• Advertisement

3ти клас в Хамбург

3ти клас в Хамбург

Мнениеот Mariner » 8 Февруари 2011, 16:46:52

Здравейте,

От две седмици съм в Хамбург и още си търся жилище. Това, което искам да питам обаче е свързано с 8 годишния ми син, който след завършване на 2ри клас в България ще трябва да започне наесен тук училище без да знае немски. Чувам за интеграционни училища, където се кара нещо като подготве и съответно се губи 1 година. Това ли ни очаква? Кои са тези училища и кога е записването? Ако някой се е сблъсквал с това или знае нещо по въпроса ще му бъда благодарен ако сподели.
Mariner
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 14 пъти

Re: 3ти клас в Хамбург

Мнениеот liverbird » 8 Февруари 2011, 17:18:26

Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот wspasova » 4 Декември 2011, 07:53:42

със сигурност мога да ти дам информация от първа рака на твоя проблем има много ясен отговор.
обади се на тел.0179 8 423858
Вили
Аватар
wspasova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Mariner » 24 Февруари 2012, 17:18:51

Благодаря за съдействието.

Всъщност се справихме с този проблем и сега синът ми преполвява 3ти клас в кварталното ни училище. С малко настоятелност избегнахме т.нар интеграционен клас и за добро или лошо го записахме наравно с германчетата. Ще видим как ще изкласим първата година.
Mariner
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 25 Февруари 2012, 11:05:06

А може би, малко по-подробно, ще бъде в полза и на други потърпевши?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот max » 26 Февруари 2012, 13:14:39

На мен ми изглежда напълно логично, след като идвате, детето не знае и дума немски, е с какви претенции детето ще ходи в трети клас, какво ще разБере и какво ще научи, като няма основа. Вие сте го хвърлили направо в студената вода, като сте избегнали потготвителния клас. Ако не сте искали да му "губите" 1 година, да си бяхте стояли в България. Типично българско мислене, интеграционният клас е за добро, за да може детето да научи основите на езика и тогава да му е по-лесно с германчетата. Но българинът смята това "за проблем". За самото дете би било по-щадящо да тръгне от интеграционен клас. Сега не искам да си представям какво му е, направо в 3 клас...

Потребители благодарили на автора max за мнението:
ChaotiX
Рейтинг: 4%

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот ysmivka » 26 Февруари 2012, 15:35:47

Мах като родител ни е ощастливил с отговора си. =D> =D> =D>
Изображение
Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот didona » 26 Февруари 2012, 18:37:42

ysmivka написа:Мах като родител ни е ощастливил с отговора си. =D> =D> =D>

Само родители ли могат да изразяват мнение?

Потребители благодарили на автора didona за мнението:
max

Аватар
didona
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 49 пъти
Благодарено: 16 пъти

Мнениеот ysmivka » 26 Февруари 2012, 21:26:56

Да си родител и да вземеш решение за бъдещето на едно дете е огромна отговорност, която Мах не познава.Това обаче не му е попречило да поразсъждава, че и да укорява.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
Mariner

Аватар
ysmivka
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 349
Благодарил: 99 пъти
Благодарено: 358 пъти

Мнениеот iniuta » 26 Февруари 2012, 21:57:50

ysmivka, в този форум всеки е свободен да изразява мнението си по всички теми, стига да се съобразява с правилата на сайта. Бъди така любезен/а, да не казваш на хората къде да пишат и къде не.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението:
max

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот kejoloboko » 26 Февруари 2012, 23:48:54

Интеграционните класове са дискриминационни........, заобиколкено с руски германЧета, турЧета и всякакви други ЧужденЧета не се науЧава по-добре и по-"щадящо" немския език! От лиЧен опит поощрявам решение, избягващо "интеграционни" у-ща и класове! На добър Час!

