• Advertisement

Въпрос за разрешително за работа и регистрация на кола

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Re: Въпрос за разрешително за работа и рег,на кола!

Мнениеот Mr.Bombastic » 30 Май 2012, 22:56:24

igi написа:Здравейте, аз също живея в Австрия и си карам колата с БГ номера. Въпроса ми е: ако ме спрат, как ще разберат дали не съм си я докарала вчера колата?!?! Къде пише кога е вкарана? А това с плащане на данък в Австрия и с БГ-регистрация не го разбрах? Как става това? С една дума не желая да си сменям номерата, защото когато ми потрябва ще се върна с нея в БГ. Няма непрекъснато да сменям номера ..... ;-)
Поздрави! ;-)

Просто ти се е разминало досега. В БГ никoй няма да ти каже нещо за австрийските номера, но ако те гепят асвтрийците могат да те погнат да си платиш данъците с лихвите.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 462 пъти
Благодарено: 309 пъти

Re: Въпрос за разрешително за работа и рег,на кола!

Мнениеот igi » 31 Май 2012, 08:13:38

Ако си "Калитко", може и да мине, ако не си, не ги интересува кога колата е "вкарана"-

понеже по-горе чета, че срока за регистрация е един месец. това ми беше мисълта, как могат да засекат този един месец. иначе благодаря за отговора
Аватар
igi
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 8 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Въпрос за разрешително за работа и рег на кола!

Мнениеот Mr.Bombastic » 31 Май 2012, 09:41:45

Според мен започва от момента, в който се регистрираш по местоживеене в Австрия.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот igi » 31 Май 2012, 18:20:50

Ами сигурно не е точно така, защото аз живея от години в Австрия, но преди 2 месеца ми докараха колата. [-X
Аватар
igi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Mr.Bombastic » 31 Май 2012, 18:39:43

То се подразбира, че важи от момента, в който колата ти е физически в Австрия и си регистриран.

Потребители благодарили на автора Mr.Bombastic за мнението:
igi
Рейтинг: 4%

Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Мнениеот joro_nenkov » 29 Август 2012, 18:07:04

Здравейте, искам и аз да попитам. От 3 месеца сме в Австрия. Жена ми работи и има разрешително от АМС за 1 година. Ходи на работа с колата , която е с бг номера, но е на мое име. А аз несъм регистриран тук, защото още нямам и немога да си намеря работа. Та въпроса ми е, могат ли да и направят проблем , че е с бг номера? Има си годишна застраховка и зелена карта. Също искам да попитам , ако си купя кола от тук с ТЮФ , каква е процедурата за да си взема номера. Доколкото разбрах отивам при първия застраховател и плащам , но за колко месеца се плаща и наведнъж ли ? Може ли малко подробно инфо ако има някой добре запознат. Благодаря предварително . :-k
joro_nenkov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Мнениеот joro_nenkov » 29 Август 2012, 21:16:43

или ....????
joro_nenkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот igi » 30 Август 2012, 07:14:07

Плаща се според кубиците във Finanzamt. Там най-добре ще ти кажат колко ще ти струва. Аз също карам с БГ номера, но при мен случая е друг, защото колата е на мое име и съм регистрирана, че живея в Австрия. При теб няма да има проблем съпругата ти да кара колата след като ти не си регистриран /всъщност не разбрах в AMS ли не си регистриран или че живееш в Австрия не си рег.?/. Ще питам съпруга ми и ще ти кажа подробности. В коя част на Австрия живеете?
Аватар
igi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот joro_nenkov » 30 Август 2012, 09:45:35

Благодаря , чакам с нетърпение. :thumbleft:
joro_nenkov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Apostolov » 13 Септември 2012, 16:58:26

Ако може някой ,който е наясно със следния казус да даде мнение:

От 38 дни съм регистриран в Австрия с Хауптвонзиц. Колата е с БГ номера, патувам доста с нея, все още само по разходки, че не съм намерил още работа, тоест работа много намирам, както и желание да ме назначат, но АМС не дава разрешително?!

Та казуса с колата е следния: Автомобила е лизингов към БГ Лизинг фирма, те не ми дават да пререгестрирам колата в друга държава, а тук едномесечния срок за шофиране с чужди номера свърши преди една седмица.

Ако ме спрат за това конкретно, нещата стват груби.

