите real estate investment trusts предлагат доста жилища. Ето няколко примера:

http://www.suedhausbau.de/immobilien/miete/suche.html
http://www.gvgnet.de/
http://www.bvk-immobilien.de/portal/pag ... index.html

Има още много, потърсете просто.
При тях не е важно какъв си и откъде си, те просто искат да си дадат жилищата на сигурни платци и там се гледат парите и другите два документа, които описах.

Сега, до момента главно говорих за хора, които имат някакъв сигурен доход.

Следва абсолютният Geheimtipp за студенти:
Bayerischer Blinden- und Sehbehindertenbund e.V. (BBSB)
Точно така, съюзът на слепите в Бавария притежава голямо количество жилища (и то на невероятни локации в центъра - altstadt lehel, maxvorstadt, usw) и ги дава на доста добри цени, включително и на не-слепи. Най-големият бонус - жената, която отгаваря за разпределянето на жилища е чужденка :)

Успех!
Последна промяна criyo на 27 Юли 2012, 16:34:38, променена общо 1 път
The above written comment should not be accepted as a direct advice, as it only represents my opinion on the topic.

Потребители благодарили на автора criyo за мнението (общо 14):
soundcraftdaisymmdoychevysmivkaMony60Mr.Bombasticiniutaivo75estiravelingrad и още 4 потребителя
Рейтинг: 58%

Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 51 пъти

Re: Как да си намерим жилище в Мюнхен - евтино, бързо, без provision

Мнениеот ysmivka » 27 Юли 2012, 15:15:37

criyo написа: В моя случай при наем от 1200 евро (990 калт)

От чисто любопитство, за какъв вид жилище плащаш тия пари?
(естествено отговаряш ако желаеш)
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот criyo » 27 Юли 2012, 16:03:21

Тристайно жилище, 90 qm, в Obersendling (на 5 минути от зоопарка и реката), реновирано, с чисто нова кухня и баня, всички уреди са включени в наема, без мебели.
The above written comment should not be accepted as a direct advice, as it only represents my opinion on the topic.
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот ysmivka » 27 Юли 2012, 17:19:27

Сериозна сумичка (само за наем), ако добавиш още малко се получава месечна вноска за изплащане на заем. А из "дивите" села на Unterfranken за тази сума може да се наеме къща с градина.
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот criyo » 27 Юли 2012, 18:04:27

Да, само че това е Мюнхен. Мен градът си ми харесва, така че наемът не ме притеснява. Освен това в Мюнхен квадратният метър в по-скапаните квартали върви между 2500 и 3500 евро. Заем от 300К евро да изплащаш на 20 години само главницата ще ти е 1200 евро, като сложиш и лихвите отиваш спокойно на 1500. След това си добавяме смело и разходите за поддръжка на жилището + данъците + nebenkosten-ите (защото те не се вклюват в тея 1500 евро) и гледай как бързо отиваш на 2000 на месец :).

В Мюнхен жилище могат да си позволят хора, които са женени или имат кумулативен доход от над 120.000 евро, иначе е кауза пердута. Ако беше по-евтино да си купуваш жилище, германците щяха да го правят и нямаше 90% от населението да живее под наем.

Потребители благодарили на автора criyo за мнението:
MilenaSlavena
Рейтинг: 4%

Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот ysmivka » 28 Юли 2012, 10:46:44

criyo написа:гледай как бързо отиваш на 2000 на месец .

Не искам да те убеждавам да си купуваш жилище, просто направих сравнение. Горе, долу правилно се ориентираш, кое обаче е по–скъпо или по–евтино е много субективно, защото след 10г. примерно в твоя случай имаме над 100 хиляди в чужд джоб.

***Модерирано мнение. estira
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот velingrad » 28 Юли 2012, 12:32:34

Човекът (criyo), взел, че написал нещо, което може и ще е полезно за народите, и какво?
Толкова ли е трудно, ако имате (а имате) опит, да допълните, развиете Темата?
Нужно ли е, "само любопитство", да стане дискусия, в съвсем друга насока?
Няма ли Теми, дето като имате време, да напишете нещо полезно, ама без да "гъделичкате" други?