Потребители благодарили на автора kejoloboko за мнението (общо 2):
Marinerysmivka
Рейтинг: 8%

Аватар
kejoloboko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Gabinova » 27 Февруари 2012, 16:34:36

Mariner, я се похвали примерно с успешния ZwischenZeugnis на сина си, за да разбере Max ;-) , че децата с Бг корен са умни, издръжливи и тази студена вода, не е чак толкова студена. Та това е само 3 клас в Германия, какво мислите, че се учи там - не пишат реферати, няма отговори на лит. въпроси , Мax -няма дори функции и алгоритми..... Понакога ми е много забавно от постовете на съфорумци :flower:
Gabinova
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 68 пъти
Благодарено: 110 пъти

Мнениеот max » 28 Февруари 2012, 00:08:04

Усмивка ме преследва по всички теми и след всяко мое мнение слага похлупак. Но какво да се прави, някои още не са се избавили от българските си навици, дори и да са станали родители, дори и да живеят в Германия. Благодаря на останалите, които ме защитиха. :cheers:
Интеграционният курс бил дискриминационен. Пак български разсъждения. Защо моят интеграционен курс по немски в Германия не беше дискриминационен? Уважението на учителите към нас беше такова, каквото в България никой не е и сънувал, а отношението към учебния процес много сериозно, не може да закъсняваш, да те пускат по-рано или да дойдеш без домашно...Ето защо ми даде много добра основа, над която вече е надградено и преградено. :thumbleft:
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот bknf » 28 Февруари 2012, 09:29:15

За жилище никак не е лесно в хамбург, желая ти да имаш късмет..

Тука помня че имаше нещо подобно към твоя въпрос (за училищата).
viewtopic.php?f=62&t=14167

Малко ме съмнява, че тука имат място високи претенции, които не някой сам лично, а даденото дете ще трябва да защитава.
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот Mariner » 29 Февруари 2012, 14:22:15

Така...

Когато поисках съвет във форума, получих едва 1-2 мнения, за които съм благодарен. Когато обаче взех решение и го споделих, веднага се намериха специалисти всичколози да критикуват. Както би казал многоуважаемият Мах – българска му работа.

Да си родител е тежка отговорност, да заведеш детето си в чужбина е тежко изпитание. Бих приел критики само от хора, които са минали по този път и са убедени кой е правилния избор. Аз не съм убеден например. И затова не бих си позволил да критикувам чуждия избор, особено ако не се е налагало да взимам такива нелеки решения. Още по-малко да окачествявам тези решения, лепейки неуместни етикети или да разселвам хората по свое усмотрение. Нежели пък ако не мога да направя разлика между интеграционен курс и интеграционен клас. :-#

Хубаво е хората да се изказват свободно във форума, но е добре също така да се въздържат от писане на откровени глупости.

А по повод на коментарите за „българско мислене” и „българския манталитет” бих питал само не е ли този форум за българи и какво мислене или манталитет се очаква да имат пишещите тук. И да добавя, че не е добре хората да забравят откъде са тръгнали и да демонстрират пренебрежение към корените си. [-X

А сега по темата.

Това, което аз направих беше първо да отида в Sculinformationsyentrum на Hamburgerstraße 37, където ме уведомиха, че човекът, който ми трябва е в отпуска и любезно ми предложиха termin за консултация за след 2 месеца (няколко дни преди започване на учебната година !). Оттам подразбрах, че до втори клас практиката е децата да започват направо в немско училище, а от 3ти да карат една година интеграционен клас, каквито има в няколко училища (аз знам 1 или 2 само), след която се взима решение (от кого?, как?) в кой клас да бъде записано детето. Аз естествено бях поразпитал познати с деца , МИНАЛИ ПО ТОЗИ ПЪТ (как ли не се сетих тогава да питам Мах ;-) ) и всички бяха разочаровани от тези интеграционни паралелки – децата учат език не толкова от преподаването, a докато комуникират и играят – най-много детето да понаучи турски или руски. Обратно, тези, които бяха с деца, започнали 1 или 2 клас направо в немското училище казаха, че началото е трудно, но до края на първата година настигат съучениците си.