Как да постъпя - не мога да продам колата, защото не е моя, не мога да е пререгистрирам защото не е моя, не мога да е изплатя, не мога да е оставя в БГ и да продължавам да си е изплаща, нямам пари за нова....??!!

Какво да сторя - някой ден ще стане мазало, и не знам тогава....

Реално ми казаха следното (една фирма), ако някой от служителите не ти направи хайка - тоест целенасочено да ти заснеме или опомене в протокол че е видял колата ти с чужди номера няколко пъти за няколко месеца и те хванат.. Друг начин няма как да те спрат... Аз живея в малко село, в откъсната част от него, реално в градовете съм за по 1-2-3 часа.

Реално първия път като те хванат ако нямат реално предишни доказателства от заснемане, няма как да докажат че при регистрацията си в страна си влязал с тази кола. Тоест може да кажеш че са ти внесли колата преди седмица. Ако са е видяли тук преди това, казваш че не си е карал ти и че това е лизингов фирмена кола, и ти е караш с пълномощно от 1 седмица.

Друго предложение (tips/tricks) - не съм привърженик на тези неща, но съм в безисходица!!!
Apostolov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот kanevtransport » 13 Септември 2012, 17:58:07

Здравей,принципно колата има право на престой 3 месеца в Държавата,няма как да разберат кога е влязла колата принципно но.Ако те глобят за паркирване,снима те камера или птп,тогава става проблем защото влизаш в системата и като те засекат няколко пъти на едно и също място ,ще те издебнат,не е фатално това което могат да те накарат е да си платиш данака,нищо друго,Моя съвет е внимавай с камерите и паркирането и няма да имаш проблеми,лека и спорна
kanevtransport
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 10 пъти

Мнениеот igi » 21 Януари 2013, 19:23:12

Да ви осведомя от форума, че след много мислене на разни трикове, стигнах до извода, да си купя нова кола тук, а старата да я върна в БГ. Направих го след като от финансамта ми казаха, че евентуално трябва да платя данък за колата от момента в който съм регистрирана, че живея в Австрия, въпреки, че колата я докарахме едва преди една година. Като сложиш и NOVA, която е задължителна за Австрия, като сложиш и TÜV и не дай Боже да те глобят, щеше да ми излезне "Гявол на магаре" и тогава взех това генерално решение и не съжалявам. Сега ми е спокойно, карам си кола с австрийска регистрация, а и като си отида в БГ си имам кола на разположение. Това е моя съвет!!! :cheers:
Аватар
igi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот FNM » 18 Април 2013, 21:00:45

joro_nenkov написа:Здравейте, искам и аз да попитам. От 3 месеца сме в Австрия. Жена ми работи и има разрешително от АМС за 1 година. Ходи на работа с колата , която е с бг номера, но е на мое име. А аз несъм регистриран тук, защото още нямам и немога да си намеря работа. Та въпроса ми е, могат ли да и направят проблем , че е с бг номера? Има си годишна застраховка и зелена карта. :-k

Здравейте!

В момента съм в положението, което е описано в цитирания казус. Разликата, че сме от 2 месеца в Австрия и вече имам глоба за паркиране ](*,) .
Жена ми работи и е регистрирана аз не съм регистриран и си търся работа, колата е БГ номера.
Живеем в Тирол, ако има значение!

Моля, кажете ми какво мога да направя с колата за да не прекрачвам закона, докато си намеря работа и се регистрирам, а после и колата.

Поздрави!
FNM
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот slon4ik » 11 Юни 2013, 08:08:01

От всичко прочетено до тук не можах да си отговоря на въпроса който ме вълнува мен - колата е на мое име, но я кара съпругът ми. Ясно, че трябва да му дам пълномощно за да я кара. Какво става при това положение - аз пребивавам в България, а той работи в Австрия. Какво правим с регистрация на колата?
slon4ik
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот igi » 11 Юни 2013, 09:14:04

Ако съпруга ти кара кола, която е на твое име и ти си в БГ, според мен, и от това, което съм чула от други сънародници тук, не би трябвало той да не може да кара тази кола тук. Дори знам, че много си записват колите на роднини или родители, за да могат да ги карат тук...... Но все пак може да попита някой полицай [-X
Аватар
igi
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Общ форум