• Advertisement

Да си имаш бебе

Да си имаш бебе

Мнениеот Клаудиа » 28 Август 2015, 00:36:46

Здравейте на всички!
Не знам към кого да се обърна, с приятелят ми сме от 2 години в Мюнхен. Той има работа на постоянен трудов безсрочен договор от както сме дошли (2 год.), аз от 10.08.2015 работя в Bäckerei. Не съм много впечатлена от новата работа обаче, защото за 1 месец са напуснали 5 човека фирмата (защото не плащат Überstunden, защото през свободният ден ти звънят и те пращат в друг филиал и така нататък...). Та, ще си търся друга работа, но докато я намеря ще стоя тук.
Въпроса ми е следният, другата година май месец се прибираме в България и ще подписваме брак. Също така, искаме да си имаме дете, и мислим да е скоро, другата година да раждам. Разбира се, нищо не става по план, но плануваме да си имаме бебе, защото и двамата сме на достигнато нормална възраст за родител.
Не знам как стоят нещата, имам толкова много въпроси, а не знам къде и кого да попитам. Дори да остана на тази работа, колежка от 6 години във фирмата ми каза, че фирмата не обича бременни работнички и, че ги уволнява. Ако остана без работа и съм бременна какво се случва ? Ако си намеря друга работа и съм от 4 месеца там и забременея какъв е законът? Задължени ли са да ми плащат заплата, дори и да съм от скоро във фирмата? Ако остана без работа, поема ли ми Krankenkasse АОK (здравната каса) ? Или трябва всичко с парите на приятелят ми, а те няма да стигат, защото трябва да плаща целия наем и няма да стигат ... Друг въпрос също ме тревожи, сега живеем във WG, един апартамент с 4 стаи, ние ползваме едната и обща баня и тоалетна. Колежка ми каза, че Sozialamt-а е длъжен да ти намери жилище, след като си бременна?
Много бих се радвала, ако някой има отговор на тези въпроси, да ми помогне, ако ли не знае, то поне да ме прати някъде с някого да се консултирам ?
Клаудиа
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Да си имаш бебе

Мнениеот bknf » 28 Август 2015, 11:28:38

Въпросът не е един - а са много.
Едва ли отнякъде биха ви търсили и намерили жилище, само защото сте с дете.
Относно Arbeitsrecht- въпросите покрай работодателя - можете ли да четете и разбирате на немски?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот zlateto » 28 Август 2015, 14:01:35

Клаудиа написа:Много бих се радвала, ако някой знае, къде мога да се консултирам.

Консултативен център „Справедлива мобилност“

:arrow: Надя Клуге

Tел.: +49 (0)89 51399018
E-mail: nadia.kluge@bfw.eu.com

Работно време: четвъртък 10 – 12 / 14 – 16 часа (или след предварителна уговорка)

Kонсултации по телефон: понеделник 14 – 16 часа

:arrow: Божидар Беремски

Тел.: +49 (0)89 51242772
Е-mail: bojidar.beremski@bfw.eu.com

Работно време: вторник 9 - 12 часа (или след предварителна уговорка)

Beratungsstelle Faire Mobilität
Schwanthalerstr. 64 | DGB-Haus C 5.15
80336 München

http://www.faire-mobilitaet.de/bg/berat ... _10#tabnav

Infozentrum Migration und Arbeit

:arrow: Божидар Беремски

Тел: +49 (0)89 51399827
Е-mail: bojidar.beremski@awo-muenchen.de

Schwanthalerstr. 64 | DGB-Haus C 5.15
80336 München

Beratungsdienste der AWO

:arrow: Ралица Тодорова

Тел: +49 (0)89 54424724
Е-mail: raliza.todorova@awo-muenchen.de

Goethestrasse 53
80336 München

Caritas

:arrow: Недялко Калинов

Тел: +49 (0)89 23114942 / +49 (0)160 5985752
Е-mail: nedialko.kalinov@caritasmuenchen.de

Landwehrstraße 26
80336 München
Последна промяна zlateto на 28 Август 2015, 18:03:34, променена общо 5 пъти
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1198 пъти

Мнениеот onufriy » 28 Август 2015, 14:20:05

Клаудиа написа: Дори да остана на тази работа, колежка от 6 години във фирмата ми каза, че фирмата не обича бременни работнички и, че ги уволнява. Ако остана без работа и съм бременна какво се случва ?

Не могат да те уволнят докато си бременна.
Клаудиа написа:Ако си намеря друга работа и съм от 4 месеца там и забременея какъв е законът?

Пак същият.
Клаудиа написа:Задължени ли са да ми плащат заплата, дори и да съм от скоро във фирмата?

Докато можеш да работиш, да. Ако не можеш да работиш по здравословни причини, здравната каса ти плаща заплатата.
Клаудиа написа:Ако остана без работа, поема ли ми Krankenkasse АОK (здравната каса) ?

Ако сте женени и останеш без работа, се закачаш на застраховката на мъжа си.
Клаудиа написа:Или трябва всичко с парите на приятелят ми, а те няма да стигат, защото трябва да плаща целия наем и няма да стигат ...

Ако сте под социалния минимум, имате право на помощи (Аrbeitsamt) или помощи за наема (Wohnungsamt).
Клаудиа написа:Друг въпрос също ме тревожи, сега живеем във WG, един апартамент с 4 стаи, ние ползваме едната и обща баня и тоалетна. Колежка ми каза, че Sozialamt-а е длъжен да ти намери жилище, след като си бременна?

Не е. Можеш да поискаш подкрепа от Wоhnungsamt, но не са длъжни да ви помогнат. Ако живеете над 3 години в Großraum München (една, ако имате дете), се класирате за Münchner Wohnmodell, но там трябва да проверите, дали се вмествате в границите на доходите.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот Клаудиа » 28 Август 2015, 15:38:45

Благодаря на всички! На един въпрос да отговоря, да разбираам и говоря немски. Мисля да се консултирам с някого от посочените по-горе консултанти. Благодаря още веднъж!
Клаудиа
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот estira » 28 Август 2015, 16:47:20

Да те уволнят по време на бременност не могат, но могат да не ти удължат договора, което е пак неприятно. Ако работиш 4 месеца и работодателят ти разбере, че си бременна, има право да те уволни без задаване на причина на 6-ия месец, след изтичане на пробното време. При всички положения недей да забременяваш, преди да имаш постоянен безсрочен договор.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
seli
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти