• Advertisement

Самотна майка?

Еми за тва, онова и т.н. Тука може да пише всеки по всички теми, които го вълнуват.

Самотна майка?

Мнениеот EVA_M » 11 Ноември 2013, 22:27:50

Уважаеми човеци, потребители, съфорумци, съграждани, българи, моля, помогнете !!!

Предстои ми да пристигна в Австрия в началото на идната година с детето си. Казусът ми е такъв, че нямам брак с бащата, но синът ми е припознат в Акта за раждане и носи неговите имена. Почти от самото му раждане не сме заедно с бащата - той не идва, не го вижда и не плаща издръжка, която няма и как да е определена, защото не съм завеждала дело, нито сме правили споразумение.

Интересува ме: нужно ли ми е Решение на съда /от България/, в което се посочва, че само аз упражнявам родителските права, за да имам правата да представлявам детето си "еднолично" пред австрийските закони или по презумпция аз съм носител на родителските права ?

Не съм самотна майка по българските закони, защото детето има бащини имена.
Дано да съм ясна, ако не - ще уточнявам.
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Самотна майка?

Мнениеот Rashkov1 » 11 Ноември 2013, 22:53:25

Първо детето ако няма 18 години не може да напуска България без нотариално заверено разрешение от бащата ( поне така беше докато имаше граници ). То и международен паспорт не може да се извади. Дано тези проблеми вече са решени. А по презумпция за да се роди едно дете са нужни двама.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот EVA_M » 12 Ноември 2013, 08:36:09

Детето има изваден паспорт, разполага и с така необходимата декларация за напускане на страната, която е безсрочна до навършването на пълнолетие. Детето се е родило с двама, но останало с един родител НЕ по волята ми !!! Моля за коректност и разбиране ! Интересува ме дали трябва да регламентирам правата си пред австрийския закон и ако това е нужно, с бащата да направим споразумение - нотариално заверено, внесено в български съд, с постановено Решение номер и т.н. Тъй като нямаме брак, възможно е в Австрия аз автоматично да съм носител на всички родителски права, но точно това се опитвам да разбера и може би ще се свържа с институции, благодаря !
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот EVA_M » 12 Ноември 2013, 11:21:00

Вече съжалих, че пуснах темата, но не виждам от къде се изтрива. МОЛЯ МОДЕРАТОРИТЕ ЗА СЪДЕЙСТВИЕ ! Ще отправям официални запитвания към съответните органи.
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 12 Ноември 2013, 15:52:04

Мога да ти отговоря за Германия, предполагам, че и в Австрия е сходно: тук детето може да се представлява от всеки, който е erziehungsberechtigte Person. Смислено е, с паспорта му да носиш преведено копие от акта за раждане, за да не се заяждат по граници и летища.
Иначе, що се отнася до властите, имаш само предимства - облекчения при данъците, предимство при кандидатстване в Hort/Kindergarten, Wohngeld, ако са ти малки доходите, и т.н.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот EVA_M » 12 Ноември 2013, 16:08:41

О, благодаря за отговора ! Изчаквам и официален отговор от нашето Консулство, имам време да запитам и австрийски служби. Предимствата са хубаво нещо, но да не се окаже, че не са само те ;-)
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 12 Ноември 2013, 20:29:38

EVA_M написа:Вече съжалих, че пуснах темата, ...

И защо?

За да ви се помогне, поне доколкото позволяват знанията на потребителите, уточнете:
възраст на детето,
защо до сега не търсена издръжка,
целта на пътуването до Австрия?

Малко повече информация няма да навреди, най-малко на вас самата.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот EVA_M » 12 Ноември 2013, 21:16:13

Съжалих за пуснатата тема, защото най-добре могат да ми отговорят компетентните органи.
Детето е малко и не е търсена издръжка от любов и надежди, господин администраторе. И произхождащата "глупост" така наречена /може би за масата от обществото /. Хайде сега пак да помоля да ми изтриете темата !!!
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 12 Ноември 2013, 21:27:42

"Политиката" на Заедно не позволява произволното "пускане" па след това "триене" на теми.Освен в случаите, когато има пре-повече-че-и-отгоре-лични-данни.
Такива няма- темата остава.

Успех при "компетентните органи", госпожо.

p.p. Между другото: "Ад" или не "Мин"- истратор , когато пиша, пиша както го прави всеки "редови" тук.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот EVA_M » 12 Ноември 2013, 23:24:46

Ох, че докачливи редови потребители !!! Нека си стои темата тогава. По въпроса за личната информация: Не считате ли, че зададените от Вас въпроси провокират излишна такава ??? Формулирала съм се достатъчно коректно и отново благодаря за опита за съдействие !
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 13 Ноември 2013, 00:01:08

"Позволение" от твоя страна, дали да си "стои" темата или не, не се изисква.
"Сестро", "човечке", аз съжалявам вече (ама много, много, много), че намерих (търсих специално заради теб) информацията, която ти бе нужна. Не бих я споделил обаче (вече)- просто не заслужаваш.
Последно: 2 x Успех при "компетентните органи"- точка. ;-)

>>> Butterfly
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот EVA_M » 13 Ноември 2013, 07:17:39

Е, съжалявам, че сте си правил специални усилия, аз също ги правя и скоро ще разбера каквото ми е нужно. Едноличните Ви решения и права спрямо триенето на теми в този форум също са ми ясни вече. Сега бихте ли се замислил КАКВО ЗНАЧЕНИЕ ИМА ВЪЗРАСТТА НА ДЕТЕТО МИ В КАЗУСА И ДАЛИ Е КОРЕКТНО ДА ПИТАТЕ ЗАЩО НЕ Е ТЪРСЕНА ИЗДРЪЖКА ? Та нима с една смешна издръжка от 80 лева майката е извоювала голяма победа, а бащата е измил съвестта си ? Карате ме да навлизам в съвсем ненужна полемика само и само да Ви кажа нещо с цел ДОБРИЯ ТОН ! Какво толкова фриволно видяхте в обръщенията ми /предвид цялата "маймунска картинка" от икони, неграмотия и т.н./ ? Дали ще ми споделите информация е Ваш избор. Правите го за потребителите на форума си, не го правите лично за мен.
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот EVA_M » 13 Ноември 2013, 07:27:17

"Уважаеми човеци, потребители, съфорумци, съграждани, българи, моля, помогнете !!!"
"Човеци" изобщо не е употребено в смисъла на "човече" или друго подобно фриволно обръщение, също и "братко", "сестро" никъде не виждам.
И не ми казвайте какво ЗАСЛУЖАВАМ. Заслуги към мен все още лично нямате. Харесах сайта и все още го харесвам. Реших да публикувам темата, макар и всякакви отговори да не могат да бъдат считани за меродавани, просто изчаквайки такива от институции, реших, че темата може да е полезна не само за мен.
Признавам, че въпросът Ви относно издръжката откровено ме подразни и го считам за неоснователен към темата, а дори съм Ви отговорила със самоирония, а не с ирония към Вас самия. Издръжката е просто компонент от регламентираните права и задължения на родителите, които се постановяват при развод или раздяла /дори да няма брак, когато детето е припознато, родителите носят права и задължения като брачни партньори/ по българските закони. А именно това постановяване и регламентиране може да не е нужно пред австрийските закони. По този начин аз ще спестя на бащата "опиране до стената", тъй като е неплатежоспособен. Да, ето ми го мотива да не търся издръжка, както и нагласата ми, че сама отглеждам дете не по волята си, но с много воля и без излишно вайкане. В Австрия, както и във всяка "бяла" държава издръжка се полага и то много по-прилична от тази, която бих постигнала в България.
Възрастта на детето също не е от значение - между 0 и 18 години е. В този житейски интервал родителите упражняват права и имат задължения. А аз и на това дадох отговор: "детето е малко", т.е. имала съм надежди за "оправяне на нещата" - създаване на семейство с бащата. Приемам, че не съм била точна относно целта на посещението - а тя е трайно пребиваване, поради което си правя целия труд да тръгна информирана и с нужните документи. Не е необходимо да ме познавате лично, за да имате респект към една жена, самотен родител, което в България е равносилно на геройство. Не е необходимо и да Ви казвам, че Вие лично фриволност не можете да си позволите към своите потребители, не само в позицията си на администриращ авторитетен сайт, а и защото потребителите Ви са хора емигранти, хора избрали да поемат един труден път и всеки има своята вероятно нелека история. В заключение : Пуснете си новините по някоя телевизия и преценете сам каква е ролята Ви - лична и обществена в контекста на едно виртуално място, имащо за цел да съхранява и подкрепя нацията ни !!!
Спорен ден Ви желая !
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Rashkov1 » 13 Ноември 2013, 21:45:43

Бях чел някъде из темите , мисля че в - детски надбавки киндергелд , та в Германия са правили проблем на родител за детските надбавки защото не е имал документ , че другия родител ( останал в България ) не взема детски . Така че ако имате време , докато чакате ' компетентните органи " погледнете и тая тема. Веднъж дошла на европейска територия ще видите доста разлики и дано те Ви радват повече отколкото отчайват.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот EVA_M » 13 Ноември 2013, 22:40:13

Ще погледна темата, г-н Рашков, благодаря.
EVA_M
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Общ форум