Бях го писал преди години (мисля): нашето "Немам мнение (по Темата), ама ша си го кажа", сърби, та боли.

Прочетете заглавието на Темата (някои де), и не създавайте излишна работа, че ми се откачиха пръстите, на тоя телефон ;-)

Съобщете ми недоволството си на Лични- тук, в Темата не е нужно!
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!

Потребители благодарили на автора velingrad за мнението:
MilenaSlavena
Рейтинг: 4%

Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот mitko_rupite » 26 Август 2012, 12:30:51

Извинявам се ,че пиша тук ( невиждам контакт ЛС или имеил на criyo може би защото още съм нов )
Колега criyo живея в Pasing .. явно сме близо . Работя от година тук имам кола..
Моля те да ме потърсиш на следните Контакти ...( да те попитам за подробности за тези квартири - въпреки че е описано доста добре )
- Mobile Phones
0049 151 43 52 98 03
00359 899 825 715
Skype mitko_rupite
Електронна поща
mitko_rupite@abv.bg
Благодаря предварително .
Аватар
mitko_rupite
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот verji1601 » 26 Август 2012, 13:25:38

Аз ще бъда студентка в Мюнхен от тази есен.Прочетох поста на criyo за квартирите към съюза на слепите но като влязох в сайта им никъде не намерих информация за квартири.Извинявам се но можеш ли да ми дадеш линк къде точно да прочета за тях.Ще съм много благодарна.
verji1601
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Maki » 27 Август 2012, 21:02:31

Да ви питам, да ми кажете някой трик, как мога да си намеря жилище от България, като нямам тези изискуеми документи.
Maki
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот doychev » 28 Август 2012, 00:26:43

Примерно в борсата на Шипка: http://www.schipka.de/old/index.php?sub ... 1&itemID=2
Аватар
doychev
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 3 пъти

Мнениеот thea » 1 Октомври 2012, 17:57:44

Здравей, имате ли представа как се казва Баварското здружение на слепите.
Благодаря предварително!
thea
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот criyo » 1 Октомври 2012, 18:19:17

Малка добавка към поста ми, специално относно зачестилите измами с жилища:

Напоследък се увеличават историите за хора, които решават да си търсят жилище от България онлайн, особено чрез сайтовете на wg-gesucht. Вече знам за три случая на измамени, като цяло схемата е горе-долу една и съща:

1. намирате някаква интересна обява за жилище, в трите случая е била на английски (явно целта е да се хващат риби, които не знаят немски, ака чуждестранни студенти)
2. изисква се от вас капаро в размерите на един наем, което да бъде преведено по банков път. Уловката тук е, че банката не е в Германия, но предполагам че като си на 19 и тепърва се сблъскваш с такива неща, не се замисляш много.
3. няма смисъл да го пиша, защото е ясно какво следва - шок, рев и сополи и кофти начало на семестъра.

Затова имайте следното предвид - немските наемодатели не са отчаяни, а обикновенно избират между 30-40 наемателя. Никой от тях няма да рискува да дава жилището си на непознат човек по интернет, който не е видял, ОСОБЕНО ЧУЖДЕНЕЦ. Ако попаднете на оферта, която ви иска КАПАРО за жилището (повтарям - капаро, да не се бърка с KAUTION), 99.9% става дума за измама и ще изгорите с парите. Сега, ако познавате човека, приятел е ваш приятел или нещо такова - ок, но генерално - пазете се.

Доколкото разбирам се заиграват и с provision-a, тоест все едно говорите с посредник. Тук разликата с истинският посредник е, че а) той никога няма да ви иска парите ПРЕДИ наемодателят да е подписал договор с вас, б) неговата комисионна е в рамките на 2,15% от Warmmiete-то (в измамите става дума често за 1 наем) и c) никой няма да даде жилище на чужденец (всъщност и на немец) без да го е видял.