И така,отидохме в най-близките училища, срещнахме се с директорите и попитахме дали ще ни вземат детето. В едното се позамислиха, помислиха, пък се съгласиха. Когато отидохме първия учебен ден бяхме поразени – децата седят в кръг в средата на стаята по чорапи и гушкат плюшени играчки – 2ра група в детската градина. Нищо общо с трети клас в България. Материалът е много по-лесен и елементарно представен, което ни беше от изключителна полза в началото, дано не се превърне в проблем по-късно. ZwischenZeugnis не мога да покажа, просто защото няма такова, оценки също няма. Проблемът е разбира се езика. На втория месец ни предложиха или да го преместят в интеграционен клас (настоятелно) или да го запишем на занималня (допълнителен контакт с децата – платено) + допълнителни уроци по немски от една тяхна учителка – също платени. Избрахме второто. Питахме сина ни – той категорично предпочете да си остане в своето училище. И така досега...

Равносметката:
- Детето ни учи на една пресечка от къщи и ходи само на училище сутрин (най-близкото интеграционно училище е на 15 мин път с кола или 30 с автобус).
- Има си приятели съученици (германци) от квартала, с които играят, ходят си на гости и се канят на рожденни дни (в интрегационния клас има постоянно текучество и трудно можеш да се сприятелиш с някои, още повече когато говорите различни езици).
- Справя се все по-добре с немския, не го говори съвсем гладко, но няма проблем с комуникацията и пише не по зле (понякога дори по-правилно) от съучениците си. Спряхме допълнителните часове по немски, защото учителката му каза, че е достатъчно напреднал и стандартните занимания са му достатъчни (всъщност не ние а тя ги спря). Надяваме се до края на учебната година вече да няма проблеми с езика. Трябва му още речников запас и ПРАКТИКА. Във всеки случай говори езика по-добре от мен (аз ходя на курсове повече от година, сега карам B2) и ми прави забележки :mrgreen: . Вече чете книжки на немски (въпреки, че има много думи които не знае успява да следва смисъла).
- С другите предмети проблеми няма, освен че математиката му е скучна защото учат неща, които знае и вече е учил във 2ри клас в България.
- Ходи със съучениците си на карате, курс по шах, участва във всички училищни мероприятия. Записахме го в един Schwimmverein и ходи 2 пъти седмично на плуване, а вече бяхме и на състезание.
- На-важното – ходи с УДОВОЛСТВИЕ на училище.

Към момента единствения ни проблем е с дисциплината – тук вече „българските навици” наистина пречат. Целия му съзнателен живот съм го учил, че клюкаренето на учителката е достойно за презрение – тук това се насърчава всячески. Учил съм го сам да разрешава споровете си и да отстоява правотата си – тук за такова поведение наказват. Учил съм го да не се оставя да го мачкат – тук ако отговориш на провокация си виновен - трябва да си траеш и да тичаш при учителката да се оплакваш. ](*,)

Не знам какво смятате за „високи претенции”, но ако ги имам, те се изразяват в това детето ми да е усмихнато и да изпитва удоволствие от това, което прави. Да не мислите, че ми е било лесно да го хвърля в дълбокото. Ще кажа след края на учебната година дали се е получило, но до момента смятам, че постъпихме правилно. Синът ми говори с интерес за училище (ако и да набляга на дейностите в медучасията ;-) ), сутрин отива с желание, а дори през ваканцията ако не отиваме някъде предпочита да ходи на занималня. Като си представя само, че сега наново щяхме да търсим училище и да предстои нова адаптация в нова среда, нови учители и съученици – изтръпвам.
Не съветвам никого как да постъпи – избора и отговорността са си на родителите.

Това е в общи линии – ако на някой му е полезен този разбор ще бъда много радостен, ако мога да помогна с някаква друга информация – също.

И искрено пожелавам на всички да не се избавят от „българските си навици”.

Потребители благодарили на автора Mariner за мнението (общо 9):
onufriySvetulka82daisymmestiradaisydarysmivkaGabinovakejoloboko
Рейтинг: 38%

Mariner
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Хамбург