Относно въпросите в темата за съюзът (или Сдружението на слепите - хора, вие ще ставате студенти в чужда държава. Ако с интернет в 21 век не може да намерите един телефон, просто си спестете всичко и останете вкъщи. Обяснявам стъпка по стъпка:
1) отиваме в google и пишем Bayerische Blinden- und Sehbehindertenbund
2) отиваме на Kontakt
3) набираме телефонния номер
4) молим да ни свържат с отдел Wohnungsvermietung/verwaltung тъй като имаме интерес да намерим жилище.

Воала.

Още един тип - не подценявайте общежитията. Напоследък се построиха доста нови:
http://www.studentenwerk-muenchen.de/wo ... -muenchen/

За следните две общежития отговаря Frau Brendel, изключително мила и симпатична жена, която помага на всички. Отидете лично, запознайте се с нея и ще имате доста добри шансове в рамките поне на 1 семестър (ако не веднага) да си намерите нещо:
http://www.studentenwerk-muenchen.de/wo ... austrasse/
http://www.studentenwerk-muenchen.de/wo ... ndstrasse/

Общежитието на вторият линк не е много популярно, затова там е по-лесно да се получи стая.

@popwill - точно защото тези документи НЕ ПИШЕ ИЗРИЧНО че се изискват съм го написал. Отвори immobilienscout и виж какъв % от обявите ти искат schufa-auskunft...ще останеш изненадан.

Потребители благодарили на автора criyo за мнението (общо 4):
vadenkaestiravelingradiniuta
Рейтинг: 17%

Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Мнениеот kat34r » 30 Октомври 2012, 15:13:47

Здравейте.
Нуждая се от малко помощ, ако някой може да помогне.
Ние сме семейство с 2 деца. Мъжът ми почти месец търси жилище в Мюнхен, аз от БГ му помагам, но удряме на камък, защото : малки жилища не ни ги дават, защото не било достатъчно(Не знаят тук как живеят семействата). Трябвало да си вземем минимум с 3 стаи- 2 спални.Започнахме да търсим 3 стайни, но понеже мъжът ми работи mcdonalds, заплатата не била достатъчна, за да се издържаме.А аз не мога да дойде с децата преди да намерим жилище , за да увелича дохода.Стигнахме до там да търсим стаи в общежития, колкото да се съберем и да започна и аз да работя и да имаме основание да търсим къде да живеем., но и от там ни отказаха.
Ако някой може да помогне с нещо, дали адрес на апартамент или wohnheim , където да ни приемат, или с някаква идея, ще съм благодарна.
kat34r
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 30 Октомври 2012, 16:43:59

kat34r написа:Здравейте.
Нуждая се от малко помощ, ако някой може да помогне.
Ние сме семейство с 2 деца. Мъжът ми почти месец търси жилище в Мюнхен, аз от БГ му помагам, но удряме на камък, защото : малки жилища не ни ги дават, защото не било достатъчно(Не знаят тук как живеят семействата). Трябвало да си вземем минимум с 3 стаи- 2 спални.Започнахме да търсим 3 стайни, но понеже мъжът ми работи mcdonalds, заплатата не била достатъчна, за да се издържаме.А аз не мога да дойде с децата преди да намерим жилище , за да увелича дохода.Стигнахме до там да търсим стаи в общежития, колкото да се съберем и да започна и аз да работя и да имаме основание да търсим къде да живеем., но и от там ни отказаха.
Ако някой може да помогне с нещо, дали адрес на апартамент или wohnheim , където да ни приемат, или с някаква идея, ще съм благодарна.

Наистина е неприятно. Аз лично виждам два варианта:
1. Той наема сам двустайно жилище. Вие после се нанасяте тихомълком при него. Вариантът, обаче, крие своите рискове, защото подобно действие е само по себе си причина за fristlose Kündigung.
2. Търсите по–нáстрана, т.е. в селата наоколо: Freising, Germering и други не чак токолва популярни. Там цените са по–умерени.
3. Пробвате тук. Ограничението за семейства е да са живели една година в Мюнхен, нo трябва да се вместите в границите за доходи. Погледнете на страницата.
4. Искате помощ от града Мюнхен, т.е. Wohngeld.

Май вариантите станаха повече :)
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Следваща

Назад към Мюнхен